Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Den fulde tekst

Bekendtgørelse af ændringer i bilagene til konventionen af 19. september 1979 om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter samt naturlige levesteder


I tilslutning til Udenrigsministeriets bekendtgørelse nr. 83 af 15.

september 1986 af konventionen af 19. september 1979 om beskyttelse

af Europas vilde dyr og planter samt naturlige levesteder

( Bern-konventionen ) samt Udenrigsministeriets bekendtgørelse nr.

89 af 13. september 1990 af ændringer i bilagene til konventionen af

     19. september 1979 om beskyttelse af Europas vilde dyr og planter

samt naturlige levesteder meddeles det, at der med virkning fra den

     12. april 1991 og den 7. marts 1992 er vedtaget følgende ændringer i

konventionens liste I, der omfatter strengt beskyttede plantearter.

Der er endvidere rettelser til de tidligere meddelte lister II og

III, der omfatter henholdsvis strengt beskyttede og beskyttede

dyrearter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

  FLORA                                          PLANTER  

 PTERIDOPHYTA                                    KARSPOREPLANTER  

 Aspleniaceae                                    Radeløvfamilien  

                      Asplenium hemionitis       Art af Radeløv  

                     L.  

                      Asplenium jahandiezii      Art af Radeløv  

                     (Litard.) Rouy  

 Blechnaceae                                     Kambregnefamilien  

                     Woodwardia radicans         Art af slægt nær  

                    (L.) Sm.                     Kambregne  

 Dicksoniaceae  

                     Culcita macrocarpa  

                    C.Presl  

 Dryopteridaceae                                 Mangeløvfamilien  

                     Dryopteris corleyi          Art af Mangeløv  

                    Fraser-Jenkins  

                     Polystichum drepanum        Art af Skjoldbregne  

                    (Swartz) C.Presl  

 Hymenophyllaceae                                Hindebregnefamilien  

                     Hymenophyllum maderensis    Art af Hindebregne  

                     Trichomanes speciosum       Art af slægt nær  

                    Willd.                       Hindebregne  

 Isoetaceae                                      Brasenfødefamilien  

                     Isoetes azorica             Art af Brasenføde  

                    Durieu ex Milde  

                     Isoetes boryana             Art af Brasenføde  

                    Durieu  

                     Isoetes malinverniana       Sydeuropæisk  

                    Cesati & De Not.             Brasenføde  

 Marsileaceae                                    Pilledragerfamilien  

                     Marsilea azorica            Art af Kløverbregne  

                    Launert  

                     Marsilea batardae           Art af Kløverbregne  

                    Launert  

                     Marsilea quadrifolia        Kløverbregne  

                    L.  

                     Marsilea strigosa           Art af Kløverbregne  

                    Willd.  

 --------------------------------------------------------------------  

 (* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det  

    omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske  

    arter.  

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                     Pilularia minuta (* 2)      Art af Pilledrager  

                    Durieu ex A. Braun  

 Ophioglossaceae                                 Slangetungefamilien  

                     Botrychium simplex          Enkelt Månerude  

                    E. Hitchc.  

                     Ophioglossum polyphyllum    Art af Slangetunge  

                    A. Braun  

 Salviniaceae                                    Svømmebladfamilien  

                     Salvinia natans (* 2)       Svømmeblad  

                    (L.) All.  

 GYMNOSPERMAE                                    NØGENFRØEDE  

 Pinaceae                                        Granfamilien  

                     Abies nebrodensis           Art af Ædelgran  

                    (Lojac.) Mattei  

 ANGIOSPERMAE                                    DÆKFRØEDE  

 Agavaceae                                       Agavefamilien  

                     Dracaena draco              Drageblodstræ  

                    L.  

 Alismataceae                                    Skebladfamilien  

                     Caldesia parnassifolia  

                    (L.) Parl.  

                     Luronium natans             Vandranke  

                    (L.) Rafin.  

 Amaryllidaceae                                  Narcisfamilien  

                     Leucojum nicaeense          Art af Hvidblomme  

                    Ard.  

                     Narcissus longispathus      Art af Narcis  

                    Pugsley  

                     Narcissus nevadensis        Art af Narcis  

                    Pugsley  

                     Narcissus scaberulus        Art af Narcis  

                    Henriq.  

                     Narcissus triandrus         Orkideenarcis  

                    L.  

                     Narcissus viridiflorus      Art af Narcis  

                    Schousboe  

                     Sternbergia candida  

                    B. Mathew & Baytop  

 Apocynaceae                                     Singrønfamilien  

                     Rhazya orientalis (* 2)  

                    (Decne.) A.DC.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 2) Ikrafttrædelse 7. marts 1992, for alle øvrige arter er ikrafttrædelsen 12. april 1991.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Araceae                                         Arumfamilien  

                     Arum purpureospathum        Art af Arum  

                    Boyce  

 Aristolochiaceae                                Slangerodfamilien  

                     Aristolochia samsunensis    Art af Slangerod  

                    Davis  

 Asclepiadaceae                                  Svalerodfamilien  

                     Caralluma burchardii  

                    N.E.Brown  

                     Ceropegia chrysantha  

                    Svent.  

 Berberidaceae                                   Berberisfamilien  

                     Berberis maderensis         Art af Berberis  

                    Lowe  

 Boraginaceae                                    Rubladfamilien  

                     Alkanna pinardii  

                    Boiss.  

                     Echium gentianoides         Art af Slangehoved  

                    Webb ex Coincy  

                     Lithodora nitida  

                    (H.Ern) R. Fernandes  

                     Myosotis azorica            Art af Forglemmigej  

                    H.C. Watson  

                     Omphalodes kuzinskyana      Art af Kærminde  

                    Willk.  

                     Onosma halophila            Art af Æseltunge  

                    Boiss. & Heldr.  

                     Onosma propontica           Art af Æseltunge  

                    Aznav.  

 Campanulaceae                                   Klokkefamilien  

                    Asyneuma giganteum  

                   (Boiss.) Bornm.  

                    Azorina vidalii  

                   (H.C.Watson) Feer  

                    Campanula damboldtiana       Art af Klokke  

                   Davis  

                    Campanula lycica             Art af Klokke  

                   Sorger & Kit Tan  

                    Campanula morettiana         Art af Klokke  

                   Reichenb.  

                    Jasione lusitanica           Art af Blåmunke  

                   A.DC.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Musschia aurea  

                   (L.f.) DC.  

                    Musschia wollastonii  

                   Lowe  

                    Physoplexis comosa  

                   (L.) Schur  

                    Trachelium asperuloides (* 2)  

                   Boiss. & Orph.  

 Caprifoliaceae                                  Gedebladfamilien  

                    Sambucus palmensis           Art af Hyld  

                   Chr. Sm.  

 Caryophyllaceae                                 Nellikefamilien  

                    Arenaria nevadensis          Art af Markarve  

                   Boiss. & Reuter  

                    Arenaria provincialis        Art af Markarve  

                   Chater & Halliday  

                    Dianthus rupicola            Art af Nellike  

                   Biv.  

                    Herniaria algarvica          Art af Brudurt  

                   Chaudri  

                    Herniaria maritima           Art af Brudurt  

                   Link  

                    Moehringia fontqueri         Art af Skovarve  

                   Pau  

                    Moehringia tommasinii        Art af Skovarve  

                   Marches.  

                    Petrocoptis grandiflora      Art af Klippelimurt  

                   Rothm.  

                    Petrocoptis montsicciana     Art af Klippelimurt  

                   O.Bolos & Rivas Martinez  

                    Petrocoptis pseudoviscosa    Art af Klippelimurt  

                   Casas  

                    Saponaria halophila          Art af Sæbeurt  

                   Hedge & Huber-Morath  

                    Silene furcata               Underart af Limurt  

                   Rafin. ssp. angustiflora  

                   (Rupr.) Walthers  

                    Silene haussknechtii (* 2)   Art af Limurt  

                   Heldr. ex Hausskn.  

                    Silene hifacensis            Art af Limurt  

                   Rouy ex Willk.  

                    Silene holzmannii (* 2)      Art af Limurt  

                   Heldr. ex Boiss.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 2) Ikrafttrædelse 7. marts 1992, for alle øvrige arter er ikrafttrædelsen 12. april 1991.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Silene mariana               Art af Limurt  

                   Pau  

                    Silene pompeiopolitana       Art af Limurt  

                   Gay ex Boiss.  

                    Silene salsuginea            Art af Limurt  

                   Huber-Morath  

                    Silene sangaria              Art af Limurt  

                   Coode & Cullen  

 Chenopodiaceae                                  Salturtfamilien  

                    Beta adanensis               Art af Bede  

                   Pamuk. apud Aellen  

                    Beta trojana                 Art af Bede  

                   Pamuk. apud Aellen  

                    Kalidiopsis wagenitzii  

                   Aellen  

                    Microcnemum coralloides  

                   (Loscos & Pardo) Font Quer  

                   ssp. anatolicum  

                   Wagenitz  

                    Salsola anatolica            Art af Sodaurt  

                   Aellen  

                    Suaeda cucullata             Art af Strandgåsefod  

                   Aellen  

 Cistaceae                                       Soløjefamilien  

                    Helianthemum alypoides       Art af Soløje  

                   Losa & Rivas Goday  

                    Helianthemum                 Art af Soløje  

                    bystropogophyllum  

                   Svent.  

                    Helianthemum caput-felis     Art af Soløje  

                   Boiss.  

 Compositae                                      Kurvblomstfamilien  

                    Anacyclus latealatus         Art af Bertram  

                   Huber-Morath  

                    Anthemis halophila           Art af Gåseurt  

                   Boiss. & Bal.  

                    Argyranthemum lidii  

                   Humphries  

                    Argyranthemum pinnatifidum  

                   (L.F.) Lowe ssp.  

                    succulentum (Lowe)  

                   Humphries  

                    Argyranthemum winterii  

                   (Svent.) Humphries  

                    Artemisia insipida           Art af Bynke  

                   Vill.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Artemisia pancicii           Art af Bynke  

                   (Janka) Ronn.  

                    Atractylis arbuscula         Art af Strålehoved  

                   Svent. & Michaelis  

                    Atractylis preauxiana        Art af Strålehoved  

                   Schultz Bip.  

                    Carduus myriacanthus         Art af Tidsel  

                   Salzm. ex DC.  

                    Carlina diae                 Art af Bakketidsel  

                   (Rech. fil.) Meusel & Kæstner  

                    Centaurea alba               Underart af Knopurt  

                   L. ssp. heldreichii  

                   (Halacsy) Dostal(* 3)  

                    Centaurea alba               Underart af Knopurt  

                   L. ssp. princeps  

                   (Boiss. & Heldr.) Gugler(* 4)  

                    Centaurea attica             Underart af Knopurt  

                   Nyman ssp. megarensis  

                   (Halacsy & Hayek) Dostal(* 5)  

                    Centaurea borjae             Art af Knopurt  

                   Valdes-Berm. & Rivas Goday  

                    Centaurea citricolor         Art af Knopurt  

                   Font Quer  

                    Centaurea corymbosa          Art af Knopurt  

                   Pourret  

                    Centaurea hermannii          Art af Knopurt  

                   F. Hermann  

                    Centaurea kartschiana        Art af Knopurt  

                   Scop.  

                    Centaurea pinnata            Art af Knopurt  

                   Pau  

                    Centaurea pulvinata          Art af Knopurt  

                   (G. Blanca) G. Blanca  

                    Centaurea tchihatcheffii     Art af Knopurt  

                   Fich. & Mey.  

                    Crepis granatensis           Art af Høgeskæg  

                   (Willk.) G. Blanca &  

                   M. Cueto  

                    Crepis purpurea              Art af Høgeskæg  

                   (Willd.) Bieb.  

                    Erigeron frigidus            Art af Bakkestjerne  

                   Boiss. ex DC.  

                    Helichrysum gossypinum        Art af  

                   Webb                           Evighedsblomst  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 3) Tidligere listet som Centaurea heldreichii.

(* 4) Tidligere listet som Centaurea princeps.

(* 5) Tidligere listet som Centaurea megarensis.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Helichrysum sibthorpii       Art af  

                   Rouy                           Evighedsblomst  

                    Hymenostemma pseudanthemis  

                   (G. Kunze)  

                   Willd.  

                    Hypochoeris oligocephala     Art af Kongepen  

                   (Svent. & Bramwell) Lack  

                    Jurinea cyanoides            Art af Bisamtidsel  

                   (L.) Reichenb.  

                    Jurinea fontqueri            Art af Bisamtidsel  

                   Cuatrec.  

                    Lactuca watsoniana           Art af Salat  

                   Trelease  

                    Leontodon boryi              Art af Borst  

                   Boiss. ex DC.  

                    Leontodon microcephalus      Art af Borst  

                   (Boiss. ex DC.) Boiss.  

                    Ligularia sibirica           Art af Nøkketunge  

                   (L.) Cass.  

                    Onopordum carduelium         Art af Æselfoder  

                   Bolle  

                    Onopordum nogalesii          Art af Æselfoder  

                   Svent.  

                    Pericallis hadrosomus  

                   Svent.  

                    Picris willkommii            Art af Bittermælk  

                   (Schultz Bip.) Nyman  

                    Santolina elegans            Art af Cypresurt  

                   Boiss. ex DC.  

                    Senecio elodes               Art af Brandbæger  

                   Boiss. ex DC.  

                    Senecio nevadensis           Art af Brandbæger  

                   Boiss. & Reuter  

                    Sonchus erzincanicus         Art af Svinemælk  

                   Matthews  

                    Stemmacantha cynaroides  

                   Cass.  

                    Sventenia bupleuroides  

                   Font Quer  

                    Tanacetum ptarmiciflorum     Art af Guldknap  

                   (Webb) Schultz Bip.  

                    Wagenitzia lancifolia  

                   (Sieber ex Sprengel) Dostal  

 Convolvulaceae                                  Snerlefamilien  

                    Convolvulus caput-medusae    Art af Snerle  

                   Lowe  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Convolvulus lopez-socasi     Art af Snerle  

                   Svent.  

                    Convolvulus massonii         Art af Snerle  

                   A.Dietr.  

                    Convolvulus pulvinatus       Art af Snerle  

                   Sa'ad  

                    Pharbitis preauxii           Art af slægt nær  

                   Webb                          Pragtsnerle  

 Crassulaceae                                    Stenurtfamilien  

                    Aeonium gomerense  

                   Praeger  

                    Aeonium saundersii  

                   Bolle  

 Cruciferae                                      Korsblomstfamilien  

                    Alyssum pyrenaicum (* 6)     Art af Krognål  

                   Lapeyr.  

                    Boleum asperum  

                   (Pers.) Desvaux  

                    Brassica glabrescens         Art af Kål  

                   Poldini  

                    Brassica insularis           Art af Kål  

                   Moris  

                    Coincya rupestris (* 7)  

                   Rouy  

                    Crambe arborea               Art af Strandkål  

                   Webb ex Christ  

                    Crambe laevigata             Art af Strandkål  

                   DC. ex Christ  

                    Crambe sventenii             Art af Strandkål  

                   B.Petters ex  

                   Bramwell & Sunding  

                    Diplotaxis ibicensis         Art af Mursennep  

                   (Pau) Gomez-Campo  

                    Erucastrum palustre          Art af Svinesennep  

                   (Pirona) Vis.  

                    Ionopsidium acaule  

                   (Desf.) Reichenb.  

                    Ionopsidium savianum  

                   (Caruel) Ball ex Arcang.  

                    Murbeckiella sousae          Art af Fjerkarse  

                   Rothm.  

                    Parolinia schizogynoides  

                   Svent.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 6) Tidligere listet som Ptilothrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss.

(* 7) Tidligere listet som Hutera rupestris P. Porta.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Sisymbrium                   Art af Vejsennep  

                    cavanillesianum (* 8)  

                   Valdes & Castroviejo  

                    Sisymbrium confertum         Art af Vejsennep  

                   Stev. ex Turoz  

                    Sisymbrium supinum           Kalk-Vejsennep  

                   L.  

                    Thlaspi cariense             Art af Pengeurt  

                   A. Carlstrøm  

 Cyperaceae                                      Halvgræsfamilien  

                    Eleocharis carniolica        Art af Sumpstrå  

                   Koch  

 Dioscoreaceae                                   Jamsfamilien  

                    Borderea chouardii  

                   (Gaussen) Heslot  

 Dipsacaceae                                     Kartebollefamilien  

                    Dipsacus cephalarioides      Art af Kartebolle  

                   Mathews & Kupicha  

 Droseraceae                                     Soldugfamilien  

                    Aldrovanda vesiculosa  

                   L.  

 Ericaceae                                       Lyngfamilien  

                    Erica scoparia               Underart af  

                   L. ssp. azorica               Klokkelyng  

                   (Hochst.) D.A.Webb  

 Euphorbiaceae                                   Vortemælkfamilien  

                    Euphorbia handiensis         Art af Vortemælk  

                   Burchard  

                    Euphorbia lambii             Art af Vortemælk  

                   Svent.  

                    Euphorbia margalidiana       Art af Vortemælk  

                   Kuhbier & Lewejohann  

                    Euphorbia nevadensis         Art af Vortemælk  

                   Boiss. & Reuter  

                    Euphorbia stygiana           Art af Vortemælk  

                   H.C.Watson  

 Gentianaceae                                    Ensianfamilien  

                    Centaurium rigaulii          Art af Tusindgylden  

                   Esteve  

                    Centaurium somedanum         Art af Tusindgylden  

                   Lainz  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 8) Tidligere listet som Sisumbrium matritense P. W. Ball & Heywood.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Gentiana ligustica           Art af Ensian  

                   R.de Vilmorin & Chopinet  

                    Gentianella anglica          Art af Ensian  

                   (Pugsley) E.F.Warburg  

 Geraniaceae                                     Storkenæbfamilien  

                    Erodium astragaloides        Art af Hejrenæb  

                   Boiss. & Reuter  

                    Erodium chrysanthemum        Art af Hejrenæb  

                   L'Her. ex DC.  

                    Erodium paularense           Art af Hejrenæb  

                   F.Gonzalez & Izco  

                    Erodium rupicola             Art af Hejrenæb  

                   Boiss.  

                    Geranium maderense           Art af Storkenæb  

                   Yeo  

 Gesneriaceae  

                    Jankaea heldreichii  

                   (Boiss.) Boiss.  

                    Ramonda serbica  

                   Pancic  

 Globulariaceae                                  Kugleblomstfamilien  

                    Globularia ascanii           Art af Kugleblomst  

                   Bramwell & Kunkel  

                    Globularia sarcophylla       Art af Kugleblomst  

                   Svent.  

 Gramineae                                       Græsfamilien  

                    Avenula hackelii             Art af Havre  

                   (Henriq.) J.Holub  

                    Bromus bromoideus            Art af Hejre  

                   (Lej.) Crepin  

                    Bromus grossus               Art af Hejre  

                   Desf. ex DC.  

                    Bromus interruptus           Art af Hejre  

                   (Hackel) Druce  

                    Bromus psammophilus          Art af Hejre  

                   P.M.Smith  

                    Coleanthus subtilis  

                   (Tratt.) Seidl  

                    Eremopoa mardinensis  

                   R.Mill  

                    Gaudinia hispanica  

                   Stace & Tutin  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Micropyropsis tuberosa  

                   Romero-Zarco Cabezudo  

                    Puccinellia pungens          Art af Annelgræs  

                   (Pau) Paunero  

                    Stipa austroitalica          Art af Fjergræs  

                   Martinovsky  

                    Stipa styriaca               Art af Fjergræs  

                   Martinovsky  

                    Trisetum subalpestre         Art af Guldhavre  

                   (Hartm.) Neuman  

 Hypericaceae                                    Perikonfamilien  

                    Hypericum salsugineum        Art af Perikon  

                   N.K.B.Robson & Huber-Morath  

 Iridaceae                                       Irisfamilien  

                    Crocus abantensis            Art af Krokus  

                   T.Baytop & Mathew  

                    Crocus etruscus              Art af Krokus  

                   Parl.  

                    Crocus robertianus           Art af Krokus  

                   C.D.Brickell  

                    Iris marsica                 Art af Iris  

                   I.Ricci & Colasante  

 Labiatae                                        Læbeblomstfamilien  

                    Dracocephalum austriacum     Pontisk Dragehoved  

                   L.  

                    Nepeta dirphya               Art af Katteurt  

                   (Boiss.) Heldr. ex Halacsy  

                    Origanum cordifolium (* 9)   Art af Merian  

                   (Aucher & Montbret) Vogel  

                    Origanum dictamnus           Art af Merian  

                   L.  

                    Origanum scabrum             Art af Merian  

                   Boiss. & Heldr.  

                    Rosmarinus tomentosus        Art af Rosmarin  

                   Huber-Morath & Maire  

                    Sideritis cystosiphon        Art af Kortkrone  

                   Svent.  

                    Sideritis discolor           Art af Kortkrone  

                   (Webb ex de Noe) Bolle  

                    Sideritis incana             Underart af  

                   L. ssp. glauca                Kortkrone  

                   (Cav.) Malagarriga  

                    Sideritis infernalis         Art af Kortkrone  

                   Bolle  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 9) Tidligere listet som Amaracus cordifolium Monthet & Aucher.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Sideritis javalambrensis     Art af Kortkrone  

                   Pau  

                    Sideritis marmorea           Art af Kortkrone  

                   Bolle  

                    Sideritis serrata            Art af Kortkrone  

                   Cav. ex Lag.  

                    Teucrium charidemi           Art af Kortlæbe  

                   Sandwith  

                    Teucrium lepicephalum        Art af Kortlæbe  

                   Pau  

                    Teucrium turredanum          Art af Kortlæbe  

                   Losa & Rivas Goday  

                    Thymus aznavourii            Art af Timian  

                   Velen.  

 Leguminosae                                     Ærteblomstfamilien  

                    Anagyris latifolia           Art af Stanktræ  

                   Brouss. ex Willd.  

                    Anthyllis hystrix            Art af Rundbælg  

                   Cardona, Contandr. &  

                   E. Sierra  

                    Astragalus centralpinus      Art af Astragel  

                   Braun-Blanquet  

                    Astragalus macrocarpus       Underart af Astragel  

                   DC. ssp. lefkarensis  

                   Agerer-Kirchoff &  

                   Meikle  

                    Astragalus tremolsianus      Art af Astragel  

                   Pau  

                    Dorycnium spectabile  

                   Webb & Berthel.  

                    Genista dorycnifolia         Art af Visse  

                   Font Quer  

                    Genista holopetala           Art af Visse  

                   (Fleischm. ex Koch) Bald.  

                    Glycyrrhiza iconica          Art af Lakridsrod  

                   Huber-Morath  

                    Lotus azoricus               Art af Kællingetand  

                   P.V.Ball  

                    Lotus callis-viridis         Art af Kællingetand  

                   Bramwell & D.H.Davis  

                    Lotus kunkelii               Art af Kællingetand  

                   (Esteve) Bramwell  

                   & D. H. Davis  

                    Sphaerophysa kotschyana  

                   Boiss.  

                    Teline rosmarinifolia  

                   Webb & Berthel.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Teline salsoloides  

                   Arco & Acebes.  

                    Thermopsis turcica           Art af Rævebønne  

                   Kit Tan, Vural & Kucukødu  

                    Trifolium pachycalyx         Art af Kløver  

                   Zohary  

                    Trifolium saxatile           Art af Kløver  

                   All.  

                    Trigonella arenicola         Art af Bukkehorn  

                   Huber-Morath  

                    Trigonella halophila         Art af Bukkehorn  

                   Boiss.  

                    Trigonella polycarpa         Art af Bukkehorn  

                   Boiss. & Heldr.  

                    Vicia bifoliolata            Art af Vikke  

                   Rodr.  

                    Vicia dennesiana             Art af Vikke  

                   H.C.Watson  

 Lentibulariaceae                                Blærerodfamilien  

                    Pinguicula nevadensis         Art af Vibefedt  

                   (Lindb.) Casper  

 Liliaceae                                       Liljefamilien  

                    Allium grosii                Art af Løg  

                   Font Quer  

                    Allium vuralii               Art af Løg  

                   Kit Tan  

                    Androcymbium europaeum  

                   (Lange) K.Richter  

                    Androcymbium psammophilum  

                   Svent.  

                    Asparagus lycaonicus         Art af Asparges  

                   Davis  

                    Asphodelus bento-rainhae     Art af Dødslilje  

                   Pinto da Silva  

                    Chionodoxa luciliae          Snepryd  

                   Boiss.  

                    Colchicum arenarium          Art af Tidløs  

                   Waldst. & Kit.  

                    Colchicum corsicum           Art af Tidløs  

                   Baker  

                    Colchicum cousturieri        Art af Tidløs  

                   Greuter  

                    Colchicum micranthum         Art af Tidløs  

                   Boiss.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Fritillaria conica           Art af Vibeæg  

                   Boiss.  

                    Fritillaria drenovskii       Art af Vibeæg  

                   Degen & Stoj.  

                    Fritillaria epirotica        Art af Vibeæg  

                   Turrill ex Rix  

                    Fritillaria euboeica         Art af Vibeæg  

                   Rix  

                    Fritillaria gussichiae       Art af Vibeæg  

                   (Degen & Dørfler) Rix  

                    Fritillaria obliqua          Art af Vibeæg  

                   Ker-Gawler  

                    Fritillaria rhodocanakis     Art af Vibeæg  

                   Orph. ex Baker  

                    Fritillaria tuntasia         Art af Vibeæg  

                   Heldr. ex Halacsy  

                    Ornithogalum reverchonii     Art af Fuglemælk  

                   Lange  

                    Scilla odorata               Art af Skilla  

                   Link  

                    Tulipa cypria                Art af Tulipan  

                   Stapf  

                    Tulipa goulimyi              Art af Tulipan  

                   Sealy & Turrill  

                    Tulipa praecox               Art af Tulipan  

                   Ten.  

                    Tulipa sprengeri             Art af Tulipan  

                   Baker  

 Lythraceae                                      Kattehalefamilien  

                    Lythrum flexuosum            Art af Kattehale  

                   Lag.  

                    Lythrum thesioides           Art af Kattehale  

                   M.Bieb.  

 Malvaceae                                       Katostfamilien  

                    Kosteletzkya pentacarpos  

                   (L.) Ledeb.  

 Myricaceae                                      Porsfamilien  

                    Myrica rivas-martinezii      Art af Pors  

                   Santos.  

 Najadaceae                                      Najadefamilien  

                    Najas flexilis                Liden Najade  

                   (Willd.)  

                   Rostk. & W.L.E.Schmidt  

                    Najas tenuissima             Art af Najade  

                   (A.Braun) Magnus  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Orchidaceae                                     Gøgeurtfamilien  

                    Cephalanthera cucullata      Art af Skovlilje  

                   Boiss. & Heldr.  

                    Comperia comperiana  

                   (Steven)  

                   Ascherson & Graebner  

                    Cypripedium calceolus        Fruesko  

                   L.  

                    Dactylorhiza chuhensis       Art af Gøgeurt  

                   Renz & Taub.  

                    Goodyera macrophylla         Art af Knærod  

                   Lowe  

                    Liparis loeselii             Mygblomst  

                   (L.) L.C.M.Richard  

                    Ophrys argolica              Art af Flueblomst  

                   Fleischm.  

                    Ophrys isaura                Art af Flueblomst  

                   Renz & Taub.  

                    Ophrys lunulata              Art af Flueblomst  

                   Parl.  

                    Ophrys lycia                 Art af Flueblomst  

                   Renz & Taub.  

                    Orchis scopulorum            Art af Gøgeurt  

                   Summerhayes  

                    Platanthera obtusata         Underart af  

                   (Pursh) Lindley               Gøgelilje  

                   ssp. oligantha  

                   (Turcz.) Hulten  

                    Spiranthes aestivalis        Art af Skrueaks  

                   (Poiret) L.C.M.Richard  

 Paeoniaceae                                     Pæonfamilien  

                    Paeonia cambessedesii        Art af Pæon  

                   (Willk.) Willk.  

                    Paeonia clusii               Underart af Pæon  

                   F.C.Stern ssp. rhodia  

                   (Stearn) Tzanoudakis  

                    Paeonia parnassica           Art af Pæon  

                   Tzanoudakis  

 Palmae                                          Palmefamilien  

                    Phoenix theophrasti          Art af Daddelpalme  

                   W. Greuter  

 Papaveraceae                                    Valmuefamilien  

                    Papaver lapponicum           Art af Valmue  

                   (Tolm.) Nordh.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Pittosporaceae  

                    Pittosporum coriaceum        Art af Klæbefrø  

                   Dryander ex Aiton  

 Plumbaginaceae                                  Hindebægerfamilien  

                    Armeria pseudarmeria         Art af Engelskgræs  

                   (Murray) Mansfield  

                    Armeria rouyana              Art af Engelskgræs  

                   Daveau  

                    Armeria soleirolii           Art af Engelskgræs  

                   (Duby) Godron  

                    Armeria velutina             Art af Engelskgræs  

                   Welw. ex Boiss. & Reuter  

                    Limonium anatolicum          Art af Hindebæger  

                   Hedge  

                    Limonium arborescens         Art af Hindebæger  

                   (Brouss.) O. Kuntze  

                    Limonium dendroides          Art af Hindebæger  

                   Svent.  

                    Limonium spectabile          Art af Hindebæger  

                   (Svent.)  

                   Kunkel & Sunding  

                    Limonium sventenii           Art af Hindebæger  

                   Santos & Fernandez Galvan  

                    Limonium tamaricoides        Art af Hindebæger  

                   Bokhari  

 Polemoniaceae                                   Floksfamilien  

                    Polemonium boreale           Polar-Jakobsstige  

                   Adams  

 Polygonaceae                                    Syrefamilien  

                    Polygonum praelongum         Art af Pileurt  

                   Coode & Cullen  

                    Rumex rupestris              Art af Skræppe  

                   Le Gall  

 Primulaceae                                     Kodriverfamilien  

                    Androsace cylindrica         Art af Fjeldarve  

                   DC.  

                    Androsace mathildae          Art af Fjeldarve  

                   Levier  

                    Androsace pyrenaica          Art af Fjeldarve  

                   Lam.  

                    Cyclamen mirabile            Art af Alpeviol  

                   Hildebr.  

                    Lysimachia minoricensis      Art af Fredløs  

                   J.D.Rodriguez  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Primula glaucescens          Art af Kodriver  

                   Moretti  

                    Primula palinuri             Art af Kodriver  

                   Petagna  

                    Primula spectabilis          Art af Kodriver  

                   Tratt.  

                    Soldanella villosa           Art af Alpeklokke  

                   Darracq  

 Ranunculaceae                                   Ranunkelfamilien  

                    Aconitum corsicum            Art af Stormhat  

                   Gayer  

                    Adonis cyllenea              Art af Adonis  

                   Boiss., Heldr. & Orph.  

                    Adonis distorta              Art af Adonis  

                   Ten.  

                    Aquilegia bertolonii         Bertolonis Akeleje  

                   Schott  

                    Aquilegia ottonis Orph. ex   Underart af Akeleje  

                   Boiss.  

                   ssp. taygetea (Orph.) Strid  

                    Aquilegia pyrenaica          Underart af  

                   L. ssp. cazorlensis (* 10)    Pyrenæisk  

                   (Heywood) Galiano &           Akeleje  

                   Rivas Martinez  

                    Pulsatilla patens            Åbenbægret Kobjælde  

                   (L.) Miller  

                    Ranunculus fontanus          Art af Ranunkel  

                   C.Presl  

 Resedaceae                                      Resedafamilien  

                    Reseda decursiva             Art af Reseda  

                   Forskål  

 Rosaceae                                        Rosenfamilien  

                    Bencomia brachystachya  

                   Svent.  

                    Bencomia sphaerocarpa  

                   Svent.  

                    Chamaemeles coriacea  

                   Lindl.  

                    Crataegus dikmensis          Art af Hvidtjørn  

                   Pojark  

                    Dendriopoterium pulidoi  

                   Svent.  

                    Potentilla delphinensis      Dauphine-Potentil  

                   Gren. & Godron  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

(* 10) Tidligere listet som Aquilegia cazorlensis Heywood.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Pyrus anatolica              Art af Pære  

                   Browicz  

 Rubiaceae                                       Krapfamilien  

                    Galium globuliferum          Art af Snerre  

                   Huber-Morath & Reese  

                    Galium viridiflorum          Art af Snerre  

                   Boiss. & Reuter  

 Rutaceae                                        Rudefamilien  

                    Ruta microcarpa              Art af Rude  

                   Svent.  

 Santalaceae                                     Sandelfamilien  

                    Kunkeliella subsucculenta  

                   Kammer  

                    Thesium ebracteatum          Hørbladet Nålebæger  

                   Hayne  

 Sapotaceae  

                    Sideroxylon marmulano  

                   Banks ex Lowe  

 Saxifragaceae                                   Stenbrækfamilien  

                    Saxifraga berica             Art af Stenbræk  

                   (Beguinot) D.A.Webb  

                    Saxifraga cintrana           Art af Stenbræk  

                   Kuzinsky ex Willk.  

                    Saxifraga florulenta         Rigtblomstrende  

                   Moretti                       Stenbræk  

                    Saxifraga hirculus           Gul Stenbræk  

                   L.  

                    Saxifraga portosanctana      Art af Stenbræk  

                   Boiss.  

                    Saxifraga presolanensis      Presolana-Stenbræk  

                   Engl.  

                    Saxifraga tombeanensis       Art af Stenbræk  

                   Boiss. ex Engl.  

                    Saxifraga valdensis          Valdenser-Stenbræk  

                   DC.  

                    Saxifraga vayredana          Art af Stenbræk  

                   Luizet  

 Scrophulariaceae                                Maskeblomstfamilien  

                    Euphrasia azorica            Art af Øjentrøst  

                   H.C.Watson  

                    Euphrasia grandiflora        Art af Øjentrøst  

                   Hochst.  

                    Isoplexis chalcantha  

                   Svent. & O'Shanahan  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Isoplexis isabelliana  

                   (Webb & Berthel.) Masferrer  

                    Linaria flava                Art af Torskemund  

                   (Poiret) Desf.  

                    Linaria hellenica            Art af Torskemund  

                   Turrill  

                    Linaria ricardoi             Art af Torskemund  

                   Cout.  

                    Linaria tursica              Art af Torskemund  

                   B.Valdes & Cabezudo  

                    Lindernia procumbens  

                   (Krocker) Philcox  

                    Odontites granatensis        Art af Rødtop  

                   Boiss.  

                    Verbascum afyonense          Art af Kongelys  

                   Huber-Morath  

                    Verbascum basivelatum        Art af Kongelys  

                   Huber-Morath  

                    Verbascum cylleneum          Art af Kongelys  

                   (Boiss. & Heldr.) O.Kuntze  

                    Verbascum degenii            Art af Kongelys  

                   Halacsy  

                    Verbascum stepporum          Art af Kongelys  

                   Huber-Morath  

                    Veronica oetaea              Art af Ærenpris  

                   L.-A. Gustavsson  

 Solanaceae                                      Natskyggefamilien  

                    Mandragora officinarum       Alrune  

                   L.  

                    Solanum lidii                Art af Natskygge  

                   Sunding  

 Thymelaeaceae                                   Dafnefamilien  

                    Daphne petraea               Klippe-Dafne  

                   Leybold  

                    Thymelaea broterana          Art af Dværgdafne  

                   Coutinho  

 Trapaceae                                       Hornnødfamilien  

                    Trapa natans                 Hornnød  

                   L.  

 Typhaceae                                       Dunhammerfamilien  

                    Typha minima                 Art af Dunhammer  

                   Funck  

                    Typha shuttleworthii         Art af Dunhammer  

                   Koch & Sonder  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Ulmaceae                                        Elmefamilien  

                    Zelkova abelicea  

                   (Lam.) Boiss.  

 Umbelliferae                                    Skærmplantefamilien  

                    Apium bermejoi               Art af Selleri  

                   Llorens  

                    Apium repens                 Krybende Sumpskærm  

                   (Jacq.) Lag.  

                    Athamanta cortiana           Art af Klippeskærm  

                   Ferrarini  

                    Bunium brevifolium           Art af Jordkastanje  

                   Lowe  

                    Bupleurum capillare          Art af Hareøre  

                   Boiss. & Heldr.  

                    Bupleurum dianthifolium      Art af Hareøre  

                   Guss.  

                    Bupleurum handiense          Art af Hareøre  

                   (Bolle) Kunkel  

                    Eryngium alpinum             Alpe-Mandstro  

                   L.  

                    Eryngium viviparum           Art af Mandstro  

                   Gay  

                    Ferula halophila             Art af Asant  

                   H.Pesmen  

                    Ferula latipinna             Art af Asant  

                   Santos  

                    Naufraga balearica  

                   Constance & Cannon  

                    Petagnia saniculifolia  

                   Guss.  

                    Rouya polygama  

                   (Desf.) Coincy  

                    Seseli intricatum            Art af Hjorterod  

                   Boiss.  

                    Thorella verticillatinundata  

                   (Thore) Briq.  

 Valerianaceae                                   Baldrianfamilien  

                    Centranthus trinervis        Art af  

                   (Viv.) Beguinot               Sporebaldrian  

 Violaceae                                       Violfamilien  

                    Viola athois                 Art af Viol  

                   W.Becker  

                    Viola cazorlensis            Art af Viol  

                   Gand.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

                    Viola cryana                 Art af Viol  

                   Gillot  

                    Viola delphinantha           Art af Viol  

                   Boiss.  

 BRYOPHYTA                                       MOSSER  

 Anthocerotopsida                                Hornkapsler  

 Anthocerotaceae                                 Hornkapselfamilien  

                    Notothylas orbicularis       Art af Hornkapsel  

                   (Schwein.) Sull.  

 Bryopsida                                       Bladmosser  

 Amblystegiaceae                                 Krybemosfamilien  

                    Drepanocladus vernicosus     Blank Seglmos  

                   (Mitt.) Warnst.  

 Bruchiaceae  

                    Bruchia vogesiaca  

                   Schwaegr.  

 Buxbaumiaceae                                   Buxbaumiafamilien  

                    Buxbaumia viridis            Art af Buxbaumia  

                   (Moug. ex Lam. & DC.)  

                   Brid. ex Moug. & Nestl.  

 Dicranaceae                                     Kløvtandfamilien  

                    Atractylocarpus alpinus  

                   (Schimp. ex Mild.) Lindb.  

                    Cynodontium suecicum         Art af Strumamos  

                   (Arn. & C. Jens.) Hag.  

                    Dicranum viride              Art af Kløvtand  

                   (Sull. & Lesq.) Lindb.  

 Echinodiaceae  

                    Echinodium spinosum  

                   (Mitt.) Jur.  

 Fontinalaceae                                   Kildemosfamilien  

                    Dichelyma capillaceum  

                   (With.) Myr.  

 Funariaceae                                     Snobørstefamilien  

                    Pyramidula tetragona  

                   (Brid.) Brid.  

 Hookeriaceae                                    Dronningmosfamilien  

                    Distichophyllum carinatum  

                   Dix. & Nich.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Meesiaceae  

                    Meesia longiseta  

                   Hedw.  

 Orthotrichiaceae                                Furehættefamilien  

                    Orthotrichum rogeri          Art af Furehætte  

                   Brid.  

 Pottiaceae                                      Bægermosfamilien  

                    Bryoerythrophyllum           Art af Rødfodmos  

                   machadoanum  

                   (Sergio) M.Hill  

 Splachnaceae                                    Køllemosfamilien  

                    Tayloria rudolphiana  

                   (Garov.) B.S.G.  

 Thamniaceae                                     Bækkostfamilien  

                    Thamnobryum fernandesii      Art af Bækkost  

                   Sergio  

 Hepaticopsida                                   Levermosser  

 Aytoniaceae  

                    Mannia triandra  

                   (Scop.) Grolle  

 Cephaloziaceae                                  Kantbægerfamilien  

                    Cephalozia macounii           Art af  

                   (Aust.) Aust.                  Kantbægermos  

 Codoniaceae  

                    Petalophyllum ralfsii  

                   (Wils.) Nees & Gott.  

                   ex Lehm.  

 Frullaniaceae                                   Bronzemosfamilien  

                    Frullania parvistipula       Art af Bronzemos  

                   Steph.  

 Gymnomitriaceae                                 Koralmosfamilien  

                    Marsupella profunda  

                   Lindb.  

 Jungermanniaceae                                Rørmundfamilien  

                    Jungermannia handelii        Art af Rørmund  

                   (Schiffn.) Amak.  

 Ricciaceae                                      Stjerneløvfamilien  

                    Riccia breidleri             Art af Stjerneløv  

                   Jur. ex Steph.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste I           Strengt beskyttede plantearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne(* 1)     3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

 Riellaceae  

                    Riella helicophylla  

                   (Mont.) Hook.  

 Scapaniaceae                                    Tvebladmosfamilien  

                    Scapania massalongi          Art af Tvebladmos  

                   (K.Muell.) K.Muell.  

 Sphagnopsida                                    Tørvemosser  

 Sphagnaceae                                     Tørvemosfamilien  

                    Sphagnum pylaisii            Art af Tørvemos  

                   Brid.  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) De latinske betegnelser er suppleret med danske navne i det omfang sådanne findes, samt angivelse af slægtskab til danske arter.

 

 --------------------------------------------------------------------  

  Liste II           Strengt beskyttede dyrearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne         3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

  VERTEBRATA                                     HVIRVELDYR  

  MAMMALIA                                       PATTEDYR  

 CETACEA                                         HVALER  

 Delphinidae                                     Delfiner  

                    Globicephala melas (* 1)     Grindehval  

 Ziphiidae                                       Næbhvaler  

                    Hyperoodon ampullatus        Døgling  

                    (rostratus) (* 2)  

 Balaenopteridae                                 Finhvaler  

                    Balaenoptera musculus (* 3)  Blåhval  

  AVES                                           FUGLE  

 ANSERIFORMES                                    ANDEFUGLE  

 Anatidae                                        De egentlige  

                                                 andefugle  

                    Cygnus columbianus           Pibesvane  

                    (bewickii) (* 4)  

  REPTILIA                                       KRYBDYR  

  SAURIA                                         ØGLER  

 Lacertidae                                      Firben  

                    Gallotia (Lacerta)           Art af firben  

                    simonyi (* 5)  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 1) Tidligere listet som Globicephala melaena.

(* 2) Tidligere listet som Hyperoodon rostratus.

(* 3) Tidligere listet som Sibbaldus (Balaenoptera) musculus.

(* 4) Tidligere listet som Cygnus bewickii (columbianus).

(* 5) Tidligere listet som Lacerta simonyi.

--------------------------------------------------------------------

 

  Liste III           Strengt beskyttede dyrearter  

 --------------------------------------------------------------------  

 1. Højere systema-   2. Latinske navne         3. Danske navne  

    tiske enheder  

 --------------------------------------------------------------------  

  VERTEBRATA                                     HVIRVELDYR  

  MAMMALIA                                       PATTEDYR  

 CARNIVORA                                       ROVDYR  

 Phocidae                                        De egentlige sæler  

                    Phoca hispida (* 6)          Ringsæl  

  PISCES                                         FISK  

 PETROMYZONIFORMES                               LAMPRETTER  

 Petromyzonidae                                  Lampretter  

                    Lampetra planeri (* 7)       Bæklampret  

 --------------------------------------------------------------------  

(* 6) Tidligere listet som Pusa (Phoca) hispida.

(* 7) På liste III fra 12. marts 1988.

Danmark, Norge, Frankrig og Grækenland har taget forbehold med hensyn til visse af listeændringerne.

Det meddeles samtidig, at yderligere følgende lande med virkning fra de anførte datoer har tiltrådt konventionen:

 

 Burkina Faso  1. oktober 1990  

 Belgien       1. december 1990  

 Bulgarien     1. maj 1991  

 Estland       1. december 1992  

 Rumænien      1. september 1993  

 Island        1. oktober 1993  

 Malta         1. marts 1994  

 Monaco        1. juni 1994  

 Slovakiet     1. august 1994  

 Moldova       1. september 1994  

Pr. 1. september 1994 har ialt 31 lande, samt De Europæiske Fællesskaber, tiltrådt konventionen.

Nogle af disse lande har taget forbehold med hensyn til visse af arterne på konventionens lister, ligesom Norge herudover har afgivet bl.a. en erklæring om konventionens territoriale anvendelse samt - i forbindelse med listeændringerne - har taget forbehold overfor visse af disse. Nærmere oplysninger om de ovennævnte forbehold m.v. kan fås ved henvendelse til Skov- og Naturstyrelsen.

Udenrigsministeriet, den 20. oktober 1994

Niels Helveg Petersen

Officielle noter

Ingen