Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Den fulde tekst

Lov om indfødsrets meddelelse

VI MARGRETHE DEN ANDEN, af Guds Nåde Danmarks Dronning, gør vitterligt:

Folketinget har vedtaget og Vi ved Vort samtykke stadfæstet følgende lov:

§ 1. Indfødsret meddeles:

1) Abdullah Ahmed Abdelkader, Aarhus.

2) Saceed Ali Abdi, København.

3) Yusuf Abdi, Struer.

4) Bujar Abdii, Rødovre.

5) Abdirisaq Abdulahi, København.

6) Kazhal Majeed Abdulla, Frederikssund.

7) Marat Abdullaev, København.

8) Shwan Fahed Abdullah, Horsens.

9) Sura Azhar Abdulmunem, Greve.

10) Ban Kamal Abdulrazaq, Halsnæs.

11) Hanan Abed, Aarhus.

12) Taysir Mohamad Abed-Allah, København.

13) Mirza Sultan Mahmood Abid, Brøndby.

14) Rachid Abourrida El Kadmiri, København.

15) Rania Abu Almeiza, Hjørring.

16) Abeer Rafat Kamel Abu-Khesha, Næstved.

17) Rasha Abul Jamous, Hvidovre, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2012.

18) Abdulfatah Sheikhbihi Adam, København.

19) Melat Ademas, Brøndby.

20) Ramesh Adhikari, Faxe.

21) Mehrdad Adili, Kolding.

22) Mehrshad Adili, Odense.

23) Rahma Siad Adow, Ishøj.

24) Soroush Afkhamimeybodi, Esbjerg.

25) Olga Caroline Agerskov, Lyngby-Taarbæk.

26) Sanaz Aghajani, København.

27) Mohammed Khaled Ahmed, Lyngby-Taarbæk.

28) Samir Muhamed Ahmed, København.

29) Saynab Saiid Ahmed, Aalborg.

30) Bajro Ahmic, Esbjerg.

31) Juan Alejandro Ahumada Montenegro, Randers.

32) Sampreethi Aipanjiguly, København.

33) Fahrudin Ajanovic, København.

34) Shahnaz Akhtar, Ballerup.

35) Ayesha Akter, København.

36) Martina Al Kharaz, Høje-Taastrup.

37) Muhanad Al Mari, Ballerup.

38) Ayeit Karim Al-Absawi, Frederiksberg.

39) Renata Al-Atrash, København.

40) Khaled Bakeit Ibrahim Al-Badri, Gladsaxe.

41) Maria Victoria Lunde Alcon, Egedal.

42) Ali Haithem Mahmood Alhajiat, Ishøj.

43) Miad Mohamad Al-Hakim, Vejle.

44) Ehsan Nasser Al-Helo, Brøndby.

45) Muayyid Jamil Hassan Al-Houssaynat, København.

46) Mahmood Ali, København.

47) Shafqat Ali, Høje-Taastrup.

48) Uzma Shaheen Ali, Albertslund.

49) Aisha Mariam Alifi, Odense.

50) Maria Nikolaeva Alipieva, København.

51) Saad Muhsen Mohammed Al-Kenani, Rødovre.

52) Haydar Ouda Ajil Al-Khafaji, Rødovre.

53) Zahraá Al-Radi, København.

54) Nidhal Abdulrahman Al-Rajab, Allerød.

55) Rabie Sabah Abd Al-Rubaie, Nyborg.

56) Miad Al-Saidi, Roskilde.

57) Naser Jawad Aziz Al-Shreifi, Odense.

58) Kemal Altintas, Odense.

59) Jose Miguel Alvarado Rojas, Vejle.

60) Charlene Gementiza Alvarado Salinas, Gribskov.

61) Aleksandra Alyosheva Andonova, Glostrup.

62) Bernice Yawoa Amla, Brøndby.

63) Vineela Amukanti, København.

64) Olga Vladimirovna Ananjeva, København.

65) Aleksandra Danuta Urbaniak Andersen, Skanderborg.

66) Alexa Seminamis Andersen, Herning.

67) Elena Andersen, Høje-Taastrup.

68) Sabine Raymonde Francoise Andersen, Esbjerg.

69) Sofhia Almuete Andersen, Taguig i Republikken Filippinerne.

70) Tiffani Kieth Almuete Andersen, Taguig i Republikken Filippinerne.

71) Zorana Andersen, Frederiksberg.

72) Nora Andreasen, Aarhus.

73) Björn Rosenbaum Andresen, Horsens.

74) Hannah Vasconcellos Andresen, Aarhus.

75) Richard John Andrews, Hvidovre.

76) Roman Andriichuk, Sorø.

77) Jakkarin Chinveewat Anthonsen, Holbæk.

78) Phasit Chinveewat Anthonsen, Holbæk.

79) Maimun Anwar, Jammerbugt.

80) Norma Mohammed Hassan Anwar, Kairo i Den Arabiske Republik Egypten.

81) Youssef Anwar Mohamed, Kairo i Den Arabiske Republik Egypten.

82) Tallia Mikhael Arabo, København.

83) Ezzel Fernanda Araza Hansen, Guldborgsund.

84) Michael Arbon, Favrskov.

85) Pariya Aria, Brøndby.

86) Lambang Buwono Nusantoro Arianto, København.

87) Ilknur Arkin, Høje-Taastrup.

88) Anis Arnous, Ballerup.

89) Gül Arslan, Aarhus.

90) Dmytro Artamonov, Mariagerfjord.

91) Semhar Asgodom, København.

92) Tina Yousif Ashag, København.

93) Aygul Ashcheulova, København.

94) Janet Ann Ashkenazy, Vordingborg.

95) Mokhtar Ashrafi, Herlev.

96) Emine Asipi, Hvidovre.

97) Saliha Beyza Aslan, Holbæk.

98) Samira Nader Assaad, København.

99) Asta Astrup, Hvidovre.

100) Armando Asuncion Salmean, København.

101) Abd Alrazak Asaad, Roskilde.

102) Rumeysa Asena Ata, Ballerup.

103) Majda Attauabi, Brøndby.

104) Daniela Autzen, København.

105) Selma Avdic, Horsens.

106) Sinan Ay, Aalborg.

107) Erol Aydemir, Ishøj.

108) Mohsen Azimi, Næstved.

109) Ali Aziz, Gladsaxe.

110) Minna Azizi, Brønderslev.

111) Olga Babac, København.

112) Danka Babovic, Egedal.

113) Izet Babunovic, Haderslev.

114) Prue Bach, Vejle.

115) Ana Bader, Aarhus.

116) Oleksiy Baga, Sønderborg.

117) Tatiana Bakarioukhina, Furesø.

118) John Raymond Baker, Ballerup.

119) Hamza Onur Bakir, København.

120) Mohammad Bakr, Vejle.

121) Lesia Balan, Randers.

122) Cristina Balasica, Hillerød.

123) Sivakumar Balasubramanian, Ikast-Brande.

124) Richard Matthew Ballinger, Odense.

125) Lina Baneviciute, København.

126) Alastair John Banks, Ballerup.

127) Ivanka Genova Banova, København.

128) Erkan Baran, Ishøj.

129) Nesibe Baran, Ishøj.

130) Hela Barayalai, Odense.

131) Deanna Bardenfleth, Gentofte.

132) Tanvir Johanning Bari, København.

133) Irfan Bashir, Ishøj.

134) Almira Basic, Kolding.

135) Haris Basic, Vejle.

136) Ümmü Basoda, Glostrup.

137) Mireille Andrée Flygenring Basset, København.

138) Aaron Zak Lund Bateman, København.

139) Gabriel Battaglia Masini, Gladsaxe.

140) Anna Aleksandra Baumann, Odense.

141) Bayram Metin Bayram, København.

142) Rahila Baz Mohammad, Vejle.

143) Lisa Gertum Becker, Frederiksberg.

144) Nanarela Beckovic, Skanderborg.

145) Olga Koustikova Behrens, Norddjurs.

146) Nursen Bekrem, Brøndby.

147) Christine Horton Beksgaard, Esbjerg.

148) Marc Bell Belardo, København.

149) Catherine Mary Bendixen, Odsherred.

150) Thomas Lars Vibe Benfield, Gentofte.

151) Diana Benosyte-Tatarnikov, Esbjerg.

152) Patricia Gwen Benson, Ballerup.

153) Naxhije Beqiri, Guldborgsund.

154) David Kim Berman, Frederiksberg.

155) Armina Besic, Aalborg.

156) Ilvana Besirevic, Svendborg.

157) Olena Bezlyudova, Sønderborg.

158) Kshitiz Bhandari, Brøndby.

159) Sundar Bhusal, København.

160) Karin Bienz, Aalborg.

161) Ahmet Bilalovic, Haderslev.

162) Bilial Nedjmedin Bilial, Aarhus.

163) Sherwan Saleh Ahmad Bindyan, Brønderslev.

164) Paul Bingley, Aarhus.

165) Thor Leonardo Blak, Aarhus.

166) Marta Weronika Blausz, Odense.

167) Medina Blazevic, Fredericia.

168) Esther Nele Bluhm, Odense.

169) Larissa Garcia Bochineck, Frederiksberg.

170) Stanislav Bogomolov, Gladsaxe.

171) Janne Annette Ocka Bohn, København.

172) Victoria Bojesen, København.

173) Irina Bokacheva, København.

174) Richard George Bonnor, Frederiksberg.

175) Farshad Setarkesh Bordoy, Albertslund.

176) Rayan Mustafa Botan, Aarhus.

177) Yaakoub Boukzine, Ringsted.

178) Farida Boumahdi, Aarhus.

179) Richard Challis Bousfield, København.

180) Dan Salling Brayshaw, Kerteminde.

181) Catherine Brejnholt, Randers.

182) Elna Ciervo Brentved, Frederikssund.

183) Brindusa Brindusoiu Teodoridis, Favrskov.

184) Gabriel Brindusoiu Teodoridis, Favrskov.

185) Erebina Brogård, København.

186) Mark Brooks, Egedal.

187) Christine Brot, Frederiksberg.

188) Peter James Bruhn, København.

189) Nikola Bucalo, Herning.

190) Eduardo Buccianti, København.

191) Olivia Roman Leon Buchwald, Kolding.

192) Adela Ioana Buda, København.

193) Zoe Bueno Cardoso Kurdahl, São Paulo i Den Føderative Republik Brasilien.

194) Thanh Toan Bui, Kolding.

195) Medin Bukvic, Viborg.

196) Henryk Kazimierz Bulski, København.

197) Erika Buonansegna, København.

198) Svetlana Buur, Skanderborg.

199) Yuriy Byelskyy, København.

200) Sebastian Theodor Büttrich, København.

201) Donna Marie Briggs Bødtkjer, Skanderborg.

202) Liwan Cai, Holstebro.

203) Meltem Cakmak, Brøndby.

204) Asta Rubeziute Callesen, Ringkøbing-Skjern.

205) Valbona Camili, Herlev.

206) Livia Camillo, København.

207) Elmedina Camovic, Brøndby.

208) Bogdan Mihai Campeanu, Vejle.

209) Miriam Canu, København.

210) Mariana Moreira Cavalcanti Canut, Hvidovre.

211) Iain Andrew Oliver Carmichael, Aarhus.

212) Sonia Carvalho, København.

213) Camilla Joy Garcia Castillo, Gladsaxe.

214) Stephen Michael Catchpole, Stevns.

215) Benjamin James Catford, København.

216) Bajram Cazimi, Høje-Taastrup.

217) Wojciech Cebula, Næstved.

218) Aysun Celik, Albertslund.

219) Öznur Cetin, København.

220) Brett Scott Chappell, København.

221) Asifa Nazir Chaudhry, Brøndby.

222) Diane Chayer, Glostrup.

223) Suzan Sabah Boya Chechman, Aalborg.

224) Xin Chen, Høje-Taastrup.

225) Yen-Hsi Chen, København.

226) Nazaneen Cherahy, Syddjurs.

227) Ravi Kumar Chhetri, Gentofte.

228) Alessandra Cesarina Chiesa, København.

229) Oana Elena Chirila, Vesthimmerland.

230) Svetlana Chistyakova, Rødovre.

231) Amir Younus Chohan, København.

232) Vitaliy Cholovskyy, Herning.

233) Rafiqul Hasan Chowdhury, København.

234) Heidrun Christensen, Gladsaxe.

235) Nikolay Christensen, København.

236) Urszula Christensen, Odense.

237) Victoriya Nikolayevna Christensen, Vejle.

238) Luka Kim Chu, Pranburi i Kongeriget Thailand.

239) Siwimol Chuntarawibool, Holbæk.

240) Yagmur Ciftci, Albertslund.

241) Lacramioara Teodora Ciofu, Fredensborg.

242) Cristinel Cirstea, Jammerbugt.

243) Geoffrey Philip Clarke, Rudersdal.

244) Simon Towers Clarke, Frederikssund.

245) Marion Clauding, København.

246) Adi Colovic, Horsens.

247) Serge Condamine, Aabenraa.

248) Brooke Nicole Conley, København.

249) Barry Hayes Cooper, Hillerød.

250) Lisa Ann Copple, Gentofte.

251) Sasa Corac, Gladsaxe.

252) Erika Hillary Cordes, København.

253) Kenneth Peter Cordes, Skanderborg.

254) Carmen-Ioana Costin, Horsens.

255) Manon Cotin, Hillerød.

256) Peter Emil Craig, Næstved.

257) Sonia Larissa Crifling, København.

258) Florin Gabriel Cristescu, Albertslund.

259) David Kenneth Crossey, Sorø.

260) Ionut Valeriu Cujba, Aalborg.

261) Emine Culu, København.

262) Zijad Curovic, Kolding.

263) Rebecca Elizabeth Jane Currie, Hillerød.

264) Melissa Magdalena Agnieszka Cwikalowska, Egedal.

265) Natalia da Costa Estanislau, Tårnby.

266) Chetan Dadheech, Fredensborg.

267) Deepshikha Daga, Gentofte.

268) Nadav Dagovitch, Odense.

269) Bhairab Raj Dahal, Rødovre.

270) Kathrin Dahl, Rudersdal.

271) Per Alton Dahlstrøm, Duncan i Canada.

272) Finn Dahmke, København.

273) Alex Dam, Aarhus.

274) Teona Schack Damgaard, Frederiksberg.

275) Ronald Francis Daniels Jr, København.

276) Amir Danovic, Nyborg.

277) Luke Palada Daquil, Albertslund.

278) Nathalie Palada Daquil, Albertslund.

279) Arun Das, København.

280) Irfan Dawood, Gladsaxe.

281) Alem Dedic, Sønderborg.

282) Flora Delcour, Morsø.

283) Edvin Semso Delkic, Køge.

284) Lina Delsouz, Helsingør.

285) Yunxin Deng, Albertslund.

286) Zheni Kirilova Denkova, København.

287) Mentor Dervishaj, Aabenraa.

288) Yasamin Deveci, Brøndby.

289) Santosh Kumar Dhole, Hvidovre.

290) Miriam Dibbern, Frederiksberg.

291) Melek Fatma Dikbas, Furesø.

292) Paul Andreas Holger Dirac, Rudersdal.

293) Nanna Ploog Ditlev, Middelfart.

294) Lan Nhuoc Doan, Horsens.

295) Névina Yonkova Dokova, Aarhus.

296) Brian Donohoe, Frederiksberg.

297) Ann Britt Donovan, Gentofte.

298) Jasper Michael Donovan, Gentofte.

299) Ihor Dovhun, Norddjurs.

300) (Udgået).

301) Oskars Larss Druvvietis, Riga i Republikken Letland.

302) Paul Frederick D'Souza, Høje-Taastrup.

303) David Christopher Thomas Ibenforth Dufke, Helsingør.

304) Jasmin Dugumovic, Aabenraa.

305) Marcin Aleksander Dulak, Rudersdal.

306) Ekaterina Dulina, Fredensborg.

307) Winni Dumo, Ishøj.

308) Brian Arthur Dunnigan, Brønderslev.

309) Els Agnes Remonde Augusta Duyvejonck, Fredensborg.

310) Simone Däubler-Jensen, Roskilde.

311) Jebbe Lukas Eberhardt, Aarhus.

312) Elena Egelund, Fredensborg.

313) Almir Ejupovic, Gladsaxe.

314) Fatma Eken, Albertslund.

315) Hicaz Eken, Ballerup.

316) Margarita Elbakidze, Brøndby.

317) Petra Elkjær, Gladsaxe.

318) Franziska Petra Eller, Aarhus.

319) Paola Elnif, Frederiksberg.

320) Sheryl España Perez Møller Elvinge, Middelfart.

321) Shkurte Emini, Herlev.

322) Sebastian Bækdalhus Epelle, København.

323) Fahrettin Gökhan Ergin, Hørsholm.

324) Gültap Songur Ergin, Randers, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2008 og 2013.

325) Nikolina Andreeva Ermenkova, Herlev.

326) Hans Peter Erz, Tønder.

327) Solomon Alemayehu Eshete, København.

328) Irina Buldakova Eskildsen, Mariagerfjord.

329) Marjan Esmati, Kolding.

330) Louise Annette Etherington, New York City i Amerikas Forenede Stater.

331) Gail Fagerdal, Furesø.

332) (Udgået).

333) Frederike Fahse, København.

334) Nihal Mohammad Faleh, København.

335) Ahmed Yassin Faraj, Rudersdal.

336) Isa Farizi, Rødovre.

337) Walia Farkhari, Aarhus.

338) Muneeza Farooq, Ballerup.

339) Md Omar Faruque, Glostrup.

340) Fayssal Raed Fayssal, Gladsaxe.

341) Marina Fedotova, Fredensborg.

342) Guirec Pierre Albert Fegar, Aarhus.

343) Joanna Dorota Felczynska-Hulas, Vesthimmerland.

344) Marianne Joy Yanzon Feldberg, Varde.

345) Troy Hilary Anne Ferguson, Gladsaxe.

346) Bruce Peter Fife, København.

347) Maria Susete da Silva Figueiredo, Aarhus.

348) Lionid Fineberg, Svendborg.

349) Disa Louise Fink, Aarhus.

350) Jens Malte Fischer, København.

351) Mark Fitzhugh, Aalborg.

352) Malte Lukas Flint, København.

353) Loic Guy Folmer, Middelfart.

354) Annette Foth-Jakobsen, Skanderborg.

355) Roman Foyder, Vejen.

356) Lina Marcela Frandsen, Silkeborg.

357) Maricel Landiza Frandsen, Lolland.

358) David Simeon Frankel, Dragør.

359) William Carl Frick, Dragør.

360) Eliaz Frimodt, Aix-en-Provence i Den Franske Republik.

361) Ferdinand Klemens Ludwig Froning, Holstebro.

362) Selma Hande Gade, Helsingør.

363) Frederik Emanuel Gaffron, København.

364) Bettina Elsebeth Suzanne Gagick-Petersen, Frederiksberg.

365) Emina Galijatovic, Brøndby.

366) Mark Gallacher, Aarhus.

367) Valerie Joan Gam, Silkeborg.

368) Admira Ganic, Herning.

369) Peter Hocknell Gardner, Aarhus.

370) Ardi Gashi, Vejen.

371) Lina Gasser, Bern i Det Schweiziske Forbund.

372) Plamena Ventsislavova Gavrilova, Gladsaxe.

373) Philipp Gawol, Brønderslev.

374) Ayse Gedik, Rudersdal.

375) Oliver Gehrke, København.

376) Malalay Ghafouri, Greve.

377) Carlo Giese, København.

378) Marcus Thomas Pius Gilbert, Hvidovre.

379) David Peter Gill, Thisted.

380) Janet Muthoni Gitau, Køge.

381) Leslie Ann Gnaedinger, Assens.

382) Brian Jay Godkin, København.

383) Siam Kek Goh, København.

384) Nami Nehama Goldschmidt, Gentofte.

385) Olga Goliuk, Sorø.

386) Yevgen Goncharenko, Sønderborg.

387) Juan Francisco Gonzalez Jimenez, Rudersdal.

388) Przemyslaw Artur Gozdzialski, Vesthimmerland.

389) Scott Bradford Green, Rudersdal.

390) Deborah June Gregersen, Helsingør.

391) Marina Gross, København.

392) Heye Grünberg, København.

393) Nis Grünberg, København.

394) Natalie Marie Gulsrud, København.

395) Krisztina Gulyas, København.

396) Volha Bisenava Gunderlund, Rødovre.

397) Albert Emil Gunnarstuen, Holbæk.

398) Hazel Nogalada Gustafsson, Hvidovre.

399) Akin Gülsen, Brøndby.

400) Alperen Gültekin, Randers.

401) Ümmühan Güner, Brøndby.

402) Ridvan Gürel, Ishøj.

403) Patanan Gøthche, Odsherred.

404) Catherine Si Wan Ha, København.

405) Kathrine Habdank, Gentofte.

406) Adrianna Wanda Habel, Aarhus.

407) Asil Mohamad Habib, Glostrup.

408) Jenny Hadfield, København.

409) Mirza Hadzimesinovic, Esbjerg.

410) Phasita Haechai, Aarhus.

411) Jahangir Haider, Brøndby.

412) Adla Hajdarovic, Vejle.

413) Aldin Hajdarovic, Vejle.

414) Ziaullah Mohammed Hakim, Odense.

415) Naja Andrea Manongsong Hald, Sabang i Republikken Filippinerne.

416) Troy Oliver Manongsong Hald, Sabang i Republikken Filippinerne.

417) Hegazia Mohamed Mohamed Halling, Høje-Taastrup.

418) Gulchehra Halmamatova, København.

419) Daban Burhan Ali Hama Amin, Rødovre.

420) Afef Bent Abdallah Hamadi, København.

421) Myung Ouk Han, Hvidovre.

422) Khatereh Hanifi, Aalborg.

423) Paul Hanna, Holbæk.

424) Andrios Jabbo Hanno, Rødovre.

425) Deborah Anne Harrop Hansen, Rudersdal.

426) Javhin Miro Conanan Hansen, Greve.

427) Jorge Wolfgang Hansen, Aarhus.

428) Magdalena Hansen, Haderslev.

429) Malgorzata Dyrhaug Hansen, Lyngby-Taarbæk.

430) Patricia Hansen, Kalundborg.

431) Svend Richard Hansen, København.

432) Thea Neelah Hansen Fauchon, Dakar i Republikken Senegal.

433) Diane Lesley Hansen-Ingram, Gentofte.

434) M D Nayamul Haque, Randers.

435) David Maxwell Harrop, Aalborg.

436) Marina Hartmann, Sønderborg.

437) Hysen Hasani, Odense.

438) Hasan Hasanovic, Vejle.

439) Christian Ravn Haslam, Aalborg.

440) Abdiqani Ahmed Hassan, Aarhus.

441) Najiba Hassan, Fredericia.

442) Rebecca Louise Hasth, København.

443) Tino Simon Leck Hauerslev, Baray i Kongeriget Cambodja.

444) Simon John Hayman, København.

445) Chen He, Ballerup.

446) Gerald Heinicke, Hørsholm.

447) Erika Helena Ingegerd Nodin, København.

448) Helli Helena Sawicki Guetta, Tel Aviv i Staten Israel.

449) Patricio Hernando Aguirre, Gentofte.

450) Mario Hesse, Aalborg.

451) Jan Peter Hillebrecht, Høje-Taastrup.

452) Bahne Christen Hingst, Frederiksberg.

453) Sönne Marieke Hinze, Syddjurs.

454) Karina Hirt, Billund.

455) Xuan Minh Ho, Glostrup.

456) Andrew Stuart Hogg, Skanderborg.

457) Gunnar Hohlweg, Fredensborg.

458) Inger Hohlweg, København.

459) Jesper Holmgaard, Kolding.

460) Jelena Gusinec Holst, Vallensbæk.

461) Gerrit Jan Hoornenborg, Lemvig.

462) Krzysztof Piotr Hordynski, København.

463) Dörte Milton Horstmann, København.

464) Masoud Hosseini, København.

465) Xiang Hou, Ballerup.

466) Victoria Hounisen, Aarhus.

467) Prudence Anne Howard, Faaborg-Midtfyn.

468) Jasin Hudai, København.

469) Aida Joan Hudson, Gentofte.

470) Michael Geraint Hughes, Gribskov.

471) Michael Charles Humphries, Bruxelles i Kongeriget Belgien.

472) Eva-Maria Husmann, Skanderborg.

473) Anam Abid Hussain, Ishøj.

474) Wajib Hussain, København.

475) Juan Hussein, Guldborgsund.

476) Dorota Ewa Hwaiz, Brøndby.

477) Maria Magdalena Hürlimann, Mariagerfjord.

478) Britt Haker Høegh, Ballerup.

479) Galina Hørbye, Høje-Taastrup.

480) Olha Petrivna Haahr, Horsens.

481) Cedric Julius Haas, København.

482) Fljorim Idrizi, Herlev.

483) Gaby-Rodica Ilie, København.

484) Patrick Ilunga, Aalborg.

485) Mirjete Imeri, Kalundborg.

486) Albulena Imishti, Odense.

487) Onno René Willem In't Veld, Skanderborg.

488) Per Maxime Irispalme, Furesø.

489) Yuliya Isayeva, Norddjurs.

490) Isen Iseni, Rødovre.

491) Reza Ismaili-Neipart, Hillerød.

492) Anar Ismayilov, København.

493) Wessam Toma Isaac, Esbjerg.

494) Zorka Ivanovic-Fatic, Herlev.

495) Francesca Izzo, Frederiksberg.

496) Eleonora Jacobsen, Hvidovre.

497) Maura Evelyn Jacobsen, Hjørring.

498) Sylwia Owczarek Jacobsen, Gentofte.

499) Diana Jakobsen, Aalborg.

500) Isabel Teresa Jakobsen, Aabenraa.

501) Lina Cai Brink Jakobsen, Vejle.

502) Anna Ewelina Jaksa, Gladsaxe.

503) Abdirahman Mohamoud Jama, Odense.

504) Ayesha Jamil, Høje-Taastrup.

505) Linda Grace Jandrup, København.

506) Folke Janiesch, Silkeborg.

507) Siine Folke Jannsen, Roskilde.

508) Mary Margaret Jaszarowski, Viborg.

509) Tatiana Gomes Claudio Jelle, Rødovre.

510) Kield Arne Jenkins, Hedensted.

511) Paul Steven Jennings, Middelfart.

512) Andrea Magalhães Jensen, Køge.

513) Eva Maria Jensen, Hjørring.

514) Joanne Mary Jensen, København.

515) Kira Jensen, Frederiksberg.

516) Lyubov Jensen, Herning.

517) Magdalena Helena Jensen, Roskilde.

518) Natallia Jensen, Vejle.

519) Nevena Jensen, Hillerød.

520) Tatiana Alexandrovna Jensen, Tårnby.

521) Thi Chin Jensen, Hvidovre.

522) Timothy Paul Jensen, Høje-Taastrup.

523) Veronika Stanislavovna Jensen, Rudersdal.

524) Volker Jentzsch, Ishøj.

525) Natalie Johannsen, Odense.

526) Birte Johansen, Aabenraa.

527) Melinda Marie Johansen, Rudersdal.

528) Galina Yurievna Johnsen, Glostrup.

529) Joanna Maria Jonderko-Beczkowska, Aalborg.

530) Philip Gwyn Jones, Skanderborg.

531) Koulthoum Joumaa, Odense.

532) Marta Leonor Juarez Pena, Hvidovre.

533) Kunakorn Juhl-Nielsen, Rebild.

534) Valide Junuzi, København.

535) Adalbert Juretzka, Horsens.

536) Antje Bothilde Jürgensen, Thisted.

537) Barbara Joan Jørgensen, Lyngby-Taarbæk.

538) Ekaterina Jørgensen, København.

539) Hildburg Emmi Erdmut Jørgensen, Hjørring.

540) Jazz Priyo Sophus Jørgensen, Ubud i Republikken Indonesien.

541) Karen Jørgensen, Hørsholm.

542) Lois Angela Jørgensen, Hørsholm.

543) Mujib Sedighi Jørgensen, Aarhus.

544) Tracy Bagger Jørgensen, Tårnby.

545) Gulmir Kabiri, Hørsholm.

546) Arash Kadiri, Aalborg.

547) Athiwat Kaeothonglang, Vágar.

548) Seynab Abdilahi Kahin, København.

549) Madonna Mwape Kalonji, Herning.

550) Michal Kaluzka, Glostrup.

551) Nerry Kamstrup, Lyngby-Taarbæk.

552) Yuan Fun Kan, Odense.

553) Ella-Carele Kaneza, Rødovre.

554) Ahmet Kapic, Ballerup.

555) Senad Karahusic, Gladsaxe.

556) Serpil Karakoyun, Ballerup.

557) Mariam Karapetian, Aarhus.

558) Halil Karsiyakali, Aarhus.

559) Ivan Kashperuk, Hørsholm.

560) Nour Ghazy Kassed, Bornholm.

561) Olga Kazarina, Odense.

562) Syed Amad Hussain Shah Kazmi, København.

563) Anastasia Yerkovych Keller, København.

564) Sebastian Kepfer Rojas, København.

565) Sabina Keric, Sorø.

566) Türkån Keskin, Ishøj.

567) Leyla Ketelsen, Tønder.

568) Rita Avsharovna Khachaturian, Randers.

569) Zarina Wadudu Khaitsa, København.

570) Shreen Khalid Ahmed, Brøndby.

571) Rana Ihsan Khan, Horsens.

572) Irina Victorovna Khansen, København.

573) Kavoos Khosravi, Høje-Taastrup.

574) Valentyn Khyrlyuk, Holbæk.

575) Olga Kiake, Hvidovre.

576) Bruce Lawrence King, Ballerup.

577) Christopher Wilson Fraser Kingsbury, Gladsaxe.

578) Sevil Kizil, Esbjerg.

579) Birgit Karin Siegrid Kjær, Randers.

580) Nicolai Khumsuk Kloster, Lemvig.

581) Zuzana Knudsen, Vallensbæk.

582) Arne Knutinge-Kaas, Aarhus.

583) Janne Helene Knutzen, København.

584) Oksana Vinnika Kobbernagel, Holbæk.

585) Berun Koc, Høje-Taastrup.

586) Rukiye Koc, Albertslund.

587) Luciana Bomfim Koch, Tårnby.

588) Thi Bich Lien Koldborg, Vallensbæk.

589) Svetlana Vladimirovna Koldsø, Dragør.

590) Shailesh Balasaheb Kolekar, Herlev.

591) Olena Kolesnyk, Randers.

592) Maksym Kolomytsev, Glostrup.

593) Ryan Meyer Kombrink, København.

594) Marina Konggård-Andersen, Gribskov.

595) Natalia Barbara Konopka, Vejle.

596) Faton Koskoviku, Randers.

597) Olha Krechko, Vesthimmerland.

598) Mariya Krestyanska, København.

599) Jacqueline Siliam Kristensen, Gladsaxe.

600) Katarzyna Edyta Kristensen, Frederikshavn.

601) Marina Nikolaevna Kristiansen, Horsens.

602) Vesna Krivokapic, Herlev.

603) Susanne Gail Krogh-Hansen, København.

604) Jane Agnew Kromann, Silkeborg.

605) Rados Kuburovic, Herlev.

606) Vesna Kuburovic, Gladsaxe.

607) Nikola Kukrika, København.

608) Gaurav Kulkarni, Brøndby.

609) Arkadiusz Kulon, København.

610) Ramesh Kunamneni, København.

611) Amira Kunkel, Berlin i Forbundsrepublikken Tyskland.

612) Olena Kupriyan, Egedal.

613) Alena Kurmel, Kolding.

614) Marie Assumpta Wajjala Kuwakuzibu, Greve.

615) Oleksandr Kuzmenko, Sønderborg.

616) Ewa Joanna Nielsen Kwiatkowski, Ringkøbing-Skjern.

617) Ayfer Kücükkart, Albertslund.

618) Amine Kütük, Ishøj.

619) Margarethe Sophie Kölmel, Sorø.

620) Franz Josef König, Morsø.

621) Kamil Przemyslaw Lach, Brøndby.

622) Maria Lagutina, Hvidovre.

623) Lena Angelina Lamijon, Odense.

624) Linda Lapina, København.

625) Laila Larif, Lolland.

626) Antje Maria Larsen, Esbjerg.

627) Ekaterina Larsen, Vejle.

628) Ilona Larsen, Hjørring.

629) Manuela Araujo Larsen, Odense.

630) Pauline Martin Larsen, Svendborg.

631) Tatiana Stepanovna Larsen, København.

632) Jeremiah Okwemba Lassen Holm, Pittsburgh i Amerikas Forenede Stater.

633) Nabil Hegelund Latif, Gentofte.

634) (Udgået).

635) Jessica Laugesen, Lyngby-Taarbæk.

636) Susanne de Vries Laursen, Aarhus.

637) Dorota Leczkowski, Fredensborg.

638) Barbara Lees, Odder.

639) Jill Frances Lehrmann, Egedal.

640) Elina Lentz, Rebild.

641) Matthew Edward Lequick, København.

642) Shaul Lessner, Gladsaxe.

643) Larisa Levashova, Hvidovre.

644) Ellie Elvira Kleist Lewis, Helsingør.

645) Konrad William Kleist Lewis, Helsingør.

646) Yu Li, Ringsted.

647) Yue Li, København.

648) Xifu Liang, Glostrup.

649) Gilad Lifshitz, Kolding.

650) Jens Lindemann, Ballerup.

651) Maria Paula Ronquillo Lindhardtsen, Lolland.

652) Robert Paton Lindsay, Hedensted.

653) Monica Lindskjold, Frederiksberg.

654) Zbigniew Ryszard Lis, Brøndby.

655) Yue Liu, Roskilde.

656) Zydrone Veronika Ljungqvist, Rødovre.

657) Olesya Loboda, Brøndby.

658) Jiansui Long, Hvidovre.

659) Augustina Ejiro Unueroh Lorentsen, Ikast-Brande.

660) Annette Susanne Lorenzen, Aabenraa, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2002 og 2004.

661) Bernd Ulrich Lorenzen, Aabenraa.

662) Christine Marion Lund, Allerød.

663) Janna Nikolajevna Lund, Kolding.

664) Kari Ann Lund, Hillerød.

665) Sofia Anna-Maria Lund, Furesø.

666) Susanne Lundholdt, Fanø.

667) Lance Anthony Luscombe, Vejle.

668) Hasan Galib Luther, Holbæk.

669) Giang Truong Camanag Ly, Tårnby.

670) Ann Patricia Atiido Lyk, Faxe.

671) Stéphanie Paule Bernadette Lyk-Jensen, Frederiksberg.

672) Marie Anne Christine Lykkegaard, Aarhus.

673) Joan Lynch, Aarhus.

674) Elhadi Akim M' Barek, København.

675) Stephen Mac Cabe, Ringsted.

676) Fatima Gull Madni, Ballerup.

677) Veronica dos Santos Guilherme Madsen, Ballerup.

678) Trishna Mhae Gravador Magnussen, Ringsted.

679) Muhammad Yousaf Mahboob, Gentofte.

680) Hussain Mahmoodi, Randers.

681) Rawda Saleh Shahin Hussein Mahmoud, Tårnby.

682) Tamim Osama Ibrahim Ali Mahmoud, Glostrup.

683) Haider Ghalib Majeed, Silkeborg.

684) Andrew Makin, Fredensborg.

685) Yos-Anan Maksomboon, København.

686) Sohrab Abdul Malek, Brøndby.

687) Ahmed Omar Malik, Rudersdal.

688) Kadro Abdinasir Malin, Aalborg.

689) Jennie Rose Garcia Manalastas, Herlev.

690) Samersoung Maneedaeng, Vejen.

691) Konstantinos Manikas, København.

692) Adrienne Kirsten Mannov, København.

693) Saidu Mansaray, Roskilde.

694) Kingsley Manu, Slagelse.

695) Karen Marie Mardahl, Frederiksberg.

696) Stavrula Marinos, Rødovre.

697) Philip Raymond Markham, Roskilde.

698) Katarina Marsenic, Gladsaxe.

699) Rute Sebastião Martins, København.

700) Sarah Louise Mason, Lyngby-Taarbæk.

701) Andrea Mauritzen, Aabenraa.

702) Andrew John Montaqu May, København.

703) Miriam Alide Bak McKenna, København.

704) Nicola McRae-Bøgeskov, Aalborg.

705) Naoufal Medouri, Gladsaxe.

706) Iryna Medvedyeva, Kolding.

707) Farhat Mehdi, Randers.

708) Sarah Meier, Aalborg.

709) Beatrix Meissner, København.

710) Ian Natanael Menjon Remon, København.

711) Joyce Merry, Gentofte.

712) Edita Mesic, København.

713) Meho Mesic, Randers.

714) Natalia Meyer, Høje-Taastrup.

715) Hajnalka Julia Mezei, Svendborg.

716) Jiri Meznik, Fredensborg.

717) Simona Michailiuta, Aalborg.

718) Andrew George Michal, Aarhus.

719) Bardhil Miftari, København.

720) Marko Mikic, Ishøj.

721) Marijan Milenkovski, Egedal.

722) Ana Miljkovic, Hvidovre.

723) Andres Rose Millan, Thisted.

724) Peter Robin Milner, Viborg.

725) Kazem Mimar, København.

726) Dario Minopoli, København.

727) Cilcila Mir Afghan, Gribskov.

728) Mihaela Monica Mirea, Syddjurs.

729) Sallwa Miri, Aabenraa.

730) Svitlana Misnichenko, Haderslev.

731) Varun Deo Misra, Horsens.

732) Elizabeth Maria Missfeld, Rødovre.

733) Igors Mjasojedovs, Herning, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2006.

734) Abdirizak Abdirahman Moalin, Aarhus.

735) Hassan Ali Mohamed, København.

736) Jawan Taleb Mohamed, Aalborg.

737) Salah Mohammad, Aarhus.

738) Shamraiz Ghulam Mohammad, København.

739) Hadi Mohammadi, København.

740) Maryam Alsadat Mohtashami, Gladsaxe.

741) Samantha Dewi Montellano Yto, Frederikshavn.

742) Marjorie R Monzon, København.

743) Ana Maria Quinones Monzón, Norddjurs.

744) Back Mohammad Moradi, Jammerbugt.

745) Pintip Moric, Frederikshavn.

746) Kenji Moriyama, København.

747) Tatsiana Panzhenskaya Mortensen, Lejre.

748) Lellah Everdeen Ecaterina Moth, Fredensborg.

749) Souhair Moustafa, Herlev.

750) Anastasia Mouzytchenko, København.

751) Chutinan Muankhamla, Nyborg.

752) Anna-Patricia Muerköster, Odense.

753) Serife Muharemi, Ballerup.

754) Myiss A Muhssen, Herlev.

755) Avdo Mujcinovic, Randers.

756) Shukhrat Mukhamedkarimov, Herning.

757) Aldijana Mulalic, Vesthimmerland.

758) Manuela Dominique Genevieve Munkstrup, København.

759) Benjamin Muntz, København.

760) Khawla Magid Murad, Aarhus.

761) Benjamin Robert Murphy, Glostrup.

762) Leanne Faye Murphy, Glostrup.

763) Merita Muslii, København.

764) Maja Mustac, Herlev.

765) Egzon Mustafi, Frederiksberg.

766) Nora Mustafi, Rødovre.

767) Thien Myint, Billund.

768) Vanessa Müller, Aalborg.

769) Ulrike Beata Møgelvang, Rudersdal.

770) Ragna Lisa Möller, Vejen.

771) Peace Sharita Nabawesi, København.

772) Fozia Nadeem, Vejle.

773) Dragan Nadj, Brønderslev.

774) Yalda Naghizadeh, Aarhus.

775) Deepak Vijayakumar Nair, København.

776) Jasmina Nakicevic, Lolland.

777) Martin Nammat Søe Jensen, Brønderslev.

778) Pamela Njeka Nandwa, Hvidovre.

779) Amra Nasir, Ishøj.

780) Andrijana Nasteska, København.

781) Khalil Nazari, København.

782) Christine Ruth Neckermann, Holbæk.

783) Behar Neimi, København.

784) Hind Hasem Nemah, Haderslev.

785) Fabi Ngafu, Ringsted.

786) Hung Ngoc Nguyen, Hvidovre.

787) Loan Hong Nguyen, Høje-Taastrup.

788) Thi Thu Thuy Nguyen, Horsens.

789) Van Anh Nguyen, Høje-Taastrup.

790) Van van Nguyen, Kerteminde.

791) Nguyên Nguyên, Hvidovre.

792) Thi Hông Nhung Nguyên, Randers.

793) Regina das Neves Nhantumbo, Aarhus.

794) Amalie Nielsen, Frederiksberg.

795) Anthea Neilma Nielsen, Favrskov.

796) Aranya Monkanna Nielsen, Odder.

797) Astrid Isabel Tilgreen Nielsen, Egedal.

798) Beatrice Konstanze Nielsen, Hvidovre.

799) Galina Nielsen, Ishøj.

800) Irina Tillegreen Nielsen, Køge.

801) Julietta Nielsen, Furesø.

802) Khamik Chaengsawang Nielsen, Nyborg.

803) Mariflor Nielsen, Holstebro.

804) Michele Chantal Lamothe Nielsen, Faaborg-Midtfyn.

805) Olena Volodymyrivna Nielsen, Lemvig.

806) Olga Nielsen, København.

807) Onea de Oliveira Dam Nielsen, Ballerup.

808) Pongsathorn Nielsen, Brøndby.

809) Evelyn Niemann, Hillerød.

810) Marta Anna Nierychlo, Aalborg.

811) Paula Inés Aguirre Nolsøe, København.

812) Jalil Noori, Skanderborg.

813) Mohammad Naser Noori, Ballerup.

814) Jody Ann Ghani Nordby, Viborg.

815) Pawel Sylwester Nowak, København.

816) Anne Nurken, København.

817) Robert Sape Nzapa, Horsens.

818) Sally Bremner Nørgaard, Silkeborg.

819) Ferial Hadi Obayd, Greve.

820) Joy Plangnan Obionu, Brøndby.

821) Conor Thomas O'Byrne, Gentofte.

822) Ugur Okutan, Albertslund.

823) Borbála Frida Fagyas Olsen, København.

824) Maria Kontatou Olsson, Roskilde.

825) Nermin Omerovic, Horsens.

826) Kaka Opstrup, Lubowa i Republikken Uganda.

827) Tito Opstrup, Lubowa i Republikken Uganda.

828) Victor Orte, København.

829) Derya Oruc, Herlev.

830) Abdiel Reigh Borbon Osias, København.

831) Abdiaziz Garad Osman, Odense.

832) Lejila Osmani, Hvidovre.

833) Marcin Andrzej Ostapiuk, Vesthimmerland.

834) Tatjana Ovtchinnikova, Aarhus.

835) Peter Francis Owen, Viborg.

836) Natalia Genrichovna Ozerova, Rebild.

837) Cenk Oztürk, Hvidovre.

838) Seyhan Oztürk, København.

839) David Howard Page, Silkeborg.

840) Fatih Pakirdas, København.

841) Behnaz Pakravan, Odense.

842) Stanislava Pankratova, København.

842 A) Mia Ravn Panyapan, Hvidovre.

843) Anna Maria Papierowska-Zajac, Ringkøbing-Skjern.

844) Laurence Paquette, København.

845) Nasrat Pardisi, Aarhus.

846) Kirsten Kilpatrick Parnset, Norddjurs.

847) Amina Pasalic, Vejle.

848) Per Anders Sascha Pastorff, København.

849) Vikas Vasant Pathak, Gladsaxe.

850) Kim Paulsen, Middelfart.

851) Neil Pearson, Frederiksberg.

852) Eva Pedersen, Gladsaxe.

853) Irene Ndwiga Pedersen, Høje-Taastrup.

854) Marta Izabela Bjørk Pedersen, Ballerup.

855) Paweena Pedersen, Horsens.

856) Ruslana Pedersen, Nordfyn.

857) Slawomira Pedersen, Helsingør.

858) Sukanya Pedersen, Randers, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2002.

859) Réka Marko Pedesk, Haderslev.

860) Alena Petrovna Petersen, Slagelse.

861) Elizabeth Petersen, Sønderborg.

862) Iryna Petersen, Lyngby-Taarbæk.

863) Isabelle Blanche Alice Petersen, Fredensborg.

864) Kay van Muturi Petersen, Singapore i Republikken Singapore.

865) Vitaliya Petersen, Esbjerg.

866) Yupha Petersen, Høje-Taastrup.

867) Clea Mosetsanagape Petreman, Frederiksberg.

868) Aleksandra Petreska, Brøndby.

869) Ekaterina Petrovicheva, Rudersdal.

870) Emil Pettersson, Fredensborg.

871) Njal Brian Opicho Lenzing Pettit, Sønderborg.

872) Amy Huong Pham, Greve.

873) Linh Thuy Thi Pham, Hjørring.

874) Tien Dat Pham, Svendborg.

875) Tu Uyen Pham, Vejle.

876) Nicholas James Pheasant, Randers.

877) Sitthichai Phuanphimai, København.

878) Angkhana Phumphuang, Aarhus.

879) Maksym Pichkur, Kalundborg.

880) Ulrike Sabine Pielmeier, Aalborg.

881) Mike Pieske, Roskilde.

882) Stanislaw Lukasz Pietras, Lyngby-Taarbæk.

883) Nitin Haridas Pisharody, Glostrup.

884) Donya Pishva, Ballerup.

885) Iryna Plakhotniuk, Gladsaxe.

886) Agnieszka Podczarska, Skive.

887) Daniel Polaszczyk, Helsingør.

888) Haci Mahmut Polat, Hvidovre.

889) Irina Polyanskaya, Køge.

890) Marcus Andrei Pop, Horsens.

891) Walter Popiel, København.

892) Bartlomiej Poplawski, Aabenraa.

893) Ksenija Popovic, Gribskov.

894) Valerie Poss, København.

895) Natasha Hazem Potres, Ishøj.

896) Eugene Lyon Pottenger, Randers.

897) Rose Alemayehu Poulsen, Eiði.

898) Tatiana Yurievna Prokofjeva, København.

899) Guy Robert Pucill, Ballerup.

900) Nar Bahadur Pun, København.

901) Svenja Pustolla, København.

902) Diana Qasemi, Aabenraa.

903) Rayan Rafou Qassem, Odense.

904) Hani Abdiwali Qassim, København.

905) Tom Quast, Aarhus.

906) Monica Qvist, Middelfart.

907) Wasiu Adewale Raheem, Frederiksberg.

908) Qudratullah Rahmatullah, Ballerup.

909) Abdulahaq Rahnaward, Randers.

910) Ljubisa Rajovic, Gladsaxe.

911) Jay Beutnagel Rajput, Svendborg.

912) Sanja Rakocevic, Gladsaxe.

913) Nereshratnam Ramachandran Moorthy, Aarhus.

914) Rasa Ramoskiene, Svendborg.

915) Lovelyn Pioig Alfredo Rasmussen, Holbæk.

916) Marion Bald Rasmussen, Faaborg-Midtfyn.

917) Michelle Rasmussen, København.

918) Sille Kallion Rasmussen, København.

919) Thomas Rasmussen, Odense.

920) Mohammad Rafigh Rasouli, Aarhus.

921) Obaidullah Rasuli, Holbæk.

922) Elitsa Krasimirova Raydon, Silkeborg.

923) Samar Rbeiz, Hillerød.

924) Jose Carlos Rebollar Prieto, Aarhus.

925) Antoanela Simina Receanu, Frederiksberg.

926) Philippe Jacques Bernard Regnauld, København.

927) Saddaf Rehman, København.

928) Solveig Elisabeth Reichert, København.

929) Jeanette Reilund, Herlev.

930) Jan Reimer, Sønderborg.

931) Sharon Reuveni, Kfar HaOranim i Staten Israel.

932) Lena Ridett, Fredensborg.

933) Jonathan Friedrich Ries, København.

934) Alesia Rindom, Aabenraa.

935) Marianna Risager, Frederiksberg.

936) Hussein Nawaf Rissan, Gladsaxe.

937) Fulvio Benedetto Rizzollo, Hillerød.

938) Sharon Spindler Roberts, Dragør.

939) Aileen Robertson, Frederiksberg.

940) Sylvie Rohrdanz, Frederiksberg.

941) Arina Rokhina, Egedal.

942) Maria Jose Romero Jimenez, Frederiksberg.

943) Yvette Louise Roper, Gentofte.

944) Ina Bella Chatterji Rosen, København.

945) Ilana Rosenbaum, Gentofte.

946) Valentina Nikolajevna Rosenkilde, Brønderslev.

947) Bethany Dorn Rosenkrans, Gladsaxe.

948) Johanna Ulrike Rossbach, København.

949) Jan Jakob Egbert Rothuizen, Skanderborg.

950) Tavs Roworth, Aabenraa.

951) Elena Rozova, København.

952) Pavlo Rudenko, Aarhus.

953) Ilze Rudzite, Holstebro.

954) Brigitte Carole Ruellan, København.

955) Athamaica Ruiz Oropeza, København.

956) Valon Runjeva, Nyborg.

957) Ronald Albert Ruston, Aabenraa.

958) Mary Margaret Therese Ryan, Ballerup.

959) Chao-Yi Rytter, København.

960) Lida Sadati, Aarhus.

961) Muhtarama Safi, Aalborg.

962) Valeska Farah Sager, Frederiksberg.

963) Ahmad Shakib Saghar, Viborg.

964) Arma Najat Said, Sulaymaniyah i Republikken Irak.

965) Vina Najat Said, Sulaymaniyah i Republikken Irak.

966) Beenish Sajid, Høje-Taastrup.

967) Fikri Sakiri, Gladsaxe.

968) Adigun Taofeek Salami, Haderslev.

969) Philippe Jean Marie Salavert, Gentofte.

970) Bakhtiar Saleh, Vejle.

971) Sohel Mohammad Saleh, København.

972) Mirza Salkanovic, Glostrup.

973) Shakha Asara Salman, Holstebro.

974) Francesca Salvatucci, Esbjerg.

975) Volha Samusevich, København.

976) Mary Helen Sandberg, Houston i Amerikas Forenede Stater.

977) Swetha Ashish Sanghavi, Frederiksberg.

978) Ashish Ravindrakumar Sanghvi, Frederiksberg.

979) Alain Patrick Saounde, Hvidovre.

980) Igor Sapina, København.

981) Mojgan Sarafrazi, Gladsaxe.

982) Laura Saralieva, Allerød.

983) Paul Saunders, Aarhus.

984) Silvana Savovic, Ballerup.

985) May-Britt Ursula Schaper, Elmshorn i Forbundsrepublikken Tyskland.

986) Eugenia Schepinska Olesen, Ringkøbing-Skjern.

987) Elena Schlegel, Fredericia.

988) Julian Schlegel, Aalborg.

989) Carmen Marguerite Simone Schmidt, Mariagerfjord.

990) Jaqueline Schröter, København.

991) Jan-Flemming Schulz, Aarhus.

992) Katarzyna Bozena Schulz, Esbjerg.

993) Piotr Zbigniew Schulz, Esbjerg.

994) Ann-Christine Schwetje, Syddjurs.

995) Wojciech Sciborowski, Skive.

996) Jasmina Scuk, Helsingør.

997) Veronika Sebök, Holbæk.

998) Slobodan Seferovic, Norddjurs.

999) Gurprit Kaur Sekhon, Vallensbæk.

1000) Ledian Selimaj, Gentofte.

1001) Kemal Selimovic, Ishøj.

1002) Mikael Selimovic, Ishøj.

1003) Bohdan Semenyuk, Viborg.

1004) Nursel Sener, Ishøj.

1005) Mojtaba Shabani, Frederiksberg.

1006) Huda Bassem Shafiq, København.

1007) Bashir Shah, København.

1008) Khuram Shahzad, Gladsaxe.

1009) Danish Shaikh, Odense, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2010 og 2013.

1010) Shawnim Yaseen Shakir, Køge.

1011) Ghazala Sharif, Rødovre.

1012) Rukiatu Fatmata Sheriff, Gladsaxe.

1013) Agon Sherifi, Høje-Taastrup.

1014) Khadija Shkrijelj, Ballerup.

1015) Manjana Shrestha, Brøndby.

1016) Viktoriya Shydlovska, Randers.

1017) Junaidul Karim Siddique, København.

1018) Tomasz Grzegorz Sienicki, Hjørring.

1019) Catherine Jean Sienkiewicz, Ringkøbing-Skjern.

1020) Maarja Siiner, København.

1021) Asli Nilüfer Silahtaroglu, København.

1022) Drinart Simnica, Fredericia.

1023) Kristen René Simonsen, Albertslund.

1024) Gilad Singer, Svendborg.

1025) Marie Singer-Lippert, København.

1026) Narinder Pal Singh, Hvidovre, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2004 og 2008.

1027) Pritpal Singh, Vallensbæk.

1028) Adela Sirbubalo, Høje-Taastrup.

1029) Sadyg Sjerijev, København.

1030) Maria Skov, Frederiksberg.

1031) Nataliya Skrypnyuk, Gentofte.

1032) Natalya Smetanina, Køge.

1033) Evgenia Vladimirova Solakova-Jepsen, København.

1034) Quanfeng Song, Rudersdal.

1035) Lamith Zaman Sopnil, Gladsaxe.

1036) Olha Sosnovska, Vejle.

1037) Natali Fadel Soudani, København.

1038) Kristina Stambrauskaité, København.

1039) Silke Nørregaard Stamer, Lyngby-Taarbæk.

1040) Thomas Eric Stanley, Hvidovre.

1041) Thomas Andrew Oxley Stark, København.

1042) Leonie Charlotte Starkgraff, København.

1043) Krystyna Starup, Middelfart.

1044) Peter Staudt, København.

1045) Katarzyna Elzbieta Steffensen, Aarhus.

1046) Natallia Haurylava Stegler, Brøndby.

1047) Kirsten Steinig, Bornholm.

1048) Bridget Ann Stenmann, Nyborg.

1049) Erik Stiftar, København.

1050) Vladimir Stijovic, København.

1051) Boris Rumenov Stoilov, Horsens.

1052) Branka Stojanovic, Rødovre.

1053) Vladimir Stolba, Aarhus.

1054) Ulrich Alfred Stolz, Randers.

1055) Christian Charles Strachan, Ballerup.

1056) Joanna Alina Jaworska Strømberg, Gladsaxe.

1057) Christopher John Sturrock, Solrød.

1058) Sudhakar Sudhakar, Herlev.

1059) Snjezana Sukalo-Stiftar, København.

1060) Svitlana Sukhodolska, Helsingør.

1061) Femke Susanne Sukohl, Aarhus.

1062) Alena Suljic, Lolland.

1063) Sultan Vaqif Oglu Sultanov, Næstved.

1064) Robert James Sunderland, Høje-Taastrup.

1065) Chiara Surico, Frederiksberg.

1066) Jennifer Suwannabut, Tårnby.

1067) Laura Svareniece, København.

1068) Mariama Cire Sylla, Gentofte.

1069) Anna Szasz, Lyngby-Taarbæk.

1070) Emese Szenczi, København.

1071) Joanna Teresa Szukalski, Rødovre.

1072) Ida Szwedowska, Gladsaxe.

1073) Svitlana Søegaard, Aarhus.

1074) Diane Grever Sørensen, Svendborg.

1075) Somrit Sørensen, Vejle.

1076) Xiumin Hu Sørensen, Horsens.

1077) Alexandre Planque Tafteberg, Aarhus.

1078) Kiana Taheri, Vejle.

1079) Ramin Taheri, Vejle.

1080) Mohammed Tahri, Odense.

1081) Burcu Zeynep Talayhan, Høje-Taastrup.

1082) Vlad Costin Tanase, København.

1083) Yanjie Tang, Egedal.

1084) Mihaela Raluca Tapu, København.

1085) Petronela Cimpoesu Tarpgaard, København.

1086) Pia Tatoiu, København.

1087) Sahar Tavaf Motamen, København.

1088) Mona Naim Taya, Viborg.

1089) Rand Milad Halim Tayih, Odense.

1090) Rwan Milad Halim Tayih, Hvidovre.

1091) Raymond Tayler, Haderslev.

1092) Dawit Sisay Temere, København.

1093) Adina Lynn Teplin, Gribskov.

1094) Frank James Terranella, København.

1095) Jinu Thampy, Gladsaxe.

1096) Einar Hugh Llewelyn Thomas, Gribskov.

1097) Jolanta Thomasen, Gribskov.

1098) Kristina Thomey, Frederiksberg.

1099) Anna Sophia Krogh Thompson, Frederiksberg.

1100) Manuel Jacques Thomsen, København.

1101) Natalia Thomsen, Gladsaxe.

1102) Rotem Thomsen, Slagelse.

1103) Nancy Torres Thorning-Schmidt, Ballerup.

1104) Maria José Thingholm Morales Thorup, Aalborg.

1105) Jeffrey Steven Michael Thurnherr, Odense.

1106) Lydia Thyssen, Køge.

1107) Geoffrey Richard Tiddy, Esbjerg.

1108) Andrei Time, Aarhus.

1109) Firiba Onib Tokhi, Ishøj.

1110) Cihat Mustafa Tokmak, Hvidovre.

1111) Devada Topalovic, Odense.

1112) Layla Torkmann, Hvidovre.

1113) Nagham Nashat Toumas, Brøndby.

1114) Da Yen Trang Tran, Roskilde.

1115) Simon Matthew Bindslev Tree, Aalborg.

1116) Neda Trifkovic, København.

1117) Thi Hop Trinh, Aarhus.

1118) Volkan Tulumcu, Høje-Taastrup.

1119) Christopher James Preiswerk Tupper, Ballerup.

1120) Filiz Turan, Køge.

1121) Waheeda Turkmani, Høje-Taastrup.

1122) Clement Tusenge, Vejle.

1123) Slawomir Piotr Tutlewski, Rudersdal.

1124) Sofiya Oleksandrivna Tymkova, Vejle.

1125) Yulia Viktorovna Tyurenkova, Aalborg.

1126) Nezcan Seker Uludag, Holstebro.

1127) Adonah Umuhorakeye, Rødovre.

1128) Sandra Unger, København.

1129) Sandra Upska, København.

1130) Mlangoma Uria, Esbjerg.

1131) Gül Refika Uzun, Hvidovre.

1132) Umeda Vahidova, Aalborg.

1133) Balint Vajta, Aarhus.

1134) Alejandro Maria Savio Vammen, København.

1135) Anthony Francis van Buren, Sønderborg.

1136) Lauri Anne van der Weerd, København.

1137) Jan Titiaan van Gilse, Bornholm.

1138) Selcan Vanli, København.

1139) Tatjana Ivanovna Vasilevskikh, Egedal.

1140) Anton Vassiliev, Gladsaxe.

1141) Iurii Vasylchuk, Brønderslev.

1142) Sonia Vejlø, Greve.

1143) Shkumbin Velija, København.

1144) Sergiy Veretennikov, Randers.

1145) Isabelle Verhaeghen, Næstved.

1146) Rainer Verhoeven, Frederiksberg.

1147) Elena Vilhelmsen, Egedal.

1148) Octavia Vinter, Aarhus.

1149) Maria Anneke Margaretha Vittrup, Fredensborg.

1150) Nora Borislavova Vladimirova, København.

1151) Marie Vlkova, København.

1152) Christiane Volbracht, Frederiksberg.

1153) Mario Hjorth Volkmann, Kolding.

1154) Nesar Ahmad Wadir, Aarhus.

1155) Prescious Halliwell Wajjala, Greve.

1156) Wolfgang Alfred Johannes Walcker, Bornholm.

1157) Varlyn Renee Walther, Høje-Taastrup.

1158) Longfei Wang, Herlev.

1159) Ying Wang, Furesø.

1160) Dechen Wangmo, Vordingborg.

1161) Jelena Wangue, Høje-Taastrup.

1162) Cindy Wannewitz, Fredericia.

1163) Beata Wawrzyniak, Vejen.

1164) Sabor Waziri, Hvidovre.

1165) Arngod Roberta Heje Solberg Webb, Gentofte.

1166) Karin Weiser, Frederiksberg.

1167) Ethan Monnot Weisgard, København.

1168) Peter Nils Westbrook, Frederiksberg.

1169) Felicitas Mariani de la Torre Westi, Frederikssund.

1170) Peter Christian Edwards Wheadon, Favrskov.

1171) Matthew Ralph Wheeler, København.

1172) Jonathan Lee Winn, København.

1173) Sabina Marijke Wittkop-Hansen, Haderslev.

1174) Lucina Free Wolfdale, Odense.

1175) Alejandro Wong Isasi, Rødovre.

1176) David John Worthington, Furesø.

1177) Patricia Brandao Macedo Wrona, Høje-Taastrup.

1178) Zhenning Wu, Esbjerg.

1179) Maria Evelyn Tigley Wydojnik, Hvidovre.

1180) Patrick John Wymer, Lejre.

1181) Sunny Mosangzi Xu, Herlev.

1182) Serkan Yagci, Albertslund.

1183) Ziba Yahyavi, Vejle.

1184) Yang Yang, Gladsaxe.

1185) Priya Yash, Høje-Taastrup.

1186) Selcuk Yildiz, Ringsted.

1187) Remon Youel Shmuel, København.

1188) Yahye Abdi Yusuf, Aarhus.

1189) Oguzcan Yüksel, Høje-Taastrup.

1190) Omaid Zadran, Horsens.

1191) Anca Gabriela Zaharia, Sønderborg.

1192) Malgorzata Irena Zaleska-Jassar, Ishøj.

1193) Urszula Zalewska, Faaborg-Midtfyn.

1194) Carlos Israel Maldonado Zamora de-Quito, København.

1195) Agnieszka Zejden, Aarhus.

1196) Anna Zejden, Horsens.

1197) Ernest Zejden, Horsens

1198) Liridon Zejnullahu, Roskilde.

1199) Lisa Zhang, København.

1200) Yang Zhang, Hørsholm.

1201) Sheng Hao Zheng, Odder.

1202) Yiwen Zhong, Frederiksberg.

1203) Niping Zhu, København.

1204) Patrycja Anna Zieba, Odense.

1205) Ahmad Zia Ziraki, Vejle.

1206) Yichen Zou, Aalborg.

1207) Adam Wojciech Zurek, Odense.

1208) Hildegard Ruth Zwirner, Sønderborg.

1209) Matthias Zwirner, Sønderborg.

1210) Hüseyin Ali Osman Özcan, København.

1211) Ayse Gül Özcetin, Furesø.

1212 Cebrail Öztürk, Ishøj.

1213) Amal Aabaoui, København.

§ 2. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest den 30. april 2021 er løst fra deres statsborgerretlige forhold til vedkommende fremmede stater:

1214) Inka Arensman, Sermersooq.

1215) Spasoje Biberdzic, Tórshavn.

1216) Koste Domazetoski, Eiði.

§ 3. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de inden for 2 år efter lovens ikrafttræden deltager i en grundlovsceremoni, hvor de skriver under på at ville overholde dansk lovgivning, herunder Danmarks Riges Grundlov, og respektere grundlæggende danske værdier og retsprincipper, herunder det danske demokrati, og trykker myndighedens repræsentanter i hånden:

1217) Issa Diin Ahmed Abdullahi, Aalborg.

1218) Clint Raphael Blak, Aarhus.

1219) Thi Hoang Yen Dau, Lemvig.

1220) Sheryll Ann Kathleen R Ibenforth Dufke, Helsingør.

1221) Anna Elisabeth Sellgren Engskov, København.

1222) Sakandar Khan, Billund.

1223) Raluca Monica Lozan, Helsingør.

1224) David Olesen, København.

1225) Kirsten Villefrance, Køge.

Stk. 2. Statsborgerskabet er erhvervet på tidspunktet, hvor ovennævnte personer har opfyldt betingelserne i stk. 1.

Stk. 3. Det er en betingelse for deltagelse i en grundlovsceremoni og erhvervelse af indfødsret, jf. stk. 1, at en person omfattet af stk. 1 på tidspunktet for ceremonien opfylder vandelskravet, for så vidt angår danske straffe, strafferetlige sanktioner og sigtelser, jf. § 19, stk. 2-8, i cirkulæreskrivelse nr. 9779 af 14. september 2018 om naturalisation, og at den pågældende inden en grundlovsceremoni afgiver en ny erklæring med oplysninger på tro og love om eventuelle kriminelle forhold begået her i landet eller i udlandet. Vandelskravet i 1. pkt. omfatter dog ikke bøder for overtrædelse af færdselsloven i niveauet 3.000 kr. til under 3.500 kr. og samlede bøder i niveauet fra 3.500 kr. til og med 5.000 kr. for flere overtrædelser af færdselsloven til samtidig bedømmelse, som ikke hver især har udløst en bøde på 3.500 kr. eller derover. Det er ligeledes en betingelse for deltagelse i en grundlovsceremoni og erhvervelse af indfødsret, jf. stk. 1, at en person omfattet af stk. 1 fra tidspunktet for vedtagelse af denne lov til tidspunktet for opfyldelse af betingelserne i stk. 1 ikke er sigtet eller straffet for en lovovertrædelse i udlandet.

Stk. 4. Det er en betingelse for erhvervelse af dansk indfødsret som biperson til de nævnte personer i stk. 1, at barnet selvstændigt opfylder vandelskravet efter stk. 3 på det tidspunkt, hvor forælderen erhverver dansk indfødsret.

§ 4. Loven har virkning fra ugedagen efter dens stadfæstelse.

Givet på Marselisborg Slot, den 27. december 2018

Under Vor Kongelige Hånd og Segl

MARGRETHE R.

/ Inger Støjberg