Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Den fulde tekst

Lov om indfødsrets meddelelse

VI MARGRETHE DEN ANDEN, af Guds Nåde Danmarks Dronning, gør vitterligt:

Folketinget har vedtaget og Vi ved Vort samtykke stadfæstet følgende lov:

§ 1. Indfødsret meddeles:

1) Juweria Mohamud Ali Abade, Fredericia.

2) Mohamed Mohamud Ali Abade, Fredericia.

3) Asma Abbas, Frederiksberg.

4) Feras Abbas, Esbjerg.

5) Husam Khudayr Abbas, Ikast-Brande.

6) Nabil Abbas, Rudersdal.

7) Soham Ali Abbas, Odense.

8) Amal Bassem Abdallah, Svendborg.

9) Zabi Abdel, Randers.

10) Riyad Abdel Jabbar Abdel Karim, Frederiksberg.

11) Bassel Noureddin Abdel-Halim, København.

12) Lama Noureddin Abdel-Halim, København.

13) Amjad Khasrow Abdelkarim, Aarhus.

14) Jumana Abdelmajeed Abdelwahab, Odense.

15) Abdel-Barten Abdel-Zahir, Ballerup.

16) Cheff Ahmed Abdi, København.

17) Mohamed Adow Abdi, Aarhus.

18) Safiya Ali Abdi, København.

19) Abdirahim Abdi Hagi-Ali, Aarhus.

20) Fartun Abdi Hagi-Ali, Aarhus.

21) Mohamed Mohamed Abdirahman, Kolding.

22) Yousef Abdol Hussein Mohammad Ali, Aalborg.

23) Raida Abdul Latif Abdul Karim, Morsø.

24) Baidaa Abdul Wahab Abdul Kudir, Favrskov.

25) Aras Abdul Mohamad, Aalborg.

26) Hussein Ali Hameed Abdul Rihda, Aarhus.

27) Mariam Ali Abdul-Hadi, Angered i Sverige, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2008.

28) Kamal Abdulrazzak Abdulkarim, Hillerød.

29) Zhala Abdullah Abdulkarim, Roskilde.

30) Aram Ahmed Abdullah, Hvidovre.

31) Hiba Abdullah, Aarhus.

32) Yasmin Abdullah, Aarhus.

33) Fosia Abdullahi Hussein, København.

34) Salim Abdalla Abdulmalik, Kalundborg.

35) Rana Abou Soueid, Odense.

36) Ahmed Acharkaui, Egedal.

37) Cesar Augusto Acosta Santana, Skive.

38) Jamal Abdul Naser Adeliar, Sønderborg.

39) Mohammed Rahma Aden, Aarhus.

40) Abdelmajid Afallah, København.

41) (Udgår).

42) Farooq Aghazadeh, Slagelse.

43) Zainab Aghrib, København.

44) Donia Taher Ahmad, København.

45) Maysaa Ihsan Ahmad, Odense.

46) Razieh Ahmadi, Furesø.

47) Sahar Ahmadi, Sønderborg.

48) Aways Hussein Ahmed, Holstebro.

49) Hassan Mahamud Ahmed, Odense.

50) Helen Mustafa Ahmed, Sønderborg.

51) Ifrah Ahmed, Slagelse.

52) Noor Shakir Ahmed, Varde.

53) Sakaria Omar Ahmed, Odense.

54) Eiman Amin Ajena, Odense.

55) Bashar Neama Abdul Rasoul Ajina, Solrød.

56) Nangialay Akbari, Aarhus.

57) Samim Akbari, Brønderslev.

58) Tawfieq Al Aybade, Ishøj.

59) Ghias Jawad Kazem Al Habib, Gladsaxe.

60) Dawieh Hashem Hadi Al Hakim, Assens.

61) Darah Mohammed Al Masri, København.

62) Abdulmutalib Abdulwahab Mohamed Al Safi, Holbæk.

63) Sara Adnan Agiel Al Saliti, Svendborg.

64) Kawthar Mohammad Ali Hmood Hussein Al Wakiel, København.

65) Abdulrahman Mohamad Walid Al Weli, Aarhus.

66) Riyad Abdulmajid Al-Abousi, Næstved.

67) Anas Fahad Al-Azawi, København.

68) Sara Khudhair Abbas Al-Azawi, Høje-Taastrup.

69) Sami Abdul-Samad Mahmoud Al-Bachari, Ballerup.

70) Adel Attallah Saleh Al-Badri, Odense.

71) Jamal Jasser Mejbas Al-Badri, Odense.

72) Qassim Ghanim Al-Badry, Ringsted.

73) Ahmad Malik Falih Al-Bahadli, Hørsholm.

74) Malik Falih Mejeheel Al-Bahadli, Hørsholm.

75) Lewaa Ali Abdulmahdi Al-Barmaky, Aarhus.

76) Abdallah Ali Abdelrahim Al-Basri, Thisted.

77) Ammar Ali Abdelrahim Al-Basri, Thisted.

78) Omar Adel Ali Al-Bayati, Hørsholm.

79) Vivian Emanuel Aprim Al-Bazi, Aarhus.

80) Herdn Amen Al-Dabak, Køge.

81) Alaa Deyab Omara Al-Dahasi, Hjørring.

82) Abdul Karem Fadhill Ismaeel Al-Delamy, Næstved.

83) Sadaf Alefi, Frederikssund.

84) Isabel Omega Alembene, Brøndby.

85) Hiba Fadel Mustafa Al-Far, Aarhus.

86) Fahad Al-Farraji, Næstved.

87) Hussain Ali Jaafar Al-Haboubi, Aarhus.

88) Sanaa Saleh Al-Haffar, København.

89) Hiba Munadhil Hamid Al-Haider, København.

90) Thu-Al-Fikar Mayeh Al-Hamdani, Odense.

91) Ayad Mahamad Amin Alhassani, Odense.

92) Asmaa Ayoub Rida Al-Hilou, København.

93) Lamia Al-Hussein, Sorø.

94) Abdullah Mohamad Ali, Aarhus.

95) Ahmad Ali, Aarhus.

96) Ali Mohamad El-Hajj Ali, Vesthimmerland.

97) Alaa Hussein Ali, København.

98) Dana Ali, Aarhus.

99) Fahed Kamil Ali, København.

100) Gufran Ali, Aarhus.

101) Hoda Ali, Aarhus.

102) Jamal Khaled Ali, Aarhus.

103) Mahamud Mohamed Ali, København.

104) Mahmoud Khaled Ali, Aarhus.

105) Maysam Jalil Nour Ali, Gladsaxe.

106) Mohamed Ahmed Ali, Aarhus.

107) Mohamed Ahmed Ali, Aarhus.

108) Mohamed Hussein Ali, København.

109) Mohammad Amer Ali, København.

110) Nadia Mohsen Abed Ali, Odense.

111) Nagham Husein Ali, Odense.

112) Nawroz Bostan Ali, København.

113) Omar Abdul Nasser Ali, Aarhus.

114) Ommran Mohamad Ali, Aarhus.

115) Raghda Ali, Aarhus.

116) Rahmo Abdirahman Ali, Aarhus.

117) Uruba Ismail Ali, Aarhus.

118) Najla Ali Flaih, Morsø.

119) Narges Alizadeh, København.

120) Majid Atallah Hussein Al-Jabiri, Aarhus.

121) Basel Sami Abed Aljader, Halsnæs.

122) Khalil Towfiq Abdallah Al-Jaf, Kerteminde.

123) Sarah Adnan Hamid Aljumaily, København.

124) Asmaa Naser Bader Alkafagy, Odense.

125) Kabis Fares Al-Kaisy, Rudersdal.

126) Mahdi Abdulamir Mohamad Al-Khafaji, København.

127) Sarah Ahmad Al-Khairulla, Odense.

128) Ali Ghazi Fawzi Al-Khateeb, Roskilde.

129) Maher Ali Al-Khatib, Slagelse.

130) Samer Ali Al-Khatib, Slagelse.

131) Aamer Ali Al-Khatib, Slagelse.

132) Wessam Saddla Bahjat Al-Khuori, Næstved.

133) Sunilda Isabel Aller, Faxe.

134) Jabbar Khanjar Shoka Al-Maliki, Hjørring.

135) Ali Maan Al-Menshed, Greve.

136) Khadijeh Almousavi, Lyngby-Taarbæk.

137) Ali Amjad Zaki Al-Musaed, Aarhus.

138) Fahad Audi Khamat Al-Nahar, Odense.

139) Suher Samir Al-Naimi, Kerteminde.

140) Zine Mowafak Al-Oubaidi, Næstved.

141) Ali Sadi Muslem Alwan Al-Ramahi, Køge.

142) Kamal Ali Hussein Al-Sabagh, Aarhus.

143) Zina Kazem Abed Al-Sada, Jammerbugt.

144) Janan Nasser Hussein Al-Saffar, Rudersdal.

145) Amen Mohammad Abdul Reda Al-Salah, Horsens.

146) Selem Mshari Al-Salmi, Odense.

147) Roa Alsamarai, Rudersdal.

148) Mohamed Najem Al-Saraf, København.

149) Suhair Kazem Hamoud Al-Saraf, Odense.

150) Naba Hassan Al-Sari, Odense.

151) Sara Rezak Al-Saudi, Lyngby-Taarbæk.

152) Ahmad Nasser Dhahi Al-Sharifi, Herning.

153) Tarik Mahtlome Yassin Altayi, Aarhus.

154) Marwan Fadhil Abdulabbas Al-Thahabi, København.

155) Hanin Salem Al-Tourk, København.

156) Safah Ahmad Al-Wajedi, Gentofte.

157) Rasha Alwan, Lyngby-Taarbæk.

158) Malek Rahim Hatem Al-Yakubi, Frederiksberg.

159) Ahmad Nema Ibrahim Mohammad Amin, Odense.

160) Abdullah Amini, Glostrup.

161) Marzia Amini, Furesø.

162) Maysam Amini, Rebild.

163) Rahmatollah Amini, Rebild.

164) Fariba Amiri, Køge.

165) Tahir Amiri, København.

166) Piramila Ampikaibalan, Struer.

167) Youseef Abdel Jabbar Anad, Rødovre.

168) Nadyah Anayati, Aalborg.

169) Lucy Martins Andersen, Lyngby-Taarbæk.

170) Nathalie Andersson, København.

171) Jihen Jeut Ahmed Annabi Farhat, Roskilde.

172) Kristine Apresova, Næstved.

173) Abraham Gebremariam Araya, Silkeborg.

174) Sawsan Ali Aref, Gentofte.

175) Mohammad Aazam Arefi, Hedensted.

176) Lakshini Usha Arulnathan, Odense.

177) Burhan Asani, Egedal.

178) Nahideh Ashori, Odense.

179) Hamid Ashrafi, Skanderborg.

180) Murtaza Mohammad Asifi, Køge.

181) Zayda Alejandra Astete Cea, Rebild.

182) Mary Atanesian, Randers.

183) Nelofar Atef, Sorø.

184) Ziad Ramzi Atie, Køge.

185) Bridget Gorreti Atim, Aalborg.

186) Mohamed Attab, Aarhus.

187) Vivian Taleb Atwan, Vejle.

188) Amela Avdic, Slagelse.

189) Hasan Yousef Awad, København.

190) Anil Azamy, Egedal.

191) Najieh Azimi, Hedensted.

192) Ali Khalil Aziz, Nyborg.

193) Manoochaher Azizi, Viborg.

194) Sabawon Azizi, Ringsted.

195) Fadi Azzam, Roskilde.

196) Miriam Baddoura, Aarhus.

197) Zahra Bagheri, København.

198) Assan Alladin Bahaddin, Aarhus.

199) Homeira Zohori Bahrami, Hjørring.

200) Roy Amog Baja, Hørsholm.

201) Damir Bajraktarevic, Skive.

202) Izeta Bajraktarevic, Skive.

203) Tharaga Balasuntharam, Hedensted.

204) Amar Khalil Balkis, Slagelse.

205) Khaled Khalil Balkis, Slagelse.

206) Shøle Bananijarskaja, Gentofte.

207) Terane Bananijarskaja, Gladsaxe.

208) Lois Mbalu Bangura, Odense.

209) Hela Barakzai, Aarhus.

210) Sufian Mohamad Said Barzanji, Nordfyn.

211) Rafi Mohammad Bayan, Ballerup.

212) Ahmad Fardin Bayat, Aarhus.

213) Alireza Bayat, Ringsted.

214) Aljban Beciri, Holstebro.

215) Elma Behlulovic, Frederiksberg.

216) Kadri Beka, Helsingør, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1995.

217) Arnesa Bektesevic, Næstved.

218) Afrim Berisha, Aabenraa.

219) Skender Bici, Aalborg.

220) Farah Ali Bihi, Aarhus.

221) Muslime Bisle, København.

222) Joone Bjerrum, Aalborg.

223) Samir Erian Boctor, Faxe.

224) Nadja Holmann Braukmann, Sønderborg.

225) Azra Brcvak, Ringkøbing-Skjern.

226) Severin Bredahl-Banovic, Gribskov.

227) Chirapon Kruangklang Bruun, Gladsaxe.

228) Daniel Assenholt Bræstrup, Vejle.

229) Kristina Assenholt Bræstrup, Vejle.

230) Sofia Buchwald, Haderslev.

231) Cyrus Alexes Buhia, Odense.

232) Vana Elias Bulos, Horsens.

233) Dubravka Buric, Mariagerfjord.

234) Jeane Børner, Halsnæs.

235) Dara Caglar, Hørsholm.

236) Rafael Filgueiras Campos, København.

237) Tahir Canbek, Odense.

238) Abdoulie Cardstrom, Hvidovre.

239) Anna Sonia Carlsen, Herts i Storbritannien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

240) Senad Cedic, Aabenraa.

241) Roshanak Chalambari, Frederiksberg.

242) Noor Begum Chaman, Kolding.

243) Nour Mohamad Chaouich, Aarhus.

244) Jianguo Chen, Aarhus.

245) Qiumei Chen, Lyngby-Taarbæk.

246) Aiping Chi, Næstved.

247) Pesida Chilufya, Solrød.

248) Victoria Chisenga, Silkeborg.

249) Samuel Enrique Christensen, Ikast-Brande.

250) Victoria Ella Christensen, København.

251) Minako Christiansen, Gentofte.

252) Asya Chtioui, København.

253) Aranya Chularp, Klaksvík.

254) Hilary Claire Clausen, Gentofte.

255) Hanane Coskun, Brøndby.

256) Viktor Costa Hartvig Taul, Frederiksberg.

257) Qais Salim Dabbagh, Køge.

258) Hajer Mohamad Dabbas, Hillerød.

259) Sawda Abdullahi Dahir, Rødovre.

260) Izabella Davtyan Dahl, København.

261) Shekiba Ghulam Hazrat Darwishi, Odense.

262) Yasir Daud, København.

263) Yulia Alexandra Davey, København.

264) Matelda Shamoon Dawood, Frederiksberg.

265) Katherine Acasio Dayondon, Frederikssund.

266) Willem Adriaan de Boer, Fredensborg.

267) Erik de Clerck, Aarhus.

268) Houshmand Dehghani, Faaborg-Midtfyn.

269) Francis Paul Delafontaine, København.

270) Esperance Delvaux, Gentofte.

271) Hodan Deria, Fredensborg.

272) Mauro Antonio Diaz Wug, København.

273) Lumfuakiadi Charles Dikuzoleleko, Aarhus.

274) Suhaib Abdul Rahim Diria, København.

275) Ruth Dusengiyaremye, Svendborg.

276) Ali Ebrahimi, Hjørring.

277) Sadeq Ebrahimi, Hjørring.

278) Ana Catalina Echeverria Bartonova, Roskilde.

279) Lucas Patrick Ehrlicher, Villa do Conde i Portugal. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

280) Yuisf Sattar Eid, Odense.

281) Fatima Emad Mohammad El Ali, Høje-Taastrup.

282) Ismail Imad El Ali, Høje-Taastrup.

283) Dina Elsayed Osman El Badri, København.

284) Ferass Said El Bizri, København.

285) Amer Abdul-Rahman El Jamal, København.

286) Souheil Abdul Moeen El Obari, Faaborg-Midtfyn.

287) Emna Bent Ali El Orf, København.

288) Marwa El Safadi, Odense.

289) Mohamed Naceur El-Abdi, Aarhus.

290) Ihtedal Ibrahim El-Hafi, København.

291) Sarah El-Hares, Aarhus.

292) Esmat Eliassi, Holstebro.

293) Jaber Habib Mohan El-Khirallah, Odense.

294) Hodan Ali Elmi, København.

295) Mohamed Dahir Elmi, Furesø.

296) Adlan Elmurzajev, Kolding, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2006 og 2010.

297) Inbisat El-Saleh, Aarhus.

298) Mustafa El-Yassin, Aarhus.

299) Ahmed El-Youssef, Næstved.

300) Aida El-Youssef, Næstved.

301) Amir El-Youssef, Næstved.

302) Mohamad El-Youssef, Næstved.

303) Jes Endermann, Flensburg i Forbundsrepublikken Tyskland.

304) Angelica Buschmakin Engledall, Bornholm.

305) Valentin Jimmy Eriksen, Greve.

306) Asma Esmailzadeh, Odense.

307) Mariam Ettohkani, Odense.

308) Yuefeng Zheng Evers, Dragør.

309) Guna Kamal Faiq, Aalborg.

310) Hagir Rashid Faizallah, Helsingør.

311) Marsela Fallah, København.

312) Malak Ashraf Fandi, Glostrup.

313) Amal Bihi Farah, København.

314) Ibrahim Omar Farah, Silkeborg.

315) Ahmad Masih Farjad, Aarhus.

316) Ibtisam Gadhban Farman, Gladsaxe.

317) Abdul Sameh Fazli, Sorø.

318) Ehsan Fazli, Sorø.

319) Liridona Fazliu, Sønderborg.

320) Pelestine Fernando, Holbæk.

321) Angham Abdulla Fiaidhalla, Høje-Taastrup.

322) Ertan Filikci, Gladsaxe.

323) Sarah Wangui Mwangi Flyvholm, Brøndby.

324) Arezo Forotan, Aarhus.

325) Fadil Franca, Haderslev.

326) Frank Franzen, København.

327) Nicolas Frank Gamez, Hongkong. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

328) Lydia Gasana, Gladsaxe.

329) Valentina Gashi, Sønderborg.

330) Yahya Gassa, København.

331) Puya Gh Sanati, København.

332) Salem Mohammad Ghaiby, Lyngby-Taarbæk.

333) Rand Samir Ghalib, Gladsaxe.

334) Mohammad Shabani Ghazvini, Rudersdal.

335) Neama Georgette Ghoneim, Aarhus.

336) Mohammad Dawod Gittan, Ringsted.

337) Javier Siquigua Gjurup, Esbjerg.

338) Jan Annan Sulayman Goreal, Aarhus.

339) Jehan Annan Sulayman Goreal, Odense.

340) Haitao Guan, København.

341) Hajar Gulmir, Esbjerg.

342) Ekaterina Jurjevna Guseva, Fredensborg.

343) Basma H'Abod, Viborg.

344) Paul Habonimana, Kalundborg.

345) Albulena Hafizi, Faaborg-Midtfyn.

346) Shokrieh Haghju, Horsens.

347) Ghulam Hasan Haidary, Slagelse.

348) Muhammad Jafar Haidary, Slagelse.

349) Faisa Mohamed Haji, Holstebro.

350) Sose Hakhverdyan, Odense.

351) Halo Saleh Hakim, Aarhus.

352) Enos Hakizimana, København.

353) Ibrahim Hakizimfura, Slagelse.

354) Iman Saad Mohammed Hamad, Odense.

355) Yussif Ahmad Hamad, Kolding.

356) Abdulstar Tawfiq Hama-Ridha, København.

357) Yousif Khisro Hamawandi, Aalborg.

358) Soudabeh Hamidi, Randers.

359) Mohsen Hamidi Amin, København.

360) Kristina Alias Hanno, Aalborg.

361) Armaine Manalo Hansen, Sønderborg.

362) Yette Hansen, Odsherred.

363) Khadem Hosein Haqjoo, Randers.

364) Parweiz Haqshenas, Aarhus.

365) Nicole Stepanenko Harajchi, Èze i Frankrig. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

366) Badeh Enayat Taimour Hasan, Syddjurs.

367) Cabdulqaadjr Mahamed Hasan, Odense.

368) Emir Hasanbegovic, Haderslev.

369) Auras Adnan Hashem, København.

370) Jenan Hasiib, København.

371) Aiman Hussein Hassan, Aarhus.

372) Robena Hassan, Aarhus.

373) Saba Hamid Hassan, Vejle.

374) Youssef Hassan, København.

375) Sahymia Hassen, Frederikshavn.

376) Safa Hassin, Lejre.

377) Osama Mohammad Hawila, København.

378) Ehsan Mohammad Haydari, Vejle.

379) Jingbo He, Ballerup.

380) Masoumeh Heidari, Skanderborg.

381) Yamei Heilskov, Viborg.

382) Eman Abdul Raheem Helal, Horsens.

383) Jurarat Hematulin, København.

384) Fatuma Osman Herisi Abdi, Skanderborg.

385) Anwar Warda Hermez, Holstebro.

386) José Danilo Hernandez Murillo, Aarhus.

387) Durim Hetemi, Silkeborg.

388) Aicha Himri, Aarhus.

389) Veaceslav Malic Hoelstad, Langeland.

390) Malene Lassen Holm, Arusha i Tanzania. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

391) Halina Holst, Aarhus.

392) Almira Horn, Aarhus.

393) Seyyed Hassan Hosseini, Roskilde.

394) Seyed-Karim Hosseini-Badakhshani, Aarhus.

395) Inna Hougesen, Viborg.

396) Yousef Shanoof Houssein, København.

397) Haris Hrustanovic, Randers.

398) Minzhang Hu, Kolding.

399) Sussan Hanna Hurmus, Aarhus.

400) Merdijana Huseni, Lolland.

401) Mohammad Nabi Hussaini, Vallensbæk.

402) Alaa Mohammad Hussein, Odense.

403) Issa Ali Hussein, Herning.

404) Ahmad Chaher Hussein Ahmad, Roskilde.

405) Ayan Abdirahman Hussen, Odense.

406) Sara Hweidi, Randers.

407) Balsam Ibrahim, Fredericia.

408) Noor Ahmed Ibrahim, Odense.

409) Sanid Ibreljic, København.

410) Omar Heidar Idriss, Hillerød.

411) Kajatheeban Ilayathamby, Horsens.

412) Ulvi Imanov, København.

413) Fathima Irfatha Mohamed Irshad, København.

414) Asill Joseph Ishak, Aarhus.

415) Abdirahim Hashi Ismail, København.

416) Firas Ibrahim Ismail, København.

417) Asha Abdi Isse, Aarhus.

418) Mahmoud Salman Jaber, Hjørring.

419) Sultan Sahab Ridha Jabur, Lolland.

420) Chafika Jaddi, København.

421) Haydar Mohammad Weis Mourad Jaf, Lyngby-Taarbæk.

422) Balsam Hanna Jajo, Skanderborg.

423) Sasa Romic Jakobsen, Skanderborg.

424) Solange Maria Gouveia Jakobsen, København.

425) Idil Adan Jama, København.

426) Khalid Said Jama, København.

427) Samsam Ahmed Jama, Odense.

428) Basir Ahmad Janaria, Roskilde.

429) Bader Jamil Jassem, Rudersdal.

430) Hadeel Jamil Jassem, Odense.

431) Mahsa Javidi, Frederiksberg.

432) Aruna Jeganathan, Guldborgsund.

433) Bethnney Fernandez Jensen, Cebu City i Filippinerne. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

434) Isaac Jensen, Kuala Lumpur i Malaysia. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

435) Jian-Hui Andres Abildskov Maldonado Jensen, København.

436) Nada Jamil Jerjis, Furesø.

437) Subakini Jeyachandran, Holbæk.

438) Yan Johansen, Roskilde.

439) (Udgår).

440) Fatmir Jupa, Hedensted.

441) Vladimir Kaceanov, Favrskov.

442) Rawej Saleh Kader, Næstved.

443) Waleed Salah Kadhum Al Lami, Hvidovre.

444) Fahreta Kadic, Horsens.

445) Ari Hama Ali Kadir, Lyngby-Taarbæk.

446) Warzer Kadir, Aalborg.

447) Ahmed Mohammed Kahttab, København.

448) Ali Mohammed Kahttab, København.

449) Hussein Mohammed Kahttab, København.

450) Majed Kaïs, Aarhus.

451) Dino Kalember, Viborg.

452) Christopher Abu Kalokoh, København.

453) Azraa Karim Kamel, København.

454) Fatima Bautista Kanan, København.

455) Fatima Ali Karim, Aarhus.

456) Wael Talat Karim, København.

457) Rami Abdul Karim Jabar, Rudersdal.

458) Baktash Karimi, Odense.

459) Shafaqatullah Karimi, Kerteminde.

460) Shaahin Karimi, København.

461) Loma Aid Karzoun, Aarhus.

462) Mohamad Ali Afif Kassem, Halsnæs.

463) Nesrin Mahmoud Kassem, Roskilde.

464) Rachid Mohamad Fadil Kassem, Aarhus.

465) Hivan Kasso, Odense.

466) Vjollca Kastrati, Aabenraa.

467) Kamal Preet Kaur, Egedal.

468) Kuldip Kaur, Gladsaxe.

469) Sukhwant Kaur, Aarhus.

470) Sogel Kaveh Moghddam, Ishøj.

471) Iben Kaya, Hvidovre.

472) Ali Chaouki Kayed, Aarhus.

473) Olga Keiding, København.

474) Seyed Mohammad Hossein Khademi, Ballerup.

475) Kawther Saad Khalaf, Skive.

476) Zaid Khalil Ebrahim Khalaf, Aarhus.

477) Meran Khaled Khalali, Aarhus.

478) Agharid Ismail Khalil, Hjørring.

479) Gunay Ibrahim Khalil, Roskilde.

480) Ruaa Zamer Khalil, Aalborg.

481) Jakraphan Khamlue, Gentofte.

482) Sua'ad Kamal Kharib, Nordfyn.

483) Esmatollah Khedri, Næstved.

484) Neelab Kholmi, Kolding.

485) Arash Khorami, Sønderborg.

486) Darioush Khorami, Faxe.

487) Sheela Khorami, Frederikshavn.

488) Marco Muayad Khoshaba, Favrskov.

489) Rana Khudir Abbas, Vejen.

490) George Chari Kinyua, Horsens.

491) Beatrice Kirikumuno, Kolding.

492) Mark Kjærgård Christensen, Chonbori i Thailand. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

493) Maria Guadalupe de Fatima Aboytes Klitvang, Vejle.

494) Christian Buono Kolborg, Silkeborg.

495) Istaahil Hassan Kooke, København.

496) Gladys Myrna á Kósini, Klaksvík.

497) Zikoh Mikhail J L P Kouassi-Zessia, København.

498) Gholam Haidar Koushki, Aarhus.

499) Muhamed Krasnigi, Odsherred.

500) Gitjana Krasniqi, Svendborg.

501) Freskim Kryezi, Aalborg.

502) Ragitha Kunalingam, Aalborg.

503) Jacques Kwizera, Svendborg.

504) Abdellah Labrouzi, København.

505) Khalid Laghmam, København.

506) Kishan Lal, Roskilde.

507) Ilham Camilla Lassen, Arusha i Tanzania. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

508) Mohamed Hilal Abdul Lathiff, København.

509) Shorena Laue, Kolding.

510) Fu Jian Li, Frederikssund.

511) Jiahua Liang, København.

512) Ting Ting Lin, Gentofte.

513) Shihong Liu, Aalborg.

514) Baser Lofti, Aarhus.

515) Wei Long, København.

516) Shirley Carolina Lopez Morales, København.

517) Guillermo Enrique Lorente Deroncelé, København.

518) Asian Yibsungnoen Lykke, Rebild.

519) Sanaz Madadi Varzaghani, Aarhus.

520) Amandita C Madsen, Viborg.

521) Hugo Madsen, Næstved.

522) Waranya Chimnok Madsen, Vejen.

523) Abubaker Zein Elabdin Magzdub, Herning.

524) Marian Mahamed Ali, Aarhus.

525) Dawid Mahammad, Faxe.

526) Abukar Ahmed Mahamud, København.

527) Arzo Hussain Mahmoud, Aarhus.

528) Baeeda Kahtan Mahmoud, Køge.

529) Haydar Mahmoud, København.

530) Casandra Westh Maier, Beallsville i USA. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

531) Kimora Westh Maier, Beallsville i USA. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

532) Rachida Ezzaim Majouri, København.

533) Iman Ahmad Maksoud, Furesø.

534) Ebtesan Malakhi, Roskilde.

535) Stelio Flavio Maloney, Lolland.

536) Raida Issa Alices Malouka, Skanderborg.

537) Manal Aref Mamakhel, Frederiksberg.

538) Zalla Mandozai, Hvidovre.

539) Manjot Manjot, København.

540) Belal Mansour, København.

541) Misawer Atta Yousef Mansour, Vejle.

542) Walid Mansour, Odense.

543) Arnon Manthawong, Viborg.

544) Ahmad Abdulrahim Mardan, Køge.

545) Margareth Evangelista Marmori, København.

546) Mohammed K M Marouf, Rødovre.

547) Patricio Marquard, København.

548) Rafael Martinez de la Cruz, Aarhus.

549) Guadalupe del Carmen Martinez Guzman, København.

550) Andrea Marton, Rudersdal.

551) Sarra Marzouki, København.

552) Muska Masoumi, Odense.

553) Sargon Toma Matti, Hedensted.

554) Priya Matzen, Lyngby-Taarbæk.

555) Mujtaba Mayel, København.

556) Taregh Meherpoor, Brøndby.

557) Nazer Hussain Mehrali, Vejle.

558) Nadera Mehryar, Sønderborg.

559) Fariss Fakhry Mekky, Greve.

560) Teresa Mendez Matute, København.

561) Mohamad Gafoor Merza, Solrød.

562) Kagan Jalal Mhedeen, Herlev.

563) Andreas Dam Mikkelsen, Rudersdal.

564) Hsuan Wei Hsuan Mikkola, Gentofte.

565) Najibullah Mir Afghan, Kolding.

566) Hamed Mirzakhail, Aarhus.

567) Fay Hashim Mizal, Slagelse.

568) Junying Mo, København.

569) Kobra Moazezi Habibi Tehran, Vejle.

570) Jenan Ibrahim Mohamad, Holbæk.

571) Rakar Mohamad, København.

572) Ahmed Mohamadi, Aarhus.

573) Ahmed Ibrahim Mohamed, København, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2008 og 2009.

574) Ali Mohamed, Aarhus.

575) Ismail Abdulmutalib Mohamed, København.

576) Nasra Mohamed, København.

577) Asmaa Mohammad, Gribskov.

578) Rondak Mohammad, Gladsaxe.

579) Abdul Fawad Mohammad Qasem, Ballerup.

580) Fatemeh Nesa Mohammadi Haji, Haderslev.

581) Fadumo Mustaf Mohammed, København.

582) Halima Sadia Abdulle Mohammed, Aarhus.

583) Osman Sulub Mohammoud, Frederiksberg.

584) Mohamed Abdi Mohamoud, København.

585) Ikran Mohamud, Lyngby-Taarbæk.

586) Sabah Mohamed Mohamud, Furesø.

587) Salah Abkar Mohamud, Aarhus.

588) Farahnaz Mohebi, Odense.

589) Suhail Muhammad Mojadeddi, Brøndby.

590) Sofiya Molchanova, Aalborg.

591) Din Mohammad Mondozay, Kolding.

592) Edgar Mario Montes de Oca, Aarhus.

593) Zohor Moradi, Ishøj.

594) Michelle Lee Morales Macias, København.

595) Fadil Abdul-Abaas Mraih, København.

596) Beyan Muala, Greve.

597) Shiler Osman Muhammad, Aarhus.

598) Hussein Abed Mureid, Odense.

599) Celestin Musabyeyezu, Roskilde.

600) Faehaa Jaafar Muslem, Lyngby-Taarbæk.

601) Saida Roble Mussa, København.

602) Sala Mustafa, Holbæk.

603) Kenneth Rask Myrnes, Laguna Niguel i USA.

604) Ekramullah Nabi, Svendborg.

605) Nadia Nabiyar, Kalundborg.

606) Nahrin Gassem Nagras, Vejle.

607) Molly Naiga, Aarhus.

608) Sebghatullah Najimi, København.

609) Judith Namugga, Næstved.

610) Seyed Mohammad Sajad Nasehi, København.

611) Mohammad Ali Naseri, Høje-Taastrup.

612) Nadira Naseri, Gladsaxe.

613) Sonita Jan Nasiri, Odense.

614) Mariam Navabi, Herning.

615) Andrei Navadvorski, København.

616) Niruththiga Navaratnam, Aalborg.

617) Mohammad Sohail Nazar, København.

618) Raheleh Nazari, Odsherred.

619) Ozair Mohammad Nazir, Tønder.

620) Dieudonne Ndoung Meka, Albertslund.

621) Benjamin Reza Nemati, København.

622) Chatera Nezam, Aarhus.

623) Mehdi Salmani Nezamabadi, København.

624) Hoang Xa Nguyen, Slagelse.

625) Adrian Nordal Nielsen, Gladsaxe.

626) Amporn Nielsen, Allerød.

627) Maria Nordal Nielsen, Gladsaxe.

628) Kaltrina Nika, Aalborg.

629) Fatou Njie, Rødovre.

630) Wazhma Noori, København.

631) Ali Nouri, Kolding.

632) Farshad Nourianbi, Hørsholm.

633) Mahammed Ali Nur, København.

634) Rose Nzomono-Balenda, Sønderborg.

635) Dania Khaled Youssef Naalwa, Kalundborg.

636) Anwar Jamal Shihab Obaid, Tårnby.

637) Sakhi Obajdullakh, Hjørring.

638) Mirveis Obeid, Aarhus.

639) Hiba Ollaik, Gribskov.

640) Blerim Olloni, Odense.

641) Hong Olsen, Furesø.

642) Jasmin Somvong Olsen, Ikast-Brande.

643) Johnny Somvong Olsen, Ikast-Brande.

644) Ahmad Omar, Skive.

645) Omar Salah Omar, Aalborg.

646) Imran Omer Khail, Hillerød.

647) Monzer Naim Omran, Randers.

648) Chichi Naomi Wairimu Oskarsson, Frederiksberg.

649) Mirwais Osmai, København.

650) Uranus Osman, Halsnæs.

651) Fidan Osman Ibrahim, Ringkøbing-Skjern.

652) Aljbina Osmani, Randers.

653) Moussa Othman, Aarhus.

654) Pronpan Ounsa, Tórshavn.

655) Pawarisa Pagh, Gentofte.

656) Jeremy Karp Pahrmann, Silkeborg.

657) Shabnam Paiman, Kolding.

658) Archana Painuly, København.

659) Mohammad Djafar Palasz, Lyngby-Taarbæk.

660) Desirée Juul Palmer, Madison i USA.

661) Artan Peci, Aalborg.

662) Liridon Peci, Sønderborg.

663) Valmira Peci, Sønderborg.

664) Xhevat Peci, Kolding.

665) Allan Mark Pedersen, Frederiksberg.

666) Juvy Basilio Pedersen, Billund.

667) Vilma Adlawan Pedersen, Odense.

668) Ariel Perez Melendi, København.

669) Abdul Aziz Peshrou, Aabenraa.

670) Hakim Abdul Aziz Abdul Peshrou, Aabenraa.

671) Elisabeth Wairimu Petersen, Brøndby.

672) Nadia Lunau Petit, Frederiksberg.

673) Phillip Phadungphon, København.

674) Mirvais Pirzada, Aarhus.

675) Emina Pivac, Brøndby.

676) Sivameera Podisingham, Nyborg.

677) Lilit Pogosjan, Kolding.

678) Eloisa Lacap Poulsen, Eiði.

679) Steven Poulus, Aarhus.

680) Zaheda Qari, Kolding.

681) Timur Quasimi, Roskilde.

682) Farideh Radis, København.

683) Suphawini Raemchimphli, Ikast-Brande.

684) Ahmad Siar Abdul Rafiq, København.

685) Sozan Rafi Raheem, Syddjurs.

686) Fatemeh Rahimi, Ringsted.

687) Sara Rahimi, Aarhus.

688) Sohaila Rahimi, Herning.

689) Tanya Rahimi, Sønderborg.

690) Najibula Rahmani, Vejle.

691) Anders Rajendiram, Aarhus.

692) Tharanan Ramanathasarma, Aarhus.

693) Yasmin Ramic, København.

694) Jeba Ranganathan, Silkeborg.

695) Arghawan Rashed, Vesthimmerland.

696) Waseem Saleem Fahad Rashed, København.

697) Bahman Rashidi, Høje-Taastrup.

698) Juan Carlos Contreras Rasmussen, Aalborg.

699) Madineh Rasouli, Mariagerfjord.

700) Saber Rasuli, Ishøj.

701) Mayulatha Ravichandran, Syddjurs.

702) Kristina Ravlic, København.

703) Adib Maher Abdul Razek, Varde.

704) Hanine Maher Abdul Razek, Varde.

705) Mohammad Maher Razek, Varde.

706) Wurud Abdul Razek, Varde.

707) Walid Redha, Aarhus.

708) Nattaya Redlich, Kommuneqarfik Sermersooq.

709) Allen Reibech, Halsnæs.

710) Zuhra Reka, Sønderborg.

711) Liliana Margarita Reynoso Jensen, Ballerup.

712) Faruzan Haji-Mahmoud Rezai, Kolding.

713) Ilda da Silva Riisgaard, Furesø.

714) Ranmat Ullah Rizae, Sønderborg.

715) Kamel Rouabah, Sorø.

716) Ahmad Zamir Roya, København.

717) Avni Rrahimi, Køge.

718) Raja Rumy, Odense.

719) Kamolchanok Rungphiphatkul, København.

720) Joanna Rustam, Horsens.

721) Phattharaphon Khunnapo Rømer, Frederiksberg.

722) Hanaa Sabah Haydar, Odense.

723) Huda Adnan Khazal Sabri, Gladsaxe.

724) Abdirahim Tawne Sabriye, Kolding.

725) Fatema Sadat, København.

726) Khyber Sadat, Høje-Taastrup.

727) Sayed Abaseen Sadat, København.

728) Alireza Sadeghibahari, København.

729) Noor Sadek Aziz Tahmaz Hamdani, Næstved.

730) Seyyed Ahmad Saeedi, Haderslev.

731) Seyd Abolfazl Safavi, Aalborg.

732) Ahmad Jalal Safi, Sønderborg.

733) Ajmir Safi, Aabenraa.

734) Bereshna Safi, Aarhus.

735) (Udgår).

736) Foorugh Safi, Frederiksberg.

737) Ramazan Safi, Høje-Taastrup.

738) Zohoorullah Safi, Herning.

739) Farah Jama Sahal, København.

740) Amir Saheb, Vordingborg.

741) Manmeet Kaur Sahota, Rødovre.

742) Sadaf Said, Skanderborg.

743) Tamana Saidi, Odense.

744) Khalid Abbas Mohamed Saied, Sorø.

745) Hosein Saii, Aarhus.

746) Salem Ben Mouldi Sakhri, Frederiksberg.

747) Aurea Salanga, Rødovre.

748) Mohammed Saleh, København.

749) Sherzad Mohamad Saleh, Hjørring.

750) Mohammad Ebrahim Salehi, Aarhus.

751) Belal Mohamad Salem, Fredericia.

752) Mark Remmy Sali, Odense.

753) Basima Salim, Jammerbugt.

754) Senada Salkic, Fredensborg.

755) Zeinab Hussein Salman, København.

756) Latifa Sammari, Guldborgsund, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1998.

757) Farzaneh Sarwari, Faaborg-Midtfyn.

758) Khatira Sarwari, Roskilde.

759) Zara Sarwari, Aarhus.

760) Najia Sarwary, Frederiksberg.

761) Maryam Satar, København.

762) Guleed Mahdi Sayiid, København.

763) Alice Schmidt, Aalborg.

764) Nuria Schmidt, Hillerød.

765) Sutthiphong See-Ngoen, Hillerød.

766) Mohammad Munir Seham, Lyngby-Taarbæk.

767) Mohammad Saboor Seham, Lyngby-Taarbæk.

768) Hamza Samer Seliman, Vejle.

769) Gomathy Selvanathan, Holstebro.

770) Godfrey Semanda, København.

771) Antoinette Semou, Ballerup.

772) Barwin Ibrahim Selo Al-Sendi, Hedensted.

773) Rachida Sersar, København.

774) Abdalkarim Seyam, Aarhus.

775) Valentina Shabaj, København.

776) Agron Shabani, København.

777) Jeton Shabani, Gladsaxe.

778) Kheibar Shabgard, Frederiksberg.

779) Badam Shafaq, Favrskov.

780) Hosai Shah Mahmood, Sønderborg.

781) Rana Shahar, Aalborg.

782) Roya Shahidi Sisan, Faaborg-Midtfyn.

783) Mohammad Saleh Ahmad Shaikhan, Frederiksberg.

784) Rexhe Shala, Norddjurs.

785) Fareeba Shalala, København.

786) Malali Shalala, Høje-Taastrup.

787) Noorzia Shalala, Høje-Taastrup.

788) Mujtaba Sharafmal, Vejle.

789) Mustafa Sharafmal, Næstved.

790) Fartun Sadaq Sharif, Esbjerg.

791) Salvana Younes Shaya, Lyngby-Taarbæk.

792) Sado Abdirisaq Sheikh-Nuur, København.

793) Farzin Shirmohammadi Yazdi, Rødovre.

794) Aziz Ahmad Shirzad, Rudersdal.

795) Xhemile Shkodra, Vejen.

796) Shohreh Shoaibi, Aarhus.

797) Khatool Shojai, Sønderborg.

798) Aman Singh, Gentofte.

799) Pardeep Singh, Aalborg.

800) Bogdan Sjúrdaberg, Viborg.

801) Lena Skandary, Ikast-Brande.

802) Amne Ahmad Sleiman, Ringsted.

803) Elissar Sleiman, Ringsted.

804) Nazih Sleiman, Ringsted.

805) Sami Ahmad Sleiman, Ringsted.

806) Maya Ihab Hatem Sobh, København.

807) Karen Alexandra Soboleosky, København.

808) Fatmir Sogojeva, Sønderborg.

809) Gezim Sogojeva, Vejen.

810) Aghil Soltani, Aarhus.

811) Roger Songue, København.

812) Emal Stanikzai, Kolding.

813) Denko Starcevic, Mariagerfjord.

814) Kamal Sulaiman Zada, Aarhus.

815) Zina Anwar Suleiman, Aarhus.

816) Mark Sumborg, København.

817) Lujitha Suntharalingam, Odense.

818) Remon William Saada, Vejle.

819) Abdirisaak Adan Saalah, Aarhus.

820) Luma Sabah Taáes, Greve.

821) Majid Taheri, Silkeborg.

822) Nnwy Talia, Aarhus.

823) Ahdieh Teymouri Nameghi, Faaborg-Midtfyn.

824) Anpumyl Thangavadivelu, Syddjurs.

825) Sarangan Thillayampalam, Herning.

826) Mary Joy Thomsen, Hósvík.

827) Alma Lilian Thorsen, Aarhus.

828) Heidy Luz Tieldal, Rudersdal.

829) Benjamin Mbange Titimbe, Kalundborg.

830) Polin Toma Oshana, Aarhus.

831) Nancy Patricia Tomson, København.

832) Fatma Tounsi, Odense.

833) Ridha Ben Salah Tounsi, Odense.

834) Mariam Trad, Odense.

835) Darel Travancic, Kolding.

836) Irina Trosko, Odense.

837) Oleg Trosko, Odense.

838) Thibaud Gaëtan Marie Turcat, Aalborg.

839) Yvette Nadia Umutoni, Slagelse.

840) Alexander Uzdenov, Tårnby.

841) Hasan Vahidi, Aabenraa.

842) Sufjan Vila, København.

843) Jens Hao Kiet Vo, Kolding.

844) Alexander Bleis Volgin, Lolland.

845) Seyed Ahmad Shah Walizada, Aarhus.

846) Navida Walli, Køge.

847) David Lykkemand Wang, Guldborgsund.

848) Ningna Wang, Allerød, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2010.

849) Ying Wang, Aarhus.

850) Aheishâ Wardak, Hvidovre.

851) Ahmâd Shoaib Wardak, Hvidovre.

852) Asmâ Wardak, Frederikssund.

853) Abdiaziz Mohamed Warsame, Aarhus.

854) Wuranga Wazire, Favrskov.

855) Deheng Xie, København.

856) Zelin Xin, København.

857) Lichun Xu, Hvidovre.

858) Xuefeng Yang, København.

859) David Yao, København.

860) Frough Yaqin, Odense.

861) Jamila Yasine, København.

862) Maha Yassin, København.

863) Fouad Zeidan Yassine, København.

864) Abbas Yazdanyar, Frederikssund.

865) Huihua Ye, Frederiksberg.

866) Qin Yi, Høje-Taastrup.

867) Sandira Youel Shamon, Aarhus.

868) Welver Gorkis Youkhana, Aarhus.

869) Guncha Yousefi, Vejle.

870) Reza Yousefi, Hedensted.

871) Shekiba Yousefi, Gentofte.

872) Baha Aldien Youshaa, Gentofte.

873) Taghrid Mansoor Yousif, Billund.

874) Ahmed Mohamed Yusuf, Slagelse.

875) Ashti Mahmood Zada, Aalborg.

876) Hosai Zadran, Kolding.

877) Leila Zaghi, Holstebro.

878) Najla Zanganeh, København.

879) Samira Zarnegar, Helsingør.

880) Fariz Zejneli, Vejle.

881) Xhelal Zeqiri, Sønderborg.

882) Mengchun Zhao, Aalborg.

883) Danpeng Zheng, Rødovre.

884) Yuanjing Zheng, Egedal.

885) Teuta Zhjeqi, Middelfart.

886) Bing Zhu, Rebild.

887) Aicha Ziani, Solrød.

888) Seherzada Zilic, Skive.

889) Nthabiseng Zwane, Hjørring.

890) Scheilla Aarup, Hillerød.

§ 2. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest den 30. april 2013 er løst fra deres statsborgerretlige forhold til vedkommende fremmede stater:

891) Iradet Abazi, København.

892) Majid Hasan Mousa Abdulla, Frederiksberg.

893) Mayasah Raad Abdulwahid, København.

894) Adam Atos Abo-Khasha, København.

895) Memetriza Ademi, København.

896) Durra Afshan, Odense.

897) Svetlana Aguievtseva, København.

898) Hanadi Tareq Ahmad, Solrød.

899) Samavia Ahmad, Høje-Taastrup.

900) Kamran Shabbir Ahmed, Hvidovre.

901) Ljuljjeta Ahmedi, København.

902) Yunus Akcoban, Vesthimmerland.

903) Hava Akdeniz, Fredericia.

904) Erkan Akkas, Kalundborg.

905) Emre Aksoy, Odense.

906) Nabila Amin Mohammad Al Khatib, Frederiksberg.

907) Muhammad Atif Farooq Alam, Aalborg.

908) Amal Mahmoud Khader Ali, København.

909) Shorok Ali Thani Radhi, Lyngby-Taarbæk.

910) Melisa Alisic, Randers.

911) Yasser Mohamed Salah El-Din Aly Mohamed, København.

912) Hebah Hisham Saleh Alzoubi, København.

913) Ahsan Bilal Ameen, København.

914) John Anim Ameyaw, København.

915) May Mahmoud Gamal Eldin Mahmoud Amr, Frederiksberg.

916) Katja Andersen, København.

917) Meryem Anli, København.

918) Usman Ali Anwar, Dragør.

919) Engin Ari, Skanderborg.

920) Hatice Arik, Høje-Taastrup.

921) Amin Mohammad Ashraf, København.

922) Zan Ul Abedin Aslam, København.

923) Lars Aurman, Aarhus.

924) Adile Avci, Albertslund.

925) Bekir Avci, Albertslund.

926) Sahra Aydemir, Roskilde.

927) Arif Aygar, Høje-Taastrup.

928) Belma Ayhan, Brøndby.

929) Medine Aykut, Kalundborg.

930) Cemile Aytaç, Fredensborg.

931) Hatice Ayverdi, Ballerup.

932) Mohammed Azram, Albertslund.

933) Salwa H M Babban, København.

934) Teddy Baah Badu, Rødovre.

935) Melek Bakirci, Ishøj.

936) Ihsan Baran, Vallensbæk.

937) Nadezhda Bardenshtein, Høje-Taastrup.

938) Kashif Ibrar Bashir, Albertslund.

939) Anida Basic, Aarhus.

940) Miriam I A Bassoumi, København.

941) Belinda Bellaire, Allerød.

942) Desmond John Bernhardt, Gladsaxe.

943) Illya Bilyy, Jammerbugt.

944) Gøkhan Binici, Ishøj.

945) Irina Bjerg, Favrskov.

946) Marina Borisovna Bjørnskov, Esbjerg.

947) Asta Blaskauskaite, Aalborg.

948) Tracy Anne Bograd, Allerød.

949) Marina Louise Botes, København.

950) Tatiana Brandt, Hvidovre.

951) Mark Peter Brown, Viborg.

952) Anna Leonidovna Brylle, Ringkøbing-Skjern.

953) Adalena Bundgaard, Hørsholm.

954) Özlem Cagil, Odense.

955) Duygu Cakir, København.

956) Hüseyin Caliskan, Næstved.

957) Sezer Canbaz, København.

958) Sanja Cavar, København.

959) Derya Celik, Albertslund.

960) Emine Celik, Faaborg-Midtfyn.

961) Esra Celik, Albertslund.

962) Fatma Celik, Albertslund.

963) Zeliha Cetinkaya, Ikast-Brande.

964) Ahmed Abubakar Chaudhry, Gladsaxe.

965) Khawar Mahmood Chaudhry, Brøndby.

966) Jackelina Chaula, Fredensborg.

967) Alex Christensen, Aalborg.

968) Katsiaryna Christensen, København.

969) Lioudmila Christensen, Randers.

970) Julia Christiansen, Aarhus.

971) Meral Cifci, Høje-Taastrup.

972) Gabriella Cæsarsen, Vesthimmerland.

973) Macide Cømert, København.

974) Gülhanim Delice, Holbæk.

975) Zerrin Demiraslan, Aalborg.

976) Birsen Demirbas, København.

977) Remziye Demirkiran, København.

978) Selda Deniz, Høje-Taastrup.

979) Yilmaz Deniz, Ballerup.

980) Hüseyin Dilsiz, Aarhus.

981) Larysa Doroshenko, Aalborg.

982) Oleg Drozdov, Egedal.

983) Natashia Amofa Duah, København.

984) Patryk Gracjan Dzwoniarkiewicz, Skanderborg.

985) Fatime Eminovska, København.

986) (Udgår).

987) Ilina Filipova Filipova, København.

988) Karl Heinrich Fischer, Sønderborg.

989) Iulia-Corina Florea, Odense.

990) Carmen Maria Fløjgaard, Silkeborg.

991) Juliana Frohnert, Aarhus.

992) Adelina Gashi, Haderslev.

993) Marius Cicerone Georgescu, København.

994) Abdullah Gezen, Frederikssund.

995) Emanuela Ghaziani, Holbæk.

996) Walid Ghorab, Odense.

997) Anne Glüsing, Sønderborg.

998) Svend Ole Glüsing, Sønderborg.

999) Derya Gokcen, København.

1000) Yevgeniy Yevgeniyovych Golovchenko, Hvidovre.

1001) Annamaria Gosvig, Skive.

1002) Olga Gouskova, Greve.

1003) Christiane Kornelia Graversen, Varde.

1004) Kenneth Gray, Helsingør.

1005) Nicola Jane Gregory, Dubai i Forenede Arabiske Emirater.

1006) Kibar Gümüs, Hvidovre.

1007) Asiye Gürcan, København.

1008) Aleksandar Hajder, København.

1009) Majmire Halili, Hvidovre.

1010) Manal Mohamed Khamis Hamed Elghoul, Mariagerfjord.

1011) Beata Hampton, Gribskov.

1012) Serguei Handberg, Vejle.

1013) Emad Sobaih Zakharie Hanna, Frederiksberg.

1014) Eugenia Hansen, København.

1015) Haisam Mustapha Hansen, Silkeborg.

1016) Olga Hermann, Norddjurs.

1017) Nihad Hodzic, Odense.

1018) Olga Holm, Sønderborg.

1019) Vanja Horvat, Herning.

1020) Tamara Andrejevna Gurzhiy Hougaard, Mariagerfjord.

1021) Wiaam Mohammed Husain, Odense.

1022) Cazim Husejnovic, Tønder.

1023) Awais Hussain, København.

1024) Baber Gulzar Hussain, Gentofte.

1025) Sajid Hussain, København.

1026) Tariq Hussain, København.

1027) Ivona Ioana Iancu, Gentofte.

1028) Serguei Ichtchenko, København.

1029) Zorana Ignjatic-Mujkic, København.

1030) Ümit Ilikkan, København.

1031) Salama Inayat, København.

1032) Ebru Inci, København.

1033) Sheraz Iqbal, Gentofte.

1034) Duygu Isalmaz, København.

1035) Besnike Ismani, København.

1036) Marta Jacobsen, Thisted.

1037) Viktoria Jacobsen, Holstebro.

1038) Nevzat Jakobsen, Høje-Taastrup.

1039) Pawel Jazewicz, Syddjurs.

1040) Lubima Jensen, Solrød.

1041) Wesley Jensen, Faxe.

1042) Sandra Jeppesen, Hedensted.

1043) Lillian Eleonora Johansen, Norddjurs.

1044) Malani Johansen, Sorø.

1045) Marinela Jozic, Helsingør.

1046) Elena Jørgensen, København.

1047) Elena Kabatchenko, Høje-Taastrup.

1048) Ridana Kacanja, København.

1049) Sasa Kadric, Odense.

1050) Zübeyde Kalayci, Gribskov.

1051) Adem Kan, Høje-Taastrup.

1052) Nuray Kandemir, Albertslund.

1053) Cansu Karabiyik, Odense.

1054) Sinan Karabiyik, Frederiksberg.

1055) Canan Karademir, Aalborg.

1056) Nihal Karademir, Aalborg.

1057) Ismail Özgür Karagöz, Herlev.

1058) Nevzat Karatas, Hedensted.

1059) Rukhsana Kausar, København.

1060) Bican Kani Kaya, København.

1061) Pervin Kaya, Gladsaxe.

1062) Nirvan Kelecija, Ringkøbing-Skjern.

1063) Holti Kellezi, København.

1064) Asmir Keric, Esbjerg.

1065) Sedin Keric, Esbjerg.

1066) Zuhal Keskin, Aalborg.

1067) Ozan Kevek, Horsens.

1068) Anne Kew, Hedensted.

1069) Mohammad Shuaib Khan, København.

1070) Samaira Mahboob Khan, København.

1071) Dmitri Khoudiakov, Greve.

1072) Sevda Kirkan, Ishøj.

1073) Selcuk Kis, Roskilde.

1074) Marek Klemczak, Aalborg.

1075) Christoph Klinger, København.

1076) Ferid Kljunic, Rebild.

1077) Oxana Knudsen, København.

1078) Demet Koc, Frederiksberg.

1079) Gul Koc, Frederiksberg.

1080) Artur Kolesnyk, København.

1081) Hasan Koparan, Guldborgsund.

1082) Selma Kotan, København.

1083) Karina Kounkel, Aalborg.

1084) Ivana Krajcinovic, Gladsaxe.

1085) Cynthia Klaudia Krawczyk, Klaksvík.

1086) Tatjana Petrovna Kristensen, Roskilde.

1087) Ratanasiri Ratsie Krogh, Roskilde.

1088) Iryna Kruhlikava, Aarhus.

1089) Alius Kunce, København.

1090) Tülay Kurt, Albertslund.

1091) Ewa Joanna Nielsen Kwiatkowski, Esbjerg.

1092) Ayla Kücükaslan, Ishøj.

1093) Eniko Lajtar, Frederiksberg.

1094) Robert Lang, Nordfyn.

1095) Iliana Assenova Langholm-Pedersen, Aarhus.

1096) Hani Ibrahim El Dessouki Mohamed Roshdi Salem Lashin, Greve.

1097) Sebla Lassen, Tårnby.

1098) Bjørn Kjær Lauridsen, Aarhus.

1099) Thi Hoang Huong Le, Esbjerg.

1100) Christina Katrin Lehmann, Horsens.

1101) Michael Henrik Lerdorf, Køge.

1102) Elena Lindholt, Aarhus.

1103) Jessica Ruth Linnhoff, Kolding.

1104) Janay Litvak, Favrskov.

1105) Igor Loboda, Brøndby.

1106) Olga Loburak, Klaksvík.

1107) Anna Lotz, Helsingør, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1995.

1108) Britta Lützen, Aabenraa.

1109) Lulama Malulu Lusanda Mabija, Aarhus.

1110) Rizwan Tariq Mahmood, Skanderborg.

1111) Cristina Andrea Makkai, Kolding.

1112) Natalija Malan, København.

1113) Vera Mali, København.

1114) Farah Malik, Gladsaxe.

1115) Cristian Ciprian Malita, Tórshavn.

1116) Nicolae Calin Mateiu, Aarhus.

1117) Anna Magdalena May, Favrskov.

1118) Margit May, Næstved.

1119) Axel Ernst Otto Maychrzak, Aarhus.

1120) Safija Mazlami-Jamini, Vejen.

1121) Erol Mehmedali, Langeland.

1122) Anton Dimitrov Mintchev, Gladsaxe.

1123) Sobia Hussain Mir, Herlev.

1124) Nikola Mitic, København.

1125) Ianina Mkhitarian, Gentofte.

1126) Katool Abdul Wahar Mohamad, Stevns.

1127) Ibrahim Mohamed Hussein Mohamed, Rødovre.

1128) Lavdim Morina, Rebild.

1129) Mykhaylo Olegovich Morozov, Thisted.

1130) Ajshe Muaremi, Rødovre.

1131) Shama Mudasar, Herlev.

1132) Brisilda Mulla, Aarhus.

1133) Adriana Alejandra Nastar Hansen, København.

1134) Shagufta Nazlee, Helsingør.

1135) Markus Manfred Nebelong-Ibsen, Greve.

1136) Rizafer Neziri, Favrskov.

1137) Anh Ngoc Nguyen, Odense.

1138) Cuong Minh Nguyen, Svendborg.

1139) Jimmy Duy Quang Nguyen, Esbjerg.

1140) Linda Thu Thao Nguyen, Esbjerg.

1141) Nikolai Tang Khoa Nguyen, Ishøj.

1142) Thi Bao Khuyen Nguyen, Hjørring.

1143) Thi Xuan Thuy Nguyen, Lyngby-Taarbæk.

1144) Alena Nielsen, Svendborg.

1145) Elena Nielsen, Esbjerg.

1146) Joanna Teresa Nielsen, Fredericia.

1147) Haddy Njie, København.

1148) Danijela Nojinovic, Ballerup.

1149) Ivan Nojinovic, Ballerup.

1150) Ljutica Nojinovic, Ballerup.

1151) Anatasia Cathrine O'Bassey, København.

1152) Myles Oelofse, København.

1153) Bartlomiej Okipny, Esbjerg.

1154) Raid Olewiy, København.

1155) Maija Olsen, Aalborg.

1156) Enikø-Eva Ording, Rudersdal.

1157) Eva Maria O'Reilly, Esbjerg, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2006.

1158) Michal Andrzej Orzelek, København.

1159) Edin Ovcina, Skive.

1160) Arefe Ozogul, Greve.

1161) Andreas August Wilhelm Pape, Sorø.

1162) Nadia Parveen, København.

1163) Sajida Parveen, Aarhus.

1164) Joram Johan Paulo, Silkeborg.

1165) Ines Pavlovic, København.

1166) Mahmut Pecinkaya, Odense.

1167) Hoa Thanh Thi Pedersen, Nyborg.

1168) Kerstin Pedersen, Ærø.

1169) Maria Pedersen, Vejen.

1170) Bahar Pektas, Albertslund.

1171) Lejla Pelja, Odense.

1172) Mariya Pepelanova, Gentofte.

1173) Medina Pepeljak, Lolland.

1174) Rashida Pervaiz, København.

1175) Svetlana Ivanovna Petersen, Gentofte.

1176) Goran Petkovic, Guldborgsund.

1177) Viktorija Petuchaite, København.

1178) Aykut Polat, Køge.

1179) Ipek Zeynep Polat, Horsens.

1180) Nurgen Polat, Slagelse.

1181) Tuncel Polat, Ishøj.

1182) Veronica Tovar Poulsen, Odense.

1183) Geoffrey Charles Preston, Vejle.

1184) Nejra Pudic, Brøndby.

1185) Asma Qamar, Gladsaxe.

1186) Uzma Qamar, Gladsaxe.

1187) Wajid Qureshi, Vallensbæk.

1188) Waqas Rafiq, København.

1189) Serije Ramadani, Hvidovre.

1190) Muhammad Raza, København.

1191) Amina Arshad Rehman, Ballerup.

1192) Wolfgang Rudolf Reimann, Thisted.

1193) Denis Sabanovic, Rebild.

1194) Kenedi Saciri, Slagelse.

1195) Evaldas Sadauskas, Kolding, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2008.

1196) Pakeezah Saeed, København.

1197) Adeel Safdar Khan, Glostrup, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2009.

1198) Emre Sagirkaya, Silkeborg.

1199) Arnela Sahuric, Ringkøbing-Skjern.

1200) Misa Sajin, Lolland.

1201) Zaklina Salahaldin, Fredericia.

1202) Rufat Salihi, Ballerup.

1203) Hajrija Salihovic, Vejle.

1204) Jusmira Salihovic, Tønder.

1205) Zlatko Salkic, Odense.

1206) Emina Saracevic, København.

1207) Marzena Maria Sarzalska, Aarhus.

1208) Juha-Matti Savolainen, Aarhus.

1209) Kadir Savuran, Gladsaxe.

1210) Ferdi Saziman, Holbæk.

1211) Mette Louise Schadegg, København.

1212) Ute Gabriele Schøtzig, Aabenraa.

1213) Anke Schövel, Esbjerg.

1214) Ritvan Serif Secilmis, Brøndby.

1215) Leutrim Selimi, København.

1216) Resmije Selmani, København.

1217) Sahide Selmani, København.

1218) Fatima Tül Zehra Sener, Ballerup.

1219) Yaw Serbeh, København.

1220) Anila Suhail Sethi, Egedal.

1221) Mohammad Hussain Shah, Frederiksberg.

1222) Robeena Shaheen, København.

1223) Hind Mustafa Hasan Shannak, Sønderborg.

1224) Usva Shareff, København.

1225) Jana Shevchenko, København.

1226) Dmitriy Shilenok, Kolding.

1227) Oksana Sieland, Ishøj.

1228) Benan Silahcilar, København.

1229) Adnela Silnovic, Odense.

1230) Coskun Ibrahim Simsir, Hørsholm.

1231) Martin Sirkovsky, Tórshavn.

1232) Kamil Socinski, Holbæk.

1233) Jolanta Solgaard, København.

1234) Kanwell Sultana, Brøndby.

1235) Jolanta Iwona Svendsen, København.

1236) Deniz Sönmez, Albertslund.

1237) Ewa Aleksandra Sørensen, Odense.

1238) Iwona Irena Sørensen, Tønder.

1239) Renata Sørensen, Hjørring.

1240) Elizaveta Tabaksblat, Skanderborg.

1241) Adem Tamer, Holbæk.

1242) Dorota Tawadrous, Brøndby.

1243) Elvis Terzic, Fredericia.

1244) Frida Thaisen, Aarhus.

1245) Mirela Thomsen, Rudersdal.

1246) Maya Velkova Tingsvad, Gribskov.

1247) Cømert Tirpan, Albertslund.

1248) Hung van Tran, Tårnby.

1249) Ngoc Huy Tran, Svendborg.

1250) Obehi Tretow-Loof, Rudersdal.

1251) Dina Trier, København.

1252) Okan Tulumcu, Høje-Taastrup.

1253) Murat Turan, Ishøj.

1254) Ceylan Türlü, Gladsaxe.

1255) Yasar Ucler, København.

1256) Paul Hendrik Stephanus van Zijl, Esbjerg.

1257) Ewa Vasby, Fredericia.

1258) Inna Veis, København.

1259) Danuta Vestergaard, Silkeborg.

1260) Nicolas Smit von Solms, Ballerup, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2004 og 2007.

1261) Igor Vukicevic, København.

1262) Nezahat Vurucu, Furesø.

1263) Shazia Waleed, Hvidovre.

1264) Klaus Reuben Walker, Vejle.

1265) Henning Dietmar Weiss, Lyngby-Taarbæk.

1266) Tatjana Wigh, Randers.

1267) Jens Willmann, Vejen.

1268) Mustafa Yaliniz, Greve.

1269) Yasemin Yaliniz, Høje-Taastrup.

1270) Muhammad Yasin, København.

1271) Deniz Yildirim, Høje-Taastrup.

1272) Mesut Yildiz, København.

1273) Basak Yilmaz, Frederiksberg.

1274) Bora Yilmaz, Ishøj.

1275) Emine Hatum Ünal, København.

1276) Tino Zagros, København.

1277) Ayse Zannoun, Tønder.

1278) Ewa Barbara Zawislak, Guldborgsund.

1279) Javeria Zeb, Gladsaxe.

1280) Svetlana Zhernakova, Odense.

1281) Dejan Chowaniak Zivadinovic, Hillerød.

1282) Nurhan Ölmez, Herning.

1283) Sergül Can Øz, Svendborg.

1284) Ebru Öz, København.

1285) Botan Dede Özbek, København.

1286) Rümeysa Özcelik, Vejle.

1287) Mustafa Özdemir, Høje-Taastrup.

1288) Bahar Özden, Odense.

1289) Veysel Karani Özden, Assens.

1290) Selin Elmas Öztürk, Hvidovre.

§ 3. Loven har virkning fra ugedagen efter dens stadfæstelse.

Givet på Christiansborg Slot, den 14. juni 2011

Under Vor Kongelige Hånd og Segl

MARGRETHE R.

/ Søren Pind