Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Oversigt (indholdsfortegnelse)
Den fulde tekst

Bekendtgørelse om landets inddeling i stifter, provstier
og sogne

 

§ 1. Det bekendtgøres herved, at landet ved kongelige resolutioner af 21. og 29. august 2006 og med virkning fra 1. januar 2007 er inddelt i de stifter, provstier og sogne, som fremgår af denne bekendtgørelse §§ 2 – 11.

§ 2. Følgende provstier og sogne er beliggende i Københavns Stift:

1) Vor Frue Provsti, der rummer Vor Frue (Domsogn), Helligånds, Trinitatis, Sankt Andreas og Fredens-Nazaret sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

2) Amagerbro Provsti, der rummer Islands Brygges, Christians, Vor Frelsers, Nathanaels, Sundby, Allehelgens, Filips, Sundkirkens, Højdevangs, Simon Peters og Solvang sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

3) Bispebjerg-Brønshøj Provsti, der rummer Ansgarkirkens, Kapernaums, Tagensbo, Bispebjerg, Emdrup, Husum, Brønshøj, Utterslev, Husumvold, Bellahøj og Tingbjerg sognene, alle beliggende i Københavns Kommune.

4) Holmens Provsti, der rummer Holmens, Garnisons, Frederiks, Sankt Pauls, Østervold og Kastels sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

5) Nørrebro Provsti, der rummer Sankt Johannes, Simeons, Bethlehem, Anna, Sankt Stefans, Samuels, Kingos og Blågårdens sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

6) Valby-Vanløse Provsti, der rummer Valby, Johannes Døbers, Timotheus, Vigerslev, Aalholm, Margrethe, Hyltebjerg, Vanløse, Advents og Grøndals sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

7) Vesterbro Provsti, der rummer Maria, Elias, Apostelkirkens, Gethsemane, Sankt Matthæus, Absalons, Kristkirkens, Enghave og Sydhavn sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

8) Østerbro Provsti, der rummer Frihavns, Rosenvænget, Sankt Jakobs, Davids, Hans Egedes, Aldersro, Kildevælds, Sions og Lundehus sogne, alle beliggende i Københavns Kommune.

9) Frederiksberg Provsti, der rummer Frederiksberg, Sankt Lukas, Solbjerg, Lindevang, Flintholm, Sankt Thomas, Mariendals, Godthaabs, Sankt Markus og Frederiksberg Slots sogne, alle beliggende i Frederiksberg kommune.

10) Amagerland Provsti, der rummer Store Magleby og Dragør sogne, der er beliggende i Dragør kommune samt Tårnby, Kastrup, Korsvejens og Skelgårds sogne, der er beliggende i Tårnby kommune.

11) Bornholms Provsti, der rummer Rønne, Knudsker, Vestermarie, Nylarsker, Nyker, Hasle, Rutsker, Olsker, Allinge-Sandvig, Klemensker, Rø, Ibsker, Svaneke, Østerlarsker, Gudhjem, Østermarie, Christiansø, Aaker, Bodilsker, Nexø, Poulsker og Pedersker sogne, alle beliggende i Bornholms Regionskommune.

§ 3. Følgende provstier og sogne er beliggende i Helsingør Stift:

1) Helsingør Domprovsti, der rummer Gurre Kirkedistrikt, Sankt Olai, Sankt Mariæ, Vestervang, Tikøb, Hornbæk, Hellebæk, Egebæksvang, Sthens og Mørdrup sogne, alle beliggende i Helsingør kommune.

2) Ballerup-Furesø Provsti, der rummer Ballerup, Måløv, Skovlunde og Pederstrup sogne, alle beliggende i Ballerup kommune, samt Hareskov Kirkedistrikt, Værløse og Farum sogne, alle beliggende i Furesø kommune.

3) Fredensborg Provsti, der rummer Asminderød, Grønholt, Humlebæk og Karlebo sogne, alle beliggende i Fredensborg kommune, den del af Blovstrød Sogn, der ligger i Hørsholm kommune samt Hørsholm, Kokkedal og Rungsted sogne, alle beliggende i Hørsholm kommune.

4) Frederikssund Provsti, der rummer Ganløse, Jørlunde, Ledøje, Slagslunde, Smørum, Stenløse, Veksø og Ølstykke sogne, alle beliggende i Egedal kommune, Draaby, Ferslev, Frederikssund, Gerlev, Græse, Islebjerg, Krogstrup, Kyndby, Oppe Sundby, Selsø, Sigerslevvester, Skibby, Skoven Kirkedistrikt, Skuldelev, Slangerup, Snostrup og Vellerup sogne, alle beliggende i Frederikssund kommune, samt den del af Uvelse Sogn, der ligger i Frederikssund kommune.

5) Frederiksværk Provsti, der rummer Frederiksværk, Vinderød, Kregme, Ølsted, Melby og Torup sogne, alle beliggende i Frederiksværk-Hundested kommune, samt Villingerød Kirkedistrikt, Blistrup, Vejby, Tibirke, Ramløse, Annisse, Esbønderup, Søborg, Gilleleje, Græsted, Mårum, Helsinge og Valby sogne, alle beliggende i Gribskov kommune.

6) Gentofte Provsti, der rummer Helleruplund, Gentofte, Jægersborg, Vangede, Dyssegård, Ordrup, Skovshoved, Hellerup og Maglegårds sogne, alle beliggende i Gentofte kommune.

7) Gladsaxe-Herlev Provsti, der rummer Gladsaxe, Søborggård, Bagsværd, Stengård, Mørkhøj, Søborgmagle, Haralds og Buddinge sogne i Gladsaxe kommune samt Herlev, Præstebro og Lindehøj sogne i Herlev kommune.

8) Glostrup Provsti, der rummer Herstedøster, Herstedvester og Opstandelseskirkens sogne, alle beliggende i Albertslund kommune, Brøndbyvester, Brøndbyøster, Brøndby Strand og Nygårds sogne, alle beliggende i Brøndby kommune, Glostrup Sogn i Glostrup kommune samt Vallensbæk sogn i Vallensbæk kommune.

9) Hillerød Provsti, der rummer den del af Blovstrød Sogn, der ligger i Allerød kommune, Engholm, Lillerød, Lynge og Uggeløse sogne i Allerød kommune, Alsønderup, Frederiksborg Slots, Gadevang Kirkedistrikt, Grønnevang, Gørløse, Hillerød, Lille Lyngby, Nødebo, Nørre Herlev, Præstevang, Skævinge, Strø, Tjæreby og Ullerød sogne i Hillerød kommune samt den del af Uvelse Sogn, der ligger i Hillerød kommune.

10) Høje-Taastrup Provsti, der rummer Fløng, Hedehusene, Høje-Taastrup, Reerslev, Rønnevang, Sengeløse og Tåstrup Nykirke sogne, alle beliggende i Høje-Taastrup kommune, samt Torslunde og Ishøj sogne i Ishøj kommune.

11) Kongens Lyngby Provsti, der rummer Kongens Lyngby, Christians, Virum, Sorgenfri, Lundtofte og Taarbæk sogne, alle beliggende i Lyngby-Taarbæk kommune.

12) Rudersdal Provsti, der rummer Søllerød, Vedbæk, Ny Holte, Gammel Holte, Nærum, Birkerød og Bistrup sogne i Rudersdal kommune.

13) Rødovre-Hvidovre Provsti, der rummer Hvidovre, Strandmarks, Risbjerg og Avedøre sogne i Hvidovre kommune samt Rødovre, Grøndalslund, Islev og Hendriksholm sogne i Rødovre kommune.

§ 4. Følgende provstier og sogne er beliggende i Roskilde Stift:

1) Roskilde Domprovsti, der rummer Roskilde Domsogn, Roskilde Søndre Sogn, Vor Frue, Sankt Jørgensbjerg, Himmelev, Hvedstrup, Svogerslev, Ågerup, Kirkerup, Jyllinge, Gundsømagle, Vindinge, Snoldelev, Gadstrup, Syv, Ørsted og Dåstrup sogne i Roskilde kommune.

2) Greve-Solrød Provsti, der rummer Greve, Kildebrønde, Tune, Karlslunde, Karlslunde Strandsogn og Mosede sogne i Greve kommune samt Karlstrup, Havdrup, Solrød, Jersie og Kirke Skensved sogne i Solrød kommune.

3) Holbæk Provsti, der rummer Frydendal, Orø, Sankt Nikolai, Tveje Merløse, Butterup, Tuse, Nørre Jernløse, Kvanløse, Sønder Jernløse, Søstrup, Sønder Asmindrup, Grandløse, Tølløse, Ågerup, Soderup, Kirke Eskilstrup, Store Tåstrup, Ugerløse, Undløse, Søndersted, Udby, Hørby, Hagested, Gislinge, Kundby, Hjembæk, Svinninge, Jyderup, Holmstrup, Stigs Bjergby, Mørkøv og Skamstrup sogne i Holbæk kommune.

4) Kalundborg Provsti, der rummer Alleshave Kirkedistrikt, Aunsø, Bakkendrup, Bjergsted, Bregninge, Buerup, Drøsselbjerg, Finderup, Føllenslev, Gierslev, Gørlev, Hallenslev, Jorløse, Kirke Helsinge, Lille Fuglede, Nyvangs, Raklev, Reerslev, Reersø Kirkedistrikt, Rørby, Røsnæs, Sejerø, Solbjerg, Store Fuglede, Svallerup, Sæby, Særslev, Tømmerup, Ubby, Viskinge, Vor Frue, Værslev, Ørslev og Årby sogne i Kalundborg kommune.

5) Køge Provsti, der rummer Bjæverskov, Boholte, Borup, Ejby, Gørslev, Herfølge, Højelse, Kimmerslev, Køge, Lellinge, Lidemark, Nørre Dalby, Vollerslev og Ølsemagle sogne i Køge kommune samt den del af Sædder Sogn, der ligger i Køge kommune.

6) Lejre Provsti, der rummer Allerslev, Gershøj, Gevninge, Glim, Herslev, Kirke Hvalsø, Kirke Hyllinge, Kirke Sonnerup, Kirke Saaby, Kisserup, Kornerup, Lyndby, Osted, Rorup, Rye, Sæby og Særløse sogne i Lejre kommune.

7) Næstved Provsti, der rummer Karrebæk, Fodby, Herlufsholm, Gunderslev, Hårslev, Ting Jellinge, Tystrup, Haldagerlille, Krummerup, Fuglebjerg, Førslev, Vallensved, Marvede, Hyllinge, Kvislemark, Fyrendal, Næsby, Tyvelse, Sandby, Vrangstrup, Everdrup, Snesere, Toksværd, Rønnebæk, Holme Olstrup, Næstelsø, Mogenstrup, Vejlø, Vester Egesborg, Hammer, Sankt Peders, Sankt Mortens, Aversi, Tybjerg, Herlufmagle, Fensmark, Rislev, Skelby, Glumsø, Bavelse, Sankt Jørgens og Holsted sogne i Næstved kommune.

8) Ods og Skippinge Provsti, der rummer Lumsås Kirkedistrikt, Vallekilde, Hørve, Nykøbing Sjælland, Rørvig, Odden, Højby, Vig, Nørre Asmindrup, Egebjerg, Grevinge, Asnæs og Fårevejle sogne i Odsherred kommune.

9) Ringsted-Sorø Provsti, der rummer Gyrstinge, Bringstrup, Sigersted, Ringsted, Benløse, Haraldsted, Allindemagle, Jystrup, Valsølille, Vigersted, Kværkeby, Nordrupøster, Farendløse, Vetterslev, Høm, Sneslev og Ørslev sogne i Ringsted kommune samt Ruds Vedby, Tersløse, Skellebjerg, Niløse, Stenlille, Munke Bjergby, Bromme, Kirke Flinterup, Stenmagle, Sorø, Pedersborg, Lynge, Vester Broby, Alsted, Fjenneslev, Slaglille og Bjernede sogne i Sorø kommune.

10) Skælskør Provsti, der rummer Skælskør, Eggeslevmagle, Høve, Flakkebjerg, Skørpinge, Fårdrup, Sørbymagle, Kirkerup, Gimlinge, Hyllested, Venslev, Holsteinborg, Ørslev, Sønder Bjerge, Tjæreby, Magleby, Agersø, Omø, Slots Bjergby, Sludstrup, Lundforlund, Gerlev og Boeslunde sogne i Slagelse kommune.

11) Slagelse Provsti, der rummer Havrebjerg, Sankt Mikkels, Hejninge, Sankt Peders, Sankt Povls, Tårnborg, Sønderup, Nordrupvester, Gudum, Sorterup, Ottestrup, Kirke Stillinge, Vemmelev, Hemmeshøj, Kindertofte, Halskov, Nørrevang og Antvorskov sogne i Slagelse kommune.

12) Stege-Vordingborg Provsti, der rummer Svinø Kirkedistrikt, Præstø, Skibinge, Vordingborg, Kastrup, Jungshoved, Bårse, Beldringe, Allerslev, Udby, Ørslev, Øster Egesborg, Mern, Kalvehave, Stege, Nyord, Keldby, Elmelunde, Borre, Magleby, Damsholte, Fanefjord, Lundby, Køng, Sværdborg, Bogø og Stensby sogne i Vordingborg kommune.

13) Tryggevælde Provsti, der rummer Alslev, Bråby, Fakse, Freerslev, Haslev, Hylleholt, Karise, Kongsted, Roholte, Smerup, Spjellerup, Sønder Dalby, Teestrup, Terslev, Tureby, Ulse, Vemmetofte, Vester Egede, Øde Førslev og Øster Egede sogne i Faxe kommune, Endeslev, Frøslev, Havnelev, Hellested, Himlingøje, Holtug, Højerup, Hårlev, Lille Heddinge, Lyderslev, Magleby Stevns, Store Heddinge, Strøby, Tårnby, Valløby, Varpelev og Vråby sogne i Stevns kommune samt den del af Sædder Sogn, der ligger i Stevns kommune.

§ 5. Følgende provstier og sogne er beliggende i Lolland-Falsters Stift:

1) Maribo Domprovsti, der rummer Stokkemarke, Hunseby, Maribo Domsogn, Hillested, Skørringe, Rødby, Ringsebølle, Tågerup, Torslunde, Errindlev, Olstrup, Fuglse, Krønge, Holeby, Bursø, Nebbelunde, Sædinge, Tirsted, Vejleby, Østofte, Bandholm, Askø og Rødbyhavn sogne i Lolland kommune.

2) Lolland Vestre Provsti, der rummer Langø Kirkedistrikt, Nøbbet Kirkedistrikt, Købelev, Vindeby, Utterslev, Horslunde, Nordlunde, Herredskirke, Løjtofte, Halsted, Avnede, Vestenskov, Kappel, Dannemare, Tillitse, Gloslunde, Græshave, Landet, Ryde, Søllested, Skovlænge, Gurreby, Vesterborg, Birket, Fejø, Femø, Sankt Nikolai, Branderslev, Stormarks, Arninge og Sandby sogne i Lolland kommune.

3) Lolland Østre Provsti, der rummer Tårs, Vigsnæs, Majbølle, Radsted, Toreby, Slemminge, Fjelde, Døllefjelde, Musse, Herritslev, Øster Ulslev, Vester Ulslev, Godsted, Kettinge, Bregninge, Sakskøbing, Nysted, Våbensted, Engestofte og Vantore sogne i Guldborgsund kommune.

4) Falster Provsti, der rummer Gedser Kirkedistrikt, Ønslev, Eskilstrup, Tingsted, Nykøbing Falster, Idestrup, Væggerløse, Skelby, Gedesby, Sønder Kirkeby, Sønder Alslev, Karleby, Horreby, Nørre Ørslev, Systofte, Horbelev, Falkerslev, Aastrup, Stubbekøbing, Maglebrænde, Torkilstrup, Lillebrænde, Gundslev, Nørre Vedby, Nørre Alslev, Nørre Kirkeby, Vålse, Kippinge, Stadager og Brarup sogne i Guldborgsund kommune.

§ 6. Følgende provstier og sogne er beliggende i Fyens Stift:

1) Odense Sankt Knuds Provsti, der rummer Sankt Knuds, Ansgars, Bolbro, Thomas Kingos, Munkebjerg, Vor Frue, Korsløkke, Sankt Hans, Fredens, Hans Tausens og Vollsmose sogne i Odense kommune.

2) Hjallese Provsti, der rummer Agedrup, Allerup, Allesø, Bellinge, Brændekilde, Dalum, Davinde, Dyrup, Fangel, Fraugde, Hjallese, Højby, Korup, Lumby, Næsby, Næsbyhoved-Broby, Paarup, Ravnebjerg Kirkedistrikt, Sanderum, Seden, Stenløse, Stige Kirkedistrikt, Tornbjerg, Ubberud og Åsum sogne i Odense kommune.

3) Assens Provsti, der rummer Assens, Barløse, Broholm, Brylle, Bågø, Dreslette, Flemløse, Gamtofte, Glamsbjerg Kirkedistrikt, Helnæs, Holevad, Hårby, Jordløse, Kerte, Kærum, Køng, Orte, Rørup, Sandager, Skydebjerg, Søby, Søllested, Sønderby, Tommerup, Turup, Vedtofte, Verninge, Vissenbjerg, Ørsted og Årup sogne i Assens kommune.

4) Middelfart Provsti, der rummer Asperup, Balslev, Brenderup, Ejby, Fjelsted, Føns, Gamborg, Gelsted, Harndrup, Husby, Indslev, Kauslunde, Middelfart, Nørre Aaby, Roerslev, Røjleskov Kirkedistrikt, Strib-Røjleskov, Tanderup, Udby, Vejlby og Ørslev sogne i Middelfart kommune.

5) Bogense Provsti, der rummer Bederslev, Bogense, Ejlby, Grindløse, Guldbjerg, Hjadstrup, Hårslev, Klinte, Krogsbølle, Lunde, Melby, Norup, Nørre Højrup, Nørre Næraa, Nørre Sandager, Ore, Otterup, Padesø Kirkedistrikt, Skamby, Skeby, Skovby, Særslev, Søndersø, Uggerslev, Veflinge, Vigerslev og Østrup sogne i Nordfyn kommune.

6) Faaborg Provsti, der rummer Allested, Avernakø, Brahetrolleborg, Diernæs, Fåborg, Horne, Håstrup, Krarup, Lyø, Nørre Broby, Sandholts Lyndelse, Svanninge, Sønder Broby, Vejle, Vester Hæsinge, Vester Åby, Øster Hæsinge og Åstrup sogne i Faaborg-Midtfyn kommune.

7) Ærø Provsti, der rummer Bregninge, Marstal, Rise, Søby, Tranderup og Ærøskøbing sogne i Ærø kommune.

8) Midtfyn Provsti, der rummer Espe, Gestelev, Gislev, Heden, Hellerup, Herringe, Hillerslev, Kværndrup, Nørre Lyndelse, Nørre Søby, Ringe, Rolfsted, Ryslinge, Søllinge, Sønder Højrup, Sønder Nærå, Vantinge og Årslev sogne i Faaborg-Midtfyn kommune.

9) Kerteminde Provsti, der indtil 1. januar 2013 rummer Birkende, Dalby, Drigstrup, Kerteminde, Kølstrup, Marslev, Mesinge, Munkebo, Revninge, Rynkeby, Rønninge, Stubberup og Viby sogne i Kerteminde kommune samt Ellinge, Flødstrup, Skellerup og Ullerslev sogne i Nyborg kommune, og som fra 1. januar 2013 rummer Birkende, Dalby, Drigstrup, Kerteminde, Kølstrup, Marslev, Mesinge, Munkebo, Revninge, Rynkeby, Rønninge, Stubberup og Viby sogne i Kerteminde kommune.

10) Nyborg Provsti, der indtil 1. januar 2013, rummer Aunslev, Bovense, Ellested, Frørup, Herrested, Hjulby Kirkedistrikt, Kullerup, Langå, Nyborg, Refsvindinge, Svindinge, Taarup Kirkedistrikt, Vindinge, Øksendrup og Ørbæk sogne i Nyborg kommune, og som fra 1. januar 2013 rummer Aunslev, Bovense, Ellested, Frørup, Herrested, Hjulby Kirkedistrikt, Kullerup, Langå, Nyborg, Refsvindinge, Svindinge, Taarup Kirkedistrikt, Vindinge, Øksendrup, Ørbæk, Ellinge, Flødstrup, Skellerup og Ullerslev sogne i Nyborg kommune.

11) Svendborg Provsti, der rummer Bjerreby, Bregninge, Brudager, Drejø, Egense, Fredens, Gudbjerg, Gudme, Hesselager, Hundstrup, Kirkeby, Landet, Lunde, Lundeborg Kirkedistrikt, Ollerup, Oure, Sankt Jørgens, Sankt Nikolaj, Skårup, Stenstrup, Sørup, Thurø, Tved, Ulbølle, Vejstrup, Vester Skerninge, Vor Frue og Øster Skerninge sogne i Svendborg kommune.

12) Langeland Provsti, der rummer Bagenkop Kirkedistrikt, Bøstrup, Fodslette, Fuglsbølle, Hou, Humble, Lindelse, Longelse, Magleby, Rudkøbing, Simmerbølle, Skrøbelev, Snøde, Stoense, Strynø, Tranekær, Tryggelev og Tullebølle sogne i Langeland kommune.

§ 7. Følgende provstier og sogne er beliggende i Aalborg Stift:

1) Aalborg Budolfi Provsti, der rummer Budolfi, Ansgars, Vor Frelsers, Vesterkær, Vor Frue, Sankt Markus, Vejgaard, Hans Egedes, Hasseris og Margrethe sogne i Aalborg kommune.

2) Aalborg Nordre Provsti, der rummer Hou Kirkedistrikt, Gåser Kirkedistrikt, Nørresundby, Hvorup, Lindholm, Vadum, Sulsted, Ajstrup, Horsens, Hammer, Vester Hassing, Ulsted, Hals, Øster Hassing og Vodskov sogne i Aalborg kommune.

3) Aalborg Vestre Provsti, der rummer Ejdrup, Nibe, Vokslev, Sønderholm, Frejlev, Nørholm, Ellidshøj, Svenstrup, Bislev, Sebber, Store Ajstrup, Farstrup, Lundby, Ferslev, Dall, Volsted og Godthåb sogne i Aalborg kommune.

4) Aalborg Østre Provsti, der rummer Rørdal Kirkedistrikt, Gudumholm Kirkedistrikt, Klarup, Gunderup, Nøvling, Romdrup, Gudum, Lillevorde, Mou, Storvorde, Sejlflod, Sønder Kongerslev, Nørre Kongerslev, Komdrup, Sønder Tranders, Nørre Tranders, Skalborg og Gistrup sogne i Aalborg kommune.

5) Brønderslev-Dronninglund Provsti, der rummer Agersted, Aså-Melholt, Brønderslev, Dorf Kirkedistrikt, Dronninglund, Hallund, Hellevad, Hellum, Hjallerup, Jerslev, Melholt Kirkedistrikt, Mylund Kirkedistrikt, Serritslev, Stenum, Tise, Tolstrup, Ørum, Øster Hjermitslev Kirkedistrikt og Øster Brønderslev sogne i Brønderslev-Dronninglund kommune samt den del af Voer Sogn, der ligger i Brønderslev-Dronninglund kommune.

6) Frederikshavn Provsti, der rummer Lyngsaa Kirkedistrikt, Østervrå Kirkedistrikt, Hulsig Kirkedistrikt, Jerup Kirkedistrikt, Kvissel Kirkedistrikt, Elling, Åsted, Skærum, Flade, Gærum, Sæby, Understed, Karup, Volstrup, Hørby, Torslev, Skæve, Albæk, Frederikshavn, Abildgård, Bangsbostrand, Skagen og Råbjerg sogne i Frederikshavn kommune samt den del af Voer Sogn, der ligger i Frederikshavn kommune.

7) Hadsund Provsti, der rummer Øster Hurup Kirkedistrikt, Arden Kirkedistrikt, Als, Skelund, Visborg, Hadsund, Vive, Rostrup, Oue, Valsgaard, Astrup, Rold, Vebbestrup og Storarden sogne i Mariagerfjord kommune.

8) Hjørring Nordre Provsti, der rummer Byrum, Hals og Vesterø sogne i Læsø kommune samt Sørig Kirkedistrikt, Mosbjerg, Bindslev, Tolne, Hørmested, Ugilt, Sindal, Astrup, Bjergby, Mygdal, Horne, Asdal, Hirtshals, Tornby, Vidstrup, Tversted, Uggerby og Lendum sogne i Hjørring kommune.

9) Hjørring Søndre Provsti, der rummer Vrejlev, Hæstrup, Børglum, Løkken-Furreby, Vejby, Sejlstrup, Vrensted, Vrå, Em, Sankt Catharinæ, Sankt Hans, Sankt Olai, Bistrup, Tårs, Skallerup, Vennebjerg, Rubjerg, Lyngby, Jelstrup, Mårup, Harritslev og Rakkeby sogne i Hjørring kommune.

10) Jammerbugt Provsti, der rummer Fjerritslev Kirkedistrikt, Koldmose Kirkedistrikt, Aaby, Biersted, Lerup, Tranum, Brovst, Øland, Torslev, Øster Svenstrup, Haverslev, Skræm, Bejstrup, Vedsted, Ingstrup, Vester Hjermitslev, Saltum, Alstrup, Jetsmark, Hune, Gjøl, Kollerup, Hjortdal, Klim, Vester Torup, Vust, Kettrup, Gøttrup og Langeslund sogne i Jammerbugt kommune.

11) Rebild Provsti, der rummer Terndrup Kirkedistrikt, Skørping Nykirke Kirkedistrikt, Sørup Kirkedistrikt, Skibsted, Lyngby, Store Brøndum, Siem, Torup, Gerding, Blenstrup, Skørping, Fræer, Øster Hornum, Buderup, Gravlev, Aarestrup, Sønderup, Suldrup, Veggerby, Bælum, Solbjerg, Brorstrup, Ravnkilde, Kongens Tisted, Binderup, Durup, Rørbæk, Grynderup og Haverslev sogne i Rebild kommune samt den del af Stenild Sogn, der ligger i Rebild kommune.

12) Sydthy Provsti, der rummer Vestervig, Agger, Hurup, Boddum, Ydby, Helligsø, Gettrup, Snedsted, Nørhå, Sønderhå, Hørsted, Stenbjerg Kirkedistrikt, Harring, Stagstrup, Skyum, Hørdum, Hassing, Villerslev, Visby, Heltborg, Bedsted, Grurup, Hvidbjerg Vesten Å, Ørum og Lodbjerg sogne i Sydthy kommune.

13) Thisted Provsti, der rummer Hillerslev, Kåstrup, Sennels, Hunstrup, Østerild, Hjardemål, Tømmerby, Lild, Øsløs, Vesløs, Arup, Thisted, Tilsted, Skinnerup, Sjørring, Torsted, Skjoldborg, Kallerup, Hundborg, Jannerup, Vang, Ræhr, Hansted, Vigsø, Nors, Tved, Vester Vandet, Øster Vandet, Klitmøller og Vorupør sogne i Thisted kommune.

14) Morsø Provsti, der rummer Agerø Kirkedistrikt, Sejerslev, Ejerslev, Jørsby, Flade, Bjergby, Alsted, Sønder Dråby, Solbjerg, Sundby, Dragstrup, Skallerup, Galtrup, Øster Jølby, Tødsø, Erslev, Nykøbing M, Lødderup, Elsø, Frøslev, Mollerup, Tæbring, Ovtrup, Rakkeby, Karby, Redsted, Hvidbjerg, Vejerslev, Blidstrup, Ljørslev, Ørding, Øster Assels og Vester Assels sogne i Morsø kommune.

§ 8. Følgende provstier og sogne er beliggende i Viborg Stift:

1) Viborg Domprovsti, der rummer Almind, Asmild, Daugbjerg, Dollerup, Feldingbjerg (der pr. 1. februar 2007 skifter navn til Stoholm Sogn), Finderup, Fiskbæk, Fly, Gammelstrup, Houlkær, Iglsø Kirkedistrikt, Kvols, Lysgård, Mønsted, Nørre Borris (der pr. 1. februar 2007 skifter navn til Sparkær Sogn), Ravnstrup, Resen, Romlund, Smollerup, Sønder Rind, Søndermarks, Søndre, Tapdrup, Tårup, Vestervang, Viborg Domsogn, Vinkel, Vorde, Vridsted og Vroue sogne i Viborg kommune.

2) Viborg Østre Provsti, der rummer Bigum, Bjerring Kirkedistrikt, Bjerringbro, Brandstrup Kirkedistrikt, Elsborg, Frederiks, Gullev, Hammershøj, Hersom, Hjermind Kirkedistrikt og Hjorthede sogne i Viborg kommune, den del af Hvam Sogn, der ligger i Viborg kommune, den del af Hvilsom Sogn, der ligger i Viborg kommune, Højbjerg, Karup, Klejtrup, Kvorning, Lee, Lindum, Lynderup, Løvel, Låstrup, Mammen, Nørre Vinge, Pederstrup, Roum, Rødding og Sahl sogne i Viborg kommune, den del af Simested Sogn, der ligger i Viborg kommune, Skals, Skjern, Tjele, Ulbjerg, Vammen, Vejrum, Vester Bjerregrav, Vester Tostrup, Vindum, Viskum, Vorning og Ørum sogne i Viborg kommune.

3) Herning Nordre Provsti, der rummer Aulum, Feldborg Kirkedistrikt, Grove, Haderup, Haunstrup og Hodsager sogne i Herning kommune, den del af Ilskov Sogn, der ligger i Herning kommune, Nøvling, Simmelkær, Sinding, Snejbjerg, Studsgård, Sunds, Timring, Tiphede Kirkedistrikt, Tjørring, Vildbjerg, Vind, Vinding og Ørre sogne samt Ørnhøj Kirkedistrikt (der iht. kgl. resolution af 31. december 2006 oprettes som et selvstændigt sogn kaldet Ørnhøj Sogn fra den 1. februar 2007), alle beliggende i Herning kommune.

4) Herning Søndre Provsti, der rummer Arnborg, Assing, Fasterholt Kirkedistrikt, Fredens, Gjellerup, Gullestrup, Hedeager, Herning, Ilderhede, Karstoft Kirkedistrikt, Kollund, Kølkær, Rind, Sankt Johannes, Skarrild og Sønder Felding sogne i Herning kommune.

5) Holstebro Provsti, der rummer Vinderup Kirkedistrikt, Trandum Kirkedistrikt, Herrup Kirkedistrikt, Ellebæk Kirkedistrikt, Hogager Kirkedistrikt, Idom, Råsted, Nørre Felding, Tvis, Holstebro, Måbjerg, Nørrelands, Mejrup, Borbjerg, Naur, Sir, Sahl, Ejsing, Ryde, Handbjerg, Sevel og Mejdal sogne i Holstebro kommune.

6) Ikast-Brande Provsti, der rummer Faurholt Kirkedistrikt, Kristianshede Kirkedistrikt, Engesvang, Ikast, Bording, Isenvad, Fonnesbæk, Gludsted Kirkedistrikt, Hampen Kirkedistrikt, Nørre Snede, Ejstrup, Klovborg, Skærlund Kirkedistrikt, Uhre Kirkedistrikt, Brande og Blåhøj sogne i Ikast-Brande kommune, den del af Ilskov Sogn, der ligger i Ikast-Brande kommune, samt Grathe Kirkedistrikt, Vium, Sjørslev, Grønbæk, Levring, Hørup, Hinge, Vinderslev og Thorning sogne i Silkeborg kommune.

7) Lemvig Provsti, der rummer Lemvig, Nørlem, Nørre Nissum, Tørring, Heldum, Lomborg, Rom, Bøvling, Flynder, Møborg, Nees, Gudum, Fabjerg, Harboøre, Engbjerg, Thyborøn, Hygum, Hove, Vandborg, Ferring, Dybe, Ramme, Fjaltring og Trans sogne i Lemvig kommune.

8) Salling Provsti, der rummer Balling, Brøndum, Durup, Fur, Glyngøre, Grinderslev, Grønning, Harre, Hjerk, Hvidbjerg, Håsum, Jebjerg, Junget, Krejbjerg, Lem, Lihme, Lyby, Nautrup, Oddense, Otting, Ramsing, Roslev, Rybjerg, Rødding, Selde, Sæby, Thise, Thorum, Tøndering, Vejby, Vile, Volling og Åsted sogne i Skive kommune.

9) Skive Provsti, der rummer Kobberup, Dommerby, Dølby, Egeris, Estvad, Hem, Hindborg, Højslev, Lundø, Resen, Rønbjerg, Skive, Ørslevkloster og Ørum sogne i Skive kommune.

10) Struer Provsti, der rummer Hjerm Østre Kirkedistrikt, Hvidbjerg, Lyngs, Søndbjerg, Odby, Jegindø, Struer, Gimsing, Vejrum, Hjerm, Ølby, Asp, Fousing, Resen, Humlum og Venø sogne i Struer kommune.

11) Vesthimmerland Provsti, der rummer Aggersborg, Alstrup, Blære, Farsø, Fjelsø, Flejsborg, Fovlum, Gedsted, Gislum, Giver, Gundersted og Havbro sogne i Vesthimmerland kommune, den del af Hvam Sogn, der ligger i Vesthimmerlands kommune, Hyllebjerg, Kornum, Louns, Løgsted, Løgstør, Malle, Næsborg, Oudrup, Overlade, Ranum, og Salling sogne i Vesthimmerland kommune, den del af Simested Sogn, der ligger i Vesthimmerlands kommune, Skivum, Strandby, Svingelbjerg, Testrup, Ullits, Ulstrup, Vester Hornum, Vesterbølle, Vilsted, Vindblæs, Vognsild, Østerbølle, Aalestrup og Aars sogne i Vesthimmerland kommune.

§ 9. Følgende provstier og sogne er beliggende i Århus Stift:

1) Århus Domprovsti, der rummer Århus Domsogn, Vor Frue, Sankt Markus, Sankt Pauls, Langenæs, Sankt Johannes, Christians og Sankt Lukas sogne i Århus kommune samt Tranebjerg, Besser, Onsbjerg, Kolby og Nordby sogne i Samsø kommune.

2) Århus Nordre Provsti, der rummer Spørring, Trige, Ølsted, Elsted, Elev, Vejlby, Risskov, Skejby, Lisbjerg, Skødstrup, Todbjerg, Mejlby, Hjortshøj, Egå, Ellevang, Lystrup, Skelager og Skæring sogne i Århus kommune.

3) Århus Søndre Provsti, der rummer den del af Astrup Sogn, der ligger i Århus kommune, Beder, Fredens og Holme sogne i Århus kommune, den del af Hvilsted Sogn, der ligger i Århus kommune, Kolt, Malling, Mårslet, Ormslev, Ravnsbjerg, Skåde, Tiset, Tranbjerg, Tulstrup og Viby sogne i Århus kommune samt den del af Vitved Sogn, der ligger i Århus kommune.

4) Århus Vestre Provsti, der rummer Borum, Brabrand, Framlev, Fårup, Gellerup, Harlev, Hasle, Helligånds, Kasted, Lyngby, Møllevang, Sabro, Skjoldhøj, Sønder Årslev, Tilst og Åby sogne i Århus kommune.

5) Favrskov Provsti, der rummer Hammel, Voldby, Søby, Røgen, Sporup, Lyngå, Vitten, Haldum, Over og Neder Hadsten, Lading, Grundfør, Søften, Foldby, Laurbjerg, Lerbjerg, Nørre Galten, Vissing, Voldum, Rud, Ødum, Hadbjerg, Houlbjerg, Granslev, Haurum, Sall, Skjød, Hadsten, Hvorslev, Gerning, Vellev, Vejerslev, Aidt, Thorsø, Vester Velling, Sønder Vinge og Ulstrupbro sogne i Favrskov kommune samt den del af Skorup Sogn, der ligger i Favrskov kommune.

6) Hobro-Mariager Provsti, der rummer Døstrup, Falslev, Glenstrup, Hem og Hobro i Mariagerfjord kommune, den del af Hvilsom Sogn, som ligger i Mariagerfjord kommune, Hvornum, Hørby, Mariager, Nørre Onsild og Sem sogne i Mariagerfjord kommune, den del af Simested Sogn, der ligger i Mariagerfjord kommune, Skjellerup og Snæbum i Mariagerfjord kommune, den del af Stenild Sogn, der ligger i Mariagerfjord kommune samt Svenstrup, Sønder Onsild, Vester Tørslev, Vindblæs og Øls sogne i Mariagerfjord kommune.

7) Randers Søndre Provsti, der rummer Borup, Enghøj, Essenbæk, Grensten, Haslund, Helstrup, Hornbæk, Hørning, Kousted, Kristrup, Langå, Råsted, Sankt Clemens, Torup, Tånum, Virring, Vorup, Værum, Ølst, Ørum, Øster Bjerregrav, Øster Velling, Ålum og Årslev sogne i Randers kommune.

8) Randers Nordre Provsti, der rummer Albæk, Asferg, Dalbyneder, Dalbyover, Dronningborg, Enslev, Fårup, Gassum, Gimming, Gjerlev, Hald, Harridslev, Kastbjerg, Kærby, Lem, Linde, Læsten, Mellerup, Nørbæk, Råby, Sankt Andreas, Sankt Mortens, Sankt Peders, Spentrup, Støvring, Sødring, Sønderbæk, Tvede, Udbyneder og Øster Tørslev sogne i Randers kommune.

9) Norddjurs Provsti, der rummer Albøge, Anholt, Auning, Enslev, Estruplund, Fausing, Fjellerup, Ginnerup, Gjerrild, Gjesing, Glesborg, Grenaa , Hammelev, Hemmed, Hoed, Holbæk, Homå, Karlby, Kastbjerg, Lyngby, Nørager, Rimsø, Stenvad, Udby, Veggerslev, to sogne med navnet Vejlby, Vester Alling, Villersø, Vivild, Voer, Voldby, Ørsted, Ørum, Øster Alling og Ålsø sogne i Norddjurs kommune.

10) Syddjurs Provsti, der rummer Agri, Bregnet, Dråby, Ebdrup, Ebeltoft, Egens, Feldballe, Fuglslev, Halling, Handrup Kirkedistrikt, Helgenæs, Hornslet, Hvilsager, Hyllested, Knebel, Koed, Kolind, Krogsbæk, Lime, Marie Magdalene, Mygind, Mørke, Nimtofte, Nødager, Rolsø, Rosmus, Skader, Skarresø, Skørring, Søby, Thorsager, Tirstrup, Tved, Tøstrup og Vistoft sogne i Syddjurs kommune.

11) Odder Provsti, der rummer Alrø i Odder kommune, den del af Astrup Sogn, der ligger i Odder kommune, Bjerager, Falling, Gosmer, Gylling, Halling og Hundslund i Odder kommune, den del af Hvilsted Sogn, der ligger i Odder kommune, Nølev, Odder, Randlev, Saksild, Torrild, Tunø og Ørting sogne i Odder kommune.

12) Silkeborg Provsti, der rummer Alderslyst, Balle, Bryrup, Dallerup, Funder, Gjern, Gødvad, Kragelund, Lemming, Linå, Mariehøj, Sejling, Sejs-Svejbæk, Serup, Silkeborg, Sinding og Skannerup i Silkeborg kommune, den del af Skorup Sogn, der ligger i Silkeborg kommune samt Svostrup, Them, Tvilum, Vinding, Virklund, Voel og Vrads sogne i Silkeborg kommune.

13) Skanderborg Provsti, der rummer Adslev, Alling, Blegind, Dover, Fruering, Galten, Gammel Rye, Hylke, Hørning, Låsby, Mesing, Ovsted, Ry, Sjelle, Skanderborg Slotssogn, Skanderup, Skivholme, Skjørring, Skovby, Stilling, Stjær, Storring, Tulstrup, Tåning og Veng sogne i Skanderborg kommune, den del af Vitved Sogn, der ligger i Skanderborg kommune samt den del af Voerladegaard, der ligger i Skanderborg kommune.

14) Horsens Provsti, der rummer Brædstrup, Endelave, Føvling, Gangsted, Grædstrup og Hansted sogne i Horsens kommune, den del af Hatting Sogn, der ligger i Horsens kommune, Kattrup, Klostersogn, Lundum, Nebel, Nim, Sønder Vissing, Sønderbro, Søvind, Tamdrup, Tolstrup, Torsted, Træden, Tyrsted, Tyrsting, Tønning, Underup, Uth og Vedslet sogne i Horsens kommune, den del af Voerladegaard Sogn, der ligger i Horsens kommune samt Vor Frelsers, Vær, Yding, Østbirk og Ørridslev sogne i Horsens kommune.

§ 10. Følgende provstier og sogne er beliggende i Ribe Stift:

1) Ribe Domprovsti, der rummer Bramming, Darum, Farup, den del af Gørding Sogn, der ligger i Esbjerg kommune, Hjortlund, Hunderup, Hviding, Jernved, Kalvslund, Mandø, Obbekær, Ribe Domsogn, Roager, Sankt Katharine, Sankt Knuds Kirkedistrikt, Seem, Spandet, Vejrup, Vester Nykirke, Vester Vedsted og Vilslev sogne i Esbjerg kommune.

2) Skads Provsti, der rummer Bryndum og Gjesing sogne i Esbjerg kommune, den del af Grimstrup Sogn, der ligger i Esbjerg kommune, Grundtvigs, Guldager, Hjerting, Hostrup, Jerne, Kvaglund, Skads, Sneum, Sædden, Tjæreborg, Treenigheds, Vester Nebel, Vor Frelsers og Zions sogne i Esbjerg kommune samt Nordby og Sønderho sogne i Fanø kommune.

3) Ringkøbing Provsti, der rummer Bur, Gørding, Husby, Madum, Staby, Sønder Nissum, Ulfborg og Vemb sogne i Holstebro kommune samt Gammel, Haurvig Kirkedistrikt, Hee, Holmsland Klit, Hover, Lem Sydssogns Kirkedistrikt, Lyngvig Kirkedistrikt, No, Ny, Rindum, Ringkøbing, Stadil, Sønder Lem, Tim, Torsted, Vedersø, Velling og Ølstrup sogne i Ringkøbing-Skjern kommune.

4) Skjern Provsti, der rummer Brejning, Bølling, Dejbjerg, Egvad, Faster, Finderup Kirkedistrikt, Fjelstervang Kirkedistrikt, Hanning, Hemmet, Herborg, Hoven, Lyne, Lønborg og Nørre Bork i Ringkøbing-Skjern kommune, den del af Nørre Omme Sogn, der ligger i Ringkøbing-Skjern kommune, Nørre Vium, Skjern, Stauning, Sædding, Sønder Bork, Sønder Borris, Sønder Vium, Tarm, Troldhede, Videbæk, Vorgod, Væggerskilde Kirkedistrikt og Ådum sogne i Ringkøbing-Skjern kommune.

5) Grene Provsti, der rummer Filskov, Grene, Grindsted og Hejnsvig sogne i Billund kommune, den del af Lindballe Sogn, der ligger i Billund kommune, Nollund Kirkedistrikt i Billund kommune, den del af Ringive Sogn, der ligger i Billund kommune, Skjoldbjerg Kirkedistrikt, Stenderup, Sønder Omme, Urup Kirkedistrikt, Vesterhede Kirkedistrikt og Vorbasse sogne i Billund kommune, Farre Kirkedistrikt, Gadbjerg, Give, Givskud og Langelund Kirkedistrikt i Vejle kommune, den del af Lindeballe Sogn, der ligger i Vejle kommune, Nørup og Randbøl sogne i Vejle kommune, den del af Ringgive Sogn, der ligger i Vejle kommune, Thyregod, Vester, Vonge Kirkedistrikt, Vorslunde Kirkedistrikt og Øster Nykirke sogne i Vejle kommune.

6) Malt Provsti, der rummer Andst, Askov, Brørup, Bække, Folding, Føvling, Gesten, Hjerting, Holsted, Hovborg Kirkedistrikt, Jels, Johanneskirken Kirkedistrikt, Lindknud, Lintrup, Læborg, Malt, Rødding, Sankt Peders Kirkedistrikt, Skodborg, Skrave, Stenderup Kirkedistrikt, Sønder Hygum, Veerst, Vejen, Øster Lindet og Åstrup sogne i Vejen kommune samt den del af Gørding Sogn, der ligger i Vejen kommune.

7) Varde Provsti, der rummer Mosevrå Kirkedistrikt, Børsmose Kirkedistrikt og Rousthøje Kirkedistrikt i Varde kommune, den del af Grimstrup Sogn, der ligger i Varde kommune, Skovlund, Strellev, Thorstrup, Horne, Hodde, Tistrup, Ølgod, Ansager, Varde, Janderup, Billum, Lunde, Ovtrup, Kvong, Nørre Nebel, Lydum, Henne, Lønne, Ål, Ho, Oksby, Vester Starup, Øse, Næsbjerg, Fåborg, Årre, Alslev og Agerbæk sogne i Varde kommune.

8) Tønder Provsti, der rummer Abild, Agerskov, Arrild, Ballum, Bedsted, Branderup, Brede og Brøns sogne i Tønder kommune, den del af Burkal Sogn, der ligger i Tønder kommune, Daler, Døstrup, Emmerlev, Emmerske Kirkedistrikt, Hjerpsted, Hostrup, Højer, Højst, Løgumkloster, Mjolden, Møgeltønder, Nørre Løgum, Randerup, Rejsby, Rømø, Skærbæk, Sønder Skast, Tirslund, Toftlund, Tønder, Ubjerg, Visby og Vodder sogne i Tønder kommune.

§ 11. Følgende provstier og sogne er beliggende i Haderslev Stift:

1) Haderslev Domprovsti, der rummer Bevtoft, Bjerning, Fjelstrup, Fole, Gammel Haderslev, Gram, Grarup, Haderslev Vor Frue Domsogn, Halk, Hammelev, Hjerndrup, Hoptrup, Højrup, Jegerup, Maugstrup, Moltrup, Nustrup, Oksenvad, Skrydstrup, Sommersted, Sønder Starup, Vedsted, Vilstrup, Vojens, Vonsbæk, Øsby og Åstrup sogne i Haderslev kommune.

2) Hedensted Provsti, der rummer As, Barrit, Bjerre, Daugård, Glud og Hammer sogne i Hedensted kommune, den del af Hatting Sogn, der ligger i Hedensted kommune, Hedensted, Hjarnø, Hornborg, Hornum, Hvirring, Juelsminde, Klakring, Klejs Kirkedistrikt, Korning, Langskov, Linnerup, Løsning, Nebsager, Rårup, Sindbjerg, Skjold, Stenderup, Store Dalby, Stouby, Tørring, Uldum, Urlev, Vrigsted, Ølsted, Ørum, Øster Snede og Aale sogne i Hedensted kommune.

3) Vejle Provsti, der rummer Ildved Kirkedistrikt, Sankt Nikolaj, Vor Frelsers, Sankt Johannes, Hornstrup, Grejs, Hvejsel, Bredsten, Skibet, Jelling, Hover, Kollerup, Vindelev, Gauerslund, Vinding, Skærup, Mølholm, Smidstrup, Gårslev, Højen, Jerlev, Egtved, Ødsted, Øster Starup, Engum, Nørremarks og Bredballe sogne i Vejle kommune.

4) Fredericia Provsti, der rummer Trinitatis, Vejlby, Sankt Michaelis, Christians, Erritsø, Bredstrup, Taulov, Pjedsted, Herslev, Hannerup og Lyng sogne i Fredericia kommune.

5) Kolding Provsti, der rummer Aller, Almind, Bramdrup, Brændkjær, Dalby, Eltang, Frørup, Harte, Hejls, Hjarup, Jordrup, Kristkirkens, Lejrskov, Nørre Bjert, Sankt Nicolai, Seest, Simon Peters, Skanderup, Stepping, Sønder Bjert, Sønder Stenderup, Sønder Vilstrup, Taps, Tyrstrup, Vamdrup, Vejstrup, Vester Nebel, Viuf, Vonsild og Ødis sogne i Kolding kommune.

6) Aabenraa Provsti, der rummer Bjolderup, Bov, den del af Burkal Sogn, der ligger i Aabenraa kommune, Bylderup, Egvad og Ensted sogne i Aabenraa kommune, den del af Felsted Sogn, der ligger i Aabenraa kommune, Genner Kirkedistrikt, Hellevad, Hjordkær, Holbøl og Kliplev sogne i Aabenraa kommune, den del af Kværs Sogn, der ligger i Aabenraa kommune, samt Løjt, Ravsted, Rise, Tinglev, Uge, Varnæs, Øster Løgum og Aabenraa sogne i Aabenraa kommune.

7) Sønderborg Provsti, der rummer Adsbøl Kirkedistrikt, Asserballe, Augustenborg, Broager, Christians, Dybbøl, Egen, Egernsund, Gråsten-Adsbøl, Havnbjerg, Hørup, Kegnæs og Ketting sogne i Sønderborg kommune, den del af Kværs Sogn, der ligger i Sønderborg kommune, Lysabild, Nordborg, Notmark, Nybøl, Oksbøl, Rinkenæs, Sankt Marie, Sottrup, Svenstrup, Tandslet, Ulkebøl og Ullerup sogne i Sønderborg kommune samt den del af Felsted Sogn, der ligger i Sønderborg kommune.

§ 12. Bekendtgørelsen træder i kraft ved offentliggørelsen i Lovtidende.

Stk. 2. Bekendtgørelsen ændrer ikke sognenavnenes stavemåde.

Stk. 3. Følgende bekendtgørelser ophæves:

1) bekendtgørelse nr. 246 af 19. april 1988 om landets inddeling i sogne,

2) bekendtgørelse nr. 502 af 22. august 1988 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Skelgårds Sogn i Københavns Stift),

3) bekendtgørelse nr. 107 af 17. februar 1989 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Gullestrup Sogn i Viborg Stift),

4) bekendtgørelse nr. 398 af 9. juni 1989 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Dyrup Sogn i Fyens Stift),

5) bekendtgørelse nr. 670 af 30. oktober 1989 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Sejs-Svejbæk Sogn i Århus Stift),

6) bekendtgørelse nr. 671 af 30. oktober 1989 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Nørrevangs Sogn i Roskilde Stift),

7) bekendtgørelse nr. 72 af 5. februar 1990 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Kokkedal Sogn i Helsingør Stift),

8) bekendtgørelse nr. 148 af 7. marts 1990 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Lystrup Sogn i Århus Stift),

9) bekendtgørelse nr. 324 af 15. maj 1990 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Skelager Sogn i Århus Stift),

10) bekendtgørelse nr. 76 af 31. januar 1992 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Tornbjerg Sogn i Fyens Stift),

11) bekendtgørelse nr. 319 af 5. maj 1992 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Houlkær Sogn i Viborg Stift),

12) bekendtgørelse nr. 68 af 26. januar 1994 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Langelund Sogn i Aalborg Stift),

13) bekendtgørelse nr. 895 af 28. oktober 1994 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Agerbæk Sogn i Ribe Stift),

14) bekendtgørelse nr. 932 af 17. november 1994 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Grønnevang Sogn i Helsingør Stift),

15) bekendtgørelse nr. 933 af 17. november 1994 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Engholm Sogn i Helsingør Stift),

16) bekendtgørelse nr. 297 af 9. maj 1995 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Enghøj Sogn i Århus Stift),

17) bekendtgørelse nr. 221 af 12. april 1999 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Stenvad Sogn i Århus Stift),

18) bekendtgørelse nr. 1193 af 22. december 1999 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Blågårdens Sogn i Københavns Stift) og

19) bekendtgørelse nr. 1106 af 13. december 2000 om ændring af bekendtgørelse om landets inddeling i sogne (Oprettelse af Holsted Sogn i Roskilde Stift).

Kirkeministeriet, den 9. januar 2007

Bertel Haarder

/Lise-Lotte Gümoes