Ændrer i/ophæver
Redaktionel note
Oversigt (indholdsfortegnelse)
Den fulde tekst

Bekendtgørelse af konvention af 19. september 1979 om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter samt naturlige levesteder


I henhold til kgl. resolution af 5. juli 1982 har Danmark ratificeret en i Bern den 19. september 1979 undertegnet konvention om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter samt naturlige levesteder.

Konventionen og fire dertil knyttede lister har følgende ordlyd:

KONVENTION OM BESKYTTELSE AF EUROPAS VILDE DYR OG PLANTER SAMT NATURLIGE LEVESTEDER

Præambel

Europarådets medlemsstater og de andre stater, som har underskrevet denne konvention,

som tager i betragtning, at det er Europarådets mål at knytte sine medlemmer nærmere sammen,

som tager i betragtning, at det er Europarådets ønske at samarbejde med andre stater om naturbeskyttelse,

som erkender, at vilde dyr og planter udgør en naturarv af æstetisk, videnskabelig, kulturel, rekreativ, økonomisk og selvstændig værdi, som bør bevares og overleveres til fremtidige generationer,

som erkender den væsentlige rolle, vilde dyr og planter spiller i opretholdelsen af biologisk balance,

som bemærker sig, at talrige vilde dyre- og plantearter er i stærk tilbagegang, og at nogle af dem trues af udryddelse,

som er klare over, at beskyttelse af naturlige levesteder er et uundværligt element i beskyttelsen af vilde dyr og planter,

som erkender, at beskyttelsen af det vilde dyre- og planteliv bør indgå i regeringernes overvejelser omkring deres nationale målsætninger og programmer, og at der bør tilvejebringes et internationalt samarbejde for især at beskytte de migrerende arter,

som erindrer sig de omfattende opfordringer til fælles handling, som er blevet fremsat af regeringer eller af internationale organer, navnlig de opfordringer, som blev fremsat på De forenede Nationers konference om det menneskelige miljø i 1972, og af Europarådets rådgivende forsamling,

som på området beskyttelse af vilde dyr og planter navnlig ønsker at følge de rekommandationer, som gives i resolution nr. 2 fra den anden europæiske ministerkonference om miljøet,

er blevet enige om følgende:

Kapitel I

Almindelige bestemmelser

Artikel 1

1. Formålet med denne konvention er at beskytte vilde dyr og planter samt deres naturlige levesteder, navnlig de arter og levesteder, hvis beskyttelse nødvendiggør flere staters samarbejde, og at fremme et sådant samarbejde.

2. Særlig vægt er lagt på truede og sårbare arter, herunder truede og sårbare migrerende arter.

Artikel 2

De kontraherende parter skal træffe de nødvendige foranstaltninger for at opretholde bestanden af vilde dyr og planter på, eller at tilpasse den til, et niveau, som svarer til de særlige økologiske, videnskabelige og kulturelle behov, idet der samtidig tages hensyn til de økonomiske og rekreative behov og behov hos underarter, geografiske racer eller former, som trues lokalt.

Artikel 3

1. Hver kontraherende part skal i overensstemmelse med bestemmelserne i denne konvention træffe foranstaltninger for at fremme den nationale politik vedrørende beskyttelse af vilde dyr, vilde planter og naturlige levesteder, under særlig hensyntagen til truede og sårbare arter, navnlig arter, som er endemiske, og til truede levesteder.

2. Hver kontraherende part forpligter sig til i sin planlægnings- og egnsudviklingspolitik og i sine foranstaltninger mod forurening at tage hensyn til beskyttelsen af vilde dyr og planter.

3. Hver kontraherende part skal fremme undervisning og udbrede almindelig oplysning om nødvendigheden af at beskytte arter af vilde dyr og planter samt deres levesteder.

Kapitel II

Beskyttelse af levesteder

Artikel 4

1. Hver kontraherende part skal træffe passende og nødvendige lovgivningsmæssige og administrative foranstaltninger for at sikre beskyttelsen af levesteder for vilde dyre- og plantearter, navnlig de i liste I og II anførte, og beskyttelsen af truede naturlige levesteder.

2. De kontraherende parter skal i deres planlægnings- og egnsudviklingspolitik tage hensyn til beskyttelsesbehovene i de områder, som skal beskyttes i henhold til stk. 1, således at man undgår eller så vidt muligt begrænser en hvilken som helst forringelse af sådanne områder.

3. De kontraherende parter forpligter sig til at tage særligt hensyn til beskyttelsen af områder, som er af betydning for de migrerende arter, der er anført i liste II og III, og som har en passende beliggenhed i forhold til migrationsruter som overvintringsområder, rastepladser, fourageringspladser, yngleområder eller fældningsområder.

4. De kontraherende parter påtager sig i passende grad at samordne deres bestræbelser for at beskytte de naturlige levesteder, som er omtalt i denne artikel, når de er beliggende i grænseområder.

Kapitel III

Beskyttelse af arter

Artikel 5

Hver kontraherende part skal træffe passende og nødvendige lovgivningsmæssige og administrative foranstaltninger for at sikre en særlig beskyttelse af de vilde plantearter, som er anført i liste I. Forsætlig plukning, indsamling, afskæring eller oprivning af sådanne planter skal forbydes. Hver kontraherende part skal, når det er hensigtsmæssigt, forbyde besiddelse eller salg af disse arter.

Artikel 6

Hver kontraherende part skal træffe passende og nødvendige lovgivningsmæssige og administrative foranstaltninger for at sikre en særlig beskyttelse af de vilde dyrearter, som er anført i liste II. Navnlig skal der i forbindelse med disse arter være forbud mod følgende:

-a.- alle former for forsætlig indfangning og fangenskabshold samt forsætlig ihjelslagning,

-b. forsætlig skade på eller ødelæggelse af yngle- og rastepladser,

-c.- forsætlig forstyrrelse af vilde dyr, i særdeleshed i perioder, når de yngler, udviser ynglepleje og overvintrer, for så vidt som forstyrrelsen måtte være væsentlig i forbindelse med denne konventions målsætninger,

-d. forsætlig ødelæggelse eller fjernelse af æg i naturen eller opbevaring af disse æg, også når de er tomme,

-e. besiddelse af og indenlandsk handel med disse dyr, levende eller døde, herunder udstoppede dyr og alle let erkendelige dele eller produkter heraf, for så vidt som dette kan bidrage til effektiviteten af bestemmelserne i denne artikel.

Artikel 7

1. Hver kontraherende part skal træffe passende og nødvendige lovgivningsmæssige og administrative foranstaltninger for at sikre beskyttelse af de vilde dyrearter, som er anført i liste III.

2. Enhver udnyttelse af de vilde dyrearter, som er anført i liste III, skal under hensyntagen til bestemmelserne i artikel 2 reguleres med henblik på at forebygge, at bestandene bliver truet.

3. De foranstaltninger, som træffes, skal omfatte:

a. fredningstider og/eller andre fremgangsmåder til regulering af udnyttelsen,

b. i egnede tilfælde midlertidigt eller lokalt forbud mod udnyttelse med henblik på at genoprette tilfredsstillende bestandstørrelser,

c. passende regulering af salg, opbevaring, transport eller udbud med salg for øje af levende og døde vilde dyr.

Artikel 8

I forbindelse med indfangning eller ihjelslagning af de vilde dyrearter, som er anført i liste III, og i tilfælde af benyttelsen af undtagelser i medfør af artikel 9 på de arter, som er anført i liste II, skal de kontraherende parter forbyde anvendelsen af ikke-selektive fangst- og drabsmetoder og af alle midler, som vil kunne medføre, at bestande af en art forsvinder i et lokalt område eller forstyrres alvorligt, samt navnlig anvendelsen af de midler, som er opregnet i liste IV.

Artikel 9

1. Hver kontraherende part kan gøre undtagelser fra bestemmelserne i artiklerne 4, 5, 6 og 7, og fra forbudet mod anvendelse af de midler, der er nævnt i artikel 8, hvis der ikke findes andre tilfredsstillende løsninger, og hvis undtagelsen ikke er til skade for den berørte bestands overlevelse:

- for at beskytte dyr og planter,

- for at forhindre alvorlig skade på afgrøder, besætning, skove, fiskeri, vand og andre former for ejendom,

- af hensyn til den offentlige sundhed og sikkerhed, sikkerheden for luftfarten eller andre offentlige interesser, der måtte gå forud,

- med henblik på forskning og undervisning, genoprettelse af en bestand og for det nødvendige opdræt,

- for på strengt kontrollerede betingelser og i selektivt og begrænset omfang at tillade indsamling, fangenskabshold eller anden fornuftig udnyttelse af visse vilde dyr og planter i mindre antal.

2. De kontraherende parter skal hvert andet år aflægge rapport til det stående udvalg om de undtagelser de har fastsat i henhold til stk. 1. Disse rapporter skal indeholde oplysninger om:

- de bestande, som har været eller er genstand for undtagelser, og, hvis det er praktisk muligt, antallet af berørte individer,

- de midler, som er tilladt anvendt ved ihjelslagning eller fangst, -

de risikovilkår samt de omstændigheder med hensyn til tid og sted, hvorunder sådanne undtagelser blev meddelt,

- den myndighed, som er bemyndiget til at erklære, at disse betingelser er opfyldt, og til at træffe beslutning med hensyn til de midler, der må anvendes, og grænserne herfor, samt de personer, som det pålægges at anvende dem,

- de kontrolmetoder, der er benyttet.

Kapitel IV

Særlige bestemmelser vedrørende migrerende arter

Artikel 10

1. De kontraherende parter forpligter sig til ud over de foranstaltninger, der er anført i artiklerne 4, 6, 7 og 8, at samordne deres bestræbelser for at beskytte de migrerende arter, som er anført i liste II og III og hvis udbredelsesområde strækker sig ind over deres landegrænser.

2. De kontraherende parter skal træffe foranstaltninger for at sikre, at fredningstiderne og/eller de øvrige fremgangsmåder vedrørende regulering af udnyttelse, som er fastsat i henhold til artikel 7, stk. 3 a, er tilrettelagt på fyldestgørende og passende måde med henblik på at tilgodese kravene for de migrerende arter, der er anført i liste III.

Kapitel V

Tillægsbestemmelser

Artikel 11

1. Ved gennemførelsen af bestemmelserne i denne konvention påtager de kontraherende parter sig:

a. at samarbejde når som helst det er hensigtsmæssigt, og navnlig hvor det kan forbedre effektiviteten af foranstaltninger, der er truffet i medfør af andre artikler i denne konvention,

b. at støtte og samordne forskning, som har forbindelse med denne konventions formål.

2. Hver kontraherende part forpligter sig til:

a. at støtte genindførelsen af naturligt hjemmehørende arter af vilde dyr og planter, når dette vil bidrage til bevaringen af en truet art, forudsat at der først gennemføres en undersøgelse i lyset af de erfaringer, der er gjort af andre kontraherende parter, for at fastslå, om en sådan genindførelse vil være effektiv og acceptabel,

b. at føre streng kontrol med indførelsen af ikke naturligt hjemmehørende arter.

3. Hver kontraherende part skal give det stående udvalg oplysning om de arter, som er totalt fredede inden for landets grænser, og som ikke er anført i liste I og II.

Artikel 12

De kontraherende parter kan indføre strengere foranstaltninger til beskyttelse af vilde dyr og planter samt deres naturlige levesteder end de i denne konvention fastlagte.

Kapitel VI

Stående udvalg

Artikel 13

1. Med henblik på denne konvention skal der nedsættes et stående udvalg.

2. Enhver af de kontraherende parter kan være repræsenteret i det stående udvalg ved en eller flere delegerede. Hver delegation skal have en stemme. På de områder, hvor Det europæiske økonomiske Fællesskab har kompetence, udøver dette sin stemmeret med et antal stemmer, der svarer til det antal af dets medlemsstater, som er kontraherende parter i denne konvention; Det europæiske økonomiske Fællesskab udøver ikke sin stemmeret i tilfælde, hvor vedkommende medlemsstater udøver deres, og omvendt.

3. Enhver stat, som er medlem af Europarådet, men som ikke er kontraherende part i konventionen, kan være repræsenteret i udvalget ved en observatør.

Det stående udvalg kan ved enstemmig beslutning indbyde en stat, som ikke er medlem af Europarådet, og som ikke er kontraherende part i konventionen, til at blive repræsenteret ved en observatør på et af dets møder.

Ethvert organ eller enhver organisation, som er teknisk kvalificeret i forbindelse med beskyttelse eller forvaltning af vilde dyr og planter samt deres levesteder, og som tilhører en af følgende kategorier:

a. internationale organisationer eller organer, enten statslige eller ikke-statslige, og nationale statslige organisationer eller organer,

b. nationale ikke-statslige organisationer eller organer, som med henblik på dette formål er godkendt af regeringen i den stat, hvori de er beliggende,

kan mindst tre måneder inden udvalgets møde give Europarådets generalsekretær meddelelse om sit ønske om at blive repræsenteret på mødet ved observatører. De skal gives adgang til mødet, medmindre en tredjedel af de kontraherende parter mindst en måned inden mødet har givet generalsekretæren meddelelse om deres indsigelse.

4. Det stående udvalg skal indkaldes til møde af Europarådets generalsekretær. Dets første møde skal afholdes senest et år efter datoen for konventionens ikrafttræden. Det skal derefter holde møde mindst hvert andet år og når som helst et flertal af de kontraherende parter anmoder derom.

5. Det stående udvalg er beslutningsdygtigt, når et flertal af de kontraherende parter deltager i mødet.

6. Det stående udvalg fastsætter under iagttagelse af bestemmelserne i denne konvention selv sin forretningsorden.

Artikel 14

1. Det stående udvalg er ansvarligt for at følge anvendelsen af denne konvention. Det kan især:

- løbende gennemgå bestemmelserne i denne konvention, herunder dens lister, og undersøge de ændringer, som måtte være nødvendige,

- fremsætte anbefalinger til de kontraherende parter vedrørende foranstaltninger, som bør træffes for så vidt angår denne konvention,

- anbefale de foranstaltninger, som er hensigtsmæssige med henblik på at holde offentligheden underrettet om de aktiviteter, som er gennemført inden for rammerne af denne konvention,

- fremsætte anbefalinger til ministerudvalget om at indbyde stater, som ikke er medlemmer af Europarådet, til at tiltræde denne konvention,

- fremsætte et hvilket som helst forslag til forbedring af denne konventions effektivitet, herunder forslag om, at der med stater, der ikke er kontraherende parter i denne konvention, indgås aftaler, som vil fremme en effektiv beskyttelse af arter eller grupper af arter.

2. For at udføre sine opgaver kan det stående udvalg på eget initiativ arrangere møder for ekspertgrupper.

Artikel 15

Efter hvert møde skal det stående udvalg til Europarådets ministerudvalg fremsende en rapport om sit arbejde og om konventionens funktion.

Kapitel VII

Ændringer

Artikel 16

1. Enhver ændring af denne konventions artikler, som foreslås af en kontraherende part eller af ministerudvalget, skal meddeles Europarådets generalsekretær og af denne - mindst to måneder inden det stående udvalgs møde - fremsendes til Europarådets medlemsstater, til alle signatarstater, til alle kontraherende parter, til alle stater, som er indbudt til at undertegne denne konvention i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 19, og til alle stater, som i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 20 er indbudt til at tiltræde den.

2. Enhver ændring, som foreslås i overensstemmelse med bestemmelserne i stk. 1, skal gennemgås af det stående udvalg, som:

a. når det drejer sig om ændringer af artiklerne 1 til 12, skal forelægge den tekst, som er vedtaget med tre fjerdedeles flertal af de afgivne stemmer, for de kontraherende parter til disses accept,

b. når det drejer sig om ændringer af artiklerne 13 til 24, skal forelægge den tekst, som er vedtaget med tre fjerdedeles flertal af de afgivne stemmer, for ministerudvalget til godkendelse. Efter godkendelsen af teksten skal denne fremsendes til de kontraherende parter til disses accept.

3. Enhver ændring træder i kraft på den tredivte dag efter, at alle de kontraherende parter har meddelt generalsekretæren, at de har accepteret den.

4. Bestemmelserne i denne artikels stk. 1, 2 a og 3 finder tilsvarende anvendelse ved vedtagelse af nye lister til denne konvention.

Artikel 17

1. Enhver ændring af listerne til denne konvention, som foreslås af en kontraherende part eller af ministerudvalget, skal meddeles Europarådets generalsekretær og af denne - mindst to måneder inden det stående udvalgs møde - fremsendes til Europarådets medlemsstater, til alle signatarstater, til alle kontraherende parter, til alle stater, som er indbudt til at undertegne denne konvention i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 19, og til alle stater, som i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 20 er indbudt til at tiltræde den.

2. Enhver ændring, som foreslås i overensstemmelse med bestemmelserne i stk. 1, skal gennemgås af det stående udvalg, som kan vedtage den med to tredjedeles flertal af de kontraherende parter. Den vedtagne tekst skal fremsendes til de kontraherende parter.

3. Tre måneder efter, at en ændring er vedtaget af det stående udvalg, og forudsat at der ikke fra en tredjedel af de kontraherende parter er fremsat indsigelser, skal den træde i kraft for de kontraherende parter, som ikke har fremsat indsigelser.

Kapitel VIII

Bilæggelse af tvister

Artikel 18

1. Det stående udvalg skal bestræbe sig på at fremme en mindelig løsning af alle vanskeligheder, som måtte opstå ved gennemførelsen af denne konvention.

2. Enhver tvist mellem kontraherende parter vedrørende fortolkningen eller anvendelsen af denne konvention, som ikke er bilagt på grundlag af bestemmelserne i stk. 1 eller efter forhandling mellem de berørte parter, skal, medmindre disse parter træffer anden beslutning, på en af parternes anmodning henvises til voldgift. Hver af parterne skal udpege en voldgiftsmand, og de to voldgiftsmænd skal udpege en tredje voldgiftsmand. Hvis en af parterne, under henvisning til bestemmelserne i stk. 3 i denne artikel, ikke inden tre måneder efter anmodningen om voldgift har udpeget sin voldgiftsmand, skal denne på den anden parts anmodning udpeges af formanden for Den europæiske Menneskerettighedsdomstol inden for en frist på yderligere tre måneder. Samme fremgangsmåde skal følges, hvis voldgiftsmændene ikke senest tre måneder efter udpegelsen af de første to voldgiftsmænd kan blive enige om valget af den tredje voldgiftsmand.

3. I tilfælde af en tvist mellem to kontraherende parter, hvoraf den ene er en af Det europæiske økonomiske Fællesskabs medlemsstater, og sidstnævnte selv er en kontraherende part, skal den anden kontraherende part rette anmodningen om voldgift både til medlemsstaten og til Fællesskabet, der sammen, inden to måneder efter modtagelsen af anmodningen, skal oplyse, om medlemsstaten eller Fællesskabet eller medlemsstaten sammen med Fællesskabet skal betragtes som part i tvisten. Såfremt sådan meddelelse ikke gives inden for den nævnte frist, betragtes medlemsstaten og Fællesskabet som en og samme part i tvisten, for så vidt angår anvendelsen af bestemmelserne om voldgiftsrettens nedsættelse og forretningsorden. Det samme gælder, når medlemsstaten og Fællesskabet sammen optræder som part i tvisten.

4. Voldgiftsdomstolen fastsætter selv sin forretningsorden. Dens afgørelser træffes ved stemmeflertal. Dens kendelser er endelige og bindende.

5. Hver af tvistens parter skal udrede omkostningerne i forbindelse med den voldgiftsmand de har udpeget, og parterne skal dele omkostningerne i forbindelse med den tredje voldgiftsmand samt andre omkostninger ved voldgiften ligeligt imellem sig.

Kapitel IX

Afsluttende bestemmelser

Artikel 19

1. Denne konvention skal stå åben for undertegnelse af Europarådets medlemsstater og af ikke-medlemsstater, som har deltaget i dens udarbejdelse, og af Det europæiske økonomiske Fællesskab.

Indtil den dato, da konventionen træder i kraft, skal den endvidere stå åben for undertegnelse af enhver anden stat, som opfordres hertil af ministerudvalget.

Denne konvention skal ratificeres, accepteres eller godkendes. Ratifikations-, accept- eller godkendelsesinstrumenterne skal deponeres hos Europarådets generalsekretær.

2. Konventionen skal træde i kraft på den første dag i måneden efter udløbet af en periode på tre måneder efter den dato, da fem stater, herunder mindst fire af Europarådets medlemsstater, har samtykket i at blive forpligtet af konventionen i overensstemmelse med bestemmelserne i stk. 1.

3. For enhver signatarstat eller Det europæiske økonomiske Fællesskab, som derefter samtykker i at blive forpligtet af konventionen, træder den i kraft på den første dag i måneden efter udløbet af en periode på tre måneder efter datoen for deponeringen af ratifikations-, accept- eller godkendelsesinstrumentet.

Artikel 20

1. Efter konventionens ikrafttræden kan Europarådets ministerudvalg efter samråd med de kontraherende parter opfordre enhver stat, som ikke er medlem af rådet, og som, efter at være opfordret til undertegnelse i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 19, endnu ikke har gjort dette, samt enhver anden ikke-medlemsstat, til at tiltræde konventionen.

2. For enhver tiltrædende stat træder konventionen i kraft på den første dag i måneden efter udløbet af en periode på tre måneder efter datoen for deponeringen af tiltrædelsesinstrumentet hos Europarådets generalsekretær.

Artikel 21

1. Enhver stat kan ved undertegnelsen eller ved deponeringen af sit ratifikations-, accept-, godkendelses- eller tiltrædelsesinstrument nærmere angive det område eller de områder, hvor denne konvention skal gælde.

2. Enhver kontraherende part kan ved deponeringen af sit ratifikations-, accept-, godkendelses- eller tiltrædelsesinstrument eller på et hvilket som helst senere tidspunkt ved en erklæring stilet til Europarådets generalsekretær udvide denne konventions anvendelse til ethvert andet område, som er nærmere angivet i erklæringen, og for hvis internationale forbindelser den er ansvarlig, eller på hvis vegne den er bemyndiget til at indgå forpligtelser.

3. Enhver erklæring, som er fremsat i henhold til stk. 2, kan ved meddelelse stilet til generalsekretæren tilbagekaldes, for så vidt angår ethvert område, der er nævnt i en sådan erklæring. En sådan tilbagekaldelse træder i kraft den første dag i måneden efter udløbet af en periode på seks måneder efter datoen for generalsekretærens modtagelse af meddelelsen.

Artikel 22

1. Enhver stat kan på tidspunktet for undertegnelsen eller ved deponeringen af sit ratifikations-, accept-, godkendelses- eller tiltrædelsesinstrument tage et eller flere forbehold vedrørende bestemte arter, som er anført i liste I til III og/eller for så vidt angår bestemte arter, som er nævnt i forbeholdet eller forbeholdene, vedrørende bestemte midler eller metoder til ihjelslagning, indfangning og anden udnyttelse, der er opregnet i liste IV. Der kan ikke tages forbehold af generel karakter.

2. Enhver kontraherende part, som udvider anvendelsen af denne konvention til et område, der er angivet i den i artikel 21, stk. 2, nævnte erklæring, kan for vedkommende område tage et eller flere forbehold i overensstemmelse med bestemmelserne i stk. 1.

3. Der kan ikke tages andre forbehold.

4. Enhver kontraherende part, som har taget forbehold i henhold til stk. 1 og 2 i denne artikel, kan helt eller delvis tilbagekalde dette ved en meddelelse stilet til Europarådets generalsekretær. En sådan ophævelse træder i kraft på den dato, da generalsekretæren modtager meddelelsen.

Artikel 23

1. Enhver kontraherende part kan når som helst opsige denne konvention ved en meddelelse stilet til Europarådets generalsekretær.

2. En sådan opsigelse træder i kraft på den første dag i måneden efter udløbet af en periode på seks måneder efter den dato, da generalsekretæren har modtaget meddelelsen.

Artikel 24

Europarådets generalsekretær skal underrette Europarådets medlemsstater, enhver signatarstat, Det europæiske økonomiske Fællesskab, hvis det har undertegnet denne konvention, og enhver kontraherende part om:

a. enhver undertegnelse,

b. deponeringen af ethvert ratifikations-, accept-, godkendelses- eller tiltrædelsesinstrument,

c. enhver ikrafttrædelsesdato for denne konvention i overensstemmelse med artiklerne 19 og 20,

d. alle oplysninger, som er fremsendt i henhold til bestemmelserne i artikel 13, stk. 3,

e. enhver rapport, som er udarbejdet i henhold til bestemmelserne i artikel 15,

f. enhver ændring eller ny liste, som er vedtaget i overensstemmelse med artiklerne 16 og 17, og datoen for ændringens eller den ny listes ikrafttræden,

g. enhver erklæring fremsat i henhold til bestemmelserne i artikel 21, stk. 2 og 3,

h. ethvert forbehold i henhold til bestemmelserne i artikel 22, stk. 1 og 2,

i. ophævelse af ethvert forbehold, som er gennemført i henhold til bestemmelserne i artikel 22, stk. 4,

j. enhver meddelelse, som er givet i henhold til bestemmelserne i artikel 23, og om den dato, på hvilken opsigelsen får virkning.

Til bekræftelse heraf har undertegnede, der er behørigt bemyndiget dertil, underskrevet denne konvention.

Udfærdiget i Bern den 19. september 1979 på engelsk og fransk, idet begge tekster har samme gyldighed, i et eksemplar, som deponeres i Europarådets arkiv. Europarådets generalsekretær skal fremsende bekræftede genparter til hver af Europarådets medlemsstater, til hver af signatarstaterne, til Det europæiske økonomiske Fællesskab, hvis det har undertegnet, og til hver af de stater, som er opfordret til at undertegne eller tiltræde denne konvention.

APPENDIX I

  

 -------------------------------------------------------------------  

 1. Højere        2. Appendix I              3. Danske navne  

    systematiske  (Liste I)  

    enheder       Strengt beskyttede  

                  plantearter (* 1)  

 -------------------------------------------------------------------  

 FLORA                                       PLANTER  

 PTERIDOPHYTA                                KARSPOREPLANTER  

 Aspidiaceae  

                  -Diplazium caudatum        art nær Fjerbregne-  

                  (Cav.) Jermy  

 Pteridaceae  

                  -Pteris serrulata          Kantbregne-  

                  Forssk.  

 GYMNOSPERMAE                                DE NØGENFRØEDE  

 Pinaceae                                    Granfamilien  

                  -Abies nebrodensis         art af Ædelgran-  

                  (Lojac.) Mattei  

 ANGIOSPERMAE                                DE DÆKFRØEDE  

 Alismataceae                                Skebladfamilien  

                  -Alisma wahlenbergii       art af Skeblad-  

                  (O.R. Holmberg) Juzepczuk  

 Berberidaceae                               Berberisfamilien  

                  -Gymnospermium altaicum    Løveblad-  

                  (Pallas) Spach  

 Boraginaceae                                Rubladfamilien  

                  -Anchusa crispa            art af Oksetunge-  

                  Viv.  

                  -Myosotis rehsteineri      art af Forglemmigej-  

                  Wartm.  

                  -Omphalodes littoralis     art af Kærminde-  

                  Lehm.  

                  -Onosma caespitosum        art af Æseltunge-  

                  Kotschy  

                  -Onosma troodi             art af Æseltunge-  

                  Kotschy  

                  -Solenanthus albanicus     art nær Hundetunge-  

                  (Degen -et al.)-  

                  Degen & Baldacci  

                  -Symphytum cycladense      art af Kulsukker-  

                  Pawl  

 Campanulaceae                               Klokkefamilien  

                  -Campanula sabatia         art af Klokke-  

                  De Not.  

 Caryophyllaceae                             Nellikefamilien  

                  -Arenaria lithops          art af Sandarve-  

                  Heywood ex Mc Neill  

                  -Gypsophila papillosa      art af Gipsurt-  

                  P. Porta  

                  -Loeflingia tavaresiana    art nær Spergel-  

                  G. Samp  

                  -Silene orphanidis         art af Limurt-  

                  Boiss.  

                  -Silene rothmaleri         art af Limurt-  

                  Pinto da Silva  

                  -Silene velutina           art af Limurt-  

                  Pourret ex Loisel.  

 Chenopodiaceae                              Salturtfamilien  

                  -Kochia saxicola           art nær Tangurt-  

                  Guss.  

                  -Salicornia venata         art af Kveller-  

                  Pignatti & Lausi  

 Cistacea                                    Soløjefamilien  

                  -Tuberaria major           art nær Soløje-  

                  (Wilk.) Pinto da Silva  

 Compositae                                  Kurveblimstrede  

                  -Anacyclus alboranensis    art af Bertramrod-  

                  Esteve Chueca & Varo  

                  -Anthemis glaberrima       art af Gåseurt  

                  (Rech. f.) Greuter  

                  -Artemisia granatensis     art af Bynke-  

                  Boiss.  

                  -Artemisia laciniata       Fliget bynke-  

                  Willd.  

                  -Aster pyrenaeus           art af Asters-  

                  Desf. ex DC.  

                  -Aster sibiricus           art af Asters-  

                  L.  

                  -Centaurea balearica       art af Knopurt-  

                  J. D. Rodriquez  

                  -Centaurea heldreichii     art af Knopurt-  

                  Halacsy  

                  -Centaurea horrida         art af Knopurt-  

                  Badaro  

                  -Centaurea kalambakensis   art af Knopurt-  

                  Freyn & Sint.  

                  -Centaurea lactiflora      art af Knopurt-  

                  Halacsy  

                  -Centaurea linaresii       art af Knopurt-  

                  Lazaro  

                  -Centaurea megarensis      art af Knopurt-  

                  Halacsy & Hayek  

                  -Centaurea niederi         art af Knopurt-  

                  Heldr.  

                  -Centaurea peucedanifolia  art af Knopurt-  

                  Boiss. & Orph.  

                  -Centaurea princeps        art af Knopurt-  

                  Boiss. & Heldr.  

                  -Crepis crocifolia         art af Høgeskæg-  

                  Boiss. & Heldr.  

                  -Lamyropsis microcephala   art nær Baldhovedtidsel-  

                  (Moris) Dittrich & Greuter  

                  -Leontodon siculus         art af Borst-  

                  (Guss.) Finch & Sell  

                  -Logfia neglecta           art nær Museurt-  

                  (Soy.-Will.) Holub  

                  -Senecio alboranicus       art af Brandbæger-  

                  Maire  

 Convolvulaceae                              Snerlefamilien  

                  -Convolvulus argyrothamnos art af Snerle-  

                  Greuter  

 Cruciferae                                  Korsblomstfamilien  

                  -Alyssum akamasicum        art af Korgnål-  

                  B.L. Burtt  

                  -Alyssum fastigiatum       art af Krognål-  

                  Heywood  

                  -Arabis kennedyae          art af Kalkkarse-  

                  Meikle  

                  -Biscutella neustriaca     art af Brilleskulpe-  

                  Bonnet  

                  -Brassica hilarionis       art af Kål-  

                  Post  

                  -Brassica macrocarpa       art af Kål-  

                  Guss.  

                  -Braya purpurascens        art af Braya-  

                  (R. Br.) Bunge  

                  -Coronopus navasii         art af Ravnefod-  

                  Pau  

                  -Diplotaxis siettiana      Mursennep-  

                  Maire  

                  -Enarthrocarpus pterocarpus art nær Kiddike-  

                  DC.  

                  -Hutera rupestris          art nær Strandsennep-  

                  P. Porta  

                  -Iberis arbuscula          art af Sløjfeblomst-  

                  Runemark  

                  -Ionopsidium acaule        Vinter-violgræs-  

                  (Desf.) Reichenb.  

                  -Ptilotrichum pyrenaicum   art nær Korgnål-  

                  (Lapeyr.) Boiss.  

                  -Rhynchosinapis johnstonii art af Laksennep-  

                  (G. Samp.) Heywood  

                  -Sisymbrium matritense     art af Vejsennep-  

                  P. W. Ball & Heywood  

 Euphorbiaceae                               Vortemælkfamilien  

                  -Euphorbia ruscinonensis   art af Vortemælk-  

                  Boiss.  

 Gramineae                                   Græsser  

                  -Stipa bavarica            art af Alfegræs-  

                  Martinovsky & H. Scholz  

 Grossulariaceae                             Ribsfamilien  

                  -Ribes ardoum              art af Ribs-  

                  Martelli  

 Hypericaceae                                Perikonfamilien  

                  -Hypericum aciferum        art af Perikon-  

                  (Greuter) N. K. B. Robson  

 Iridaceae                                   Sværdliljefamilien  

                  -Crocus cyprius            art af Krokus-  

                  Boiss. & Kotschy  

                  -Crocus harmannianus       art af Krokus-  

                  Holmboe  

 Labiatae                                    Læbeblomstrede  

                  -Amaracus cordifolium      art nær Merian-  

                  Montr. & Auch  

                  -Micromeria taygetea       art nær Sar-  

                  P. H. Davis  

                  -Nepeta sphaciotica        art af Katteurt-  

                  P. H. Davis  

                  -Phlomis brevibracteata    art af Løvehale-  

                  Turrill  

                  -Phlomis cypria            art af Løvehale-  

                  Post  

                  -Salvia crassifolia        art af Salvie-  

                  Sibth. & Smith  

                  -Sideritis cypria          art af Kortkrone-  

                  Post  

                  -Thymus camphoratus        art af Timian-  

                  Hoffmanns. & Link  

                  -Thymus carnosus           art af Timian-  

                  Boiss.  

                  -Thymus cephalotos         art af Timian-  

                  L.  

 Leguminosae                                 Ærteblomstrede  

                  -Astragalus algarbiensis   art af Astragel-  

                  Coss. ex Bunge  

                  -Astragalus aquilinus      art af Astragel-  

                  Anzalone  

                  -Astragalus maritimus      art af Astragel-  

                  Moris  

                  -Cytisus aeolicus          art af Gyvel-  

                  Guss. ex Lindl  

                  -Ononis maweana            art af Krageklo-  

                  Ball  

                  -Oxytropis deflexa         art af Spidsbælg-  

                  (Pallas) DC.  

 Lentibulariaceae                            Blærerodfamilien  

                  -Pinguicula crystallina    art af Vibefedt-  

                  Sibth & Smith  

 Liliaceae                                   Liljefamilien  

                  -Androcymbium rechingeri   art nær Tidløs-  

                  Greuter  

                  -Chionodoxa lochiae        Snepryd-  

                  Meikle  

                  -Muscari gussonei          art af Perlehyacint-  

                  (Parl.) Tod.  

                  -Scilla morrisii           art af Scilla-  

                  Meikle  

 Orchidaceae                                 Gøgeurtfamilien  

                  -Ophrys kotschyi           art af Flueblomst-  

                  Fleischm. & Soo  

 Papaveraceae                                Valmuefamilien  

                  -Rupicapnos africana       art nær Jordrøg-  

                  (Lam.) Pomel  

 Plumbaginaceae                              Hindebægerfamilien  

                  -Armeria rouyana           art af Engelskgræs  

                  Daveau  

                  Limonium paradoxum         art af Hindebæger-  

                  Pugsley  

                  -Limonium recurvum         art af Hindebæger-  

                  C. E. Salmon  

 Polygonaceae                                Skedeknæfamilien  

                  -Rheum rhaponticum         art af Rabarber-  

                  L.  

 Primulaceae                                 Kodriverfamilien  

                  Primula apennina          art af Kodriver  

                  Widmer  

                  -Primula egaliksensis      art af Kodriver-  

                  Wormsk.  

 Ranunculaceae                               Ranunkelfamilien  

                  -Aquilegia cazorlensis     art af Akeleje-  

                  Heywood  

                  -Aquilegia kitaibelii      art af Akeleje-  

                  Schott  

                  -Consolida samia           art af Ridderspore-  

                  P. H. Davis  

                  -Delphinium caseyi         art af Ridderspore-  

                  B. L. Burtt  

                  -Ranunculus kykkoensis     art af Ranunkel-  

                  Meikle  

                  -Ranunculus weyleri        art af Ranunkel-  

                  Mares  

 Rubiaceae                                   Kransbladede  

                  -Galium litorale           art af Snerre-  

                  Guss.  

 Scrophulariaceae                            Maskeblomstfamilien  

                  -Antirrhinum charidemi     art af Løvemund-  

                  Lange  

                  -Euphrasia marchesettii    art af Øjentrøst-  

                  Wettst. ex Marches  

                  -Linaria algarviana        art af Torskemund-  

                  Chav.  

                  -Linaria ficalhoana        art af Torskemund-  

                  Rouy  

 Selaginaceae                                Kugleblomstfamilien  

                  -Globularia stygia         art af Kugleblomst-  

                  Orph. ex Boiss.  

 Solanaceae                                  Natskyggefamilien  

                  -Atropa baetica            art af Galnebær-  

                  Willk.  

 Thymelaeaceae                               Dafnefamilien  

                  Daphne rodriauezii        art af Pebertræ  

                  Texidor  

 Umbelliferae                                Skærmblomstrede  

                  -Angelica heterocarpa      art af Angelik-  

                  Lloyd  

                  -Angelica palustris        art af Angelik-  

                  (Besser) Hoffmann  

                  -Bupleurum kakiskalae      art af Hareøre-  

                  Greuter  

                  -Ferula cupria-  

                  Post  

                  -Laserpitium longirandium  art af Foldfrø-  

                  Boiss  

                  -Oenanthe conioides        art af Klaseskærm-  

                  Lange  

 Valerianaceae                               Baldrinafamilien  

                 -Valeriana longiflora       art af Baldrian-  

                 Willk.  

 Violaceae                                   Violfamilien  

                 -Viola hispida              art af Viol-  

                 Lam.  

                 -Viola jaubertiana          art af Viol-  

                 Mares & Vigineix  

 -------------------------------------------------------------------  

 APPENDIX II  

 -------------------------------------------------------------------  

 1. Højere        2. Appendix II             3. Danske navne  

    systematiske  (Liste II)  

    enheder       Strengt beskyttede  

                  dyrearter (* 2)  

 ---------------------------------------------------------------  

 MAMMALIA                                    PATTEDYR  

 INSECTIVORA                                 INSEKTÆDERE  

 Talpidae                                    Mulvarpe  

                  -Desmana pyrenaica         Desman  

                  (Galemys pyrenaicus)-  

 MICROCHIROPTERA                             SMÅFLAGERMUS  

                  -Microchiroptera sp. -     Alle arter undtagen  

                  Pipistrellus pipistrellus  Dværgflagermus-  

 RODENTIA                                    GNAVERE  

 Sciuridae                                   Egern  

                  -Citellus citellus         Sisel-  

                  -Cricetus scricetus        Hamster-  

 Hamstrere  

 Hystricidae                                 Hulepindsvinter  

                  -Hystrix cristata          Hulepindsvin-CORA  

 ROVDYR  Hulepindsvin  

 Canidae                                     Hundegruppen  

 -Canis lupus               Ulvppen  

                  Alopex lagopus             Polarræv-e  

 Bjørne Polarræv  

 Ursidae  Bjørne  

                  -Ursidae sp.               Alle arter-  

 Mustelidae                                  Mårer  

                  -Lutreola(Mustela)lutreola Flodilder  

                  Lutra lutra                Odder  

                  Gulo gulo                  Jærv-  

 Felidae                                     Katte  

                  -Lynx pardina (pardellus)  Pardellos  

                  Panthera pardus            Leopard  

                  Panthera tigris            Tiger-  

 Odobenidae                                  Hvalrosser  

                  -Odobenus rosmarus         Hvalros-  

 Phocidae                                    De egentlige sæler  

                  -Monachus monachus         Munkesæl-  

 ARTIODACTYLA                                DE PARRET-TÅEDE HOVDYR  

 Bovidae                                     Skedehornede  

                  -Capra aegagrus            Bezoarged  

                  Rupicapra rupicapra ornata Underart af Gemse  

                  Ovibos moschatus           Moskusokse-  

 ODONTOCETI                                  TANDHVALER  

 Delphinidae                                 Delfiner  

                  -Delphinus delphis         Delfin  

                  tursiops truncatus(tursio) Øresvin-  

 Phocoenidae                                 Marsvin  

                  -Phocoena phocoena         Marsvin-  

 MYSTACOCETI                                 BARDEHVALER  

 Balaenopteridae                             Finhvaler  

                  -Sibbaldus (Balaenoptera)  Blåhval  

                  musculus  

                  Megaptera novaeangliae     Pukkelhval  

                  (longimana, nodosa)-  

 Balaenidae                                  Rethvaler  

                  -Eubalaena glacialis       Nordkaper  

                  Balaena mysticetus         Grønlandshval-  

 AVES                                        FUGLE  

 GAVIIFORMES                                 LOMMER  

 Gaviidae                                    Lommer  

                  Gaviidae sp.              Alle arter  

 PODICIPEDIFORMES                            LAPPEDYKKERE  

 Podicipedidae                               Lappedykkere  

                  -Podiceps griseignena      Gråstrubet lappedykker  

                  Podiceps auritus           Nordisk lappedykker  

                  Podiceps nigricollis  

                  (caspicus)                 Solhalset lappedykker  

                  Podiceps ruficollis        Lille lappedykker-  

 PROCELLARIIFORMES                           STORMFUGLE  

 Hydrobatidae                                Stormsvaler  

                  -Hydrobatidae sp.          Alle arter-  

 Procellariidae                              Egentlige stormfugle  

                  -Puffinus puffinus         Almindelige skråpe  

                  Procellaria diomedea       Kuhl's skråpe-  

 PELECANIFORMES                              ÅREFODEDE  

 Phalacrocoracidae                           Skarver  

                  -Phalocrocorax pygmaeus    Dværgskarv-  

 Pelecanidae                                 Pelikaner  

                  -Pelecanidae sp.           Alle arter-  

 CICONIIFORMES                               STORKEFUGLE  

 Ardeidae                                    Hejrer  

                  -Ardea purpurea            Purpurhejre  

                  Casmerodius albus          Sølvhejre  

                  (Egretta alba)  

                  Egretta garzetta           Silkehejre  

                  Ardeola ralloides          Tophejre  

                  Bubulcus (Ardeola) ibis    Kohejre  

                  Nycticorax nycticorax      Nathejre  

                  Ixobrychus minutus         Dværghejre  

                  Botaurus stellaris         Rørdrum-  

 Ciconiidae                                  Storke  

                  -Ciconiidae sp.            Alle arter-  

 Threskiornithidae                           Ibiser  

                  -Threskiornithidae sp.     Alle arter-  

 Phoenicopteridae                            Flamingoer  

                  -Phoenicopterus ruber      Flamingo-  

 ANSERIFORMES                                ANDEFUGLE  

 Anatidae                                    De egentlige andefugle  

                  -Cygnus cygnus             Sangsvane  

                  Cygnus bewickii            Pibesvane  

                  (columbianus)  

                  Anser erythropus           Dværggås  

                  Branta leucopsis           Bramgås  

                  Branta Ruficollis          Rødhalset gås  

                  Tadorna tadorna            Gravand  

                  Tadorna ferruginea         Rustand  

                  Marmaronetta (Anas)        Marmorand  

                  angustirostris  

                  Somateria spectabilis      Kongeederfugl  

                  Polysticta stelleri        Stellersand  

                  Histrionicus histrionicus  Strømand  

                  Bucephala islandica        Islandsk hvinand  

                  Mergus albellus            Lille skallesluger  

                  Oxyura leucocephala        Hvidhovedet and-  

 FALCONIFORMES                               ROVFUGLE  

                  -Falconiformes sp.         Alle arter-  

 GRUIFORMES                                  TRANEFUGLE  

 Turnicidae                                  Løbehøns  

                  -Turnis sylvatica          Europæisk løbehøne-  

 Gruidae                                     Traner  

                  -Gruidae sp.               Alle arter-  

 Rallidae                                    Vandhøns  

                  -Porzana porzana           Plettet rørvagtel  

                  Porzana pusilla            Dværgrørvagtel  

                  Porzana parva              Lille rørvagtel  

                  Crex crex                  Engsnarre  

                  Porphyrio porphyrio        Sultanhøne  

                  Fulica cristata            Kamblishøne-  

 Otididae                                    Trapper  

                  -Otididae sp.              Alle arter-  

 CHARADRIIFORMES                             MÅGE-VADEFUGLE  

 Charadriidae                                Brokfugle  

                  -Hoplopterus spinosus      Sporevibe  

                  Charadrius hiaticula       Stor præstekrave  

                  Charadrius dubius          Lille præstekrave  

                  Charadrius alexandrinus    Hvidbrystet præstekrave  

                  Charadrius leschenaultii   Ørkenpræstekrave  

                  Eudromia morinellus        Pomeransfugl  

                  Arenaria Interpres         Stenvender-  

 Scolopacidae                                Sneppefugle  

                  -Gallinago media           Tredækker  

                  Numenius tenuirostris      Tyndnæbbet spove  

                  Tringa stagnatilis         Damklire  

                  Tringa ochropus            Svaleklire  

                  Tringa glareola            Tinksmed  

                  Tringa hypoleucos          Mudderklire  

                  Tringa cinerea             Terekklire  

                  Calidris minuta            Dværggryle  

                  Calidris temminckii        Temminsksryle  

                  Calidris maritima          Sortgrå ryle  

                  Calidris alpina            Almindelig ryle  

                  Calidris ferruginea        Krumnæbbet ryle  

                  Calidris alba              Sandløber  

                  Limicola falcinellus       Kærløber-  

 Recurvirostridae                            Klyder  

                  -Recurvirostridae sp.      Alle arter-  

 Phalaropodidae                              Svømmesnepper  

                  -Phalaropodidae sp.        Alle arter-  

 Burhinidae                                  Trieler  

                  -Burhinus oedicnemus       Triel-  

 Glareolidae                                 Ørkenløbere og Braksvaler  

                  -Glareolidae sp.           Alle arter-  

 Laridae                                     Måger  

                  Pagophila eburnea         Ismåge  

                  Larus audouinii            Auduoins måge  

                  Larus melanocephalus       Sorthovedet måge  

                  Larus genei                Tyndnæbbet måge  

                  Larus minutus              Dværgmåge  

                  Larus (Xema) sabini        Sabinemåge-  

 Sternidae                                   Terner  

                  -Chlidonias niger          Sortterne  

                  Chlidonias leucopterus     Hvidvinget terne  

                  Chlidonias hybrida         Hvidskægget terne  

                  Gelochelidon nilotica      Sandterne  

                  Hydroprogne caspia         Rovterne  

                  Sterna hirundo             Fjordterne  

                  Sterna paradisaea          Havterne  

                  (macrura)  

                  Sterna dougallii           Dougallsterne  

                  Sterna albifrons           Dværgterne  

                  Sterna sandvicensis        Splitterne-  

 COLUMBIFORMES                               DUEFUGLE  

 Pteroclididae                               Sandhøns  

                  -Pteroclididae sp.         Alle arter-  

 CUCULIFORMES                                GØGEFUGLE  

 Cuculidae                                   Gøge  

                  -Clamator glandarius       Skadegøg-  

 STRIGIFORMES                                UGLEFUGLE  

                  -Strigiformes sp.          Alle arter-  

 CAPRIMULGIFORMES                            NATRAVNE  

 Caprimulgidae                               Natravne  

                  -Carpimulgidae sp.         Alle arter-  

 APODIFORMES                                 SEJLERE  

 Apodidae                                    Sejlere  

                  -Apus pallidus             Gråsejler  

                  Apus melba                 Alpesejler  

                  Apus caffer                Kaffesejler-  

 CORACIIFORMES                               SKRIGEFUGLE  

 Alcedinidae                                 Isfugle  

                  Alcedo atthis             Isfugl  

 Meropidae                                   Biædere  

                  -Merops apiaster           Biæder-  

 Coraciidae                                  Ellekrager  

                  -Coracias garrulus         Ellekrage-  

 Upupidae                                    Hærfugle  

                  -Upupa epops               Hærfugl-  

 PICIFORMES                                  SPÆTTEFUGLE  

                  -Piciformes sp.            Alle arter-  

 PASSERIFORMES                               SPURVEFUGLE  

 Alaudidae                                   Lærker  

                  -Calandrella brachydactyla Korttået lærke  

                  Calandrella rufescens      Dværglærke  

                  Melanocorypha calandra     Kalanderlærke  

                  Melanocorypha leucoptera   Hvidvinget lærke  

                  Melanocorypha              Sort lærke  

                  yeltoniensis  

                  Galerida theklae           Kortnæbbet toplærke  

                  Eremophila alpestris       Bjerglærke-  

 Hirundinidae                                Svaler  

                  -Hirundinidae sp.          Alle arter-  

 Motacillidae                                Pibere og Vipstjerter  

                  -Motacillidae sp.          Alle arter-  

 Laniidae                                    Tornskader  

                  Laniidae sp.              Alle arter  

 Bombycillidae                               Silkehaler  

                  -Bombycilla garrulus       Silkehale-  

 Cinclidae                                   Vandstære  

                  -Cinclus cinclus           Vandstær-  

 Troglodytidae                               Gærdesmutter  

                  -Troglogytes troglodytes   Gærdesmutte-  

 Prunellidae                                 Jernspurve  

                  -Prunellidae sp.           Alle arter-  

 Muscicapidae                                Drosselfugle  

 Turdinae                                    Drosselgruppen  

                  -Saxicola rubetra          Bynkefugl  

                  Saxicola torquata          Sortstrubet bynkefugl  

                  Oenanthe oenanthe          Stenpikker  

                  Oenanthe pleschanka        Nonnestenpikker  

                  (leucomela)  

                  Oenanthe hispanica         Middelhavsstenpikker  

                  Oenanthe isabellina        Isabellastenpikker  

                  Oenanthe leucura           Sørgestenpikker  

                  Cercotrichas galactotes    Trænattergal  

                  Monticola saxatilis        Stendrossel  

                  Monticola solitarius       Blådrossel  

                  Phoenicurus ochruros       Husrødstjert  

                  Phoenicurus phoenicurus    Rødstjert  

                  Erithacus rubecula         Rødhals  

                  Luscinia megarhynchos      Sydlig nattergal  

                  Luscinia luscinia          Nattergal  

                  Luscinia (Cyanosylvia)     Blåhals  

                  svecica  

                  Tarsiger cyanurus          Blåstjert-  

 Sylviinae                                   Sangere  

                  -Sylviinae sp.             Alle arter-  

 Regulinae                                   Fuglekonger  

                  -Regulinae sp.             Alle arter-  

 Muscicapinae                                Fluesnappere  

                  -Muscicapinae sp.          Alle arter-  

 Timaliinae                                  Timalier  

                  -Panurus biarmicus         Skægmejse-  

 Paridae                                     Mejser  

                  -Paridae sp.               Alle arter-  

 Sittidae                                    Spætmejser  

                  -Sittidae sp.              Alle arter-  

 Certhiidae                                  Træløbere  

                  -Certhiidae sp.            Alle arter-  

 Emberizidae                                 Værlinger  

                  -Emberiza citrinella       Gulspurv  

                  Emberiza leucocephala      Hvidkindet værling  

                  Emberiza cirlus            Gærdeværling  

                  Emberiza cineracea         Gulgrå værling  

                  Emberiza caesia            Rustværling  

                  Emberiza cia               Klippeværling  

                  Emberiza schoeniclus       Rørspurv  

                  Emberiza melanocephala     Hætteværling  

                  Emberiza aureola           Gulbrystet værling  

                  Emberiza pusilla           Dværgværling  

                  Emberiza rustica           Pileværling  

                  Plectrophenax nivalis      Snespurv  

                  Calcarius lapponicus       Laplandsværling-  

 Fringillidae                                Finker  

                  -Carduelis chloris         Grønirisk  

                  Carduelis carduelis        Stillits  

                  Carduelis spinus           Grønsisken  

                  Carduelis flavirostris     Bjergirisk  

                  Carduelis cannabina        Tornirisk  

                  Carduelis flammea          Gråsisken  

                  Carduelis hornemanni       Hvidsisken  

                  Serinus citrinella         Citronsisken  

                  Serinus serinus            Gulirisk  

                  Loxia curvirostra          Lille korsnæb  

                  Loxia pytyopsittacus       Stor korsnæb  

                  Loxia leucoptera           Hvidvinget korsnæb  

                  Pinicola enucleator        Krognæb  

                  Carpodacus erythrinus      Karmindompap  

                  Rhodopechys githaginea     Ørkendompap  

                  Coccothraustes             Kærnebider  

                  cococothraustes-  

 Ploceidae                                   Væverfugle  

                  -Petronia petronia         Stenspurv  

                  Montifringilla nivalis     Snefinke-  

 Sturnidae                                   Stære  

                  -Sturnus unicolor          Ensfarvet stær  

                  Sturnus roseus             Rosenstær-  

 Oriolidae                                   Piroler  

                  -Oriolus oriolus           Pirol-  

 Corvidae                                    Kragefugle  

                  -Perisoreus infaustus      Lavskrige  

                  Cyanopica cyanus           Blåskade  

                  Nucifraga caryocatactes    Nøddekrige  

                  Pyrrhocorax pyrrhocorax    Alpekrage  

                  Pyrrhocorax graculus       Alpeallike-  

 REPTILIA                                    KRYBDYR  

 TESTUDINES                                  SKILDPADDER  

 Testudinidae                                Landskildpadder  

                  -Testudo hermanni          Græsk landskildpadde  

                  Testudo graeca             Maurisk landskildpadde  

                  Testudo marginata          Bredrandet  

                                             landskildpadde-  

 Emydidae                                    Sumpskildpadder  

                  -Emys orbicularis          Europæisk sumpskildpadde  

                  Mauremys caspica           Kaspisk sumpskildpadde-  

 Dermochelyidae                              Læderskildpadder  

                  Dermochelys coriacea      Læderskildpadde  

 Cheloniidae                                 Havskildpadder  

                  -Caretta caretta           Uægte karetteskildpadde  

                  Lepidochelys kempii        Atlantisk ridley  

                  Chelonia mydas             Suppeskildpadde  

                  Eretmochelys imbricata     Ægte karetteskildpadde-  

 SAURIA                                      ØGLER  

 Gekkonidae                                  Gekkoer  

                  -Cyrtodactylus kotschyi    Ægæisk nøgenfingergekko-  

 Chamaeleonidae                              Kamæleoner  

                  -Chamaeleo chamaeleon      Europæisk kamæleon-  

 Lacertidae                                  De egentlige firben  

                  Algyroides marchii        Spansk kølfirben  

                  Lacerta lepida             Perlefirben  

                  Lacerta parva              art af firben  

                  Lacerta simonyi            art af firben  

                  Lacerta princeps           art af firben  

                  Lacerta viridis            Smaragdfirben  

                  Podarcis muralis           Murfirben  

                  Podarcis lilfordi          Lilfords murfirben  

                  Podarcis sicula            Ruinfirben  

                  Podarcis filfolensis       Maltesisk murfirben-  

 Scincidae                                   Skinker  

                  -Ablepharus kitaibelii     Johannesøgle-  

 OPHIDIA                                     SLANGER  

 Colubridae                                  Snoge  

                  -Coluber hippocrepis       Hesteskosnog  

                  Elphe situla               Leopardsnog  

                  Elephe quatuorlineata      Firstribet snog  

                  Elephe longissima          Æskulapsnog  

                  Coronella austriaca        Glatsnog-  

 Viperidae                                   Hugorme  

                  -Vipera ursinii            Orsinis hugorm  

                  Vipera latasti             Latastes hugorm  

                  Vipera ammodytes           Sandhugorm  

                  Vipera xanthina            Bjerghugorm  

                  Vipera lebetina            Levants hugorm  

                  Vipera kaznakovi           art af hugorm-  

 AMPHIBIA                                    PADDER  

 CAUDATA                                     HALEPADDER  

 Salamandridae                               Egentlige salamandre  

                  -Salamandra (Mertensiella) Kaukasussalamander  

                  luschani  

                  Salamandrina terdigitata   Brillesalamander  

                  Chioglossa lusitanica      Gulstribet salamander  

                  Triturus cristatus         Stor vandsalamander-  

 Proteidae                                   Hulepadder  

                  -Proteus anguinus          Hulepadde-  

 ANURA                                       SPRINGPADDER  

 Discoglossidae                              De skivetungede frøer  

                  -Bombina variegata         Gulbuget klokkefrø-  

                  -Bombina bombina           Klokkefrø-  

                  -Alytes obstetricans       Fødselshjælperfrø-  

                  -Alytes cisternasii        Iberisk  

                                             fødselshjælperfrø-  

 Pelobatidae                                 Pelobatider  

                  -Pelobates cultripes       Spansk løgfrø-  

                  -Pelobates fuscus          Løgfrø-  

 Bufonidae                                   Tudser  

                  -Bufo calamita             Strandtudse-  

                  -Bufo viridis              Grønbroget tudse-  

 Hylidae                                     Løvfrøer  

                  -Hyla arborea              Løvfrø-  

 Ranidae                                     De egentlige frøer  

                  -Rana arvalis              Spidssnudet frø-  

                  -Rana dalmatina            Springfrø-  

                  -Rana latastei             Italiensk frø-  

 ------------------------------------------------------------------  

 APPENDIX III  

 ------------------------------------------------------------------  

 1. Højere        2. Appendix III            3. Danske navne  

    systematiske     (Liste III)  

    enheder          Beskyttede dyre-  

                     arter (* 2)  

 -------------------------------------------------------------------  

 MAMMALIA                                    PATTEDYR  

 INSECTIVORA                                 INSEKTÆDERE  

 Erinaceidae                                 Pindsvin  

                  -Erinaceus europaeus       Pindsvin-  

 Soricidae                                   Spidsmus  

                  -Soricidae sp.             Alle arter-  

 MICROCHIROPTERA                             SMÅFLAGERMUS  

 Vespertilionidae                            Barnæser  

                  -Pipistrellus pipistrellus Dværgflagermus-  

 DUPLICIDENTATA                              HARER, PIBEHARER, KANINER  

 Leporidae                                   Harer og Kaniner  

                  -Lepus timidus             Snehare-  

                  -Lepus capensis            Hare-  

                  -(europaeus)-  

 RODENTIA                                    GNAVERE  

 Sciuridae                                   Egern  

                  -Sciurus vulgaris          Egern-  

                  -Marmota marmota           Alpemurmeldyr-  

 Castoridae                                  Bævere  

                  -Castor fiber              Bæver-  

 Gliridae                                    Syvsovere  

                  -Gliridae sp.              Alle arter-  

 Microtidae                                  Studsmus  

                  -Microtus ratticeps        Markrotte-  

                  -(oeconomus)-  

                  -Microtus nivalis          Snemus-  

                  -(lebrunii)-  

 CETACEA                                     HVALER  

                  -Cetacea sp.               Alle arter, som ikke er  

                  sp. på liste II            omfattet af liste II-  

 CARNIVORA                                   ROVDYR  

 Mustelidae                                  Mårer  

                  -Meles meles               Grævling-  

                  -Mustela erminea           Lækat eller Hermelin-  

                  -Mustela nivalis           Brud-  

                  -Putorius (Mustela)        Ilder  

                  putorius  

                  Martes martes              Skovmår  

                  Martes foina               Husmår-  

 Viverridae                                  Viverrer  

                  -Viverridae sp.            Alle arter-  

 Felidae                                     Kattefamilien  

                  -Felis catus               Vildkat  

                  (silvestris)  

                  Lynx lynx                  Los-  

 Phocidae                                    De egentlige sæler  

                  -Phoca vitulina            Spættet sæl  

                  Pusa (phoca)               Ringsæl  

                  hispida  

                  Pagophilus groenlandicus   Grønlandssæl  

                  (Phoca groenlandica)  

                  Erignathus barbatus        Remmesæl  

                  Halichoerus grypus         Gråsæl  

                  Cystophora cristata        Klapmyds-  

 ARTIODACTYLA                                DE PARRET-TÅEDE HOVDYR  

 Suidae                                      Svin  

                  -Sus scrofa meridionalis   Vildsvin-  

 Cervidae                                    Hjorte  

                  -Ovis aries (musimon,      Mufflon  

                  ammon)  

                  Capra ibex                 Alpestenbuk  

                  Capra pyrenaica            Pyrenæisk stenbuk  

                  Rupicapra rupicapra        Gemse-  

 AVES                                        FUGLE  

                  Aves sp. -                 -alle arter, som ikke er-  

                  sp. på liste II            -omfattet af liste II,  

                                             med undtagelse af:  

                  Larus marinus              Svartbag  

                  Larus fuscus               Sildemåge  

                  Larus argentatus           Sølvmåge  

                  Columba palumbus           Ringdue  

                  Passer domesticus          Gråspurv  

                  Sturnus vulgaris           Stær  

                  Garrulus glandarius        Skovskade  

                  Pica pica                  Husskade  

                  Corvus monedula            Allike  

                  Corvus frugilegus          Råge  

                  Corvus corone (corone og   Gråkrage  

                  cornix)-  

 REPTILIA                                    KRYBDYR  

                                             -Alle arter, som ikke er  

                  Reptilia sp. -             omfattet af liste II.  

                  sp. på liste II-  

 AMPHIBIA                                    PADDER  

                                             -Alle arter, som ikke er  

                  Amphibia sp. -             omfattet af liste II.  

                  sp. på liste II-  

 --------------------------------------------------------------------  

 APPENDIX IV  

 ------------------------------------------------------------------  

 1. Højere        1. Appendix IV (Liste IV)  

    systematiske     Forbudte midler og metoder til ihjelslagning,  

    enheder          indfangning og andre former for udnyttelse.  

 ------------------------------------------------------------------  

 MAMALIA/PATTEDYR    Snarer  

                     Levende lokkedyr, som er blinde eller lemlæstede  

                     Båndoptagere  

                     Elektriske apparater, som kan dræbe eller lamme  

                     Kunstigt lys  

                     Spejle og lignende blændende anordninger  

                     Anordninger til belysning af målet  

                     Sigteanordninger til skydning om natten,  

                        med elektroniske billedforstærker eller  

                        billedkonverter  

                     Sprængstoffer (* 3)  

                     Net (* 4)  

                     Fælder (* 4)  

                     Gift og madding indeholdende gift eller  

                        bedøvende midler  

                     Gasning og udrygning  

                     Halv- eller helautomatiske våben, hvis  

                        magasin kan rumme mere en to patroner  

                     Flyvemaskiner  

                     Motorkøretøjer i bevægelse  

 -----------------------------------------------------------------  

 ------------------------------------------------------------------  

 1. Højere        1. Appendix IV (Liste IV)  

    systematiske     Forbudte midler og metoder til ihjelslagning,  

    enheder          indfangning og andre former for udnyttelse.  

 ------------------------------------------------------------------  

 AVES/FUGLE          Snarer (* 5)  

                     Limpinde  

                     Kroge  

                     Levende lokkedyr, som er blinde eller lemlæstede  

                     Båndoptagere  

                     Elektriske anordninger, som kan dræbe eller lamme  

                     Kunstigt lys  

                     Spejle og lignende blændende anordninger  

                     Anordninger til belysning af målet  

                     Sigteanordninger til skydning om natten,  

                        med elektroniske billedforstærker eller  

                        billedkonverter  

                     Sprængstoffer  

                     Net  

                     Fælder  

                     Gift og madding indeholdende gift eller  

                        bedøvende midler  

                     Gasning og udrygning  

                     Halv- eller helautomatiske våben, hvis  

                        magasin kan rumme mere en to patroner  

                     Flyvemaskiner  

                     Motorkøretøjer i bevægelse  

 -------------------------------------------------------------  

Konventionen trådte i medfør af artikel 19, stk. 2, i kraft den 1. juni 1982.

Danmarks ratifikationsinstrument deponeredes hos Europarådets generalsekretær den 8. september 1982. I henhold til artikel 19, stk. 3, trådte konventionen for Danmarks vedkommende i kraft den 1. januar 1983. Konventionen gælder ikke for Færøerne og Grønland

Foruden Danmark har følgende lande ratificeret eller tiltrådt konventionen: Finland, Grækenland, Irland, Italien, Liechtenstein, Luxembourg, Nederlandene, Portugal, Schweiz, Sverige, Storbritannien, Tyrkiet, Forbundsrepublikken Tyskland og Østrig.

Endvidere har De europæiske Fælleskaber godkendt konventionen.

I henhold til artikel 22, stk. 1, tog Storbritannien i forbindelse med deponeringen af ratifikationsinstrumentet forbehold vedrørende arter anført i liste I til III og vedrørende midler og metoder til ihjelslagning, indfangning og anden udnyttelse opregnet i liste IV. Nærmere oplysning om forbeholdene kan fås ved henvendelse til fredningsstyrelsen.

Udenrigsministeriet, den 15. september 1986

UFFE ELLEMANN-JENSEN

--------

Redaktionel note
  • (* 5) Undtagen Lagopus (Rype) nord for breddegraden 58 grader N.
  • (* 4) Hvis de anvendes ved massefangst eller ihjelslagning, eller ikke-selektiv fangst eller ihjelslagning.
  • (* 3) Undtagen ved hvalfangst.
  • (* 2) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes.
  • (* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.