Den fulde tekst

Vedtaget af Folketinget ved 3. behandling den 19. december 2013

Forslag

til

Lov om indfødsrets meddelelse

§ 1. Indfødsret meddeles:

1) (Udgået).

2) Zainab Ezzat Kamel Abdelhasan, Tårnby.

3) Ishaq Abadalla Ismael Abdelkarim, København.

4) Omar Mohamud Abdi, København.

5) Fatuma Abdi-Qadar, Roskilde.

6) Abdul Samir Abdul Qadir, Skanderborg.

7) Ramzia Abdul Qadir, Skanderborg.

8) Samira Abdul Qadir, Skanderborg.

9) Daniya Faris Abdulamir, Roskilde.

10) Adel Abdulamir Shawkat, Skive.

11) Abdul Ahad Abdul-Hanan, Viborg.

12) Ossam Mohamad Abduljabar, Ishøj.

13) Hadi Ahmed Abdulla, Frederiksberg.

14) Rangin Mohamad Abdullah, Helsingør.

15) Mohamed Abdullahi, Herning.

16) Farook Mahmoud Abdulrahman, Hillerød.

17) Samir Salih Abdul-Sahib, Esbjerg.

18) Mouadh Addassi, Rudersdal.

19) Fouzia Adel, Aalborg.

20) Amina Ibrahim Aden Ahmed, København.

21) Narinat Pho-Ngoen Adrian, Faxe. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

22) Shukuria Aghaigol, Aarhus.

23) Samavia Ahmad, Høje-Taastrup.

24) Faisal Ahmad Hassan, Aarhus.

25) Ahmad Ahmadi, Aarhus.

26) Hellai Ahmadi, Høje-Taastrup.

27) Maryam Ahmadi, Esbjerg.

28) Mujeebullah Ahmadi, København.

29) Salar Ahmadi, Vejen.

30) Sallam Ahmadi, Aalborg.

31) Sayed Alem Ahmadi, Aarhus.

32) Manzoor Husein Ahmadi Bai, Høje-Taastrup.

33) Yusuf Farhiya Ahmed, Aarhus.

34) Ahmad Akbari, Aalborg.

35) Giso Akbari, Brønderslev.

36) Tamkin Akbari, Kolding.

37) Zainab Akbari, Kolding.

38) Karrar Al Ali, Mariagerfjord.

39) Jaber Moussa Jaber Al Hamadani, Esbjerg.

40) Eiman Falah Abdulhussein Al Khafaji, Viborg.

41) Adel Abdelamir Yahya Al Naseri, Odense.

42) Abdulrahman Soud Salman Al Otaibi, Hedensted.

43) Safaa Al Radhi, København.

44) Sadiq Ibrahim Rasul Al Shameri, Odense.

45) Abdulrazak Mohamad Salim Mohamad Al Saadi, Viborg.

46) Irada Abbas Al Zayadi, Tårnby.

47) Yasmin Al-Adnani, Gentofte.

48) Abdelreda Mustafa Abbas Al-Ahmad, Hillerød.

49) Haider Muhsen Al-Ali, København.

50) Kafi Mousa Al-Allaq, Odense.

51) Salman Khalaf Rahem Al-Allaq, Odense.

52) Syed Alam, København.

53) Jalil Merza Hussein Mohamad-Ali Al-Amin, København.

54) Adel Adnan Fahed Alazzawi, Holstebro.

55) Samar Adel Adnan Alazzawi, Holstebro.

56) Dhuha Said Sahab Albadri, København.

57) Ahmad Saad Mejbas Al-Badri, Høje-Taastrup.

58) Amani Ali Muter Al-Badri, Odense.

59) Iman Sabri Al-Badri, Holbæk.

60) Naser Khate Ubeid Jwar Al-Badri, Vejle.

61) Rahim Gate Majalli Najem Al-Badri, Odense.

62) Anware Saad Al-Balaawi, København.

63) Ismail Hashim Hmoud Al-Battat, Aalborg.

64) Senaa Hermis Musa Al-Botan, Aarhus.

65) Akram Idan Habib Al-Buslimi, København.

66) Rabee Nouri Mraihej Aldahisi, Solrød.

67) Husham Saleh Mahdi Al-Daine, Næstved.

68) Semin Alekic, Tønder.

69) Noor Mohammad Salem Al-Fadli, Odense.

70) Naser Salman Dali Al-Fawazi, Middelfart.

71) Mahmud Algamal, Næstved.

72) Munadhil Hamid Al-Haider, København.

73) Intezar Ali Majid Al-Hilo, København.

74) Fatima Haider Toama Al-Hodhairi.

75) Hussain Haider Toama Al-Hodhairi.

76) Suha Mahdi Jabbar Al-Husainat, Aalborg.

77) Asraa Sami Murad Ali, Aarhus.

78) Badria Saj Mourad Ali, København.

79) Bushra Kathem Ali, Esbjerg.

80) Duniyo Ahmed Ali, Kolding.

81) Hinda Omar Ali, Gladsaxe.

82) Hussein Hassan Ali, Odense.

83) Intisar Shakour Ali, Odense.

84) Ismail Mohamad El-Hajj Ali, København.

85) Mahmudi Ali, Fredericia.

86) Nada Abdullah Ali, Allerød.

87) Qaesae Abdel-Karim Ahmed Ali, Odense.

88) Sara Sami Murad Ali, Aarhus.

89) Shams Mohamad Ali, Rudersdal.

90) Nahid Ali Beik, Odense, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1996.

91) Selvija Aliti, Aabenraa.

92) Azizullah Alizadeh, Sønderborg.

93) Kais Al-Kaisy, Rudersdal.

94) Naseer Al-Karradi, Ringkøbing-Skjern.

95) Huda Fouad Salih Al-Kazwine, Greve.

96) Roeda Saleh Nukamash Al-Khadir, Assens.

97) Saleh Nukamash Jaid Al-Khadir, Assens.

98) Sinaa Hadi Alwan Al-Khafaji, Nyborg.

99) Ahmed Abdelhadi Al-Khairulla, Odense.

100) Ali Abed Al-Hussain Al-Khatib, København.

101) Bassim Mohammed Yousif Alkindy, Odense.

102) Fadi Allo, Odense.

103) Mukhalad Raad Mohammad Al-Magad, København.

104) Mohammed Al-Manshad, Ballerup.

105) Jinan Shaker Aboud Al-Mansour, Aalborg.

106) Donya Almousavi, Hvidovre.

107) Sajad Awda Hassan Al-Nawadi, København.

108) Entisar Hussein Abdali Al-Qaragholi, København.

109) Kassem Ahmad Kassem Al-Sabundji, Aalborg.

110) Zaynab Saddam Al-Said, Esbjerg.

111) Mohammad Abdul Reda Al-Salah, Horsens.

112) Yashar Ihssan Al-Salihi, Lolland.

113) Imad Mohamad Ali-Asghar Al-Sawaf, Hørsholm.

114) Ahmad Adnan Khalid Al-Shakra, Rødovre.

115) Jamal Assad Nezel Al-Shamary, Rudersdal.

116) Jawad Aziz Gomar Al-Shreifi, Odense.

117) Kadhim Shanhass Najim Al-Sovirawi, Sønderborg.

118) Mohamed Abdelwaihed Kadem Al-Saadi, Aarhus.

119) Nazim Mohammed Khalid Al-Timimi, Odense.

120) Huda Mohamad-Kadhem Kateb Al-Turaihi, Rødovre.

121) Andy Al-Usachy, Aarhus.

122) Jawan Muslim Hassan Al-Wasiti, København.

123) Sadam Amani, Aarhus.

124) Sofia Amani, Aarhus.

125) Vian Ahmad Taimour Amin, Aarhus.

126) Ali Ahmmad Amiri, Køge.

127) Mohammad Altas Amiri, Aarhus.

128) Enid Siima Amutos, Frederiksberg.

129) Khadijeh Anami, Odense.

130) Atila Andersson, Hjørring.

131) Muhammad Bilal Anwari, Vejle.

132) Mustafa Muse Arab, Glostrup.

133) Fadumo Ali Arale, Aarhus.

134) Salgai Arman, Aalborg.

135) Navid Arsalahi, Aarhus.

136) Abdul Nabi Aryan, Fredericia.

137) Ramesh Asadi, Rudersdal.

138) Shabana Asadullah, Fredericia.

139) Mengesha Aragaw Asfaw, Aarhus.

140) Miriam Ayinza Assago, Aalborg.

141) Hassan Mahamad Assi, København.

142) Ahmad Mohammed Tayseer Atatri, Odense.

143) Sabri Mohammed Tayseer Atatri, Odense.

144) Zahara Abdel-Karim Kamel Atiya, Hvidovre.

145) Elisabeth Ines Yespersen Avagnina, Ikast-Brande.

146) Nidhal Sabih Awda, Esbjerg.

147) Liza Azadzoy, Herning.

148) Masoumeh Azarnoosh, Aalborg.

149) Latife Azimi, Høje-Taastrup.

150) Mohammad Anwar Azizi, Hjørring.

151) Omid Azizi, Sønderborg.

152) Zulaikha Azizi, Aarhus.

153) Hemmatullah Azizullah, Fredericia.

154) Neematullah Azizullah, Aalborg.

155) Freshta Babai, Norddjurs.

156) Marjina Bahar, Varde.

157) Mahbuba Bahram, Allerød.

158) Hani Hassan Bak, Vesthimmerland.

159) Sviataslau Ballo, Kerteminde.

160) Muna Mahamed Khalif Bamukhtar, Kalundborg.

161) Sebastien Mokongi Bandona, Høje-Taastrup.

162) Mohammad Mokhtar Baraki, Brønderslev.

163) Sadaf Barat, Odense.

164) Maria Baratynia, Tårnby.

165) Arousiak Barbarbian Hammer, Hvalbiar.

166) Fereshted Barid, Vejle.

167) Amir Hussein Berahim Bastani, Birkerød.

168) Leon Ndumbi Bateshayi, Guldborgsund.

169) Nancy Montes Bech, København.

170) Maya Beck, Frederikshavn.

171) Ali Mahmoud Hasan Bedeiri, Albertslund.

172) Abdallah Belhihi, Furesø.

173) Hayat Belhouari, København.

174) Nadia Benmessaoud, København.

175) Kujtim Beqaj, Haderslev.

176) Jaafar Hashem Berdaud, Ringkøbing-Skjern.

177) Michael Pattapichai Berg, Horsens.

178) Vjollca Berisha, Aabenraa.

179) Chantal Bigirwanayo, Høje-Taastrup.

180) Nadifo Ali Biihi, København.

181) Albina Bijedic, Randers.

182) David Chafic Bitar Polit, København.

183) Merlyn Bonifacio Bjerne, København.

184) Supaporn Blake, Aarhus.

185) Jamila Boufarza, København.

186) Houda Bouharrat, København.

187) Sattar Eid Manhi Breij, Odense.

188) Gigi Butoyi, Fredensborg.

189) Ikram Salim Butros, Næstved.

190) Qian Bøjden, København.

191) Salvatore Cappai, Dragør.

192) Vlademir Magalhaes de Carvalho, Roskilde.

193) Kevin Toscanni Celebertti Rodriguez, Aalborg.

194) Jia Hui Cen, København.

195) Paula Chaghouri, Aalborg.

196) Abdul Hamed Charkhi, Hillerød.

197) Samar Chehadeh, Ballerup.

198) Ruihong Chen, Middelfart.

199) Yadan Chen, Aarhus.

200) Firdous Cherahy, Høje-Taastrup.

201) Rosol Abdul Jabar Chohan, Frederiksberg.

202) Jeannette Christensen, Vordingborg.

203) Rowena Mirana Christensen, Assens.

204) Georgios Chrysanidis, Rødovre.

205) Mikidadi Othman Dadi, Hvidovre.

206) Aicha Dahci, Odense.

207) Sacdiyo Abdikadir Dahir, København.

208) Angela Tecla Teglstrup Damen, Holbæk.

209) Nora Virginia Damtoft, Frederiksberg.

210) Maher Monir Daood, Høje-Taastrup, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2005.

211) Nadou Darell, Ballerup.

212) Rajesh David, Høje-Taastrup.

213) Viktoria Dawod, Aarhus.

214) Ziad Ghazi Ibrahim Dawood, Odense.

215) Railda de Macedo Matos, Halsnæs.

216) Kelly Christina de Matos, København.

217) Honglian Deng, Sønderborg.

218) Ahmed Saeed Deria, København.

219) Ayub Saeed Deria, København.

220) Mohammed Deria, København.

221) Julia Desvig-Jensen, Ringsted.

222) Fatma Mohammad Diab, København.

223) Heba Mohammad Diab, Lejre.

224) Angelica Maria Diaz Paredes, Favrskov.

225) Ivan Dico, Skanderborg.

226) Sharifullah Dowezai, Sønderborg.

227) Alexandr Drevskich, København.

228) Khadija Driyaf, København.

229) Evgeny Dudnik, Holbæk.

230) Vanja Due Zachariassen, Sarpsborg i Norge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

231) Lailuma Durani, Hillerød.

232) Lava Ebrahim Ebrahim, Aarhus.

233) Tahir Ebrahimi, Aarhus.

234) Awatef Sattar Eid, Vejle.

235) Ghada El Ali, København.

236) Tamara Imad El Ali, Høje-Taastrup.

237) Hiba El Haj Ibrahim, Gentofte.

238) Ihsan El Kadery, Billund.

239) Mourad El Maglouk, Albertslund.

240) Sabah Ahmad El-Ali, Aarhus.

241) Borhan Mustapha El-Jomaa, Haderslev.

242) Nezar Shaker Khalil El-Mayali, Odense.

243) Saido Jarato Elmi, København.

244) Tarek El-Samaray, København.

245) Rukaya Ahmed El-Seelawi, København.

246) Emaway Abebaw Eshete, Aarhus.

247) Fatina Ghazi Esteitie, Roskilde.

248) Nahid Faghiri, København.

249) Ajmal Faizi, Hvidovre.

250) Lailoma Fakhri, Hvidovre.

251) Said Ferdaws Fakhri, Hvidovre.

252) Said Yama Fakhri, Hvidovre.

253) Fatema Jabbar Faleh, Odense.

254) Ahmad Moheb Fallah, Holbæk.

255) Ahmad Mojib Fallah, Odense.

256) Mariam Fallah, Holbæk.

257) Muzdah Fallah, Odense.

258) Rasheed Fallah, Hjørring.

259) Elham Farahmand Khanghah, Aarhus.

260) Maria Farokh, Rudersdal.

261) Bastian Poul Fatum, Edmonton i Canada. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

262) Fatemeh Fotoohiasle, Aarhus.

263) Fadil Ahmad Freijeh, Odense.

264) Ragib Gagula, Frederiksberg.

265) Ahmad Balal Gardizi, Ringsted.

266) Lucas John Mascioli Gaulsh, New York i USA. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

267) Morsal Ghafory, Lyngby-Taarbæk.

268) Muzhda Ghanizada, København.

269) Naweed Ghanizada, København.

270) Sahar Ghausi, Roskilde.

271) Sholeh Shabani Ghazvini, København.

272) Ghulam Hazrat Ghulam Dastagir, Lemvig.

273) Watschagan Gioulbekian, Sønderborg.

274) Benoit Yves Girukwishaka, København.

275) Maria Junia Glerfoss, Argir.

276) Teresa Zenaida Gonzalez Calderon, København.

277) Mahamud Abdullahi Gumas, Odense.

278) Hong Guo, Svendborg.

279) Mysaa Falak Habib, Aarhus.

280) Hamidullah Habibi, Fredericia.

281) Qais Ahmad Habibi, Fredericia.

282) Rakin Hadad, Fredericia.

283) Khlaiwi Saher Hadid, København.

284) Behrooz Haidari, Sønderborg.

285) Sunny Haidari, Egedal.

286) Wahida Haidari, Rebild.

287) Soma Haijani, København.

288) Abdul Massir Hakimzada, Silkeborg.

289) Abdulghader Hakimzada, Silkeborg.

290) Ayman Ameen Hama, Aarhus.

291) Nawzad Mahmoud Hama Saleh, Gladsaxe.

292) Kadim Jawad Hamid, København.

293) Ahmad Jaber Hamza, København.

294) Astley Manalo Hansen, Sønderborg.

295) Elena Aleksandr Hansen, Vejle.

296) Jasmine Kong Hansen, København. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

297) Nattawat Chamnannao Hansen, Kommuneqarfik Sermersooq. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

298) Peter Bo Hansen, Gladsaxe. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

299) Reyam Ammar Harbi, Vesthimmerland.

300) Marina Harutyunyan-Bønsager, København.

301) Susanna Harutyunyan-Bønsager, København.

302) Freshte Hashemi, Sønderborg.

303) Maryam Hashemi, Sønderborg.

304) Ahmed Ali Hassan, København.

305) Anwar Mohammed Hassan, Holbæk.

306) Jinan Basim Hassan, Holbæk.

307) Khadeija Hassan, Fredericia.

308) Mustafa Mohamad Hassan, Høje-Taastrup.

309) Roda Salaad Hassan, København.

310) Samiira Yassin Mohamed Hassan, Randers.

311) Sharifo Ali Hassan, København.

312) Safia Ali Hassani, Brøndby.

313) Shakeba Hassanzai, Roskilde.

314) Mahadhi Ali Hassara, Hvidovre.

315) Randa Nail Abu Hassna, København.

316) Kafi Abed Hasson, Frederiksberg.

317) Yosra Mourad Hatem, København.

318) Zulfar Hayat Bakawli, Aarhus.

319) Amir Mohammad Hayati, Kolding.

320) Ahmad Ali Valad Hazara, København.

321) Ameneh Bent Hazara, Roskilde.

322) Farahnaz Ghulam Hazrat, Holstebro.

323) Lyly Heidaryadly, Aarhus.

324) Dim Chaengnum Henriksen, Syddjurs.

325) Jonathan Hesse Jensen, Hamburg i Forbundsrepublikken Tyskland. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

326) Zahra Hikmat, Kolding.

327) Zainab Hikmat, Kolding.

328) Saynab Siidaw Hilawle, Odense.

329) Ali-Nor Osman Hirab, Aarhus.

330) Florence Hui Hoelgaard, Horsens.

331) Zarmina Hotak, Odense.

332) Shuo Hua, Aarhus.

333) Xuegang Huang, Herlev.

333 A) Wiaam Mohammed Husain, Odense.

334) Abdul Hussein Kadhim Hussein, Næstved.

335) Ali Issam Hussein, Gentofte.

336) Faduma Abdullahi Hussein, Fredericia.

337) Hajiro Sufi Hussein, Silkeborg.

338) Samira Husseini, Gribskov.

339) Natnicha Nojaiwong Høyer, Holbæk.

340) Abdihafid Ibrahim, Odense.

341) Awil Abdirisaq Ibrahim, Aarhus.

342) Ubah Aidid Ibrahim, Aarhus.

343) Abduraheem Idriss, Hillerød.

344) Aia Noureddine Idriss, Hillerød.

345) Karim Noureddine Idriss, Hillerød.

346) Mohamad Noureddine Idriss, Hillerød.

347) Kamar Abdi Ilmi, Odense.

348) Mariam Imami, Kolding.

349) Abdillahi Mahdi Ismail, København.

350) Isra'a Faisal Meta'Aib Isoud, Rødovre.

351) Mohammad Aid Abdulfatah Issa, Fredensborg.

352) Pushpakaran Iyatthurai, Holbæk.

353) Delphine Izere, Solrød.

354) Roman Jabarkhail, Ballerup.

355) Isabella Jacobsen, Kolding.

356) Saadullah Jalawan, Køge.

357) Ghadeer Jamil Jassem, Odense.

358) Praveena Jathiswaran, Syddjurs.

359) Sabah Hatem Jawamir, Aarhus.

360) Reshad Jendrus, Aabenraa.

361) Carmen Rosa Jensen, Slagelse.

362) Emma Cuesta Jensen, Skanderborg.

363) Mariah Mumbi Mwaura Jensen, Herning.

364) Marina Jensen, Frederikssund.

365) Napha Jensen, Furesø.

366) Jenny Sofia Jeppesen, Aarhus.

367) Carla Ulsø Jespersen, Skanderborg.

368) Bo Jiang, Lyngby-Taarbæk.

369) Nan Jiang, Lyngby-Taarbæk.

370) Lafi Flaieh Jijan, Fredericia.

371) Ali Mahamud Jimale, Aarhus.

372) Shukri Mohamud Jimale, Aarhus.

373) Christian Pedro Johannessen, Ringkøbing-Skjern.

374) Jean-Hage Escala Johansen, Frederiksberg.

375) Samuel Johnson, Lyngby-Taarbæk.

376) Rasha J Jowda, Frederiksberg.

377) Marek David Edvard Azoulay Skjødt Jørgensen, København.

378) Sweba Elias Munthali Jørgensen, Kommuneqarfik Sermersooq.

379) Zainab Jaafar, København.

380) Karim Ali Kader, Aalborg.

381) Arab Naji Kadum, Odense.

382) Tanzila Lareb Kahlil, Brøndby.

383) Filmon Kahsai, Aarhus.

384) Diana Kajabi, Næstved.

385) Shasmin Kalhur, Køge.

386) Naseem Tawfig Mohamed Kaloub, København.

387) Athraa Kamal Esho, Egedal.

388) Kafa Karim Kamel, Ishøj.

389) Sahar Fawzi Kamel, Ballerup.

390) Liver Kamel Abdulahad, Aalborg.

391) Marie Rose Kanyonga, Egedal.

392) Armin Karadza, Frederiksberg.

393) Elvira Karahodzic, Slagelse.

394) Fatima Hussein Abdul Kareem, København.

395) Kamran Seifalla Karim, Ringkøbing-Skjern.

396) Mariam Karim, Skanderborg.

397) Zashwinder Kaur, Rudersdal.

398) Ümit Kaydu, Aarhus.

399) Maleh Jaber Khalaf, Fredericia.

400) Anila Khaliq, Aarhus.

401) Sekandar Khaliq, Aarhus.

402) Humayun Khalyar, Brønderslev.

403) Mohammad Baber Khalyar, Brønderslev.

404) Freesia Azimidizaj Khanlarkhani, København.

405) Prity Khatri, Guldborgsund. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

406) Zwak Khawarikash, Ballerup.

407) Sohaila Khedri, Køge.

408) Pejman Khorsandnia, Svendborg.

409) Fictorian Khoshaba, Aarhus.

410) Daniel Khosrawi, Horsens.

411) Basir Ahmad Khurrami, Fredericia.

412) Nazem Habib Khwaiber, Silkeborg.

413) David Gabriel Kipengele, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

414) Rufina Ngui Kjelgaard, Brønderslev.

415) Khadige Kleit, Aarhus.

416) Oudi Koch, Køge.

417) Tommy Sam Koch, København.

418) Laila Kohistani, Holbæk.

419) Mohammad Rashed Kohistani, Holbæk.

420) Salah Hasan Kohzadpur, Kolding.

421) Mahmud Ali Mohammad Kokoyi, Frederikssund.

422) Violet Mansour Koma, Aarhus.

423) Natthaphon Kongbuntiem, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

424) Vidella Olivia Alice Koroma, Rudersdal.

425) Beatrice Wairimu Korsholm, Horsens.

426) Yepo Alexis Kouba, Aarhus.

427) Eirini Kouskoumvekaki, København.

428) Kawsar Kozad, Gribskov.

429) Mayalyn Banta Kristiansen, Odsherred.

430) Kadir Kurbasevic, København.

431) Asthy Kamel Kwistani, Aalborg.

432) Meena Kaaber, Frederikssund.

433) Shaela Naznin Labanya, København.

434) Jamina Labrouzi, København.

435) Mohamed Lachhab, Frederiksberg.

436) Maivand Lakanval, Svendborg.

437) Cecilie Nathalie Toft Larsen, Albertslund.

438) Gleb Larsen, Solrød. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

439) Joanita Larsen, Aalborg.

440) Kovichi Schou Larsen-Hara, La Haina i USA. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

441) Peter Bao Dinh Le, Vejle.

442) Georgios Leloudas, København.

443) Fiorella Martha Pedersen Leon, København. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

444) Shaohong Li, Guldborgsund.

445) Ahmed Diria Liban, Tårnby.

446) Jianping Lin, Silkeborg.

447) Ning Lin, Aarhus.

448) Padmika Kumari Woodward Jørgensen Lindstrøm, Ishøj.

449) Sai Lou, Aalborg.

450) Herman Gerrit Luimes, Næstved.

451) Senida Lukovic, Horsens.

452) Kirsten Lusung Schultz, Angeles City på Filippinerne. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

453) Khalid M Barki, København.

454) Nadia Maria M Barki, København.

455) Dennis Mabiriizi, København.

456) Ophelia Lavinia Adrienne Macauley, Tårnby.

457) Busaba Madsen, Thisted.

458) Asad Sharif Ahmed Mahamed, Randers.

459) Samsam Asad Sharif Mahamed, Randers.

460) Hassen Jasem Mahamid, København.

461) Adiba Mahboub, Billund.

462) Shatha Zeki Mahdi, Struer.

463) Duha Mahmoud, Assens.

464) Ubah Haja Issa Mahmoud, København.

465) Hassena Majidzada, Kolding.

466) Roua Fares Issa Malakha, Aarhus.

467) Fatma Aziz Malek, Odense.

468) Nasro Ahmed Malin, Holbæk.

469) Hasina Malyar, Frederiksberg.

470) Azizulrahman Mansoor, Aarhus.

471) Jamila Mansour, Odense.

472) Mohamad Chadi Mansour, Vejle.

473) Naser Khan Marjan, Aarhus.

474) Basil Benyamin Yousif Marokki, Aalborg.

475) Muhanad Marrogi, Aalborg.

476) Lariab Maryam, Kolding.

477) Juliet Kaleka Masengu, Guldborgsund.

478) Adity Maudgil, Horsens.

479) Mohemmad Sadath Mehaboobjan, København.

480) Monna Mekki, Gladsaxe.

481) Mulugeta Melke Mengiste, Aarhus.

482) Amira Jabbar Menshed, Odense.

483) Samar Merhi, Aarhus.

484) Abdelghani Merkouk, Frederiksberg.

485) Fawzieh Fares Merza, Aarhus.

486) Salem Saleh Meraahmad, Aarhus.

487) Martin Friis Meyer, Gentofte.

488) Abdullah Felli Mfadi, Hillerød.

489) Agnesa Miftari, Kalundborg.

490) Shukri Mirad Laile, København.

491) Faraset Mirzaei, Skive.

492) Mimoun Missi, Aarhus.

493) Jabbar Faleh Moawed, Odense.

494) Ali Mohamad, København.

495) Abdirahman Ahmed Mohamed, Rødovre.

496) (Udgået).

497) Deqo Hussein Mohamed, Aarhus.

498) Khalil Sadik Mohamed, Aarhus.

499) Sahra Ahmed Mohamed, Aarhus.

500) Saynab Ali Mohamed Ali, Esbjerg.

501) Israa Ali Mohammad, København.

502) Mariam Amin Mohammad, Aalborg.

503) Moshtagh Mohammad, Aarhus.

504) Nour Mohamad-Ali Majid Mohammad-Ali, København.

505) Khebar Mohammad-Ghani, Sønderborg.

506) Aziz Mohammadi, Jammerbugt.

507) Jamila Mohammadi, København.

508) Meimanat Mohammadzadeh Sangsiah, Herlev.

509) Abdullahi Mohamed Mohamud, Aarhus.

510) Abukar Osman Mohamud, Aarhus.

511) Zeinab Mohandespoor, Egedal.

512) Pershang Mahmod Mohealddin, Gladsaxe.

513) Narrun Mok, Hjørring.

514) Mahnaz Momeni, Gladsaxe.

515) Rhodora Caasi Mortensen, Glostrup.

516) Ali Dakel Ali Mosa, Ballerup.

517) Ibrahim Sheek Ahmed Muhidin, Aarhus.

518) Jean-Yves Malubungi Mukendi, Aarhus.

519) Nadine Mulunda, Guldborgsund.

520) Casper Hekima Mulwa Holm, Nairobi i Kenya. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

521) Yadira Muñoz Perez, Frederiksberg.

522) Kalimira Mzee Murhula, København.

523) Israa Muslem, København.

524) Hussein Suldan Musse, København.

525) Hawra Salah Hameed Mustafa, Frederiksberg.

526) Maryam Måhmoud, Ballerup.

527) Amina Mohamed Maalim, Albertslund.

528) Qanbar Moussa Nabou, Randers.

529) Asiah Naib Khail, Aarhus.

530) Chanyarat Pear Nakjaroen, Lejre. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

531) Linda Namugga, Struer.

532) Safae Mustafa Naseer Alshakak, Næstved.

533) Athbah Naser Ali, Køge.

534) Nurreddin Nashir, Kolding.

535) Hala Hekmat Nashoor, Kerteminde.

536) Moushtaq Ahmad Nasimi, København.

537) Nazia Nasimi, Aarhus.

538) Seelay Nasimi, Aarhus.

539) Ahmad Nadeen Nawabi, Ringsted.

540) Farid Nawzadi, Aarhus.

541) Mohammad Madho Nazeer, København.

542) Bede Ndinzemenshi, Ringsted.

543) Jimmy Duy Quang Nguyen, Aarhus.

544) Linda Thu Thao Nguyen, København.

545) Vanessa Phuong Loan Nguyen, Svendborg.

546) Denis Matoic Nielsen, Guldborgsund. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

547) Rejane Pires de Padua Nielsen, København.

548) Sonia Chinchay Nielsen, Ballerup.

549) Tom Nielsen, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

550) Yan Nielsen, Aalborg.

551) Ajantha Niransan, Viborg.

552) David Gabriel Akankwasa Nissen, Gex i Frankrig. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

553) Thiruveny Nithialagan, Randers.

554) Azziz Ulla Noori, Dragør.

555) Hoda Ibrahim Noureddine, Frederiksberg.

556) Pary Nouri, Roskilde.

557) Mustafa Nowzadeh, Aarhus.

558) Narges Nowzadeh, Aarhus.

559) Abdi Ali Nuur, København.

560) Esperance Nzeyimana, Ringsted.

561) Regis Chancel Nzomono-Balenda, Aabenraa.

562) Shamshon Benjamin Odisho, Holstebro.

563) Adrien von Yuma Olsen, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

564) Alger Timothy Yuma Olsen, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

565) Anne Maria Semapru Olsen, Aarhus.

566) Christina Semapru Olsen, København.

567) Margie Ong Olsen, Halsnæs.

568) Sebastian Kobbelgaard Olsen, Rydaholm i Sverige. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

569) Xiaoxuan Huang Olsen, Fredensborg. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

570) Lejla Omerhodzic, Herning.

571) Zubida Omid, Aalborg.

572) Roaa Jamal Rahim Oraha, Lyngby-Taarbæk.

573) Matthew Colin Arne Cartmel O'Reilly, Vejle. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

574) Jasmin Mohammed Osman, Frederikssund.

575) Zigria Osmani, Gentofte.

576) Mohammed Taleb Ouda, Sønderborg.

577) Alireza Ozrkhah Mazour, Aarhus.

578) Tabasum Paiman, Kolding.

579) Shaabanullah Sharif Paiwand, Vejle.

580) Abdul Raof Panah, Høje-Taastrup.

581) Nirainjana Panchadcharam, Aarhus.

582) Ecille Garcia Pedersen, Gladsaxe.

583) Jude Graham Pedersen, Struer. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

584) Nicole Christine Estacion Pedersen, Køge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

585) Thais Almeida Lins Pedersen, Aarhus.

586) Sylvie Pamela Pejam, København.

587) Marcela Elba Perez de Johannesen, Ringkøbing-Skjern.

588) Kasemsri Petersen, Ringsted.

589) Katrina Matti Mikha Petros, Holbæk.

590) Abdollah Piralinya, Gentofte.

591) Ketheeswaran Poologanathan, Vejle.

592) Farida Popal, Sønderborg.

593) Nathalie Pornprasert, Hedensted.

594) Mohammad Pour Askari, Aarhus.

595) Munera Qasimi, Fredericia.

596) Khaled Bashirullah Qazizada, Køge.

597) Lingna Qiu, København.

598) Nadezjda Nikolaevna Quasimi, Roskilde.

599) Elin Ahmad Khalil Queid, Albertslund.

600) Mishel Betsagoo Qvistorff, Aalborg.

601) Karim Saheb Rabie, Hillerød.

602) Berishna Rafa-Amiri, Aalborg.

603) Waheed Ahmed Rafiqi, Aarhus.

604) Sardar Khan Raghestani, Fredericia.

605) Safaa Hamid Najiv Rahawa, Aalborg.

606) Madina Rahi, Aalborg.

607) Zobair Ahmid Rahimi, Ringsted.

608) Khairunesa Rahimzai, Sønderborg.

609) Abdul Khalil Rahmani, Holbæk.

610) Basit Javed Raja, Ishøj.

611) Jeyamany Rajendra, Horsens.

612) Issam Ahmad Rashid, Aarhus.

613) Mohammad Baystoon Mohammad Rashid, København.

614) Sirwan Shafiq Rashid, Furesø, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1996.

615) Saboor Abdul Rashidi, Faxe.

616) Egzon Rashiti, Randers.

617) Bahar Mahmood Rasoul, Aalborg.

618) Boland Mahmood Rasoul, Hjørring.

619) Samira Rasouli, Sønderborg.

620) Bilal Ahmad Raufi, Solrød.

621) Mujtaba Ali Zuhir Redha, København.

622) Amra Redzic, Lolland.

623) Jusof Ali Rezai, Rebild.

624) Rona Rezaie, Gladsaxe.

625) Mohammad Raza Ul Mustafa Riaz, København.

626) Mohamud Awad Ahmed Roble, Kolding.

627) Luis Fernando Rodrigues Perillo, Aarhus.

628) Carl Emmerik Rohde, Frederiksberg.

629) Sophus Clement Rohde, Frederiksberg.

630) Merelita Rokomarama, Frederikssund.

631) Mohammad Sulayman Roshandel, Assens.

632) Ronald Alan Rulona, Lemvig.

633) Kenedi Saciri, Slagelse.

634) Drita Sadiku, Kolding.

635) Alia Abdulhassan Sadoon, Fredensborg.

636) Shatha Abdulhadi Sadoon, Assens.

637) Mohammad Fahim Sadri, Brøndby.

638) Ahmad Farid Saeedi, Hedensted.

639) Abobaker Safar, Rebild.

640) Nushin Safar, Hjørring.

641) Abdul Hadi Safdary, Slagelse.

642) Ferduos Safi, København.

643) Maryam Safi, Vordingborg.

644) Saima Safi, Vordingborg.

645) Goutam Sahana, Viborg.

646) Mohammed Majid Saied, Holbæk.

647) Misa Sajin, Lolland.

648) Gholam Miydin Sakhi, Hjørring.

649) Mahmoud Salehi, Horsens.

650) Mansour Salehi, Aarhus.

651) Mohamad Salim Salehi, Kolding.

652) Lulzim Salihi, Haderslev.

653) Ali Hussein Salman, København.

654) Foad David Salman, Frederiksberg.

655) Assad Hosh Samatar, København.

656) Donette Samura, Gladsaxe.

657) Moustafa Fadel Jalil Sarheed, Aarhus.

658) Muskin Mohammad Sayad, Aarhus.

659) Mohammad Issam Sayam, Aarhus.

660) Nasima Sayed, Viborg.

661) Sidiqa Sayedi, Ballerup.

662) Natalja Schade, Silkeborg.

663) Sergej Schade, Silkeborg.

664) Mohammad Zobair Sediqi, Frederikssund.

665) Vaseeharan Selvarajah, Ringkøbing-Skjern.

666) Marie Sentunu, Rebild.

667) Babak Shadaram, Gladsaxe.

668) Sahail Shahessain, Aalborg.

669) Mohammad Rahim Shahin, Viborg.

670) Alireza Shahri, Aarhus.

671) Fuad Sliwa Boya Shangula, Aalborg.

672) Ruban Shanmuganathan, Herning.

673) Murtaza Sharafmal, Vejle.

674) Hawra Mahali Shaya, Rudersdal.

675) Younis Mahali Shaya, Rudersdal.

676) Sherif Ali Sherin Ali, Odense.

677) Gizala Sidiki, Lemvig.

678) Mohammad Nahim Sidiki, Lemvig.

679) Hamayoun Sidiqi, Køge.

680) Tahmina Sidiqi, Ballerup.

681) Srisuda Sirima, Herning.

682) Linda Snoeijink, Esbjerg.

683) Amir Ali Soghir, København.

684) Adel Askender Sokhango, Tårnby.

685) Mustafa Solaimankheil, Odense.

686) Ahmad Ali Soltani, Aarhus.

687) Faeza Soltani, Thisted.

688) Qais Soltani, Skanderborg.

689) Addoniya Mikhaiel Somo, Næstved.

690) Kenia Sotonavarro Miranda, Allerød.

691) Smithra Srikandarajah, Odense.

692) Mirialis Starup, Assens.

693) Mouna Stenderup, Gentofte.

694) Regin Seiji Gunner Arai Stergakis, Glostrup.

695) Bachar Sulaiman, København.

696) Komila Sultanova, København.

697) Yusifu Mansaray Sumah, Hvidovre.

698) Muyuan Sun, Gentofte.

699) Kenn Chetsada Yotphon Sørensen, Viborg. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

700) Senada Vejo Sørensen, Frederikssund.

701) Sana Sabah Taes, Greve.

702) Amina Taleb, Skive.

703) Marwah Taleb, Vejle.

704) Suleiman Tanturi, Odense.

704 A) Seyram Ekow Tawiah, København. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

705) Eden Tesfamariam, Frederiksberg.

706) Amanuel Beraki Tesfamichael, København.

707) Sanjeeviny Tharmarajah, Lyngby-Taarbæk.

708) Annsctacia Wanjiku Theilgaard, København.

709) Umesh Theivendiran, Svendborg.

710) Christina Elaine Therkildsen, Kolding.

711) Claudia Andrea Thingholm, Brønderslev.

712) Wasana Thongon, Svendborg.

713) Miriam Sattar Rida Timimi, København.

714) Michael Lawrence Tolentino, København.

715) Bahia Shlimon Toma, Horsens.

716) Khaleda Denkha Toma, Viborg.

717) Emad Hussein Toofeek, Svendborg.

718) Quang Kiet Tran, Odense.

719) Fatima Magomedovna Tumgojeva, Hillerød.

720) Mary Grigorjevna Unanjan, København.

721) Kamaladevi Uthayamanokaran, Syddjurs.

722) Agilandanayakiammah Vaikunthavasan, Odsherred.

723) Petronella Maria van Kleef, Kalundborg.

724) Rafaela Velasquez, Ishøj.

725) Mohammed Jalal Wadi, Aarhus.

726) Karim Wahab Ahmad, Lyngby-Taarbæk.

727) Fakhri Wahabzadeh, Kolding.

728) Farkhunda Wahabzadeh, Kolding.

729) Abdul Qayoum Wahidi, Aarhus.

730) Mwanza Wakabongo, København.

731) Safeya Salman Wali, Aarhus.

732) Gulalay Walli, Køge.

733) Ruping Wang, Odsherred.

734) Yu Wang, Favrskov.

735) Milad Ahmad Wardak, København.

736) Mohamed Abdi Warsame, Silkeborg.

737) Stepan Meshcheryakov Wikkelsø, Svendborg. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

738) Baudouin Jean-Hneri Marie Joseph Willocx, Vejle.

739) Suhang Wu, Frederiksberg.

740) Felix Ludovicus Cornelis Wuisman, Favrskov.

741) Halimo Houssein Yacin, København.

742) Shaima Yadgari, Aarhus.

743) Mazin Emanuel Yako, Skanderborg.

744) Long Sun Yan, Holbæk.

745) Cong Yang, Gentofte.

746) Hui Hong Yang, København.

747) Mursal Yaqubi, Kalundborg.

748) Yalda Yaqubi, Kalundborg.

749) Ahmad Fawzi Yassin, Varde.

750) Martina Yefimenko, København.

751) Ji Hoon Yoo, Rudersdal.

752) Ozra Yousefi, Sønderborg.

753) Mohamed Hassan Yusuf, Aarhus.

754) Sahand Qader Zadeh, Faaborg-Midtfyn.

755) Hawra Zaghi, København.

756) Soraya Zahir, Sønderborg.

757) Yasmine Zanhar, Hvidovre.

758) Fathi Fayez Zeidan, Albertslund.

759) Hao Zhang, Lyngby-Taarbæk.

760) Yu Zhang, Helsingør.

761) Yan Zhao, København.

762) Lea Danyan Zheng, Rødovre.

763) Dejan Zivadinovic, Hillerød.

764) Sergej Zogovic, Viborg.

765) Dzenis Zukovic, Svendborg.

766) Rrezearta Zymberi, Vejle.

767) Lucille Smith Aalbæk, Ikast-Brande. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

§ 2. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest den 30. april 2016 er løst fra deres statsborgerretlige forhold til vedkommende fremmede stater:

768) Nihad Muhammed Abdullah, Kerteminde.

769) Mashail Ali Abdul-Wahab, Lejre.

770) Zerina Adulovic, Slagelse.

771) Paul Harry Adu-Mensah, Frederiksberg.

772) Rizweena Aejaz, Brøndby.

773) Heena Afzal, København.

774) Secil Agca, Aarhus.

775) Selin Agca, København.

776) Ahmed Mamdouh Ahmed Mohamed, Roskilde.

777) Jasmin Ahmetovic, Lolland.

778) Adem Ak, Ballerup.

779) Ogüz Aker, Holbæk.

780) Monica Akhtar, Furesø.

781) Imran Akram, København.

782) Mohammad Atallah Saleh Al Badri, Odense.

783) Ban Mohamad Aassi Al Jenabi, Køge.

784) Dalya Al Naimi, Høje-Taastrup.

785) Sanel Alagic, København.

786) Rafel Salman Al-Allaq, Odense.

787) Sohail Alam, Gladsaxe.

788) Liudmila Alameddine, København.

789) Jarah Faleh Awad Al-Badry, Odense.

790) Raownaq Kareem Hassaen Al-Battat, København.

791) Dhia Khalaf Shaya Al-Fadli, Aalborg, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2007 og 2010.

792) Farah Al-Gharawi, Rudersdal.

793) Rasha Mushref Zaer Alhadidi, Odense.

794) Hind Mahmoud Faleh Alhatemi, København.

795) Arosa Ali, København.

796) Masri Saber Ahmed Ali, Odense.

797) Mohammad Ali, Rødovre.

798) Rabiye Alici, København.

799) Tsvetelina Zdravkova Alipieva, Roskilde.

800) Hala Rahim Fadhel Al-Janabi, Næstved.

801) Mustafa Rahim Fadhel Al-Janabi, Næstved.

802) Salah Ali Oaid Al-Jawrani, Odense.

803) Fatma Karim Mohammad Al-Jibori, Aalborg.

804) Nuran Alkan, Rødovre.

805) Mohammed Moaid Mahmoud Al-Kazzaz, Ærø.

806) Nazik A Nasser Al-Nasiri, Faxe.

807) Emre Alp, Struer.

808) Raafat Mohamed Jassem Al-Saoodi, Kerteminde.

809) Mustapha Al-Thahabi, Tårnby.

810) Ibrahim Altuncular, Greve.

811) Riyam Zuhair Alwan, Rødovre.

812) Alma Aktalevna Bekturganova Andersen, København.

813) Lütfiye Kevser Andersen, København.

814) Amanda Anokye, Horsens.

815) Isabella Anokye, Odense.

816) Caroline Blom Appleyard, Gladsaxe.

817) Nesrin Arabaci, Albertslund.

818) Nilgün Arabaci, Rødovre.

819) Mareike Arensman, Aalborg.

820) Emin Arifi, Næstved.

821) Jaroslav Arkhipov, Næstved.

822) Cigdem Arpaci, Rødovre.

823) Dorothy Asiamah, Høje-Taastrup.

824) Nabeela Aslam, Aarhus.

825) Elif Aslan, Aarhus.

826) Serdar Asutay, Vesthimmerland.

827) Mehmet Ates, Frederikssund.

828) Abbas Atici, Gladsaxe.

829) Mehtap Avci, Albertslund.

830) Adana Avdic, København.

831) Nayyab Awan, København.

832) Seemab Awan, København.

833) Armina Babovic, Ballerup.

834) Shaher Bano, København.

835) Esma Baran, Greve.

836) Fatma Baran, Vallensbæk.

837) Györgyi Lenke Barna, København.

838) Dijana Batez, Fredensborg.

839) Esra Bayrak, København.

840) Haris Bejtovic, Vejle.

841) Kate Langballe Bentsen, Frederiksberg.

842) Drilon Berisha, Kolding.

843) Maryna Mykolayivna Berndt, Haderslev.

844) Nina Bezroukova, Helsingør.

845) Fozia Bibi, København.

846) Dogan Bicen, Fredensborg.

847) Dilek Bilici, Randers.

848) Areta Irinesco Boctor, Faxe.

849) Mate Imre Boegi, København.

850) Nurcan Bostanci, Køge.

851) Alina Brockhoff, Gentofte, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2011.

852) Erika Kurvits Brønnum, Rudersdal.

853) Blagoje Buha, Tórshavn.

854) Jelena Bundalovic, København.

855) Lubov Burgr, Aarhus.

856) Tyrkjane Burniki, Tårnby.

857) Gabriela Butarevic, Hillerød.

858) Kristi Palgi Butivchenko, København.

859) Annamária Kozáková Butkevicius, Kolding.

860) Valon Buxhovi, Herning.

861) Krisztina Bödös, Furesø.

862) Nurgül Cam, Greve.

863) Seedy Camara, København.

864) Ömer Catkafa, Høje-Taastrup.

865) Silvia Cebanu, København.

866) Salih Cengiz, København.

867) Gülsen Cetin, Aarhus.

868) Fadime Ceylan, Slagelse.

869) Alexei Cherstiouk, Frederiksberg.

870) Edina Mehanovic' Christiansen, Frederikshavn.

871) Nürten Cicek, Herlev.

872) Zeltite Cimermane, København.

873) Gal Cohen, Aalborg.

874) Hülya Cosgun, Aarhus.

875) Elizana Cosovic, København.

876) Jannet Celina Dahl, Holbæk.

877) Peter Richard Max Wilhelm Dahms, Odsherred.

878) Mathias Daoud, Bornholm.

879) Emine Deveci, Kalundborg.

880) Fulla Dhafer Dawood, Høje-Taastrup.

881) Snezana Djekic, Gladsaxe.

882) Yürdagül Dogan, Holstebro.

883) Sema Durmus, Vallensbæk.

884) Tahsin Eken, Ballerup.

885) Mohamed Abdel-Hakeim Ali El Sayed, København.

886) John Anthony Farr, København.

887) Mehnaz Farrukh Dar, Albertslund.

888) Nawal Fayyaz, Hvidovre.

889) Esengul Feim, Rudersdal.

890) Viktoria Feldstedt, Greve.

891) Yevgeniy Fesenko, Herning.

892) Lamiya Azab Gadhib, Aalborg.

893) Isidora Gagovic, København.

894) Doina Gamys, Solrød.

895) Arbnor Gashi, Jammerbugt.

896) Mohammad Shoaib Ghazanfar, København.

897) Edit Gombos, Vejle, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1996.

898) Svetlana Vladimirovna Grabovskaya, Vejle.

899) Quinton Victor Greyling, Syddjurs.

900) Teodora Anda Grosu, Kolding.

901) Iryna Grønhøj, Jammerbugt.

902) Robert Gutke, København.

903) Hatice Güçlü, Kalundborg.

904) Ali Göbekoglu, Vejle.

905) Selim Gönen, Aarhus.

906) Anes Hadzic, Aabenraa.

907) Bushra Haidar, Furesø.

908) Fayha Hajdar, Næstved.

909) Visar Hajdini, Nordfyn.

910) Sadar Qadar Hama-Soor, Roskilde.

911) Dicle Harmanci, Albertslund.

912) Münevver Harmanci, Rudersdal.

913) Ammar Hasic, Aalborg.

914) Emam Ahmed Hassanin Hassan, Herning.

915) Aidn Adib Habib Hido, Aarhus.

916) Thai Ngoc Hoang, Hjørring.

917) Sophie-Charlotte Hurrelbrink, København.

918) (Udgået).

919) Minela Husnic, Randers.

920) Awais Hussain, Gladsaxe.

921) Hana Hasan Hussein, Silkeborg.

922) Reem Ali Hussein, Herning.

923) Loreta Dolores Rebeca Iftinchi, Lolland.

924) Fatmire Imeri, København.

925) Naveela Imran, København.

926) Ahmad Mohanad Ismail, Rudersdal.

927) Diyar Younes Ismail, Ringsted.

928) Mustafa Jabbar, Vordingborg.

929) Anwaar Saad Hadi Saleh Jaber, Køge.

930) Alena Georgiyevna Litskalava Jensen, Hedensted.

931) Charlotte Jensen, Næstved.

932) Victoria Gulla Jensen, Høje-Taastrup.

933) Filip Jovanoski, København.

934) Marina Romanovna Jørgensen, Stevns.

935) Selma Kajtazovic, Aarhus.

936) Ieva Kalpokaité, Gentofte.

937) Zayneb Abdul Hussein Kammona, Herning.

938) Mejrema Kapetanovic, Aalborg.

939) Hursut Kaplan, Aarhus.

940) Mesrure Kaplan Can, Brøndby.

941) Niyazi Karakus, Brøndby.

942) Amal Ghazy Kassed, Odense.

943) Ertügrül Kaya, København.

944) Zeynep Kelkitli, Guldborgsund.

945) Bilal Khan, Albertslund.

946) Kashaf Khan, København.

947) Aygül Kilic, Allerød.

948) Cemile Kilic, Helsingør.

949) Emre Kilic, Hvidovre.

950) Mehmet Kilic, Horsens.

951) Yakup Kiliç, Roskilde.

952) Thi Lanh Kim, Svendborg.

953) Thi Loi Kim, Svendborg.

954) Sarah Lewis Kimambo, Esbjerg.

955) Seval Kirkan, Ishøj.

956) Meral Kis, Roskilde.

957) Marco Kiss, Assens.

958) Nevzat Kjamilji, Ballerup.

959) Evguenia Klementieva, København.

960) Graham John Klusener, København.

961) Natalia Kossykh, Randers.

962) Inga Kristensen, Lemvig.

963) Maria Mikhailava Kristensen, Roskilde.

964) Selahetin Kruezi, København.

965) Mykola Kulahin, Gentofte.

966) Mulla Kücük, Esbjerg.

967) Rukiye Kütük, Ishøj.

968) Ebtsam Bashir Lafy, Holstebro.

969) Alina Larsen, Rødovre.

970) Bernd Manfred Larsen, Aabenraa.

971) Deborah Larsen, Morsø.

972) Ewanlen Becky Aituazobe Larsen, Solrød.

973) Tetyana Larsen, Slagelse.

974) Valerie Dede Larsen, Odense.

975) Momir Lazarevic, Randers.

976) Thi Hoang Huong Le, Odense.

977) Eva Leedo, København.

978) Horst Manfred Fritz Leithoff, Tønder.

979) Frederik Taso Likaj, Stevns.

980) Midi Limani, København.

981) Asta Linauskas, Hjørring.

982) Warren Nils Linde, Tønder.

983) Grazyna Lisowski, Aarhus.

984) Joanna Lis-Tønder, Vejle.

985) Luz Dary Loaiza Cala, København.

986) Beata Agnes Mach, Vejle.

987) Ulrike Mansfeldt, Aarhus.

988) Zorica Marek, Ballerup.

989) Catriona Jeanie Markussen, Aarhus.

990) Intesar Fathi Yousef Massad, Frederiksberg.

991) Hilik Melnik, Herning.

992) Alina Melnikova, Frederikshavn.

993) Isak Mesic, Mariagerfjord.

994) Alexei Mikhailov, Helsingør.

995) Arina Aleksandrovna Mitokhina, København.

996) Mariam Mohannad Mohammad, København.

997) Inga Motevali, København.

998) Aliya Aber Muhamad, Aalborg.

999) Parosh Kadir Muhamed, Høje-Taastrup.

1000) Ajla Muharemovic, Hillerød.

1001) Nils Muschner, Aabenraa, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2009 og 2012.

1002) Fllanza Musli, Brøndby.

1003) Dhafir Mutashar, Herlev.

1004) Rajaa Abdul Atheem Mussa Mzaidawi, København.

1005) Libyumir Keila Bermudez Møller, Vallensbæk.

1006) Jakobus Schalk Willem Möller, Norddjurs.

1007) Haroon Nabi, Vordingborg.

1008) Ilian Georgiev Nachev, København.

1009) Nataliya Nagorna, Frederiksberg.

1010) Kiril Georgiev Naydenov, Gladsaxe.

1011) Trung Dung Nguyen, Hjørring.

1012) Alina Nielsen, Assens.

1013) Bruce Mackenzie Nielsen, Frederiksberg.

1014) Malgorzata Joanna Nielsen, Aarhus.

1015) Maidah Nooreen, Høje-Taastrup.

1016) Susan Maud Nørskov-Jensen, Greve.

1017) Ibrima Omerovic, Rødovre.

1018) Baran Ozbek, København.

1019) Kirill Alekseyevitch Panasevitch, Aarhus.

1020) Larysa Herasymenko Pedersen, Herning.

1021) Oxana Linnea Pedersen, Hedensted.

1022) Arife Pektas, Frederikssund.

1023) Agnieszka Samira Petersen, Herning.

1024) Thi Yen Pham, Odense.

1025) Uyen Phuong Thuy Pham, Odder.

1026) Roy Francis Philbrow, Nes.

1027) Susan Jane Philbrow, Nes.

1028) Katarzyna Elzbieta Pilat, Aarhus.

1029) Tatiana Poulsen, København.

1030) Ulrich Predelli, Skive.

1031) Kady Pussak, København.

1032) Uyen Uyen Quách, Skanderborg.

1033) Zianab Saleh Qutar, Næstved.

1034) Martin Radmer, Esbjerg.

1035) Zeb-un Rafiq, København.

1036) Muhammad Rafique, København.

1037) Hinna Yasmeen Rana, København.

1038) Ala'Eddin Ahmad Hashem Rashed, København.

1039) Hameed-Un-Nisa Rehman, København.

1040) Jennifer Ellen Robinson, Silkeborg.

1041) Sandra Waiel Roksi, København.

1042) Driton Runjeva, Nyborg.

1043) Mustafa Raad, Vejle.

1044) Afsheen Safdar Piracha, Høje-Taastrup.

1045) Ahmet Ümit Sahin, Ikast-Brande.

1046) Maria Sajjad, København.

1047) Dina Sandholdt, Greve.

1048) Adjoa Sarkwah, København.

1049) Anca Schjerning, København.

1050) Muhlis Secilmis, København.

1051) Deniss Selnihhin, Aarhus.

1052) Deniz Sensoy, Brøndby.

1053) Selma Seven, Aarhus.

1054) Syed Eid Muhammad Shah, Gladsaxe.

1055) Adelina Shala, Kalundborg.

1056) Kaltrina Shala, Esbjerg.

1057) Abdallah Ahmad Shamasneh, Ringkøbing-Skjern.

1058) Miles Sheldon, Kuwait City i Kuwait.

1059) Mohammad Adnan Shuber, Furesø.

1060) Alexandru Madalin Simion, København.

1061) Edita Sinik, København.

1062) Lyudmyla Kryvobokova Skjærbæk, Glostrup.

1063) Veronica Skotte, Tårnby.

1064) Vlatka Sojic, Silkeborg.

1065) Amal Sorani, Aalborg.

1066) Agnieszka Marzena Stampe, Høje-Taastrup.

1067) Marina Vitalievna Monakhova Stensberg, Esbjerg.

1068) Jurgita Stougård, Struer.

1069) Alena Strøbæk, Slagelse.

1070) Judith Margaret Støvring, Odense.

1071) Gosia Czachor Sørensen, Frederiksberg.

1072) Jolanta Maria Sørensen, Varde.

1073) Yuliya Tabakova, Holstebro.

1074) Zenaid Tajic, Odense.

1075) Derya Tamer, Holbæk.

1076) Asmar Tawfik, Ikast-Brande.

1077) Rula Wajeeh Abdelrahman Tayeh, Køge.

1078) Olga Tcacenco, Aalborg.

1079) Brett Thöle, Faaborg-Midtfyn.

1080) Lada Tikjøb, København.

1081) Marina Sirmulyte Touzari, Ringsted.

1082) Thien Lily Mai Tran, Glostrup.

1083) Eva-Maria Trans, Gladsaxe.

1084) Ömer Tuncer, Odense.

1085) Morten Sinclair Turnbull, Glostrup.

1086) Özlem Tükenmez, Høje-Taastrup.

1087) Victoria Tækker, Sønderborg.

1088) Magdalena Agata Urbanowicz, København.

1089) Fadime Hanim Uysal, Rudersdal.

1090) Duong Thi Thuy Vu, Kolding.

1091) Piotr Wasilewski, Viborg.

1092) Kathrin Weyer, Aarhus.

1093) Ildiko Winther, Vejle.

1094) Inga Wittkugel, Varde.

1095) Katrine Lange Wojdylo, København.

1096) Ekaterina Yaltykova, København.

1097) Amalia Eliza Nicoleta Yazdanyar, Frederikssund.

1098) Nur Ücisik, Rudersdal.

1099) Alona Yefimenko, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2009.

1100) Melek Yigit, Odense.

1101) Selim Yigit, Brøndby.

1102) Nazli Yildiz, Køge.

1103) Sinan Baris Yilmaz, Furesø.

1104) Nalan Yurdakul, Glostrup.

1105) Sercan Deniz Yücel, Frederiksberg.

1106) Anna Zavyalova, København.

1107) Elvedin Zukanovic, Sønderborg.

1108) Esma Özkahveci, København.

1109) Ömer Özüpek, Fredensborg.

§ 3. Loven har virkning fra ugedagen efter dens stadfæstelse.

Folketinget, den 19. december 2013

Mogens Lykketoft

/ Karen J. Klint