Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Den fulde tekst

Cirkulære om fortegnelse over de i henhold til konkursloven autoriserede tillidsmænd


Justitsministeriet har i henhold til § 164 i lov nr. 298 af 8. juni 1977 (konkursloven) autoriseret nedennævnte personer til tillidsmænd for tiden indtil 1. oktober 1992. Autorisationerne gælder for hele landet.

Fagkyndige tillidsmænd

København og Københavns Amt

Asby, Jens, direktør, København (guld- og sølvvarebranchen).

Aunel, Erik, boghandler, København (bogbranchen).

Christensen, Holger, Tåstrup (cykelbranchen).

Degn, Poul, disponent, Kastrup (værktøj og værktøjsmaskiner).

Ege, Mogens, direktør, Frederiksberg (bog- og papirbranchen).

Erichsen, Bjørn, Vallensbæk (el-branchen).

Franklen, Niels, København (textilbranchen).

Jensen, Jørgen, arkitekt, Charlottenlund (textilbranchen).

Johansen, Jan, møbelhandler, København (møbelbranchen).

Jørgensen, Arne, cykelhandler, Søborg (cykelbranchen).

Jørgensen, Erik, arkitekt, Hellerup (bygge- og anlægsbranchen).

Møller, Kaj Erik, Tåstrup (værktøj og værktøjsmaskiner).

Nielsen, Henning Fomsgaard, Glostrup (el-branchen).

Nielsen, Ib Torben, administrationsleder, København (el-branchen).

Olsson, Ole, møbelhandler, København (møbelbranchen).

Pedersen, Preben, cykelhandler, Kastrup (cykelbranchen).

Petersen, Børge Tommy Albrecht, salgskonsulent, Frederiksberg (radiobranchen).

Petersen, Thønning, møbelhandler, Brønshøj (møbelbranchen).

Poulsen, Leif, sportshandler, Ballerup (sportsbranchen).

Rasmussen, Jørgen, møbelhandler, Rødovre (møbelbranchen).

Rutkjær, Preben, isenkræmmer, Lyngby (isenkrambranchen).

Schytt, Georg, København (manufaktur-, legetøj-, isenkram-, herre-, dame- og børnebeklædningsbranchen).

Skjødt, Victor, København (manufaktur-, beklædnings- og bolig-textil- samt sko- og skindbeklædningsbranchen).

Steffensen, Ole, møbelhandler, Søborg (møbelbranchen).

Tessum, Steen Jørgen, cykelhandler, København (cykelbranchen).

Thorsager, Ove, statsaut. ejendomsmægler, Holte (dagligvaredetailbranchen).

Vejsager, Ole, Glostrup (værktøj og værktøjsmaskiner).

Østergaard, Ib, Lyngby (textil- og beklædningsbranchen).

Frederiksborg Amt

Hansen, Gunnar Steffen, Skævinge (landbrugsområdet).

Haupt, Mogens Brix, management konsulent, Rungsted Kyst (håndværk og industri).

Mortensen, Henrik, konsulent, Hillerød (landbrugsområdet).

Olsen, Gregers Erling, salgschef, Snekkersten (radiobranchen).

Palsbøll, Claus, godsejer, Jægerspris (landbrugsområdet).

Poulsen, Poul, møbelhandler, Frederiksværk (møbelbranchen).

Sonne, Gunnar, cykelhandler, Hillerød (cykelbranchen).

Søndergaard, Niels, direktør, Humlebæk (textilbranchen).

Winter, Martin R., gårdejer, Skibby (landbrugsområdet).

Aagesen, Sten, møbelhandler, Hillerød (møbelbranchen).

Roskilde Amt

Enig, Carl Christian, guldsmed, Roskilde (guld- og sølvvarebranchen).

Hjelm, Peter, møbelhandler, Køge (møbelbranchen).

Larsen, E. Skov, aut. gas- og vandmester, Hvalsø (VVS-, smede- og maskinbranchen).

Nielsen, Frederik Sass, management konsulent, Køge (håndværk og industri).

Vestsjællands Amt

Futtrup, Arne, Slagelse (landbrugsområdet).

Halvorsen, Ole, konsulent, Jyderup (landbrugsområdet).

Hartmann, Erik, møbelhandler, Skælskør (møbelbranchen).

Jensen, Eskild Holt, Ugerløse (landbrugsområdet).

Kock, Poul, boghandler, Kalundborg (bogbranchen).

Madsen, Niels Peter, cykelhandler, Kalundborg (cykelbranchen).

Olsen, Bjarne Vedel, møbelhandler, Korsør (møbelbranchen).

Olsen, Jørgen Engelmann, filialbestyrer, Slagelse (el-branchen).

Petersen, Mogens, Holbæk (sportsbranchen).

Rasmussen, John, Tølløse (landbrugsområdet).

Storstrøms Amt

Fischer, Erik, Næstved (cykelbranchen).

Frederiksen, Ib, møbelhandler, Maribo (møbelbranchen).

Hansen, Ib, møbelfabrikant, Næstved (møbelbranchen).

Jarvig, Mogens, møbelhandler, Maribo (møbelbranchen).

Jensen, Torben Gundlund, konsulent, Næstved (landbrugsområdet).

Johansen, Leif, konsulent, Lundby (landbrugsområdet).

Johansen, Ole, møbelhandler, Nakskov (møbelbranchen).

Krogh, Peder Wigh, filialdirektør, Nykøbing Falster (el-branchen).

Pedersen, Helge, gårdejer, Sakskøbing (landbrugsområdet).

Petersen, Jørgen, møbelhandler, Rønnede (møbelbranchen).

Piil, Otto, Nykøbing Falster (landbrugsområdet).

Bornholms Amt

Andersen, Kell, Allinge (cykelbranchen).

Brandt, Mogens, møbelhandler, Rønne (møbelbranchen).

Fyns Amt

Ahlefeldt-Laurvig, P., lensgreve, møbelfabrikant, Tranekær (møbelbranchen).

Borchsenius, Per, møbelhandler, Odense (møbelbranchen).

Fribo, Curt, møbelhandler, Odense (møbelbranchen).

Hansen, Jørgen, møbelhandler, Ørbæk (møbelbranchen).

Hvedstrup, Kjeld, filialbestyrer, Odense (el-branchen).

Jensen, Holger Elbro, grosserer, Svendborg (guld- og sølvvarebranchen).

Kristensen, Jens K., regionschef, Odense (el-branchen).

Obling, Frede, Odense (landbrugsområdet).

Pedersen, Harry B., cykelhandler, Svendborg (cykelbranchen).

Sorknæs, Vagn, møbelhandler, Svendborg (møbelbranchen).

Waldorf, Harry, møbelhandler, Odense (møbelbranchen).

Sønderjyllands Amt

Andersen, Jørgen Rode, gårdejer, Tønder (landbrugsområdet).

Birk, Verner, møbelhandler, Haderslev (møbelbranchen).

Bork, Sven, erhvervsvejleder, Vojens (textilbranchen).

Frandsen, Per, gårdejer, Skærbæk (landbrugsområdet).

From, Jes Lorentzen, Haderslev (landbrugsområdet).

Jepsen, Karl, Rødding (cykelbranchen).

Knudsen, Svend Rostgård, gårdejer, Rødding (landbrugsområdet).

Krogh, Aage, cykelhandler, Christiansfeld (cykelbranchen).

Nielsen, Jens Egon Høj, Haderslev (landbrugsområdet).

Olesen, Carl Martin, Løgumkloster (landbrugsområdet).

Pedersen, Launi, Padborg (bogbranchen).

Petersen, Hans Ejner, cykelhandler, Åbenrå (cykelbranchen).

Petersen, Tage, gårdejer, Bylerup Bov (landbrugsområdet).

Poulsen, Henning, gårdejer, Sønderborg (landbrugsområdet).

Schultz, Niels, gårdejer, Lintrup (landbrugsområdet).

Thomsen, Morten Dahl, konsulent, Haderslev (landbrugsområdet).

Tychsen, Tøge, gårdejer, Broager (landbrugsområdet).

Ribe Amt

Christensen, Flemming, møbelhandler, Esbjerg (møbelbranchen).

Christensen, Verner, møbelfabrikant, Gredstedbro (møbelbranchen).

Foged, Arne, konsulent, Brørup (landbrugsområdet).

Holm, Johan, konsulent, Varde (landbrugsområdet).

Hyldig, Johannes, møbelhandler, Vejen (møbelbranchen).

Jørgensen, Erik, gårdejer, Gørding (landbrugsområdet).

Larsen, Dan Christian, filialbestyrer, Esbjerg (el-branchen).

Philipp, Peder, gårdejer, Ribe (landbrugsområdet).

Storgaard, Flemming, gårdejer, Tjæreborg (landbrugsområdet).

Urskov, Jens Bjerg, konsulent, Grindsted (landbrugsområdet).

Vejle Amt

Frank, Tonny, Horsens (værktøj, værktøjsmaskiner, produktionsanlæg, jern- og maskinindustrien, plastindustrien).

Gruschy, Thor, direktør, Vamdrup (møbelbranchen).

Jensen, Carlo Buhl, cykelhandler, Vejle (cykelbranchen).

Møller, Knud, konsulent, Give (landbrugsområdet).

Sørensen, Jørgen, møbelhandler, Kolding (møbelbranchen).

Westen, Mogens, konsulent, Kolding (landbrugsområdet).

Wullf, Henrik, afdelingsleder, Kolding (el-branchen).

Ringkøbing Amt

Laursen, Kurt Kjølhede, cykelhandler, Lemvig (cykelbranchen).

Nielsen, Hans Jørgen, møbelfabrikant, Ulfborg (møbelbranchen).

Olsen, Per Stub, Ikast (textilbranchen).

Olsen, Vagn Peter, farvehandler, Struer (farve- og tapetbranchen).

Poulsen, N. C., møbelfabrikant, Holstebro (møbelbranchen).

Sandfeld, Bruno, Herning (værktøj og værktøjsmaskiner).

Troelsen, Vagn, gårdejer, Haderup (landbrugsområdet).

Århus Amt

Bendixen, Henning, møbelhandler, Grenå (møbelbranchen).

Buhl, Harry, Viby Jylland (cykelbranchen).

Halling, Jens, møbelhandler, Århus (møbelbranchen).

Hansen, Jørgen G., direktør, Århus (textilbranchen).

Hansen, Verner, Skanderborg (isenkrambranchen).

Mikkelsen, Anton, konsulent, Silkeborg (landbrugsområdet).

Nielsen, Preben, Hinnerup (radiobranchen).

Olsen, Bent, Risskov (cykelbranchen).

Pedersen, Kell, afdelingsleder, Randers (el-branchen).

Petersen, Henri, guldsmed, Århus (guld- og sølvvarebranchen).

Voight, Jens Michael, gårdejer, Randers (landbrugsområdet).

Viborg Amt

Back, Bent E., møbelhandler, Viborg (møbelbranchen).

Bønding, Lars, gårdejer, Viborg (landbrugsområdet).

Christensen, Bent, boghandler, Thisted (bogbranchen).

Dalsgaard, Eli, Ans by (textilbranchen).

Houe, Per Poulsen, Hurup (landbrugsområdet).

Karlshøj, Per Okholm, Thisted (landbrugsområdet).

Lauridsen, Arne, gårdejer, Erslev (landbrugsområdet).

Laursen, Bent Ryan, Viborg (cykelbranchen).

Lidegaard, Kresten, gårdejer, Skive (landbrugsområdet).

Mortensen, Jens, gårdejer, Viborg (landbrugsområdet).

Rogild, Lars, Viborg (legetøjsbranchen).

Thorup, Svend Alfred, Thisted (landbrugsområdet).

Aaskov, Bent, sportshandler, Viborg (sportsbranchen).

Nordjyllands Amt

Barkholt, Jørgen, gårdejer, Sindal (landbrugsområdet).

Bertelsen, Jørn A., møbelhandler, Ålborg (møbelbranchen).

Christensen, Else, møbelhandler, Hjørring (møbelbranchen).

Christensen, Johannes, skotøjshandler, Brønderslev (skobranchen).

Christensen, Niels Ove, filialbestyrer, Hjørring (el-branchen).

Dannesbo, Jørgen, guldsmed, Frederikshavn (guld- og sølvvarebranchen).

Egekvist, Frode, gårdejer, Års (landbrugsområdet).

Fuglsang, Ole, gårdejer, Vrå (landbrugsområdet).

Hansen, Søren Peider, konsulent, Brønderslev (landbrugsområdet).

Hassing, Arthur, guldsmed, Hjørring (guld- og sølvvarebranchen).

Jørgensen, Eigil, konsulent, Brønderslev (landbrugsområdet).

Krabbe, Henning, konsulent, Brønderslev (landbrugsområdet).

Kring, Hans Jacob, konsulent, Dronninglund (landbrugsområdet).

Madsen, Ove, konsulent, Ulstrup (landbrugsområdet).

Meyer, Claus H., cykelhandler, Ålborg (cykelbranchen).

Winkelmann, Kaj, legetøjshandler, Hjørring (legetøjsbranchen).

Regnskabskyndige tillidsmænd

Det bemærkes, at statsautoriserede og registrerede revisorer uden for Færøerne uden beskikkelse kan fungere som regnskabskyndige tillidsmænd, jf. § 164, stk. 1, i lov nr. 298 af 8. juni 1977 (konkursloven).

Færøerne

Justitsministeriet har i henhold til § 2 i lov nr. 225 af 14. april 1905 med senere ændringer om tvangsakkord uden for konkurs og om udvidelse af adgangen til tvangsakkord under konkurs autoriseret nedennævnte person som regnskabskyndig tillidsmand for tiden indtil 1. oktober 1992.

Sundstein, J., statsaut. revisor, Thorshavn.

Justitsministeriet, den 1. oktober 1988

P. M. V.

E. B.

IDA HEIDE-JØRGENSEN

Officielle noter

Ingen