Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Redaktionel note
Den fulde tekst

Bekendtgørelse
af
ændringer i bilagene til konventionen af 19. september 1979
om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter samt naturlige
levesteder

 

__________

I tilslutning til Udenrigsministeriets bekendtgørelse nr. 83 af 15. september 1986 om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter samt naturlige levesteder (Bern-konventionen) samt efterfølgende bekendtgørelser, senest nr. 97 af 20. oktober 1994, Lovtidende C, meddeles det, at der er foretaget ændringer i bilagene til konventionen som følger:

 

Ændring af 3. december 1993

APPENDIX I

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix I (Liste I)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
plantearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

 

Endemiske arter fra de Kanariske Øer

 

 

 

 

Boraginaceae

 

Rubladfamilien

 

Echium handiense Svent.

Art af slangehoved

 

Echium pininana Webb & Berth.

Art af slangehoved

 

 

 

Caryophyllaceae

 

Nellikefamilien

 

Silene nocteolens Webb & Berth

Art af limurt

 

 

 

Cistaceae

 

Soløjefamilien

 

Cistus chinamadensis Bañares & Romero

Art af cistus

 

Helianthemum teneriffae Cosson

Art af soløje

 

 

 

Compositae

 

Kurvblomstfamilien

 

Cheirolophus duranii (Burchard) Holub

 

 

Cheirolophus falcisectus Montelongo & Moraleda

 

 

Cheirolophus ghomerythus (Svent.) Holub

 

 

Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub

 

 

Cheirolophus metlesicsii Montelongo

 

 

Cheirolophus santosabreui Santos

 

 

Cheirolophus satarataensis (Svent.) Holub

 

 

Cheirolophus tagananensis (Svent.) Holub

 

 

Helichrysum monogynum B.L. Burtt. & Sunding

Art af evighedsblomst

 

Senecio hermosae Pitard

Art af brandbæger

 

Sonchus gandogeri Pitard

Art af svinemælk

 

Tanacetum o'shanahanii Febles. Marrero et Suárez

Art af rejnfan

 

Tolpis glabrescens Kämmer

Art af kristøje

 

 

 

Crassulaceae

 

Stenurtfamilien

 

Aeonium balsamiferum Webb et Berth.

Art af husløg

 

Monanthes wildpretii Bañares & Scholz

 

 

 

 

Cruciferae

 

Korsblomstfamilien

 

Crambe scoparia Svent.

Art af strandkål

 

 

 

Euphorbiaceae

 

Vortemælkfamilien

 

Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss.

Art af vortemælk

 

 

 

Labiatae

 

Læbeblomstfamilien

 

Micromeria glomerata P. Pérez

 

 

Micromeria leucantha Svent. ex Pérez

 

 

Salvia herbanica Santos & Fernández

Art af salvie

 

 

 

Leguminosae

 

Ærteblomstfamilien

 

Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.

 

 

Cicer canariensis Santos & Lewis

Art af kikært

 

Genista benehoavensis (Bolle ex Svent.) Del Arco

Art af visse

 

Lotus eremiticus Santos

Art af kællingetand

 

Lotus maculatus Breitfeld

Art af kællingetand

 

Lotus pyranthus P. Perez

Art af kællingetand

 

Teline nervosa (Esteve) A. Hansen & Sund.

 

 

 

 

Orchidaceae

 

Gøgeurtfamilien

 

Barlia metlesicsiaca Teschner

Kanarisk barlia

 

 

 

Plantaginaceae

 

Vejbredfamilien

 

Plantago famarae Svent.

Art af vejbred

 

 

 

Plumbaginaceae

 

Hindebægerfamilien

 

Limonium fruticans (Webb) O. Kuntze

Art af hindebæger

 

Limonium perezii (Stapf) Hubb.

Art af hindebæger

 

Limonium preauxii (Webb & Berth.) O. Kuntze

Art af hindebæger

 

 

 

Rosaceae

 

Rosenfamilien

 

Bencomia exstipulata Svent.

 

 

 

 

Santalaceae

 

Sandeltræs-familien

 

Kunkeliella canariensis Stearn

 

 

Kunkeliella psilotoclada (Svent.) Stearn

 

 

 

 

 

Endemiske arter fra Azorerne og Madeira

 

 

AZORERNE

 

 

 

 

PTERIDOPHYTA

 

KARSPOREPLANTER

 

 

 

Lycopodiaceae

 

Ulvefodfamilien

 

Diphasium maderense (Wilce.) Rothm.

Madeira-ulvefod

 

 

 

Aspleniaceae

 

Radeløvfamilien

 

Asplenium azoricum Lovis, Rasbach & Reichstein

Azorisk radeløv

 

 

 

GYMNOSPERMAE

 

NØGENFRØEDE

 

 

 

Cupresaceae

 

Cypres-familien

 

Juniperus brevifolia (Seub.) Antoine

Art af enebær

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

Boraginaceae

 

Rubladfamilien

 

Myosotis maritima Hochst. ex Seub.

Art af forglemmigej

 

 

 

Caryophyllaceae

 

Nellikefamilien

 

Cerastium azoricum Hochst.

Azorisk hønsetarm

 

 

 

Compositae

 

Kurvblomstfamilien

 

Bellis azorica Hochst. ex Seub.

Azorisk tusindfryd

 

Leotodon filii (Hochst. ex Seub.) Paiva & Orm.

Art af borst

 

Pericallis malvifolia (L'Hér) B. Nord.

Art af cinerarie

 

 

 

Dipsacaceae

 

Kartebollefamilien

 

Scabiosa nitens Roem. & Schult.

Art af skabiose

 

 

 

Ericaceae

 

Lyngfamilien

 

Daboecia azorica Tutin & Warb.

Art af irsk lyng

 

 

 

Gramineae

 

Græsser

 

Agrostis gracilaxa Franco

Art af hvene

 

 

 

Liliaceae

 

Liljefamilien

 

Smilax divaricata Sol. ex Wats.

Art af sarsaparil

 

 

 

Oleaceae

 

Olivenfamilien

 

Picconia azorica (Tutin) Knbol.

 

 

 

 

Polygonaceae

 

Pileurtfamilien

 

Rumex azoricus Rech.

Art af syre

 

 

 

Rosaceae

 

Rosenfamilien

 

Prunus lusitanica L. subsp. azorica (Moui.) Franco

Azorisk laurbærkirsebær

 

 

 

Umbelliferae

 

Skærmplantefamilien

 

Ammi trifoliatum (Wats.) Trel.

Art af kongekommen

 

Chaerophylum azoricum Trel.

Art af hulsvøb

 

Sanicula azorica Guthn. ex Seub.

Art af sanikel

 

 

 

 

MADEIRA

 

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

Compositae

 

Kurvblomstfamilien

 

Andryala crithmifolia Ait.

 

 

Calendula maderensis Dc.

Art af morgenfrue

 

Phagnalon benetii Lowe

 

 

 

 

Crassulaceae

 

Stenurtfamilien

 

Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.

Art af husløg

 

 

 

Cruciferae

 

Korsblomstfamilien

 

Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.

 

 

 

 

Cyperaceae

 

Halvgræsfamilien

 

Carex malato-belizii Raymond

Art af star

 

 

 

Gramineae

 

Græsser

 

Deschampsia maderensis (Hack. & Bornm.) Buschm.

Art af bunke

 

Phalaris maderensis (Mnzs.) Mnzs.

Art af rørgræs

 

 

 

Labiatae

 

Læbeblomstfamilien

 

Teucrium abutiloides l'Her.

Art af kortlæbe

 

 

 

Leguminosae

 

Ærteblomstfamilien

 

Anthyllis lemanniana Lowe

Art af rundbælg

 

 

 

Oleaceae

 

Olivenfamilien

 

Jasminum azoricum L.

Art af jasmin

 

 

 

Plantaginaceae

 

Vejbredfamilien

 

Plantago malato-belizii Lawalrée

Art af vejbred

 

 

 

Rhamnaceae

 

Vrietornfamilien

 

Frangula azorica Tutin

Art af tørst

 

 

 

Rosaceae

 

Rosenfamilien

 

Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.

 

 

 

 

Umbelliferae

 

Skærmplantefamilien

 

Monizia edulis Lowe

 

 

 

 

Violaceae

 

Violfamilien

 

Viola paradoxa Lowe

Art af viol

 


 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Ændringer

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

MAMMALIA

 

PATTEDYR

 

 

 

INSECTIVORA

 

INSEKTÆDERE

 

 

 

Erinaceidae

 

Pindsvin

 

Atelerix algirus (*1)

Algiersk pindsvin

 

 

 

Soricidae

 

Spidsmus

 

Crosidura suaveolens ariadne (*2)

Art af spidsmus

 

Crocidura russula cypria (*3)

Art af spidsmus

 

 

 

RODENTIA

 

GNAVERE

 

 

 

Sciuridae

 

Egern

 

Spermophilus citellus (*4)

Sisel

 

 

 

Muridae

 

Ægte mus

 

Microtus bavaricus (*5)

Bayrisk markmus

 

 

 

CARNIVORA

 

ROVDYR

 

 

 

Felidae

 

Katte

 

Lynx pardinus (*6)

Pardellos

 

 

 

REPTILIA

 

KRYBDYR

 

 

 

TESTUDINES

 

SKILDPADDER

 

 

 

Emydidae

 

Sumpskildpadder

 

Mauremys caspica (*7)

Kaspisk flodskildpadde

 

 

 

SAURIA

 

ØGLER

 

 

 

Agamidae

 

Agamer

 

Stellio stellio (*8)

Hardun

 

 

 

Lacertidae

 

Egentlige firben

 

Archaeolacerta bedriagae (*9)

Tyrrhensk klippefirben

 

Archaeolacerta monticola (*10)

Iberisk klippefirben

 

Gallotia simonyi (*11)

Hierro-kæmpefirben

 

 

 

Scincidae

 

Skinker

 

Chalcides simonyi (*12)

Fuerteventuraskink

 

 

 

OPHIDIA

 

SLANGER

 

 

 

Colubridae

 

Snoge

 

Coluber jugularis (*13)

Bjælkesnog

 

Coluber najadum (*14)

Dahls snog

 

 

 

Viperidae

 

Hugorme

 

Vipera lebetina (*15)

Levants hugorm

 

 

 

AMPHIBIA

 

PADDER

 

 

 

CAUDATA

 

SALAMANDRE
(HALEPADDER)

 

 

 

Salamandridae

 

Salamandre

 

Mertensiella luschani (*16)

Luschans salamander

 

Salamandra atra (*17)

Alpesalamander

 

 

 

Plethodontidae

 

Lungeløse salamandre

 

Speleomantes flavus (*18)

Monte Albo-hulesalamander

 

Speleomantes genei (*19)

Genés hulesalamander

 

Speleomantes imperialis (*20)

Duftende hulesalamander

 

Speleomantes italicus (*21)

Italiensk hulesalamander

 

Speleomantes supramontis (*22)

Supramontes hulesalamander

 

 

 

INVERTEBRATA

 

HVIRVELLØSE DYR

 

 

 

MOLLUSCA

 

BLØDDYR

 

 

 

GASTROPODA

 

SNEGLE

 

 

 

Stylommatophora

 

Landlungesnegle

 

Discus defloratus (*23)

Art af landlungesnegl

 

 

 

(*1) Tidligere listet som Erinaceus algirus.

(*2) Tidligere listet som Crocidura ariadne.

(*3) Tidligere listet som Crocidura cypria.

(*4) Tidligere listet som Citellus citellus.

(*5) Tidligere listet som Pitymys bavaricus.

(*6) Tidligere listet som Lynx pardina (pardellus).

(*7) Mauremys caspica er nu delt i to nye arter:
Mauremys caspica og Mauremys leprosa (Mauremys caspica leprosa).

(*8) Tidligere listet som Agama stellio.

(*9) Tidligere listet som Lacerta bedriagae.

(*10) Tidligere listet som Lacerta monticola

(*11) Tidligere listet som Lacerta simonyi.

(*12) Tidligere listet som Chalcides occidentalis.

(*13) Coluber jugularis er nu delt i to nye arter:
Coluber jugularis og Coluber caspicus (Coluber jugularis caspicus).

(*14) Coluber najadum er nu delt i to nye arter:
Coluber najadum og Coluber rubriceps (Coluber najadum rubriceps).

(*15) Vipera lebetina er nu delt i to nye arter:
Vipera lebetina og Vipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri).

(*16) Tidligere listet som Salamandra (Mertensiella) luschani.

(*17) Salamandra atra er nu delt i to nye arter:
Salamandra atra og Salamandra lanzai (Salamandra atra lanzai).

(*18) Tidligere listet som Hydromantes flavus.

(*19) Tidligere listet som Hydromantes genei.

(*20) Tidligere listet som Hydromantes imperialis.

(*21) Tidligere listet som Hydromantes italicus.

(*22) Tidligere listet som Hydromantes supramontis.

(*23) Discus defloratus: Denne art betegnes ikke længere som taxonomisk anerkendt art, da den var beskrevet ud fra få dyr, der nu anses som hørende til en anden art af Diskus.

Ændringen trådte i kraft den 4. marts 1994.


Ændring af 24. marts 1995

APPENDIX IV

1. Højere systematiske enheder

2. Appendix IV (Liste IV)

Ændringer

Forbudte midler og metoder til ihjelslagning, indfangning og andre former for udnyttelse

 

 

 

 

 

 

FERSKVANDSFISK

Sprængstoffer

 

Skydevåben

 

Gift

 

Bedøvende midler

 

Elektricitet med vekselstrøm

 

Kunstigt lys

 

 

TIBENEDE KREBSDYR

Sprængstoffer

 

Gift

Ændringen trådte i kraft den 25. juni 1995.


Ændring af 26. januar 1996

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

INSECTIVORA

 

INSEKTÆDERE

 

 

 

Talpidae

 

Muldvarpe

 

Desmana moschata

Russisk desman

 

 

 

RODENTIA

 

GNAVERE

 

 

 

Sciuridae

 

Egern

 

Spermophilus suslicus (Citellus suslicus)

Perlesisel

 

 

 

Muridae

 

Ægte mus

 

Mesocricetus newtoni

Rumænsk hamster

 

Microtus cabrerae

Art af markmus

 

Microtus tatricus

Art af markmus

 

Spalax graecus

Art af blindmus

 

 

 

Gliridae

 

Syvsovere

 

Dryomis laniger

Art af syvsover

 

Myomimus roachi (Myomimus bulgaricus)

Ognevs syvsover

 

 

 

CARNIVORA

 

ROVDYR

 

 

 

Mustelidae

 

Mårer

 

Vormela peregusna

Tigerilder

 

Mustela eversmannii

Steppeilder

 

 

 

Canidae

 

Hunde

 

Cuon alpinus

Rødulv

 

 

 

Felidae

 

Katte

 

Caracal caracal

Karakal, ørkenlos

 

 

 

ARTIODACTYLA

 

PARRETÅEDE HOVDYR

 

 

 

Bovidae

 

Okser

 

Gazella subgutturosa

Kropgazelle

 

Gazella dorcas

Dorcas-gazelle

 

 

 

CETACEA

 

HVALER

 

 

 

Monodontidae

 

 

 

Monodon monoceros

Narhval

 

 

 

Delphinidae

 

Delfiner

 

Globicephala macrorhynchus

Kortluffet grindehval

 

Stenella frontalis

Atlantisk plettet delfin

 

 

 

Physeteridae

 

Kaskelothvaler

 

Kogia breviceps

Almindelig dværgkaskelot

 

 

 

Balaenopteridae

 

Finhvaler

 

Balaenoptera edeni

Lille brydeshval

 

Balaenoptera physalus

Finhval

 

 

 

PINNIPEDIA

 

SÆLER OG SØLØVER

 

 

 

Phocidae

 

Ægte sæler

 

Phoca hispida saimensis

Saimensæl, underart af ringsæl

 

Phoca hispida ladogensis

Ladogasæl, underart af ringsæl

 


 

APPENDIX III

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix III (Liste III)

Tilføjelser

Beskyttede dyrearter 1)

3. Danske navne

 

 

 

ARTIODACTYLA

 

PARRETTÅEDE HOVDYR

 

 

 

Bovidae

 

Oksefamilien

 

Bison bonasus

Europæisk bison

Ændringen trådte i kraft den 27. april 1996.


Ændring af 6. december 1996

APPENDIX I

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix I (Liste I)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
plantearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

 

Endemiske arter fra Cypern

 

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

Compositeae

 

Kurvblomstfamilien

 

Centaurea akamantis Th Georgiades & G Chatzikyriakou

Underart af knopurt

 

 

 

 

Østeuropæiske arter

 

 

 

 

PTERIDOPHYTA

 

KARSPOREPLANTER

 

 

 

Ophioglossaceae

 

Slangetungefamilien

 

Botrychium matricariifolium A. Braun ex Koch

Kamillebladet månerude

 

Botrychium multifidum (S. G. Gmelin) Rupr.

Stilkmånerude

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

Amaryllidaceae

 

Narcisfamilien

 

Narcissus angustifolius Curt.

Art af narcis

 

 

 

Asclepiadaceae

 

Svalerodfamilien

 

Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub

Art af svalerod

 

 

 

Boraginaceae

 

Rubladfamilien

 

Onosma polyphylla Lebed.

Art af æseltunge

 

Onosma tornensis Javorka

Art af æseltunge

 

Myosotis praecox Hülphers

Art af forglemmigej

 

 

 

Campanulaceae

 

Klokkefamilien

 

Campanula abietina Griseb. & Schenk.

Art af klokke

 

Campanula gelida Kovanda

Art af klokke

 

Campanula lanata Friv.

Art af klokke

 

Campanula romanica Savul.

Art af klokke

 

 

 

Caryophyllaceae

 

Nellikefamilien

 

Cerastium alsinifolium Tausch

Art af hønsetarm

 

Dianthus hypanicus Andrz.

Art af nellike

 

Dianthus nitidus Waldst. & Kit.

Art af nellike

 

Dianthus serotinus Waldst. & Kit.

Art af nellike

 

Dianthus urumoffii Stoj. & Acht.

Art af nellike

 

Minuartia smejkalii Dvorakova

Art af norel

 

Moehringia hypanica Grynj. & Klok.

Art af skovarve

 

Moehringia jankae Griseb. ex Janka

Art af skovarve

 

Silene cretacea Fisch. ex Spreng.

Art af limurt

 

 

 

Cistaceae

 

Soløjefamilien

 

Helianthemum arcticum (Grosser) Janch.

Art af soløje

 

 

 

Compositeae

 

Kurvblomstfamilien

 

Achillea glaberrima Klok.

Art af røllike

 

Achillea thracica Velen.

Art af røllike

 

Andryala levitomentosa (E. I. Nayardy) P. D. Sell

Art af filtkurv

 

Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge.

Art af gåseurt

 

Carlina onopordifolia Besser

Art af bakketidsel

 

Centaurea dubjanskyi Iljin.

Art af knopurt

 

Centaurea jankae Brandza

Art af knopurt

 

Centaurea pineticola Iljin.

Art af knopurt

 

Centaurea pontica Prodan & E. I. Nayardy

Art af knopurt

 

Centaurea pseudoleucolepis Kleop

Art af knopurt

 

Dendranthema zawadskyi (Herb.) Tzvel.

 

 

Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.

 

 

Serratula tanaitica P. Smirn.

Art af engskær

 

 

 

Cruciferae

 

Korsblomstfamilien

 

Alyssum borzaeanum E. I. Nayardy

Art af krognål

 

Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg.

Art af peberrod

 

Aurinia uechtritziana (Bornm.) Cullen & T. R. Dudley

Art af guldslør

 

Brassica sylvestris (l.) Mill. subsp. taurica Tzvel.

Art af kål

 

Cochlearia polonica Fröhlich

Art af kokleare

 

Crambe koktebelica (Junge) N. Busch.

Art af strandkål

 

Crambe litwinonowii K. Gross.

Art af strandkål

 

Draba dorneri Heuffel

Art af draba

 

Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.

Art af hjørneklap

 

Lepidium turczaninowii Lipsky.

Art af karse

 

Schivereckia podolica (Besser) Andrz.

 

 

Thlaspi jankae A. Kern

Art af pengeurt

 

 

 

Ericaceae

 

Lyngfamilien

 

Vaccinium arctostaphylos L.

Art af bølle

 

 

 

Gesneriaceae

 

 

 

Haberlea rhodopensis Friv.

Haberlea

 

 

 

Gramineae

 

Græsser

 

Bromus moesiacus Velen.

Art af hejre

 

Poa granitica Br.- Bl.

Art af rapgræs

 

Poa riphaea (Ascherson & Graebner) Fritsch

Art af rapgræs

 

Stipa danubialis Dihoru & Roman

Art af fjergræs

 

Stipa syreistschikowii P. Smirn.

Art af fjergræs

 

 

 

Iridaceae

 

Irisfamilien

 

Gladiolus felicis Mirek

Art af gladiolus

 

 

 

Labiatae

 

Læbeblomstfamilien

 

Teucrium lamiifolium D'Urv.

Art af kortlæbe

 

 

 

Leguminosae

 

Ærteblomstfamilien (Fabaceae)

 

Astragalus aitosensis Ivanisch.

Art af astragel

 

Astragalus kungurensis Boriss.

Art af astragel

 

Astragalus peterfii Jav.

Art af astragel

 

Astragalus physocalyx Fischer

Art af astragel

 

Astragalus psedopurpureus Gusul.

Art af astragel

 

Astragalus setosulus Gontsch.

Art af astragel

 

Astragalus tanaiticus C. Koch.

Art af astragel

 

Genista tetragona Bess.

Art af visse

 

Hedysarum razoumovianum Fisch. & Helm.

Art af hanekløver

 

Trifolium banaticum (Heuffel) Majovsky

Art af kløver

 

 

 

Liliaceae

 

Liljefamilien

 

Allium regelianum A. Beck.

Art af løg

 

Colchicum davidovii Stef.

Art af tidløs

 

Colchicum fominii Bordz.

Art af tidløs

 

Fritillaria graeca Boiss.

Art af vibeæg

 

Fritillaria montana Hoppe.

Art af vibeæg

 

Lilium jankae A. Kerner

Art af lilje

 

Lilium rhodopaeum Delip.

Art af lilje

 

Tulipa hungarica Borbas

Art af tulipan

 

 

 

Linaceae

 

Hørfamilien

 

Linum dolomiticum Borbas

Art af hør

 

 

 

Najadaceae

 

Najadefamilien

 

Caulinia tenuissima (A. br. ex Magnus) Tzvel.

 

 

 

 

Oleaceae

 

Olivenfamilien

 

Syringa josikaea Jacq. fil.

Ungarsk syren

 

 

 

Orchidaceae

 

Gøgeurtfamilien

 

Himantoglossum caprinum (Bieb.) C. Koch.

Balkan-remtunge

 

Orchis punctulata Stev. ex Lindl.

Gul riddergøgeurt

 

Steveniella satyrioides (Stev.) Schlechter.

Steveniella

 

 

 

Paeoniaceae

 

Pæonfamilien

 

Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soó

Underart af bonderose

 

Paeonia tenuifolia L.

Art af pæon

 

 

 

Polygonaceae

 

Skedeknæfamilien, pileurt-
familien

 

Rheum rhaponticum L.

Art af rabarber

 

 

 

Primulaceae

 

Kodriverfamilien

 

Cyclamen coum Mill.

Art af alpeviol

 

Cyclamen kuznetzovii Kotov et Czernova.

Art af alpeviol

 

Primula deorum Velen.

Art af kodriver

 

Primula frondosa Janka

Art af kodriver

 

Primula wulfeniana Scott subsp. baumgarteniana (Degen & Moesz) Lüdi

Underart af wulfens kodriver

 

 

 

Ranunculaceae

 

Ranunkelfamilien

 

Aconitum flerovii Steinb.

Art af stormhat

 

Aconitum lasiocarpum (Reichenb.) Gáyer

Art af stormhat

 

Anemone uralensis Fisch. ex DC

Art af anemone

 

Pulsatilla grandis Wend. (Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wend.) Zamels)

Art af kobjælde

 

Pulsatilla slavica G. Reuss

Art af kobjælde

 

 

 

Rosaceae

 

Rosenfamilien

 

Geum bulgaricum Panc.

Art af nellikerod

 

Potentilla emilii-popii E. I. Nayardy

Art af potentil

 

Potentilla silesiaca Uechtr.

Art af potentil

 

 

 

Rubiaceae

 

Krapfamilien

 

Galium cracoviense Ehrend.

Art af snerre

 

Galium moldavicum (Dobrescu) Franco

Art af snerre

 

Galium rhodopeum Velen.

Art af snerre

 

 

 

Scrophulariaceae

 

Maskeblomstfamilien

 

Linaria loeselii Schweigger

Art af torskemund

 

Pedicularis sudetica Willd.

Art af troldurt

 

Verbascum purpureum (Janka)
Huber-Morath

Art af kongelys

 

Veronica euxina Turrill

Art af ærenpris

 

Veronica turrilliana Stoj. & Stef.

Art af ærenpris

 

 

 

Thymelaeaceae

 

Dafnefamilien

 

Daphne arbuscula Celak.

Art af dafne

 

 

 

Valerianaceae

 

Baldrianfamilien

 

Centranthus kellererii (Stoj., Stef. & Georg.) Stoj. & Stef.

Art af sporebaldrian

 

 

 

Umbelliferae

 

Skærmplantefamilien

 

Ferula orientalis L.

Art af asant

 

Ferula sadleriana Ledebour

Art af asant

 


 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

AMPHIBIA

 

PADDER

 

 

 

 

Neurergus strauchi

Anatolisk salamander

 

Neurergus crocatus

Aserbajdsjansk salamander

 

 

 

 

Rana holtzi

Holtz' frø

 

 

 

 

Discoglossus montalentii

Korsikansk malet frø

 

 

 

REPTILIA

 

KRYBDYR

 

 

 

 

Trionyx triunguis

Afrikansk blødskildpadde

 

Rafetus euphraticus

Eufratblødskildpadde

 

 

 

 

Lacerta clarkorum

Clarks klippefirben

 

 

 

 

Coluber cypriensis

Cypriotisk pilsnog

 

Natrix megalocephala

Storhovedet vandsnog

 

 

 

 

Vipera albizona

Centralanatolsk hugorm

 

Vipera barani

Barans hugorm

 

Vipera pontica

Sortehavshugorm

 

Vipera wagneri

Wagners hugorm

 

 

 

INSECTA

 

INSEKTER

 

 

 

 

Polyommatus humedasae

Art af blåfugl

 

Polyommatus galloi

Art af blåfugl

 


 

APPENDIX I

1. Højere systematiske
enheder

Appendix I (Liste I)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
plantearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

 

Middelhavet

 

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

PHANEROGAMIA

 

 

 

 

 

Zannichelliaceae

 

Vandkransfamilien

 

Cymodocea nodosa (Ucria) Ascherson (Med)

Murænegræs

 

 

 

Posidoniaceae

 

Neptungræsfamilien

 

Posidonia oceanica (L.) Delile (Med.)

Neptungræs

 

 

 

Zosteraceae

 

Ålegræsfamilien

 

Zostera marina L. (Med)

Almindelig ålegræs

 

 

 

ALGAE

 

ALGER

 

 

 

 

Caulerpa ollivieri (Med.)

 

 

 

 

 

Cystoseira amentacea (inclus var. stricta & var. spicata) (Med.)

 

 

Cystoseira mediterranea (Med.)

 

 

Cystoseira sedoides (Med.)

 

 

Cystoseira spinosa (inclus C. adriatica) (Med.)

 

 

Cystoseira zosteroides (Med.)

 

 

Goniolithon byssoides (Med.)

 

 

Laminaria rodriguezii (Med.)

Art af bladtang

 

Laminaria ochroleuca (Med.)

Art af bladtang

 

 

 

 

Lithophyllum lichenoides (Med.)

Art af stenbladalge

 

Ptilophora mediterranea (Med.)

 

 

Schimmelmannia schousboei = S. ornata (Med.)

 

 


 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

 

Middelhavet

 

 

 

 

PORIFERA

 

HAVSVAMPE

 

Asbestopluma hypogea (Med.)

 

 

Aplysina cavernicola (Med.)

 

 

Axinelle polyploïdes (Med.)

 

 

Petrobiona massiliana (Med.)

 

 

 

 

CNIDARIA

 

POLYPDYR

 

Astroides calycularis (Med.)

 

 

Errina aspera (Med.)

 

 

Gerardia savaglia (Med.)

 

 

 

 

ECHINODERMATA

 

PIGHUDE

 

Asterina pancerii (Med.)

 

 

Centrostephanus longispinus (Med.)

 

 

Ophidiaster ophidianus (Med.)

 

 

 

 

MOLLUSCA

 

BLØDDYR

 

Charonia rubicunda (= C. lampas = C. nodiferum) (Med.)

 

 

Charonia tritonis (= C. seguenziae) (Med.)

 

 

Dendropoma petraeum (Med.)

 

 

Erosaria spurca (Med.)

 

 

Gibbula nivosa (Med.)

 

 

Lithophaga lithophaga (Med.)

Daddelmusling

 

Luria lurida (= Cypræa lurida) (Med.)

 

 

Mitra zonata (Med.)

 

 

Patella ferruginea (Med.)

Art af albueskæl

 

Patella nigra (Med.)

Art af albueskæl

 

Pholas dactylus (Med.)

Almindelig boremusling

 

Pinna pernula (Med.)

 

 

Ranella olearia (Med.)

 

 

Schilderia achatidea (Med.)

 

 

Tonna galea (Med.)

 

 

Zonaria pyrum (Med.)

 

 

 

 

CRUSTACEA

 

KREBSDYR

 

Ocypode cursor (Med.)

 

 

Pachyplasma giganteum (Med.)

 

 

 

 

PISCES

 

FISK

 

 

 

 

Acipenser sturio (Med.)

Almindelig stør

 

Aphanius fasciatus (Med.)

Sydeuropæisk tandkarpe

 

Aphanius iberus (Med.)

Spansk tandkarpe

 

Carcharodon carcharias (Med.)

Store hvide haj, menneskehaj

 

Hippocampus ramulosus (Med.)

Art af søhest

 

Hippocampus hippocampus (Med.)

Kortsnudet søhest

 

Huso huso (Med.)

Hus

 

Lethenteron zanandrai (Med.)

Art af lampret

 

Pomatoschistus canestrinii (Med.)

Canestrini's kutling

 

Pomatoschistus tortonesei (Med.)

Art af kutling

 

 

 

MAMMALIA

 

PATTEDYR

 

Balaenoptera acutorostrata (Med.)

Vågehval

 

Balaenoptera borealis (Med.)

Sejhval

 

Kogia simus (Med.)

Lille dværgkaskelot

 

Mesoplodon densirostris (Med.)

Blainvilles næbhval

 

Physeter macrocephalus (Med.)

Kaskelot

 

 

 

REPTILIA

 

KRYBDYR

 

Trionyx triunguis (Med.)

Afrikansk blødskildpadde

Ændringen trådte i kraft den 7. marts 1997.

 


Ændring af 5. december 1997

APPENDIX I

Højere systematiske
enheder

2. Appendix I (Liste I)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
plantearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

Cyperaceae

 

Halvgræsfamilien

 

Carex s ecalina Willd. ex
Wahlenb.

Art af star

 

 

 

Labiatae

 

Læbeblomstfamilien

 

Dracocephalum ruyschiana L.

Almindelig dragehoved

 

 

 

Orchidaceae

 

Gøgeurtfamilien

 

Ophrys oestrifera Bieb.

Art af flueblomst

 

Ophrys taurica (Aggeenko) Nevski

Art af flueblomst

 

Orchis provincialis Balb.

Provencalsk gøgeurt

 


 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

PISCES

 

FISK

 

 

 

 

Cetorhinus maximus (Med.)

Brugde

 

Acipenser sturio

Almindelig stør

 

Valencia letourneuxi

Art af æglæggende tandkarpe

 

Mobula mobular (Med.)

Lille djævlerokke

 

 

 

AVES

 

FUGLE

 

Puffinus yelkouan

Middelhavsskråpe

 

Phalacrocorax aristotelis (Med.)

Topskarv

 


 

APPENDIX III

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix III (Liste III)

Tilføjelser

Beskyttelse af dyrearter 1)

3. Danske navne

 

 

 

PORIFERA

 

HAVSVAMPE

 

Hippospongia communis (Med.)

Art af havsvamp

 

Spongia agaricina (Med.)

Art af havsvamp

 

Spongia officinalis (Med.)

Art af havsvamp

 

Spongia zimocca (Med.)

Art af havsvamp

 

 

 

CNIDARIA

 

POLYPDYR

 

Antipathes sp. plur. (Med.)

 

 

Corallium rubrun (Med.)

Ædelkoral

 

 

 

ECHINODERMATA

 

PIGHUDE

 

Paracentrotus lividus (Med.)

Art af søpindsvin

 

 

 

CRUSTACEA

 

KREBSDYR

 

Homarus gammarus (Med.)

Europæisk hummer, hummer

 

Maja squinado (Med.)

Edderkopkrabbe, troldkrabbe

 

Palinurus elephas (Med.)

Languster, europæisk languster

 

Scyllarides latus (Med.)

Art af krebs

 

Scyllarides pigmaeus (Med.)

Art af krebs

 

Scyllarus arctus (Med.)

Lille bjørnekrabbe

 

 

 

PISCES

 

FISK

 

Epinephelus marginatus (Med.)

Mørk havaborre

 

Isurus oxyrinchus (Med.)

Makrelhaj, makohaj

 

Lamna nasus (Med.)

Almindelig sildehaj

 

Mobula mobular (Med.)

Lille djævlerokke

 

Prionace glauca (Med.)

Blåhaj

 

Raja alba (Med.)

Spidsrokke

 

Sciæna umbra (Med.)

Brun ørnefisk

 

Squatina squatina (Med.)

Havengel, munkefisk

 

Umbrina cirrosa (Med.)

Art af trommefisk

Ændringen trådte i kraft den 6. marts 1998.


Ændring af 4. december 1998

 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

PISCES

 

FISK

 

 

 

PERCIFORMES

 

ABORREFISK

Percidae

 

Aborre-familien

 

Romanichthys valsanicola

Rumænsk ulkeaborre

 

 

 

ARTHROPODA

 

LEDDYR

 

 

 

INSECTA

 

INSEKTER

 

 

 

Ephemenoptera

 

Døgnfluer

 

Palingenia longicauda

Art af døgnflue

Ændringen trådte i kraft den 4. marts 1999.


Ændring af 3. december 1999

 

APPENDIX I

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix I (Liste I)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
plantearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

 

Maltesiske arter

 

 

 

 

GYMNOSPERMAE

 

NØGENFRØEDE

 

 

 

Cupressaceae

 

Cypresfamilien

 

Tetraclinis articulata (Vahl) Masters

Art af cypres

 

 

 

ANGIOSPERMAE

 

DÆKFRØEDE

 

 

 

Compositeae

 

Kurvblomstfamilien

 

Helichrysum melitense (Pignatti) Brulo, Lanfranco, Pavone et Ronsisvalle

Art af evighedsblomst

 

Hyoseris frutescens Brullo et Pavone

 

 

Palaeocyanus crassifolius (Bertoloni) Dostál

 

 

 

 

Chenopodiaceae

 

Salturtfamilien

 

Cremnophyton lanfrancoi Brullo et Pavone

 

Ændringen trådte i kraft den 3. marts 2000.


Ændring af 30. november 2001

 

APPENDIX II

1. Højere systematiske
enheder

2. Appendix II (Liste II)

Tilføjelser

Strengt beskyttede
dyrearter
1)

3. Danske navne

 

 

 

ARTHROPODA

 

LEDDYR

 

 

 

INSECTA

 

INSEKTER

 

 

 

Coleoptera

 

Biller

 

Carabus bessarabicus

Art af bille

 

Carabus hungaricus

Art af bille

Ændringen trådte i kraft den 1. marts 2002.

Oplysninger om andre landes tiltrædelse m.v. kan fås hos Europarådet på adressen: http://conventions.coe.int.

Yderligere oplysninger om de ændrede lister kan fås hos Skov- og Naturstyrelsen, som ligeledes udgiver en sammenskrevet version af de otte ovenfor gengivne ændringer, jf. www.skovognatur.dk.

Udenrigsministeriet, den 26. januar 2006

Per Stig Møller

Officielle noter

1) De latinske navne er suppleret med danske navne. I det omfang sådanne ikke findes, er angivet slægtskab til danske arter.

Redaktionel note
  • I forbindelse med omtryk af Lovtidende C, hæfte 1 2006, udsendt den 14. februar 2006 udgik "Bekendtgørelse af aftale mellem De Danske Erhvervsorganisationers kontor i Tapei og Tapeis Repræsentationskontor i Danmark til undgåelse af dobbeltbeskatning og forhindring af skatteunddragelse for så vidt angår indkomstskatter af hæftet, idet aftalen efter sit indhold ikke skulle have været offentliggjort i Lovtidende C. Bekendtgørelsen af aftalen var i perioden 18. januar 2006 - 14. februar 2006 offentliggjort i Lovtidende C 2006 med nummer 2.