Senere ændringer til forskriften
Lovgivning forskriften vedrører
Ændrer i/ophæver
Den fulde tekst

OFFICIEL SORTLISTE Oversigt over sorter der er optaget på officiel sortsliste og/eller plantenyhedsbeskyttet


FORORD

Sortslisten omfatter de sorter, der efter afprøvning er optaget på sortsliste og/eller plantenyhedsbeskyttet pr. 15. marts 1988.

For at imødekomme behovet fra såvel danske som udenlandske læsere er der medtaget 2 indholdsfortegnelser, der adskiller sig ved, at fortegnelsen over arterne er opstillet alfabetisk efter henholdsvis latinsk og dansk navn.

Sorterne er anført i alfabetisk rækkefølge efter sortsnavn, idet sortsnavnet er markeret med citationstegn, såfremt der til navnet er knyttet en tillægsbetegnelse.

For hver enkelt sort er angivet navnet på sortsejeren og evt. dennes repræsentant, idet der ved sortsejer her ligeledes forstås vedligeholder og/eller indehaver af plantenyhedsbeskyttelsen. Desuden er der angivet en adressekode, idet fuldstændige adresser for de respektive personer og firmaer er anført i den tilhørende adresseliste.

For sorter, der er plantenyhedsbeskyttet, er angivet dato for registrering samt dato for registreringens ophør.

For sorter, der er optaget på sortsliste, er angivet dato for optagelse samt udløbsdato for sortslistegodkendelsen.

- For grønsagssorter er sortslisteoptagelsen dog alene markeret med en *.

- For eksportsorter er der kun anført det år, i hvilket sorten er optaget på sortsliste, idet sortens forbliven på listen er afhængig af optagelsen i det eller de lande, hvor sorten er godkendt.

For sorter, der efter godkendelsesperiodens udløb kan markedsføres og kontrolleres i henhold til bestemmelserne i de respektive EF- direktiver, er dette angivet ved et + efter den anførte periode for sortslisteoptagelse. Samtidig er den angivne udløbsdato ændret således, at datoen for disse sorters vedkommende er sidste frist for kontrol, certificering og markedsføring.

Sidst i sortslisten er medtaget en oversættelse af overskrifterne, herunder også de overskrifter der inden for visse arter angiver en typeopdeling eller et bestemt anvendelsesområde for de enkelte sorter. For at undgå unødig tvivl om opdelingen er der for arten agurk i oversættelsen dog kun benyttet den gruppering, der findes i EF-sortslisten for grønsagssorter.

Oplysninger om optagelse på og slettelse af sortslisten samt godkendelse og ophør af plantenyhedsbeskyttelse gives løbende i de ordinære numre af »Meddelelser fra sortsafprøvningen«, der udkommer kvartalsvis. Heri gives ligeledes oplysninger om anmeldelser, afmeldinger, navneforslag m.v. samt informationer omkring sortsafprøvningen. PREFACE

The official List of Varieties comprises the varieties which are added to the Variety List and/or granted Plant Breeders' Rights as at 15 March 1988.

In order to comply with the needs of Danish as well as of foreign readers there ar 2 tabels of content differing by the record of species being grouped a alphabetically after their Latin and Danish names respectively.

The varieties are stated alphabetically after their variety names , the variety denomination being marked with quotation-marks in case of supplementary designation is attached to the name.

The name of the holder of the variety and his agent , is indicated for each variety. By holder is meant maintainer and/or holder of Plant Breeders' Rights. Futhermore is stated an address code which corresponds with the complete addresses of the respective persons or firms in the address list.

The date of grants of Plant Breeders' Rights and date of termination is stated for varieties being protected.

For varieties to The Official List of Varieties are stated the date of addition and the date of expiry of approval.

- The addition of the vegetable varieties is, however, only marked with *.

- As for export varieties only the year in which the variety was added to the list is stated, as the remaining of the variety on the list depends on the addition to the list in the country or in the countries in which the variety is approved.

Varieties are marked with + after the period stated for addition when they may be marketed and controlled after the expiry of the period of approval according to the decisions in the respective EEC directives. At the same time the expiry date stated is modified so that the date, as these varieties are concerned, is the final date for control, certification and marketing.

At the end of the Variety List there is a translation of the headings including the headings indicating a grouping in types within certain species or indicating a special use of the individual varieties. In order to avoid unnescessary doubts about the grouping, the species cucumber is in the translation grouped on the same way as in the EEC Variety List of Vegetable Species.

Information about addition to and deletion from the Variety List and grants and expiry of grants of Plant Breeders' Rights is brought currently in the ordinary numbers of »Meddelelser fra sortsafprøvningen«, which are published quarterly. Information concerning applications, withdrawals, proposed denominations etc. is also brought here together with information on the official variety testing.

INDHOLDSFORTEGNELSE/Contents

ARTERNE ER OPSTILLET EFTER DE LATINSKE NAVNE

The species are arranged after the Latin names

I. LANDBRUGSPLANTER/Agricultural species

  

 Agrostis stolonifera L. .........................  

   KRYBHVENE..................................... 1  

 Agrostis tenuis Sibth ...........................  

   ALMINDELIG HVENE.............................. 1  

 Avena sativa L. .................................  

   HAVRE ........................................ 1  

 Beta vulgaris L. ................................  

   SUKKERROE .................................... 1  

 Beta vulgaris L. .................................  

   FODERBEDE .................................... 2  

 Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Peterm. .  

   KÅLROE ....................................... 2  

 Brassica napus L. ssp. oleifera (Metzg.) Sinsk. ..  

   RAPS ......................................    2  

 Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) ......  

   FODERMARVKÅL ..............................    3  

 Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ............  

   STUBTURNIPS ...............................    3  

 Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ............  

   TURNIPS ...................................    3  

 Carum carvi L. ...................................  

   KOMMEN ....................................    3  

 Dactylis glomerata L. ............................  

   HUNDEGRÆS .................................    3  

 Festuca ovina L. ssp. duriuscula .................  

   STIVBLADET SVINGEL ........................    4  

 Festuca pratensis Huds. ..........................  

   ENGSVINGEL ................................    4  

 Festuca rubra L. .................................  

   RØD SVINGEL ...............................    4  

 Hordeum vulgare L. ...............................  

   BYG .......................................    5  

 Linum usitatissimum L. ...........................  

   OLIEHØR ...................................    6  

 Lolium x hybridum Hausskn. .......................  

   HYBRID RAJGRÆS ............................    6  

 Lolium multiflorum Lam. ..........................  

   ITALIENSK RAJGRÆS .........................    7  

 Lolium multiflorum Lam. ..........................  

   WESTERWOLDISK RAJGRÆS .....................    7  

 Lolium perenne L. ................................  

   ALMINDELIG RAJGRÆS ........................    7  

 Medicago lupulina L. .............................  

   HUMLESNEGLEBÆLG ...........................    8  

 Medicago sativa L. ...............................  

   LUCERNE ...................................    8  

 Papaver somniferum L. ............................  

   OPIATVALMUE ...............................    8  

 Phleum bertolonii DC. ............................  

   KNOLDROTTEHALE ............................    9  

 Phleum pratense L. ...............................  

   TIMOTHE ...................................    9  

 Pisum sativum L. (partim) ........................  

   MARKÆRT ...................................    9  

 Poa pratensis L. .................................  

   ENGRAPGRÆS ................................    9  

 Poa trivialis L. .................................  

   ALMINDELIG RAPGRÆS ........................   10  

 Raphanus sativus L. ssp. oleifera (DC.) Metzg. ...  

   OLIERÆDDIKE ...............................   10  

 Secale cereale L. ................................  

   RUG .......................................   10  

 Sinapis alba L. ..................................  

   GUL SENNEP ................................   10  

 Solanum tuberosum L. .............................  

   KARTOFFEL .................................   11  

 Trifolium hybridum L. ............................  

   ALSIKEKLØVER ..............................   12  

 Trifolium pratense L. ............................  

   RØDKLØVER .................................   12  

 Trifolium repens L. ..............................  

   HVIDKLØVER ................................   12  

 Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol. .......  

   HVEDE .....................................   12  

 Vicia faba L. (partim) ...........................  

   HESTEBØNNE ................................   13  

 Zea mays L. ......................................  

   MAJS ......................................   13  

          II. GRØNSAGER/Vegetable Species  

 Allium ascalonicum L. ............................  

   SKALOTTELØG ...............................   14  

 Allium cepa L. ...................................  

   KEPALØG ...................................   14  

 Allium porrum L. .................................  

   PORRE .....................................   14  

 Anethum graveolens L. ............................  

   DILD ......................................   14  

 Apium graveolens L. ..............................  

   KNOLDSELLERI ..............................   15  

 Beta vulgaris L. var. cycla (L.) Ulrich ..........  

   BLADBEDE ..................................   15  

 Beta vulgaris L. var. esculenta L. ...............  

   RØDBEDE ...................................   15  

 Brassica oleracea L. var. acephala DC. subvar.  

     laciniata L. .................................  

   GRØNKÅL ...................................   15  

 Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef.  

     var. botrytis ................................  

   BLOMKÅL ...................................   15  

 Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef.  

     var. italica Plenck ..........................  

   BROCCOLI ..................................   16  

 Brassica oleracea L. var. bullata DC. et var.  

     sabauda L. ...................................  

   SAVOYKÅL ..................................   16  

 Brassica oleracea L. var. bullata subvar.  

     gemmifera DC. ................................  

   ROSENKÅL ..................................   16  

 Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba DC..  

   HVIDKÅL ...................................   16  

 Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba  

     DC. var. elliptica ...........................  

   SPIDSKÅL ..................................   17  

 Brassica oleracea L. var. capitata L. f. rubra  

     (L.) Thell ...................................  

   RØDKÅL ....................................   17  

 Brassica oleracea L. var. gongylodes L. ..........  

   KNUDEKÅL ..................................   17  

 Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. ................  

   KINAKÅL ...................................   17  

 Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ............  

   MAJROE ....................................   17  

 Cucumis melo L. ..................................  

   MELON .....................................   17  

 Cucumis sativus L. ...............................  

   AGURK .....................................   18  

 Cucurbita pepo L. ................................  

   GRÆSKAR ...................................   18  

 Daucus carota L. .................................  

   GULEROD ...................................   18  

 Fragaria ananassa Duch. ..........................  

   JORDBÆR ...................................   19  

 Lactuca sativa L. ................................  

   HOVEDSALAT ................................   19  

 Lycopersicon lycopersicum (L.) Karst. ex Farwell .  

   TOMAT .....................................   20  

 Pastinaca sativa L. ..............................  

   PASTINAK ..................................   20  

 Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill ...  

   KRUSPERSILLE ..............................   20  

 Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill ...  

   RODPERSILLE ...............................   20  

 Phaseolus vulgaris L. ............................  

   BØNNE .....................................   20  

 Pisum sativum L. (partim) ........................  

   ÆRT .......................................   20  

 Raphanus sativus L. ..............................  

   RADIS .....................................   21  

 Scorzonera hispanica L. ..........................  

   SKORZONER .................................   21  

 Spinacia oleracea L. .............................  

   SPINAT ....................................   22  

      III. FRUGTTRÆER OG -BUSKE/Fruit Species  

 Malus domestica Borkh. ...........................  

   ÆBLE ......................................   23  

 Prunus avium L. x P. pseudoceracus Lind. .........  

   KIRSEBÆRGRUNDSTAMME .......................   23  

 Ribes nigrum L. ..................................  

   SOLBÆR ....................................   23  

 Rubus idaeus L. ..................................  

   HINDBÆR ...................................   23  

          IV. PRYDPLANTER/Ornamental Species  

 Aeschynanthus Jack. ..............................  

   AESCHYNANTHUS .............................   23  

 Alstroemeria L. ..................................  

   INKALILJE .................................   23  

 Begonia spp. .....................................  

   BEGONIE ...................................   24  

 Chrysanthemum spp. ...............................  

   CHRYSANTHEMUM .............................   24  

 Chrysanthemum frutescens .........................  

   CHRYSANTHEMUM .............................   25  

 Dieffenbachia Schott .............................  

   DIEFFENBACHIA .............................   26  

 Euphorbia fulgens Karw. ..........................  

   KORALRANKE ................................   26  

 Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch .........  

   JULESTJERNE ...............................   26  

 Euphorbia milii hybridi ..........................  

   KRISTI TORNEKRONE .........................   26  

 Freesia spp.......................................  

   FREESIA ...................................   26  

 Helleborus orientalis L. .........................  

   JULEROSE ..................................   26  

 Impatiens spp. ...................................  

   NY GUINEA IMPATIENS .......................   26  

 Kalanchoee Adans. ................................  

   KALANCHOE .................................   27  

 Pelargonium spp. .................................  

   PELARGONIE ................................   27  

 Potentilla fructicosa L. .........................  

   POTENTIL ..................................   27  

 Rhododendron L. ..................................  

   AZALEA ....................................   27  

 Rosa L. ..........................................  

   ROSE ......................................   28  

 Saintpaulia ionantha H. Wendl. ...................  

   SAINTPAULIA ...............................   31  

 Streptocarpus x hybridus Voss. ...................  

   STREPTOCARPUS .............................   31  

 Thuja spp. .......................................  

   THUJA .....................................   31  

 Tulipa spp. ......................................  

   TULIPAN ...................................   31  

 Zygocactus K. Schum, Schlumbergera Lem.,  

 Rhipsalidopsis Br. og R., Epiphyllopsis Berger og  

 hybrider heraf ...................................  

   LEDKAKTUS .................................   31  

 ADRESSELISTE/Address list ...................   33  

 OVERSÆTTELSER/Translations ..................   45  

INDHOLDSFORTEGNELSE/Contents

ARTERNE ER OPSTILLET EFTER DE DANSKE NAVNE

The species are arranged after the danish names

I. LANDBRUGSPLANTER/Agricultural Species

  

 ALMINDELIG HVENE .................................  

   Agrostis tenuis Sibth .......................  1  

 ALMINDELIG RAJGRÆS ...............................  

   Lolium perenne L. ...........................  7  

 ALMINDELIG RAPGRÆS ...............................  

   Poa trivialis L. ............................ 10  

 ALSIKEKLØVER .....................................  

   Trifolium hybridum L. ....................... 12  

 BYG ..............................................  

   Hordeum vulgare L. ..........................  5  

 ENGRAPGRÆS .......................................  

   Poa pratensis L. ............................  9  

 ENGSVINGEL .......................................  

   Festuca pratensis Huds. .....................  4  

 FODERBEDE ........................................  

   Beta vulgaris L. ............................  2  

 FODERMARVKÅL .....................................  

   Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) .  3  

 GUL SENNEP .......................................  

   Sinapis alba L. ............................. 10  

 HAVRE ............................................  

   Avena sativa L. .............................  1  

 HESTEBØNNE .......................................  

   Vicia faba L. (partim) ...................... 13  

 HUMLESNEGLEBÆLG ..................................  

   Medicago lupulina L. ........................  8  

 HUNDEGRÆS ........................................  

   Dactylis glomerata L. .......................  3  

 HVEDE ............................................  

   Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol. .. 12  

 HVIDKLØVER .......................................  

   Trifolium repens L. ......................... 12  

 HYBRID RAJGRÆS ...................................  

   Lolium x hybridum Hausskn. ..................  6  

 ITALIENSK RAJGRÆS ................................  

   Lolium multiflorum Lam. .....................  7  

 KARTOFFEL ........................................  

   Solanum tuberosum L. ........................ 11  

 KNOLDROTTEHALE ...................................  

   Phleum bertolonii DC. .......................  9  

 KOMMEN ...........................................  

   Carum carvi L. ..............................  3  

 KRYBHVENE ........................................  

   Agrostis stolonifera L. .....................  1  

 KÅLROE ...........................................  

   Brassica napus L. var. napobrassica (L.)  

    Peterm. ...................................   2  

 LUCERNE ..........................................  

   Medicago sativa L. ..........................  8  

 MAJS .............................................  

   Zea mays L. ................................. 13  

 MARKÆRT ..........................................  

   Pisum sativum L. (partim) ...................  9  

 OLIEHØR ..........................................  

   Linum usitatissimum L. ......................  6  

 OLIERÆDDIKE ......................................  

   Raphanus sativus L. ssp. oleifera (DC.)  

   Metzg. ...................................... 10  

 OPIATVALMUE ......................................  

   Papaver somniferum L. .......................  8  

 RAPS .............................................  

   Brassica napus L. ssp. oleifera  

    (Metzg.) Sinsk. ...........................   2  

 RUG ..............................................  

   Secale cereale L. ..........................  10  

 RØDKLØVER ........................................  

   Trifolium pratense L. ......................  12  

 RØD SVINGEL ......................................  

   Festuca rubra L. ...........................   4  

 STIVBLADET SVINGEL ...............................  

   Festuca ovina L. ssp. duriuscula ...........   4  

 STUBTURNIPS ......................................  

   Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ......   3  

 SUKKERROE ........................................  

   Beta vulgaris L. ...........................   1  

 TIMOTHE ..........................................  

   Phleum pratense L. .........................   9  

 TURNIPS ..........................................  

   Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ......   3  

 WESTERWOLDISK RAJGRÆS ............................  

   Lolium multiflorum Lam. ....................   7  

              II. GRØNSAGER/Vegetable Species  

 AGURK ............................................  

   Cucumis sativus L. .........................  18  

 BLADBEDE .........................................  

   Beta vulgaris L. var. cycla (L.) Ulrich ....  15  

 BLOMKÅL ..........................................  

   Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.)  

   Alef. var. botrytis ........................  15  

 BROCCOLI .........................................  

   Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.)  

   Alef. var. italica Plenck ..................  16  

 BØNNE ............................................  

   Phaseolus vulgaris L. ......................  20  

 DILD .............................................  

   Anethum graveolens L. ......................  14  

 GRÆSKAR ..........................................  

   Cucurbita pepo L. ..........................  18  

 GRØNKÅL ..........................................  

   Brassica oleracea L. var. acephala DC. subvar...  

   laciniata L. ...............................  15  

 GULEROD ..........................................  

   Daucus carota L. ...........................  18  

 HOVEDSALAT .......................................  

   Lactuca sativa L. .........................   19  

 HVIDKÅL ..........................................  

   Brassica oleracea L. var. capitata L. f.  

   alba DC ...................................   16  

 JORDBÆR ..........................................  

   Fragaria ananassa Duch. ...................   19  

 KEPALØG ..........................................  

   Allium cepa L. ............................   14  

 KINAKÅL ..........................................  

   Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. .........   17  

 KNOLDSELLERI .....................................  

   Apium graveolens L. .......................   15  

 KNUDEKÅL .........................................  

   Brassica oleracea L. var. gongylodes L. ...   17  

 KRUSPERSILLE .....................................  

   Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex  

   A.W. Hill. .................................  20  

 MAJROE ...........................................  

   Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell ......  17  

 MELON ............................................  

   Cucumis melo L. ............................  17  

 PASTINAK .........................................  

   Pastinaca sativa L. ........................  20  

 PORRE ............................................  

   Allium porrum L. ...........................  14  

 RADIS ............................................  

   Raphanus sativus L. ........................  21  

 RODPERSILLE ......................................  

   Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex  

   A.W. Hill. .................................  20  

 ROSENKÅL .........................................  

   Brassica oleracea L. var. bullata subvar.  

   gemmifera DC. ..............................  16  

 RØDBEDE ..........................................  

   Beta vulgaris L. var. esculenta L. .........  15  

 RØDKÅL ...........................................  

   Brassica oleracea L. var. capitata L. f.  

   rubra (L.) Thell ...........................  17  

 SAVOYKÅL .........................................  

   Brassica oleracea L. var. bullata DC. et var.  

   sabauda L. .................................  16  

 SKALOTTELØG ......................................  

   Allium ascalonicum L. ......................  14  

 SKORZONER ........................................  

   Scorzonera hispanica L. ....................  21  

 SPIDSKÅL .........................................  

   Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba  

   DC. var. elliptica .........................  17  

 SPINAT ...........................................  

   Spinacia oleracea L. .......................  22  

 TOMAT ............................................  

   Lycopersicon lycopersicum (L.) Karst. ex  

   Farwell ....................................  20  

 ÆRT ..............................................  

   Pisum sativum L. (partim) ..................  20  

       III. FRUGTTRÆER OG -BUSKE/Fruit Species  

 KIRSEBÆRGRUNDSTAMME ..............................  

   Prunus avium L. x P. pseudoceracus Lind. ...  23  

 SOLBÆR ...........................................  

   Ribes nigrum L. ............................  23  

 ÆBLE .............................................  

   Malus domestica Borkh. .....................  23  

 HINDBÆR ..........................................  

   Rubus idaeus L. ............................  23  

         IV. PRYDPLANTER/Ornamental Species  

 AESCHYNANTHUS ....................................  

   Aeschynanthus Jack. ........................  23  

 AZALEA ...........................................  

   Rhododendron L. ............................  28  

 BEGONIE ..........................................  

   Begonia spp. ...............................  24  

 CHRYSANTHEMUM ....................................  

   Chrysanthemum spp. .........................  24  

 CHRYSANTHEMUM ....................................  

   Chrysanthemum frutescens ...................  25  

 DIEFFENBACHIA ....................................  

   Dieffenbachia Schott .......................  26  

 FREESIA ..........................................  

   Freesia spp. ...............................  26  

 INKALILJE ........................................  

   Alstroemeria L. ............................  23  

 JULEROSE .........................................  

   Helleborus orientalis L. ...................  26  

 JULESTJERNE ......................................  

   Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch ...  26  

 KALANCHOE ........................................  

   Kalanchoee Adans. ..........................  27  

 KORALRANKE .......................................  

   Euphorbia fulgens Karw. ....................  26  

 KRISTI TORNEKRONE ................................  

   Euphorbia milii hybridi ....................  26  

 LEDKAKTUS ........................................  

   Zygocactus K. Schum, Schlumbergera Lem.,  

   Rhipsalidopsis Br. og R., Epiphyllopsis  

   Berger og hybrider heraf ...................  31  

 NY GUINEA IMPATIENS ..............................  

   Impatiens spp. .............................  26  

 PELARGONIE .......................................  

   Pelargonium spp. ...........................  27  

 POTENTIL .........................................  

   Potentilla fructicosa L. ...................  28  

 ROSE .............................................  

   Rosa L. ....................................  28  

 SAINTPAULIA ......................................  

   Saintpaulia ionantha H. Wendl. .............  31  

 STREPTOCARPUS ....................................  

   Streptocarpus x hybridus Voss. .............  31  

 THUJA ............................................  

   Thuja spp. .................................  31  

 TULIPAN ........................................  

   Tulipa spp. ................................  31  

 ADRESSELISTE/Address list ....................  33  

 OVERSÆTTELSER/Translations ...................  45  

                                             Plantenyhedsbeskyttelse  

                                      Adr.         Reg.        Reg.  

 Sortsnavn           Sortsejer/repr.  kode         dato      ophører  

                                              / Sortslisteoptagelse  

                                               Optagelses-  Udløbs-  

                                                 dato        dato  

 LANDBRUGSPLANTER - Agricultural Species  

  KRYBHVENE  - Agrostis stolonifera L.  

 Emerald             Weib./S.48       185/164  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Kromi               Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

  ALMINDELIG HVENE  - Agrostis tenuis Sibth.  

 Aros                Dæhnf.           119  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Boral               Weib./S.48       185/164  

                                             /11.03.1976 30.06.1989+  

  HAVRE  - Avena sativa L.  

 Dula                Wier./Pajbj.     201/156 11.05.1982 10.05.2002  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Flamingswit         v.LP/M.K.        183/249 20.10.1987 19.10.2007  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Hedvig              Weib./AN & Co.   185/103 29.06.1978 28.06.1998  

                                             /22.05.1978 31.12.1998  

 Lars                Weib./AN & Co.   185/103 09.10.1986 08.10.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Morange             Semundo/Pajbj.   226/156 22.04.1985 21.04.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Nero                Weib./AN & Co.   185/103  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Nils                Weib./An & Co.   185/103 15.07.1985 14.07.2005  

                                             /18.04.1985 31.12.1995  

 »Rise« Sejet        LK               142     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /26.07.1983 31.12.1993  

 »Roar« Sejet        LK               142     14.09.1982 13.09.2002  

                                             /06.08.1982 31.12.1992  

 Selma               Weib./AN & Co.   185/103 20.01.1970 19.01.1990  

                                             /01.04.1970 30.06.1997  

 Stil                Sv./N&S          172/152 17.03.1986 16.03.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Stål F              Sv./N&S          172/152  

                                             /01.04.1970 30.06.1990+  

 Vital               Sv./N&S          172/152 26.11.1984 25.11.2004  

                                             /21.10.1983 31.12.1993  

  SUKKERROE  - Beta vulgaris L.  

 Allyx               Soc. Euro./DP    224/114  

                                             /11.02.1986 31.12.1996  

 Armada              DDS/Maribo       111/124  

                                             /20.08.1987 31.12.1997  

 Britta              Kl.w./SN         137/169  

                                             /15.03.1982 31.12.1992  

 Greta               Kl.w./SN         137/169  

                                             /04.08.1984 31.12.1994  

 Julia               Kl.w./SN         137/169  

                                             /04.02.1986 31.12.1996  

 Magnamono           DDS              111  

                                             /26.04.1979 31.12.1999  

 Maribo Poly         DDS              111  

                                             /01.04.1971 30.06.1997  

 Maribo Unica        DDS              111  

                                             /01.04.1971 30.06.1997  

 Marimono            DDS              111  

                                             /12.12.1974 31.12.1999  

 Marita              DDS              111  

                                             /12.12.1974 31.12.1999  

 Matador             DDS              111  

                                             /11.02.1986 31.12.1996  

 Monova              DDS              111  

                                             /01.04.1975 31.12.1990  

 Perma               DDS              111  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Primahill           Hill./Su.N.      130/171  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Purema              DDS              111  

                                             /12.05.1977 31.12.1997  

 Regent              Hill./Su.N.      130/171  

                                             /02.03.1983 31.12.1993  

 Salohill            Hill./Su.N.      130/171  

                                             /19.05.1978 31.12.1988  

  Eksportsorter  

 Maribo Auta Mono    DDS              111  

                                             /1978  

 Maribo Auta Poly    DDS              111  

                                             /1977  

 Maribo Extra Poly   DDS              111  

                                             /1977  

 Maribo Magna Poly   DDS              111  

                                             /1977  

 Maribo Marina Poly  DDS              111  

                                             /1977  

 Maribo Maroc Poly   DDS              111  

                                             /1977  

 Maribo Ultra Mono   DDS              111  

                                             /1979  

 Maribo Ultra Poly   DDS              111  

                                             /1979  

 Primapoly           DDS              111  

                                             /1979  

 Ritmo               DDS              111  

                                             /1982  

 Viking              DDS              111  

                                             /1979  

  FODERBEDE  - Beta vulgaris L.  

 Hugin               DP               114     04.04.1977 03.04.1997  

                                             /22.03.1977 31.12.1992  

 Korsroe Pajbjerg    DP               114  

                                             /01.04.1971 30.06.1999  

 Krake               DP               114     29.08.1980 28.08.2000  

                                             /29.05.1979 31.12.1999  

 Kyros               DP               114     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Meka Øtofte         DP               114  

                                             /01.04.1971 30.06.1999  

 Monoval             ZW.B./Holl       216/131  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Zorba               DP               114  

                                             /11.02.1986 31.12.1996  

  Eksportsorter  

 Gul Dæno            Dæhnf.           119  

                                             /1975  

  KÅLROE  - Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Peterm.  

 Angela              PHP/Pajbj.       158/156 07.11.1985 06.11.2005  

                                             /24.08.1985 31.12.1995  

 Fama Dæhnfeldt      Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Magres Pajbjerg     DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1997  

 Ruta Øtofte         DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Sator Øtofte        DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

  RAPS  - Brassica napus L. ssp. oleifera (Metzg.) Sinsk.  

  Vinterform  

 Belinda             S.-Saat./Sem.    199/165 20.01.1986 19.01.2006  

 Bienvenu            Serasem/Pajbj.   240/156 21.04.1986 20.04.2006  

 Ceres               NP/DP            149/114  

                                             /12.08.1986 31.12.1996  

 Chrysander          GDS/SN           208/169 29.04.1987 28.04.2007  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Cobra               NP/Pajbj.        149/156 15.06.1987 14.06.2007  

                                             /01.12.1987 31.12.1997  

 Darmor              Ring./KFK        161/136  

                                             /26.01.1985 31.12.1995  

 Elvira              S.-Saat/Sem.     199/165 01.06.1981 31.05.2001  

 Emil                Weib./SN         185/169 17.03.1981 16.03.2001  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Germander           GDS/SN           208/169 22.04.1983 21.04.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Jupiter             Sv./N&S          172/152 22.04.1983 21.04.2003  

                                             /20.01.1983 31.12.1993  

 Korina              S.-Saat/Sem.     199/165 20.06.1983 19.06.2003  

 Liporta             DS/Hunsb.        116/132 11.08.1987 10.08.2007  

                                             /21.08.1986 31.12.1996  

 Liquara             DS/Hunsb.        116/132  

                                             /01.12.1987 31.12.1997  

 Lirama              DS/Hunsb.        116/132 19.09.1983 18.09.2003  

 Monza               Weib./SN         185/169 11.08.1987 10.08.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Tor                 Sv./N&S          172/152  

                                             /20.08.1987 31.12.1997  

  Vårform  

 Activ               Weib./SN         185/169 31.05.1983 30.05.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Aurora              v.BE/DP          179/114  

                                             /15.03.1988 31.12.1998  

 Callypso            v.BE/DP          179/114  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Comet               Weib./SN         185/169  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Conny               Weib./SN         185/169 13.03.1987 12.03.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Consul              Weib./SN         185/169 21.04.1986 20.04.2006  

                                             /20.01.1986 31.12.1996  

 Drakkar             Serasem/Pajbj.   240/156  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Global              Sv./N&S          172/152 17.03.1986 16.03.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Hanna               Weib./SN         185/169 31.05.1983 30.05.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Line                DP               114     21.05.1979 20.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Loras               Kl.w./NPM        137/150 25.02.1981 24.02.2001  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Olivia              Weib./SN         185/169 25.05.1979 24.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Omega               Weib./SN         185/169 19.09.1983 18.09.2003  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Optima              DP               114     21.08.1985 20.08.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Rally               Kl.w./NPM        137/150 02.10.1984 01.10.2004  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Topas               Sv./N&S          172/152 22.04.1983 21.04.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Tornado             Weib./SN         185/169 17.03.1986 16.03.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Willi               DP               114     21.05.1979 20.05.1999  

                                             /18.12.1979 31.12.1999  

  Til foderbrug  

 Emerald             DAF/Sem.         110/165  

                                             /25.03.1980 31.12.1990  

 Liratop             DS/Hunsb.        116/132 09.07.1985 08.07.2005  

                                             /19.02.1985 31.12.1995  

  FODERMARVKÅL  - Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.)  

 Gruner Angeliter  PHP/Pajbj.       158/156  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

  STUBTURNIPS  - Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell  

 Tyfon               S&G/AH           168/102 24.10.1980 23.10.2000  

                                             /25.03.1980 31.12.1990  

  TURNIPS  - Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell  

 Roskilde            DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1989  

  KOMMEN  - Carum carvi L.  

 Kami                Dæhnf.           119     18.05.1976 17.05.1996  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Sylvia              DP               114     21.08.1985 20.08.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

  HUNDEGRÆS  - Dactylis glomerata L.  

 Amba                DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Baraula             Bar./DLF         105/113  

                                             /14.12.1976 31.12.1996  

 Dakta               Dæhnf.           119     17.03.1981 16.03.2001  

                                             /18.12.1979 31.12.1989  

 Filippa             DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 »Hera« Dæhnfeldt    Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Jesper              DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /25.11.1977 31.12.1992  

 Lara                SFRA/DLF         167/113  

                                             /19.12.1978 31.12.1988  

 »Luna« Roskilde     DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 »Mullus« Pajbjerg   DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1990+  

 »Phyllox« Dæhnfeldt Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 »Rano« Trifolium    DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Reda                EFP/DLF          120/113  

                                             /19.12.1978 31.12.1988  

 Sparta              DP               114     29.06.1978 28.06.1998  

                                             /18.12.1979 31.12.1999  

  STIVBLADET SVINGEL  - Festuca ovina L. ssp. duriuscula  

 Ridu                Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Scaldis             v.d.H./ØF        180/189  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Triana              DP               114  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

  ENGSVINGEL  - Festuca pratensis Huds.  

 Balder              Dæhnf.           119     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 »Joma« Dæhnfeldt    Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Maldo               DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Mana                DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Remko               v.d.H/ØF         180/189  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Rossa               Zel./DLF         186/113  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Salfat              DP               114     21.05.1979 20.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 »Senu« Pajbjerg     DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

  RØD SVINGEL  - Festuca rubra L.  

  Fodergræs  

 Echo Dæhnfeldt      Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Gondolin            DP               114  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Rubina Roskilde     DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Tridano             DP               114     17.03.1981 16.03.2001  

                                             /09.02.1979 31.12.1999  

  Plænegræs  

 Dawson              v.d.H./ØF        180/189  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Elanor              DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /26.01.1985 31.12.1995  

 Ensylva             v.Eng./Trif.     182/177 21.04.1977 20.04.1997  

 Ivalo               DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Jamestown           URI/DLF          178/113  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Koket               Mom./ØF          147/189  

                                             /01.04.1974 30.06.1994  

 Luster              ZW/Holl          188/131  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Pernille            DP               114     26.05.1977 25.05.1997  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Puma                Dæhnf.           119     19.03.1975 18.03.1995  

                                             /01.04.1975 31.12.1990  

 Reptans             Weib./S.48       185/164  

                                             /24.08.1985 31.12.1995  

 Rubin               Sv./Wib.         172/214  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Suzette             Dæhnf.           119     11.08.1987 10.08.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Tamara              DP               114     26.05.1977 25.05.1997  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Tatjana             DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Veni                Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Waldorf             v.d.H./ØF        180/189 18.05.1976 17.05.1996  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Wilma               Weib./SN         185/169 29.04.1987 28.04.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

  BYG  - Hordeum vulgare L.  

  Vinterform  

 Andrea              v.BE/LK          179/142 27.01.1986 26.01.2006  

                                             /08.09.1987 31.12.1997  

 Corona              Strengs/Qvade    233/160 22.04.1985 21.04.2005  

 Ermo                v.LP./Pajbj.     183/156 22.04.1985 21.04.2005  

 Flamenco            Secobra/Qvade    241/160 10.11.1986 09.11.2006  

 Frost               Weib./AN&Co.     185/103  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Gerbel              FD/N&S           123/152 30.10.1980 29.10.2000  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Hasso               v.LP./Pajbj.     183/156 15.02.1982 14.02.2002  

                                             /15.08.1980 31.12.1990  

 Igri                Ack./Pajbj.      101/156 12.09.1980 11.09.2000  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Mammut              v.BE/LK          179/142 13.04.1982 12.04.2002  

                                             /25.08.1980 31.12.1990  

 Marinka             CB/Qvade         109/160 21.08.1985 20.08.2005  

                                             /27.08.1985 31.12.1995  

 Masto               Semundo/Pajbj.   226/156 15.05.1986 14.05.2006  

 Marylin             Pfl.O./Superf.   157/228 21.04.1986 20.04.2006  

 Podium              Serasem/Pajbj.   240/156 07.12.1987 06.12.2007  

 Tapir               Semundo/Pajbj.   226/156 27.08.1981 26.08.2001  

                                             /25.08.1980 31.12.1990  

 Trixi               Ack./Pajbj.      101/156 16.07.1987 15.07.2007  

                                             /08.09.1987 31.12.1997  

  Vårform  

 »Akta« Abed         Abed             139     19.06.1984 18.06.2004  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Alexis              Breun/Pajbj.     234/156  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 »Alis« Abed         Abed             139     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 »Anker« Sejet       LK               142     14.01.1986 13.01.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Apex                CB/Qvade         109/160 20.03.1984 19.03.2004  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Aramir              CB/Qvade         109/160 04.06.1974 03.06.1994  

                                             /15.01.1975 31.12.1990  

 Arena               H. Schw./Superf. 237/228 27.05.1986 26.05.2006  

 Ariel               Weib./AN & Co.   185/103  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Ballerina           H. Schw./Superf. 237/228 08.09.1987 07.09.2007  

 Blenheim            PBI&NSDO/Asm.E.  225&153 13.03.1987 12.03.2007  

                                      /104  

 Caja                Pajbj.           156     28.07.1980 27.07.2000  

                                             /18.12.1979 31.12.1989  

 »Camir« Carlsberg   Carlsb.          108     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 »Canor« Carlsberg   Carlsb.          108     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 »Canut« Carlsberg   Carlsb.          108  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 »Catrin« Carlsberg  Carlsb.          108     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Cerise              NRPB/Pajbj.      151/156 28.07.1980 27.07.2000  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 »Claro« Sejet       LK               142     14.01.1986 13.01.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Corgi               NSDO&WPB/Asm.E.  153&235 21.08.1985 20.08.2005  

                                     /104    /03.12.1985 31.12.1995  

 Digger              ICI/LK           254/142 27.01.1986 26.01.2006  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Escort              NRPB/Pajbj.      151/156 09.06.1986 08.06.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Europa              He./Qvade        190/160 03.07.1979 02.07.1999  

 Fleet               NFC/Asm.E.       232/104 18.07.1985 17.07.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Formula             Weib./AN & Co.   185/103 19.01.1987 18.01.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 »Galant« Carlsberg  Carlsb.          108     02.10.1984 01.10.2004  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Golf                NRPB/Pajbj.      151/156 19.09.1983 18.09.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 »Gorm« Sejet        LK               142     11.08.1981 10.08.2001  

                                             /23.05.1981 31.12.1991  

 Grit                VEB/Asm.E.       181/104 05.03.1984 04.03.2004  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 »Gula« Abed         Abed             139     31.05.1976 30.05.1996  

                                             /14.12.1976 30.06.1989+  

 Gunnar              Sv./N&S          172/152 08.10.1982 07.10.2002  

                                             /12.05.1982 31.12.1992  

 Harry               Weib./AN & Co.   185/103 29.06.1978 28.06.1998  

                                             /22.05.1978 31.12.1998  

 Havila              CB/Qvade         109/160 18.05.1979 17.05.1999  

                                             /18.12.1979 31.12.1989  

 Hockey              NRPB/Pajbj.      151/156 10.06.1985 09.06.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Ida                 Weib./AN & Co.   185/103 08.02.1980 07.02.2000  

                                             /29.05.1979 31.12.1999  

 »Inga« Abed         Abed             139     19.02.1982 18.02.2002  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Jenny               Sv./N&S          172/152 03.07.1981 02.07.2001  

                                             /12.02.1980 31.12.1990  

 Jonna               Pajbj.           156     28.07.1980 27.07.2000  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Keti                Carlsb.          108     15.02.1982 14.02.2002  

                                             /21.12.1981 31.12 1991  

 Klaxon              NRPB/Pajbj.      151/156 18.07.1984 17.07.2004  

                                             /12.12.1983 31.12 1993  

 Lenka               VEB/Asm.E.       181/104 17.02.1987 16.02.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Lerche              v.LP./Superf.    183/228 08.09.1987 07.09.2007  

 Lina                Sv./N&S          172/152 19.09.1983 18.09.2003  

                                             /26.07.1983 31.12.1993  

 »Mikkel« Sejet      LK               142     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Natasha             Unisig./DP.      255/114 15.04.1987 14.07.2007  

 »Piggy« Carlsberg   Carlsb.          108     02.09.1987 01 09.2007  

 Regatta             NRPB/Pajbj.      151/156 09.06.1986 08.06.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 »Robert« Sejet      LK               142     20.03.1984 19.03.2004  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Roland              Weib./AN & Co.   185/103 15.02.1982 14.02.2002  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 »Romi« Abed         Abed             139     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /15.04.1983 31.12.1993  

 »Selim« Sejet       LK               142     15.06.1987 14.06.2007  

                                             /17.12.1987 31.12 1997  

 Semira              Sv./N&S          172/152 11.08.1987 10.08.2007  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Sewa                LK               142     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 »Sila« Abed         Abed             139     21.04.1986 20.04.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Stina               Pajbj.           156  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Taarn               Sv./N&S          172/152 14.09.1982 13.09.2002  

                                             /09.12.1981 31.12.1991  

 Tennis              NRPB/Pajbj.      151/156  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Teo                 NRPB/Pajbj.      151/156 13.03.1987 12.03.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Tikko               Sv./N&S          172/152  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Toga                Prob./Asm.E.     236/104 19.03.1986 18.03.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Torkel              Weib./AN & Co.   185/103 26.06.1979 15.06.1999  

                                             /21.06.1979 31.12.1989  

 Triumph             VEB/Asm.E.       181/104 11.07.1978 10.07.1998  

                                             /14.12.1976 31.12.1996  

 »Vega« Abed         Abed             139  

                                             /14.12.1976 30.06.1989+  

  OLIEHØR  - Linum usitatissimum L.  

 Tadorna             DP               114     22.04.1985 21.04.2005  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

  HYBRID RAJGRÆS  - Lolium x hybridum Hausskn.  

 Butler              DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Dalita              Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Polly               Dæhnf.           119     02.10.1984 01.10.2004  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Texy                Dæhnf.           119     14.07.1987 13.07.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

  ITALIENSK RAJGRÆS  - Lolium multiflorum Lam.  

 Aka                 MB/Sem.          145/165 21.05.1979 20.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Bambi               DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Bartissimo          Bar/DLF          105/113  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Bettina             DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 »Birca« Trifolium   DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Bofur               DP               114     21.05.1979 20.05.1999  

                                             /21.05.1979 31.12.1999  

 Catalpa             DP               114     11.05.1982 10.05.2002  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 EF 486 Dasas        DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Elving              DP               114     19.09.1983 18.09.2003  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 »Gero« Øtofte       DP               114  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Kitti               DP               114     13.03.1987 12.03.2007  

                                             /10.01.1986 31.12.1996  

 Ninak               v.d.H./ØF        180/189  

                                             /18.12.1979 31.12.1999  

 »Prego« Dæhnfeldt   Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Prima Roskilde      DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Sikem               DP               114     16.01.1981 15.01.2001  

                                             /18.12.1979 31.12.1999  

 »Turgo« Pajbjerg    DP               114     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Urbana              v.d.H./ØF        180/189  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Vejrup M.B.         MB/Sem.          145/165  

                                             /01.04.1970 30.06.1989+  

 Wencke              DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Whisper             v.d.H./ØF        180/189  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 »Wilo« Dæhnfeldt    Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

  WESTERWOLDISK RAJGRÆS  - Lolium multiflorum Lam.  

 Barspectra          Bar./DLF         105/113  

                                             /19.02.1985 31.12.1995  

  ALMINDELIG RAJGRÆS  - Lolium perenne L.  

  Fodergræs  

 Albi                DP               114     25.05.1982 24.05.2002  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Amado               Dæhnf.           119     19.03.1975 18.03.1995  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Bastion             Mom./ØF          147/189  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Belida              Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Bonita              v.d.H./ØF        180/189  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Borvi               DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /16.12.1977 31.12.1992  

 Chantal             DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Condesa             v.d.H./ØF        180/189  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Contender           NRPB/Dæhnf.      151/119 16.07.1987 15.07.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Danny               Dæhnf.           119     06.06.1985 05.06.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Darbo               DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Elrond              DP               114     21.05.1979 20.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Fennema             NP/Pajbj.        149/156 07.12.1987 06.12.2007  

 Frances             v.d.H./ØF        180/189  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Hella               DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Kemal               DP               114     29.01.1982 28.01.2002  

 Lenta Pajbjerg      DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1990  

 Meltra              R.v.P./DLF       163/113 25.05.1979 24.05.1999  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Parcour             PHP/Hunsb.       158/132 20.06.1977 19.06.1997  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Patora              Dæhnf.           119     06.06.1974 05.06.1994  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Pimpernel           DP               114  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Pippin              DP               114     26.05.1977 25.05.1997  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Preference          ZW/Holl.         188/131  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Rally               Dæhnf.           119     03.06.1985 02.06.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Sisu                DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /16.12.1977 31.12.1992  

 Talbot              v.d.H./ØF        180/189 30.03.1976 29.03.1996  

                                             /16.12.1977 31.12.1997  

 Tonga               DP               114     19.03.1975 18.03.1995  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Tove                DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /16.12.1977 31.12.1992  

 Trani               DP               114     11.08.1981 10.08.2001  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Verna Pajbjerg      DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1990  

 Wendy               v.d.H./ØF        180/189 20.06.1977 19.06.1997  

                                             /16.12.1977 31.12.1997  

  Eksportsorter  

 Mirvan              DP               114  

                                             /1980  

 Plænegræs  

 Arno                v.d.H./ØF        180/189  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Barclay             Bar./DLF         105/113 17.07.1984 16.07.2004  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Barry               Bar./DLF         105/113 17.07.1984 16.07.2004  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Dolby               Dæhnf.           119     16.07.1987 15.07.2007  

                                             /10.03.1987 31.12.1997  

 Fairway             ZW/Holl          188/131 30.07.1980 29.07.2000  

                                             /18.12.1979 31.12.1989  

 Majestic            Mom./ØF          147/189  

                                             /18.12.1979 31.12.1989  

 Manhattan           v.Eng./Trif.     182/177 06.06.1974 05.06.1994  

                                             /06.06.1974 31.12.1999  

 Parcour             PHP/Hunsballe    158/132  

                                             /19.08.1986 31.12.1996  

 Perfect             ZW/Holl.         188/131  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Pippin              DP               114     26.05.1977 25.05.1997  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Pleno               Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Ranger              v.d.H./ØF        180/189  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Royal               Mom./ØF          147/189  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Saione              DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Servo               OE               154  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Sprinter            ZW/Holl          188/131 26.03.1976 25.03.1996  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Tando               Kl.w./Dæhnf.     137/119 13.03.1987 12.03.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Taya                Dæhnf.           119  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Trilo               AGS/Trif.        238/177  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

  HUMLESNEGLEBÆLG  - Medicago lupulina L.  

 Virgo Pajbjerg      DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

  LUCERNE  - Medicago sativa L.  

 Prescot             DP               114     12.07.1983 11.07.2003  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Resis               Dæhnf.           119     19.03.1975 18.03.1995  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Sverre              Sv./N&S          172/152  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Vela                KVL/DP & Dæhnf.  138/114 06.06.1978 05.06.1998  

                                      &119   /16.12.1977 31.12.1992  

  OPIATVALMUE  - Papaver somniferum L.  

 Parmo               Dæhnf.           119  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

  KNOLDROTTEHALE  - Phleum bertolonii DC.  

 Allgreen            Weib./S.48       185/164  

                                             /11.03.1976 30.06.1989+  

 Nobis               Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Teno                DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

  TIMOTHE  - Phleum pratense L.  

 Bero Dæhnfeldt      Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1990  

 Bilbo               DP               114     24.05.1976 23.05.1996  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 Kampe II          Weib./Dæhnf.     185/119  

                                             /16.12.1977 31.12.1997  

 Topas Øtofte        DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1990  

  MARKÆRT  - Pisum sativum L. (partim)  

 Asta                RJM/Pajbj.       162/156 27.11.1985 26.11.2005  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Belinda             CB/Toft.         109/176 27.08.1984 26.08.2004  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Belman              DP               114     21.08.1985 20.08.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Birte               RJM/Pajbj.       162/156 29.12.1970 28.12.1990  

                                             /13.04.1972 30.06.1990+  

 Bodil               RJM/Pajbj.       162/156 22.01.1976 21.01.1996  

                                             /15.01.1975 31.12.1990  

 Bohatyr             Oseva/DP         251/114  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Bondi               DP               114     06.06.1978 05.06.1998  

                                             /01.10.1974 31.12.1999  

 Brandon             Booker/LK        253/142 04.09.1986 03.09.2006  

 Calypso             CB/Toft          109/176 20.01.1986 19.01.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Cilla               DP               114     21.08.1985 20.08.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Consort             Booker/DP        253/114  

                                             /12.02.1988 31.12.1998  

 Danto               Dæhnf.           119     27.05.1986 26.05.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Duchess             Booker/Trif.     253/177 02.11.1987 01.11.2007  

 Finale              CB/Toft          109/176  

                                             /16.12.1977 31.12.1997  

 Fjord               Sv./N&S          172/152 20.10.1987 19.10.2007  

                                             /20.08.1987 31.12.1997  

 Helka               LK               142     19.01.1987 18.01.2007  

                                             /12.02.1988 31.12.1998  

 Katrin              PHP/Pajbj.       158/156 09.10.1986 08.10.2006  

 Madria              RJM/Pajbj.       162/156 02.11.1987 01.11.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Margot              RJM/Pajbj.       162/156 09.10.1986 08.10.2006  

                                             /23.07.1986 31.12.1996  

 Miranda             CB/Toft          109/176 08.11.1985 07.11.2005  

                                             /12.02.1988 31.12.1998  

 Osmo                LK               142     01.09.1987 31.08.2007  

 Othello             CB/Toft          109/176 21.04.1986 20.04.2006  

 Pontus              DP               114     21.08.1985 20.08.2005  

 Progreta            Prog./Maribo     231/124  

                                             /28.01.1986 31.12.1996  

 Rosakrone           OSG/DLF          155/113 06.06.1974 05.06.1994  

 Salome              DP               114     15.02.1983 14.02.2003  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Solara              CB/Toft          109/176 14.05.1986 13.05.2006  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Stehgolt            S.-Saat/Pajbj.   199/156  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Timo                Sv./N&S          172/152  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

 Trille              Pajbj.           156     16.07.1987 15.07.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

  ENGRAPGRÆS  - Poa pratensis L.  

  Fodergræs  

 Annika              DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Arina Dasas         DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Balin               DP               114     10.01.1977 09.01.1997  

                                             /16.12.1977 31.12.1992  

 Berbi               VEB/DLF          181/113  

                                             /18.12.1980 31.12.1990  

 Erte                DP               114     11.03.1976 10.03.1996  

                                             /16.12.1977 31.12.1997  

  Plænegræs  

 Amason              Sv./OE           172/154 23.07.1984 22.07.2004  

                                             /09.12.1981 31.12.1991  

 Annika              DP               114     18.07.1985 17.07.2005  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Aquila              v.d.H./ØF        180/189 19.03.1975 18.03.1995  

                                             /01.04.1975 31.12.1990  

 Baron               Bar./DLF         105/113  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Charlotte           DP               114     04.04.1977 03.04.1997  

                                             /11.03.1976 31.12.1991  

 Conni               DP               114     12.07.1983 11.07.2003  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Ikone               M. Planck/Dæhnf. 239/119 17.02.1987 16.02.2007  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Melba               Dæhnf.           119     13.04.1982 12.04.2002  

                                             /09.12.1981 31.12.1991  

 Parade              v.d.H./ØF        180/189 18.05.1976 17.05.1996  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Petit               Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Primo               Weib./S.48       185/164  

                                             /24.08.1985 31.12.1995  

 Sobra               OE               154  

                                             /11.03.1976 31.12.1996  

 Sydsport            Weib./S.48       185/164  

                                             /01.04.1974 31.12.1999  

 Trampas             Dæhnf.           119     19.03.1975 18.03.1995  

                                             /01.04.1975 31.12.1990  

  ALMINDELIG RAPGRÆS  - Poa trivialis L.  

 Dasas               DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Ino Dæhnfeldt       Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Omega Øtofte        DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 Senja               Dæhnf.           119  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

  OLIERÆDDIKE  - Raphanus sativus L. ssp. oleifera (DC.) Metzg.  

 Pegletta            PHP/Pajbj.       158/156  

                                             /24.08.1981 31.12.1991  

 Siletina            GS/Pajbj.        129/156  

                                             /19.05.1978 31.12.1998  

  RUG  - Secale cereale L.  

 Akkord              Hybro GbR/Pajbj. 248/156 13.03.1987 12.03.2007  

 Cero                Hybro GbR/Dæhnf. 248/119 08.09.1987 07.09.2007  

 Danko               Rolimp./FAF      210/122 21.11.1983 20.11.2003  

                                             /23.11.1982 31.12.1992  

 Dominator           PHP/Pajbj.       158/156 04.08.1983 03.08.2003  

                                             /18.08.1983 31.12.1993  

 Epos                VEB/Asm.E.       181/104 19.01.1987 18.01.2007  

                                             /16.09.1986 31.12.1996  

 Halo                v.LP/M.K.        183/249 06.05.1979 05.05.1999  

                                             /13.09.1979 31.12.1999  

 Merkator            PHP/Pajbj.       158/156 04.08.1983 03.08.2003  

                                             /26.08.1983 31.12.1993  

 Perkow              v.LP/M.K.        183/249 02.09.1987 01.09.2007  

                                             /16.09.1986 31.12.1996  

 Petkus II           v.LP/M.K.        183/249  

                                             /01.04.1970 30.06.1997  

 Pollux              VEB/Asm.E.       181/104 15.04.1985 14.04.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

  GUL SENNEP  - Sinapis alba L.  

 Dr. Francks Hohen-  

     heimer Gelb     Pfl.O./DP        157/114  

                                             /18.12.1975 31.12.1990  

  Grønfoderplanter  

 Alba                PHP/Pajbj.       158/156  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Maxi                 PHP/Maribo      158/124 13.03.1987 12.03.2007  

  KARTOFFEL  - Solanum tuberosum L.  

 Ajakso               Geertsma/Danpat.196/135 02.10.1980 01.10.2005  

 Amia                 RJM/Danespo     162/247 02.03.1970 01.03.1995  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Arno                 RJM/Pajbj.      162/156 13.03.1987 12.03.2012  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Asparges             -/Danpat.          -/135  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Berolina            Nordkar./Danespo 198/247 19.10.1981 18.10.2006  

 Bintje                 -                 -  

                                             /01.04.1970 30.06.1997  

 Cleopatra            ZPC/Danpat.     187/135 30.07.1980 29.07.2005  

 Danva                LKF/Danpat.     143/135 11.05.1981 10.05.2006  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Darwina              Jimrold/Danespo 230/247 15.07.1985 14.07.2010  

 Dianella               -                 -  

                                             /01.04.1970 30.06.1997  

 Escort               CB/Danespo      109/247 19.01.1987 18.01.2012  

 Expova               LKF/Danpat.     143/135 02.04.1985 01.04.2010  

 Fecuva               LKF/Danpat.     143/135 21.03.1984 20.03.2009  

 Frila                FWL/Danpat.     128/135 17.07.1974 16.07.1999  

 Heidrun              FWL/Danpat.     128/135 09.07.1980 08.07.2005  

 Hercules             CB/Danpat.      109/135 07.12.1987 06.12.1997  

 Jacova               LKF/Danpat.     143/135 21.04.1986 20.04.2011  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Jaerla               FML/Danpat.     125/135 10.07.1973 09.07.1998  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Kaptah               LKF/Danpat.     143/135  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Kenva                LKF/Danpat.     143/135 08.01.1970 07.01.1995  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Lamia               Uni. & Cl./H-B&B 217/192 06.09.1983 05.09.2008  

 Lola                Uni. & Cl./H-B&B 217/192 06.09.1983 05.09.2008  

 Manna               ZPC/Danpat.      187/135 30.07.1980 29.07.2005  

 Mansour             FML/Danpat.      125/135 15.07.1985 14.07.2010  

 Marava              LKF/Danpat.      143/135 15.04.1985 14.04.2010  

 Mariana             Uni. & Cl./H-B&B 217/192 06.09.1983 05.09.2008  

 Marijke             FML/Danpat.      125/135 10.07.1973 09.07.1998  

 Marion              FWL/Danpat.      128/135 04.11.1977 03.11.2002  

                                             /16.12.1977 31.12.1992  

 Minea                LKF/Danpat.     143/135  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Nordstern            FWL/Danpat.     128/135 21.07.1978 20.07.2003  

 Octavia              LKF/Danpat.     143/135 29.12.1970 28.12.1995  

                                             /01.04.1972 30.06.1992  

 Olinda               Bierma/Danpat.  193/135 30.05.1980 29.05.2005  

 Palma                FWL/Danpat.     128/135 12.03.1975 11.03.2000  

 Posmo                LKF/Danpat.     143/135 04.11.1977 03.11.2002  

                                             /15.02.1978 31.12.1998  

 Primula                -/Danpat.       -/135  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Revelino             CB/Danespo      109/247 30.07.1980 29.07.2005  

 Rosva                LKF/Danpat.     143/135 04.01.1972 03.01.1997  

 Sava                 LKF/Danpat.     143/135 11.05.1981 10.05.2006  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Senator              Sloots/Danespo  221/247 20.03.1984 19.03.1999  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Sientje              VB/Danpat.      209/135 10.11.1966 09.11.1991  

 Sirtema              FML/Danpat.     125/135 15.12.1967 14.12.1992  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Tertus               LKF/Danpat.     143/135 12.03.1975 11.03.2000  

                                             /10.03.1975 30.06.1988+  

 Torva                LKF             143  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Tylva                LKF/Danpat.     143/135 08.01.1970 07.01.1995  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Ukama                FML/Danpat.     125/135 26.09.1980 25.09.2005  

 Urgenta              FML/Danpat.     125/135 15.12.1967 14.12.1992  

  ALSIKEKLØVER  - Trifolium hybridum L.  

 Ermo                 DP               114  

                                             /01.04.1971 30.06.1999  

  RØDKLØVER  - Trifolium pratense L.  

 Gollum               DP               114    09.07.1980 08.07.2000  

                                             /14.12 1976 31.12.1991  

 »Krano« Pajbjerg     DP               114    06.06.1974 05.06.1994  

                                             /01.04.1973 30.06.1992  

 Palna                DP               114  

                                             /14.12.1976 31.12.1991  

 Rajah                DP               114    18.07.1985 17.07.2005  

                                             /12.12.1983 31.12.1993  

 Sara                 Weib./Dæhnf.    185/119 08.06.1982 07.06.2002  

                                             /20.12.1982 31.12.1992  

 Tero                 Dæhnf.           119    17.03.1981 16.03.2001  

                                             /18.12.1979 31.12.1999  

 »Vesta« Dæhnfeldt    Dæhnf.           119  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

  HVIDKLØVER  - Trifolium repens L.  

 Alban                Dæhnf.           119    17.08.1983 16.08.2003  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Aran                 G.Hold./Trif.    252/177  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

 Gandalf              DP               114    29.06.1978 28.06.1998  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

 Milka Pajbjerg       DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1999  

 »Milkanova«  

   Pajbjerg           DP               114  

                                             /01.04.1970 30.06.1992  

 Rivendel             DP               114    18.07.1985 17.07.2005  

                                             /18.12.1984 31.12.1994  

 Sonja                Weib./Dæhnf.     185/119  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

  HVEDE  - Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol.  

  Vinterform  

 Anja                 Pajbj.          156     17.03.1981 16.03.2001  

                                             /16.09.1980 31.12.1990  

 Apollo               Breun/N&S       234/152 07.12.1987 06.12.2007  

 Citadel              Zel./Qvade      186/160 21.08.1985 20.08.2005  

                                             /13.09.1985 31.12.1995  

 Gawain               PBI&NSDO/Asm.E. 225&153 02.07.1986 01.07.2006  

                                      /104  

 Jaguar               Pfl.O./Pajbj.   157/156 27.11.1985 26.11.2005  

 Kanzler              W.E./N&S        184/152 02.10.1984 01.10.2004  

 Kosack               Weib./AN & Co.  185/103 12.06.1984 11.06.2004  

                                             /10.09.1984 31.12.1994  

 Kraka                Pajbj.          156     17.03.1981 16.03.2001  

                                             /16.09.1980 31.12.1990  

 Longbow              PBI&NSDO/Asm.E. 225&153 03.05.1984 02.05.2004  

                                      /104   /10.09.1984 31.12.1994  

 Mercia               PBI&NSDO/Asm.E. 225&153 18.09.1985 17.09.2005  

                                      /104  

 Moulin               PBI&NSDO/Asm.E. 225&153 13.03.1987 12.03.2007  

                                      /104  

 Norman               PBI&NSDO/Asm.E. 225&153 22.04.1985 21.04.2005  

                                      /104  

 Obelisk              Zel./Qvade      186/160 07.12.1987 06.12.2007  

 Rektor               Firlbeck/N&S    202/152 02.10.1984 01.10.2004  

 Sleipner             Weib./AN & Co.  185/103 15.08.1986 14.08.2006  

                                             /29.08.1986 31.12.1996  

 Wase                 Nords./LK       218/142  

                                             /17.12.1987 31.12.1997  

  Vårform  

 Axona                v.d.H./Pajbj.   180/156 07.12.1987 06.12.2007  

 Cornette             Weib./AN & Co.  185/103 26.08.1982 25.08.2002  

                                             /12.05.1982 31.12.1992  

 Drabant              Weib./AN & Co.  185/103 14.08.1972 13.08.1992  

 »Vitus« Sejet        LK              142     27.08.1981 26.08.2001  

                                             /21.12.1981 31.12.1991  

  HESTEBØNNE  - Vicia faba L. (partim.)  

 Alfred               CB/Toft         109/176 02.10.1984 01.10.2004  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

 Faneta               VEB/DLF         181/113 21.04.1986 20.04.2006  

                                             /03.12.1985 31.12.1995  

 Troy                 NP/Pajbj.       149/156 13.03.1987 12.03.2007  

                                             /18.12.1986 31.12.1996  

  MAJS  - Zea mays L.  

  Til modenhed  

 Hansa                Kl.w./Asm.E.    137/104  

                                             /19.12.1978 31.12.1998  

  Grønfoderplanter  

 Alize                SICA/H-B&B      205/192  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

 Aria                 RAGT/Superf.    204/228  

                                             /14.03.1983 31.12.1993  

 Arven                CACBA/DLF       220/113  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

 Ass                  RAGT/Superf.    204/228  

                                             /15.03.1982 31.12.1992  

 Atlas                Ciba/Ciba A/S   244/243  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

 Beaupree             CACBA/DLF       220/113  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Boree                SICA/H-B&B      205/192  

                                             /02.04.1981 31.12.1991  

 Brubel               FSM/DP          222/114  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Brutus               Nick./D.Sh.     148/118  

                                             /25.03.1980 31.12.1990  

 Derby                CACBA/DLF       220/113  

                                             /19.02.1985 31.12.1995  

 Fronica              Pion.F./Dæhnf.  212/119  

                                             /22.03.1977 31.12.1992  

 Jina                 Pion.BRD/MMJ    245/246  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

 LG 11                Limag./Asm.E.   141/104  

                                             /10.03.1975 31.12.1990  

 LG 20 80             SICA/H-B&B      205/192  

                                             /20.02.1987 31.12.1997  

 Lixis                SICA/H-B&B      205/192  

                                             /23.07.1986 31.12.1996  

 Passat               CACBA/DLF       220/113  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Primus               Nick./Trif.     148/177  

                                             /11.02.1986 31.12.1996  

 Pumas                MAISADOU/DLF    227/113  

                                             /19.02.1985 31.12.1995  

 Reus                 Nick./D.Sh.     148/118  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Sanora               Pion.US./Dæhnf. 206/119  

                                             /15.03.1982 31.12.1992  

 Splenda              Soc. Euro./DP   224/114  

                                             /19.02.1985 31.12.1995  

 Suroit               CACBA/DLF       220/113  

                                             /09.02.1984 31.12.1994  

 Tassilo              Kl.w.&SDM/Asm.E.137&250  

                                      /104   /16.04.1984 31.12.1994  

 Valet                Kl.w./Asm.E.    137/104  

                                             /08.09.1986 31.12.1996  

 GRØNSAGER - Vegetable Species  

  SKALOTTELØG  - Allium ascalonicum L.  

 Sante                G. en S./Dæhnf.  337/308  

                                  11.09.1981   10.09.1996   /*  

  KEPALØG  - Allium cepa L.  

 Hyblenda                     Dæhnf.           308  

                                  15.04.1985   14.04.2005   /*  

 Hyduro                       Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Hygro                        Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Hyper                        Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Kønigin »Silvato«            O.E.             316          /*  

 Lissabon »Lida«              O.E.             316          /*  

 Owa                          O.E.             316          /*  

 Rijnsburger »Rima«           Dæhnf.           308          /*  

 Rijnsburger »Roar«           Dæhnf.           308          /*  

 Rudo                         O.E.             316          /*  

 Stuttgarter Riesen »Diskos«  Dæhnf.           308          /*  

 Zittauer »Zirius«            Dæhnf.           308          /*  

  PORRE  - Allium porrum L.  

 Bulgarsk Kæmpe               O.E.             316          /*  

 Gennevilliers »Splendid«     O.E.             316          /*  

 Hafnia                       Dæhnf.           308          /*  

 Kong Richard                 Dæhnf.           308  

                                  29.12.1977   28.12.1997   /*  

 Københavns Torve »Imperial«  Dæhnf.           308          /*  

 Københavns Torve »Konta«     O.E.             316          /*  

 Lavi                         Dæhnf.           308          /*  

 Loti                         Dæhnf.           308          /*  

 Regius                       O.E.             316          /*  

 Rese                         O.E.             316          /*  

 Siegfried »Frost«            Dæhnf.           308          /*  

 Siegfried »Sino«             Dæhnf.           308          /*  

 Thor                         Dæhnf.           308          /*  

 Titan                        O.E.             316          /*  

 Tivi                         Dæhnf.           308          /*  

 Unique                       O.E.             316          /*  

 Vitan                        O.E.             316          /*  

 Wico                         Dæhnf.           308          /*  

 Winta                        O.E.             316          /*  

  DILD  - Anethum graveolens L.  

 Almindelig »Como«            O.E.             316          /*  

 Blanko                       A.H.             310  

                                  07.03.1983   06.03.2003  

 Dukat                        O.E.             316          /*  

  KNOLDSELLERI  - Apium graveolens L.  

 Alabaster »Basta«            Dæhnf.           308          /*  

 Alabaster »Juvel«            Dæhnf.           308          /*  

 Balder »Bali«                Dæhnf.           308          /*  

 Balder »Baro«                O.E.             316          /*  

 Balder »Mascot«              A.H.             310          /*  

 Blanco                       Dæhnf.           308          /*  

 Snehvide                     Dæhnf.           308          /*  

  BLADBEDE  - Beta vulgaris L. var. cycla (L.) Ulrich  

 Grøn »Akta«                  O.E.             316          /*  

 Rex                          O.E.             316          /*  

  RØDBEDE  - Beta vulgaris L. var. esculenta L.  

 Crosbys                      O.E.             316          /*  

 Crosbys »Bing«               Dæhnf.           308          /*  

 Crosbys »Carmo«              Dæhnf.           308          /*  

 Detroit                      Dæhnf.           308          /*  

 Detroit »243«                O.E.             316          /*  

 Forono                       Dæhnf.           308          /*  

 Monopoly                     S&G/A.H.         329/310  

                                  24.05.1983   23.05.2003  

 Rubia                        O.E.             316          /*  

 Rød Valse                    O.E.             316          /*  

 Slowbolt                     O.E.             316          /*  

 Unik                         Dæhnf.           308          /*  

  GRØNKÅL - Brassica oleracea L. var. acephala DC. subvar.  

  laciniata L.  

 Halvhøj ekstra moskruset  

    »Kurla«                   O.E.             316          /*  

 Halvhøj kruset »Bona«        Dæhnf.           308          /*  

 Halvhøj kruset »Konserva«    Dæhnf.           308          /*  

 Lav kruset »Harvester«       Dæhnf.           308          /*  

 Lav opretvoksende »Lavo«     Dæhnf.           308          /*  

  BLOMKÅL - Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var.  

  botrytis  

 Avans                        O.E.             316          /*  

 Bravo                        A.H.             310          /*  

 Brigo                        O.E.             316          /*  

 Brio                         O.E.             316          /*  

 Danova                       Dæhnf.           308  

                                  29.12.1977   28.12.1997   /*  

 Dominant                     Dæhnf.           308          /*  

 Erfurter »Erfu«              Dæhnf.           308          /*  

 Grandessa                    Dæhnf.           308          /*  

 Grodan                       Dæhnf.           308          /*  

 Idol                         O.E.             316          /*  

 Igloo                        O.E.             316          /*  

 Igloory                      O.E.             316          /*  

 King                         Dæhnf.           308          /*  

 Perfection                   Dæhnf.           308          /*  

 Progress                     A.H.             310          /*  

 Revito                       O.E.             316          /*  

 Safir                        Dæhnf.           308          /*  

 Selandia                     O.E.             316          /*  

 Spar to                      A.H.             310          /*  

 Starla                       Dæhnf.           308          /*  

 White Fox                    S&G/A.H.         329/310      /*  

 White Rock                   S&G/A.H.         329/310      /*  

 Winner                       O.E.             316          /*  

  BROCCOLI - Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var.  

  italica Plenck  

 Basto                        O.E.             316          /*  

 Corvet                       R.S./FDB         318/309      /*  

  SAVOYKÅL - Brassica oleracea L. var. bullata DC. et var. sabauda L.  

 Labol                        O.E.             316          /*  

  ROSENKÅL - Brassica oleracea L. var. bullata subvar. gemmifera DC.  

 Focus                        Dæhnf.           308          /*  

 Jubi                         Dæhnf.           308          /*  

 Long Island                  O.E.             316          /*  

 Odense Torve »Oto«           Dæhnf.           308          /*  

 Polarstjernen                Dæhnf.           308          /*  

 Tidlig Dværg                 Dæhnf.           308          /*  

 Wilhelmsburger               Dæhnf.           308          /*  

  HVIDKÅL - Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba DC.  

 Amager høj »206«             O.E.             316          /*  

 Amager høj grøn »Grami«      Dæhnf.           308          /*  

 Amager lav »Amlaro«          Dæhnf.           308          /*  

 Amager Stenhoved »Tena«      O.E.             316          /*  

 Bewama                       Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Brunswiger »Ladu«            O.E.             316          /*  

 Ditmarsker »Frigga«          Dæhnf.           308          /*  

 Ditmarsker »Midi«            O.E.             316          /*  

 Ditmarsker »Primax«          Dæhnf.           308          /*  

 Dural                        O.E.             316          /*  

 Gloria                       O.E.             316          /*  

 Hidena                       Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Histanda                     Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Hyjula                       Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Københavns Torve »Biro«      O.E.             316          /*  

 Københavns Torve »Koto«      Dæhnf.           308          /*  

 Langendijker Vinter »Hekla«  Dæhnf.           308          /*  

 Loke                         Weib./A.H.       321/310      /*  

 Minicole                     Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Pedrillo                     Bejo/Dæhnf.      325/308      /*  

 Primata                      O.E.             316          /*  

 Riana                        O.E.             316          /*  

 Rotan                        O.E.             316          /*  

 Tidlig Ditmarsker »Ega«      O.E.             316          /*  

 Tidlig Ditmarsker »Special«  Dæhnf.           308          /*  

 Vivaldi                      Dæhnf.           308          /*  

 Wiam                         Dæhnf.           308          /*  

  SPIDSKÅL - Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba DC. var.  

  elliptica  

 Charleston Wakefield »Mitol« O.E.             316          /*  

 Erstling »Ernova«            Dæhnf.           308          /*  

 Erstling »Linga«             Dæhnf.           308          /*  

 Jersey Wakefield »Pewa«      O.E.             316          /*  

  RØDKÅL - Brassica oleracea L. var. capitata L. f. rubra (L.) Thell  

 Amager »Caro«                O.E.             316          /*  

 Holdbar Amager               Dæhnf.           308          /*  

 Holdbar Vinter »Rodan«       Dæhnf.           308          /*  

 Holdbar Vinter »Roka«        O.E.             316          /*  

 Langendijker Sommer »Debut«  O.E.             316          /*  

 Langendijker Sommer »Laso«   Dæhnf.           308          /*  

  KNUDEKÅL - Brassica oleracea L. var. gongylodes L.  

 Fekara                       O.E.             316          /*  

 Karlek                       O.E.             316          /*  

 Lauko                        O.E.             316          /*  

 Specla                       Dæhnf.           308          /*  

  KINAKÅL - Brassica pekinensis (Lour.) Rupr.  

 Granat                       O.E.             316          /*  

 Kinap                        O.E.             316          /*  

 Senda                        O.E.             316          /*  

 Senora                       O.E.             316          /*  

  MAJROE - Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell  

 Early Purple Top  

    Globe »Rosita«            O.E.             316          /*  

 Goldball »Golda«             O.E.             316          /*  

 Milan hvid »Revita«          O.E.             316          /*  

  MELON - Cucumis melo L.  

 Aroma                        O.E.             316          /*  

 Wests                        Dæhnf.           308          /*  

  AGURK - Cucumis sativus L.  

  Asieagurk  

 Asiko                        O.E.             316          /*  

 Dansk Asie »Dana«            Dæhnf.           308          /*  

 Ideal »Nova«                 Dæhnf.           308          /*  

 Langelands Kæmpe »Gigant«    Dæhnf.           308          /*  

 Langelands Kæmpe »Labo«      Dæhnf.           308          /*  

 Langelands Kæmpe »Major«     Dæhnf.           308          /*  

  Drue- og picklesagurk  

 Albeit                       O.E.             316          /*  

 Bestal                       O.E.             316          /*  

 Biri                         O.E.             316          /*  

 Conda                        O.E.             316          /*  

 Paragon                      S&G/A.H.         329/310  

                                  16.02.1981   25.02.2001  

 Rhinsk Drue »Rex«            Dæhnf.           308          /*  

 Rhinsk Drue »Ridu«           Dæhnf.           308          /*  

 Solo                         Dæhnf.           308          /*  

 Tera                         Dæhnf.           308          /*  

 Wisco                        O.E.             316          /*  

  Snitagurk  

 Slicas                       O.E.             316          /*  

  Drivagurk  

 Athene                       Dæhnf.           308          /*  

 Attila                       Dæhnf.           308          /*  

 Bestseller                   O.E.             316          /*  

 Diana                        Dæhnf.           308          /*  

 Saladan                      Dæhnf.           308          /*  

  GRÆSKAR - Cucurbita pepo L.  

 Grøn Busk »Veribo«           Dæhnf.           308          /*  

 Kæmpe Melon »Rilon«          Dæhnf.           308          /*  

 Køkken »Vita«                A.H.             310          /*  

 Vegetable Marrow »Wema«      Dæhnf.           308          /*  

  GULEROD - Daucus carota L.  

 Amsterdammer »Amro«          Dæhnf.           308          /*  

 Amsterdammer »Indu«          O.E.             316          /*  

 Amtou                        Dæhnf.           308          /*  

 Chantenay »Loto«             Dæhnf.           308          /*  

 Chantenay »Redco«            O.E.             316          /*  

 Feonia »Banta«               O.E.             316          /*  

 Feonia »Dana«                Dæhnf.           308          /*  

 Feonia »Fina«                Dæhnf.           308          /*  

 Feonia »Nobo«                O.E.             316          /*  

 Feonia »Rona«                Dæhnf.           308          /*  

 Flakkeer »Grosa«             O.E.             316          /*  

 Flakkeer »Regina«            Dæhnf.           308          /*  

 Flakkeer »Regol«             O.E.             316          /*  

 Nantes »Apollo«              Dæhnf.           308          /*  

 Nantes »Bureau«              Dæhnf.           308          /*  

 Nantes »Duke«                O.E.             316          /*  

 Nantes »Express«             O.E.             316          /*  

 Nantes »Fancy«               O.E.             316          /*  

 Nantes »Kurna«               O.E.             316          /*  

 Nantes »Landa«               Dæhnf.           308          /*  

 Nantes »Normu«               O.E.             316          /*  

 Nantes »Scarletta«           Dæhnf.           308          /*  

 Nantes »Topscore«            Dæhnf.           308          /*  

 Pariser Torve »Rondo«        O.E.             316          /*  

 Plastica                     Dæhnf.           308          /*  

 Royal Chantenay »Rola«       O.E.             316          /*  

 Touchon »Format«             Dæhnf.           308          /*  

 Valoria                      Dæhnf.           308          /*  

 Vertou »Vernia«              Dæhnf.           308          /*  

  JORDBÆR - Fragaria ananassa Duch.  

 Bogota                       IVT/H-B&B        342/343  

                                  03.09.1980   02.09.1995  

 Dulcita                      Sengbusch/Dæhnf. 341/308  

                                  17.05.1976   16.05.1991  

 Gourmella                    Sengbusch/Dæhnf. 341/308  

                                  17.05.1976   16.05.1991  

 Korona                       IVT/H-B&B        342/343  

                                  03.09.1980   02.09.1995  

 Lumina                       A.N.             346  

                                  13.07.1982   12.07.1997  

  HOVEDSALAT - Lactuca sativa L.  

  Alm. salat  

 Attraktion »Ala«             Dæhnf.           308          /*  

 Attraktion »Sana«            O.E.             316          /*  

 Hjerter Es                   O.E.             316          /*  

 Hjerter Es                   Dæhnf.           308          /*  

 Hjerter Es                   Dæhnf.           308          /*  

 Kagraner Sommer »Tatus«      O.E.             316          /*  

 Maikønig »Stria«             O.E.             316          /*  

  Issalat  

 Calmaria                     MSI/Dæhnf.       323/308      /*  

 Ithaca                       PWS/Dæhnf.       328/308      /*  

 Morangold                    MSI/Dæhnf.       323/308      /*  

  TOMAT - Lycopersicon lycopersicum (L.) Karst. ex Farwell  

  Frilandstomat  

 Anne                         Weib./A.H.       321/310      /*  

 Arla                         Weib./A.H.       321/310      /*  

 Bonner Beste »1212«          Dæhnf.           308          /*  

 Gemini                       Dæhnf.           308          /*  

 Tempo                        Dæhnf.           308          /*  

  Drivtomat  

 Annida                       Weib./A.H.       321/310      /*  

 Ida                          Weib./A.H.       321/310      /*  

 Maria                        Weib./A.H.       321/310      /*  

 Regina                       Dæhnf.           308          /*  

  PASTINAK - Pastinaca sativa L.  

 Skandia                      Dæhnf.           308          /*  

  KRUSPERSILLE - Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill. ssp.  

  crispum  

 Bonus                        Dæhnf.           308          /*  

 Bravour                      O.E.             316          /*  

 Curlina                      O.E.             316          /*  

 Darki                        O.E.             316          /*  

 Delikat                      Dæhnf.           308          /*  

 Ekstra moskruset »Regina«    Dæhnf.           308          /*  

 Ekstra moskruset »Senator«   A.H.             310          /*  

 Optima                       Dæhnf.           308          /*  

 Parus                        O.E.             316          /*  

  RODPERSILLE - Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill. ssp.  

  tuberosum  

 Bardowicker »Bawi«           Dæhnf.           308          /*  

 Berliner »Berla«             Dæhnf.           308          /*  

 Berliner »Bero«              Dæhnf.           308          /*  

  BØNNE - Phaseolus vulgaris L.  

  Buskbønne  

 Diana                        Nunhems/Dæhnf.   331/308      /*  

  ÆRT - Pisum sativum L. (partim)  

  Marvært  

 Anna                         Dæhnf.           308  

                                   19.10.1981  18.10.2001   /*  

 Avola                        Asgrow/Chas.H.   344/345  

                                   23.07.1979  22.07.1999  

 Biwa                         Dæhnf.           308  

                                   19.10.1981  18.10.2001   /*  

 Carol                        RBS/A.H.         347/310  

                                   08.09.1987  07.09.2007  

 Fridgit                      RBS/A.H.         347/310  

                                   08.09.1987  07.08.2007  

 Karina                       Nunhems/Dæhnf.   331/308      /*  

 Maestro                      N.Y.S.A/FDB      338/309      /*  

 Mira                         Dæhnf.           308          /*  

 Miracle                      C.S.C/FDB        333/309      /*  

 Multistar                    Dæhnf.           308  

                                  11.03.1976   10.03.1996   /*  

 Puget                        W.B.S.C./Hertz   305/322      /*  

 Safir                        Dæhnf.           308          /*  

 Sugar Lil                    RBS/A.H.         347/310  

                                  09.08.1987   07.08.2007  

 Swift                        Unilever/Hertz   320/322      /*  

  RADIS - Raphanus sativus L.  

 Danra                        Dæhnf.           308          /*  

 Delia                        O.E.             316          /*  

 Gaudry                       Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang hvidspidset »Fota«  O.E.             316          /*  

 Halvlang hvidspidset »Rapid« Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang hvidspidset »Vidan« Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang rosenrød hvidspidset  

   »205«                      O.E.             316          /*  

 Halvlang skarlagen  

    hvidspidset »Safir«       Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang skarlagen  

    hvidspidset »25«          Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang skarlagen  

    hvidspidset »35«          Dæhnf.           308          /*  

 Halvlang skarlagen  

    hvidspidset »875«         Dæhnf.           308          /*  

 Istap »Syla«                 O.E.             316          /*  

 Københavns Torve »Hafnia«    Dæhnf.           308          /*  

 Københavns Torve »Dema«      O.E.             316          /*  

 Meteor                       Dæhnf.           308          /*  

 Non plus ultra »Falkan«      O.E.             316          /*  

 Non plus ultra »406«         O.E.             316          /*  

 Rovi                         O.E.             316          /*  

 Rubin »Runo«                 Dæhnf.           308          /*  

 Saxa »Korto«                 O.E.             316          /*  

 Wurzburger »Giga«            O.E.             316          /*  

  SKORZONER - Scorzonera hispanica L.  

 Duro                         Dæhnf.           308          /*  

 Enårig Kæmpe »Bamba«         O.E.             316          /*  

 Habil                        Dæhnf.           308          /*  

 Lange Jan                    Bejo/Dæhnf.      325/308  

                                  29.02.1980   28.02.2000  

 Nero                         O.E.             316          /*  

  SPINAT - Spinacia oleracea L.  

 Bloomsdale Longstanding  

   »Blongo«                   Dæhnf.           308          /*  

 Dominant                     Dæhnf.           308          /*  

 Fabris                       O.E.             316          /*  

 Firno                        Dæhnf.           308          /*  

 Freja                        Dæhnf.           308          /*  

 Første Snit »Diskant«        O.E.             316          /*  

 Kongen af Danmark »Duran«    O.E.             316          /*  

 Kongen af Danmark »Konsan«   Dæhnf.           308          /*  

 Matador »Darko«              O.E.             316          /*  

 Matador »Matarno«            Dæhnf.           308          /*  

 Matador »Nobio«              O.E.             316          /*  

 Medania                      Dæhnf.           308          /*  

 Selandia »Selo«              O.E.             316          /*  

 Supergreen                   Dæhnf.           308          /*  

 Vinter Riesen »Wiri«         Dæhnf.           308          /*  

 Viroflay »Nike«              O.E.             316          /*  

                                         Plantenyhedsbeskyttelse  

                                      Adr.         Reg.        Reg.  

 Sortsnavn           Sortsejer/repr.  kode         dato      ophører  

 FRUGTTRÆER OG -BUSKE - Fruit Species  

  ÆBLE - Malus domestica Borkh.  

 Jonagored           J. Morren/M. Jensens Eftf.       511/512  

                                      04.11.1986      03.11.2004  

 Prima               Erl. Nielsen/Chas. Hude          689/604  

                                      25.11.1983      24.11.2001  

 Priscilla           Erl. Nielsen/Chas. Hude          689/604  

                                      25.11.1983      24.11.2001  

  KIRSEBÆRGRUNDSTAMME - Prunus avium L. x P. pseudoceracus Lind.  

 Colt                NSDO/Asm.E.                      503/501  

                                      28.05.1979      27.05.1997  

  SOLBÆR - Ribes nigrum L.  

 Ben Sarek           NSDO/Dæhnf.                      503/510  

                                      22.10.1986      21.10.2001  

 Titania             Tamas/Fodor                      509/508  

                                      09.10.1984      08.10.1999  

 Triton              Tamas/Fodor                      509/508  

                                      09.10.1984      08.10.1999  

  HINDBÆR - Rubus idaeus L.  

 Autumm Bliss        NSOO/Dæhnf.                      503/510  

                                      22.10.1986      21.10.2001  

 Rumiloba            Haberli/Chas. Hude             513/604  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 PRYDPLANTER - Ornamental Species  

  AESCHYNANTHUS - Aeschynanthus Jack.  

 Capella             P. Jensen/GPL                    692/660  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Mona Lisa           P. Jensen/GPL                    692/660  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Rigel               P. Jensen/GPL                    692/660  

                                      26.05.1986      25.05.2001  

 Rubens              P. Jensen/GPL                    692/660  

                                      30.04.1987      29.04.2002  

  INKALILJE  -  Alstroemeria L.  

 Rosario             INKA/H.A. Henriksen              619/616  

                                      08.01.1982      07.01.1997  

 Stablaco            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stajello            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stakaros            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stalan              van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalbel             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalilas            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stalis              van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalluc             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      02.04.1985      01.04.2000  

 Stalmon             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalrama            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stalrin             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalrobu            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      02.04.1985      01.04.2000  

 Stalsam             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stalvir             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Stamarko            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stapink             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Stapiram            van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Starodo             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      30.11.1984      29.11.1999  

 Starosello          van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      21.02.1985      20.02.2000  

  BEGONIE - Begonia spp.  

 Barbara             Dæhnf.                           608  

                                      28.03.1983      27.03.1998  

 Bavaria             Dæhnf.                           608  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Conni               Dæhnf.                           608  

                                      28.03.1983      27.03.1998  

 Danja               Limaplant/GPL                    702/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Dorthe              Dæhnf.                           608  

                                      28.03.1983      27.03.1998  

 Elfe                Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      09.03.1978      08.03.1993  

 Ellen               Dæhnf.                           608  

                                      23.12.1982      22.12.1997  

 Goldstar            Visser & Versluis/GPL            695/660  

                                      26.05.1986      25.05.2001  

 Grete               Dæhnf.                           608  

                                      19.02.1986      18.02.2001  

 Hanne               Dæhnf.                           608  

                                      09.05.1984      08.05.1999  

 Heidi               Dæhnf.                           608  

                                      31.01.1985      30.01.2000  

 Holandi             J. Hofstede/GPL                  659/660  

                                      17.01.1984      16.01.1999  

 Horero              J. Hofstede/GPL                  659/660  

                                      17.01.1984      16.01.1999  

 Ilonka              Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      20.05.2001  

 Ina                 Dæhnf.                           608  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Karita              Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      10.06.1982      09.06.1997  

 Kolita              Koppe/GPL                        670/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Komilla             Koppe/GPL                        670/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Korona              Koppe/GPL                        670/660  

                                      21.10.1983      20.10.1998  

 Laressa             Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      25.05.2001  

 Lorina              Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      03.07.1979      02.07.1994  

 Mantora             Gebr.Man/H-B&B                   664/618  

                                      13.01.1983      12.01.1998  

 Manuela             Gebr.Man/H-B&B                   664/618  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

 Mariandel           Jan Man/GPL                      696/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Marillo             Jan Man/GPL                      696/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Mona                Dæhnf.                           608  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Ninon               Dæhnf.                           608  

                                      06.02.1981      05.02.1996  

 Nixe                Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      09.03.1978      08.03.1993  

 Nymphe              Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      22.09.1981      21.09.1996  

 Paloma              Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      25.05.2001  

 Petra               Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      20.05.2001  

 Pia Elise           Dæhnf.                           608  

                                      23.12.1982      22.12.1997  

 Rosalie             Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      25.05.2001  

 Rosanna             Jan Man/GPL                      696/660  

                                      26.05.1986      20.05.2001  

 Sandra              Limaplant/GPL                    702/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Sonata              Limaplant/GPL                    702/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Stromboli           Rohde-Rieger/H-B&B               642/618  

                                      10.07.1981      09.07.1996  

 Super Hobloesem     J. Hofstede/GPL                  659/660  

                                      08.10.1982      07.10.1997  

  CHRYSANTHEMUM - Chrysanthemum spp.  

 Antonio             Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      11.07.1984      10.07.1999  

 Applause            Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      07.04.1983      06.04.1998  

 Arrows              Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Awake               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Bronze Popsie       Framptons/H-B&B                  613/618  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Casmo               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

 Cassa               Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      09.09.1983      08.09.1998  

 Christa             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Cirbronze           Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      02.12.1982      01.12.1997  

 Circus              Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      06.02.1981      05.02.1996  

 Clampo              Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Dark Yellow Paragon Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Etching             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      15.05.1985      14.05.2000  

 Excel               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Fallen Star         Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Farstar             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      19.02.1986      18.02.2001  

 Favor               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Flair               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Geos                Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      11.07.1984      10.07.1999  

 Golden Geos         Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      11.07.1984      10.07.1999  

 Golden Maximo       Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      05.04.1983      04.04.1998  

 Goldlight           Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      20.01.1984      19.01.1999  

 Intrepid Gold       Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      22.06.1978      21.06.1993  

 Jolly               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

 Karma               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      20.02.1986      19.02.2001  

 Keen                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Love                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      24.05.1983      23.05.1998  

 Maximo              Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      12.10.1981      11.10.1996  

 Pablo               Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Pink Boston         Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      24.02.1981      23.02.1996  

 Pink Gin            Framptons/H-B&B                  613/618  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Puck                Suptitz/H-B&B                    647/618  

                                      11.07.1984      10.07.1999  

 Red Popsie          Framptons/H-B&B                  613/618  

                                      06.02.1981      05.02.1996  

 Riot                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

 Ritz                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      22.06.1978      21.06.1993  

 Sapphire            Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      22.06.1978      21.06.1993  

 Shine               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Smart               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Spode               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Surf                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      07.04.1983      06.04.1998  

 Surfine             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Tabasco             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

 Tannin              Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Tempik              Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      02.12.1982      01.12.1997  

 Temptation          Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      30.04.1987      29.04.2002  

 Tune                Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      15.05.1985      14.05.2000  

 Twilight            Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      20.08.1984      19.08.1999  

 Umber               Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Ventana             Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 White Karma         Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

 Yellow Garland      Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      22.06.1978      21.06.1993  

 Yellow Karma        Yoder/H-B&B                      656/618  

                                      27.01.1987      26.01.2002  

  CHRYSANTHEMUM - Chrysanthemum frutescens  

 Liliput             W. Kurz Gart./GPL                698/660  

                                      22.10.1986      21.10.2001  

  DIEFFENBACHIA - Dieffenbachia Schott  

 Gitte               K. Andersen/GPL                  711/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Morlof              M. Freres/GPL                    712/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

  KORALRANKE - Euphorbia fulgens Karw.  

 Solhøj              Kwekerij »Albatros«/  

                     Fa. H. Christensen               627/605  

                                      17.03.1975      16.03.1990  

  KRISTI TORNEKRONE - Euphorbia milii hybridi  

 Stiloga             M. Ach. Stir./Chas. Hude         710/604  

                                      10.09.1987      09.09.2002  

  JULESTJERNE - Euphorbia pulcherrima Wild. ex Klotzsch  

 Angelika            Ecke & Hegg/H-B&B                609/618  

                                      13.09.1982      12.09.1997  

 Annemie             Gutbier/Plougmann & Vingtoft     614/636  

                                      24.08.1979      23.08.1994  

 Diva                Ecke & Hegg/H-B&B                609/618  

                                      25.10.1979      24.10.1994  

 Liungen             Ecke & Hegg                      609  

                                      22.02.1982      21.02.1997  

 »Magdalena« Ecke    Ecke & Hegg                      609  

                                      22.02.1982      21.02.1997  

 Merrimaker          Mikk. Inc./GPL                   676/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Mette               Børge Andersen/GPL               687/660  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Minstrel            Mikk. Inc./GPL                   676/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Norcut              Ecke & Hegg                      609  

                                      05.02.1981      05.02.1996  

 Regina              Gutbier/H-B&B                    614/618  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Topwhite            Ecke & Hegg                      609  

                                      20.10.1983      19.10.1998  

  FREESIA - Freesia spp.  

 Angelique           Zanten/H.A. Henriksen            673/616  

                                      20.03.1984      19.03.1999  

 Miranda             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      26.06.1974      25.06.1989  

 Vacrona             van Staaveren/Chas. Hude         645/604  

                                      15.05.1979      14.05.1994  

  NY GUINEA IMPATIENS - Impatiens spp.  

 Aurore              Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Columbia            Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Cosmos              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Dawn                Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Diane               Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Enterprise          Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Equinox             Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Eurema              Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Flare               Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Gemini              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Mimas               Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Mirach              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Pulsar              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Quasar              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Selenia             Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Sesia               Kientzler/Jens Kristensen        709/626  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Solared             Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Sunburst            Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Sundazzle           Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Sunglow             Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Sunregal            Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      31.12.1987      30.12.2002  

 Twilight            Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Twinkles            Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      19.12.1984      18.12.1999  

 Zenith              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

  KALANCHOE - Kalanchoe Adans.  

 Attraction          Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      31.01.1984      30.01.1999  

 Avanti              Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Beta                Gammelgård/GPL                   684/660  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Caprice             Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Charme              Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Cherry Jubilee      Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Cinnarbar           Wyss/GPL                         655/660  

                                      09.12.1983      08.12.1998  

 Etna                Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      02.02.1984      01.02.1999  

 Fantasy             Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Fascination         Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      31.01.1984      30.01.1999  

 Fortyniner          Wyss/GPL                         655/660  

                                      20.02.1984      19.02.1999  

 Harmony             Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Helen               R&K Nielsen/GPL                  672/660  

                                      09.12.1983      08.12.1998  

 Helgoland           J.Post/Jens Kristensen           683/626  

                                      10.07.1985      09.07.2000  

 Helios              Wiesmoor/Jens Kristensen         671/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Hurricane           Norbert Bull/GPL                 703/660  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Janni               Knud Jepsen/GPL                  662/660  

                                      28.10.1986      27.10.2001  

 Jutta               Knud Jepsen/GPL                  662/660  

                                      28.10.1986      27.10.2001  

 Krakatau            Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Lise                Thomas Frank/GPL                 693/660  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Mandala             Thomas Frank/GPL                 693/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Pax                 V.S. Madsen/GPL                  678/660  

                                      31.01.1985      30.01.2000  

 Pollux              Wyss/GPL                         655/660  

                                      09.07.1981      08.07.1996  

 Royalty             Wyss/GPL                         655/660  

                                      20.02.1984      19.02.1999  

 Sensation           Wyss/GPL                         655/660  

                                      28.12.1982      27.12.1997  

 Siam                P.E. Nielsen/GPL                 677/660  

                                      31.01.1985      30.01.2000  

 Stromboli           Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      06.11.1987      05.11.2002  

 Teide               Fides/Jens Kristensen            611/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Tijuana             Pan Am. Plant./Jens Kristensen   699/626  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Tropicana           Mikk. INC/GPL                    676/660  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

  PELARGONIE - Pelargonium spp.  

  Grandiflorum  

 Albina              Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      30.04.1987      29.04.2002  

 Aquarell            Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Fruhlingsgruss      Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Hostess             Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Micky               Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      10.06.1985      09.06.2000  

 Milka               Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      10.06.1985      09.06.2000  

 Muttertag           Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      10.06.1985      09.06.2000  

 Plaisire            G. Dummen/GPL                  706/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Praeludium          G. Dummen/GPL                  706/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Silvia              Suptitz/H-B&B                  647/618  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

  Peltatum  

 Pemak               P. Jacobsen/GPL                  705/660  

                                      06.11.1987      05.11.2002  

 Pevals              P. Jacobsen/GPL                  705/660  

                                      06.11.1987      05.11.2002  

  Zonale  

 Blues               Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Fidelio             Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Isabell             Selecta Klemm/GPL                704/660  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Mars                Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Olymp               Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Osna                Selecta Klemm/GPL                704/660  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Palais              Selecta Klemm/GPL                704/660  

                                      29.05.1987      28.05.2002  

 Polka               Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Rosa Zink           K.M. Nielsen/GPL                 668/660  

                                      19.09.1983      18.09.1998  

 Schøne Helena     Flora-Nova/GPL                   700/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

  POTENTIL - Potentilla fruticosa L.  

 Blink               Blooms/Poulsen Roser             602/637  

                                      03.07.1986      02.07.2011  

 Red Ace             Blooms/Poulsen Roser             602/637  

                                      13.03.1978      12.03.2003  

  AZALEA - Rhododendron L.  

 Adonia              Stahnke og Dettmer/GPL           688/660  

                                      10.02.1986      09.02.2001  

 Bertina             Stahnke/GPL                      674/660  

                                      02.11.1984      01.11.1999  

 Charly              Stahnke/GPL                      674/660  

                                      02.11.1984      01.11.1999  

 Luci                K. Glaser/GPL                    675/660  

                                      02.11.1984      01.11.1999  

 Sankt Valentin      Stahnke/GPL                      674/660  

                                      02.11.1984      01.11.1999  

 Tamira              K. Glaser/GPL                    675/660  

                                      12.11.1984      11.11.1999  

 Timo                Stahnke/GPL                      674/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

 Zitha               Stahnke/GPL                      674/660  

                                      05.05.1986      04.05.2001  

  ROSE - Rosa L.  

 Adolf Horstmann     Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      25.06.1974      24.06.1989  

 Bergme              Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      16.09.1980      15.09.1995  

 Decorat             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      20.05.1977      19.05.1992  

 Deladel             G. Delbard/Poulsen Roser         607/637  

                                      17.07.1980      16.07.2005  

 Egeskov             Poulsen Roser                    637  

                                      11.11.1983      10.11.2008  

 Gisselfeld          Poulsen Roser                    637  

                                      25.06.1974      24.06.1999  

 Heleba              Eigil Agerkvist/GPL              601/660  

                                      07.05.1981      06.05.1996  

 Handel              McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      25.02.1969      24.02.1994  

 Interval            Interplant/GPL                   686/660  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Jacakor             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      26.09.1985      25.09.2000  

 Jan Spek            McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      26.02.1968      25.02.1993  

 Jelda Niran         Universal Plant/Chas. Hude       651/604  

                                      02.04.1985      01.04.2000  

 Jelpi Rofor         Universal Plant/Chas. Hude       651/604  

                                      02.04.1985      01.04.2000  

 Keitoli             Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Korampa             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      13.05.1983      12.05.1998  

 Korbad              Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      02.11.1983      01.11.1998  

 Korbisch            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      03.06.1986      02.06.2001  

 Kordiam             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Korenlo             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      15.11.1984      14.11.1999  

 Korflapei           Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Korflug             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      05.07.1982      04.07.1997  

 Korgosa             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      11.08.1981      10.08.1996  

 Korlift             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Korlingo            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Korpeahn            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      21.02.1985      20.02.2000  

 Korpriwa            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Korresia            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      01.06.1976      31.05.1991  

 Korresli            Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Kortime             Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      20.05.1977      19.05.1992  

 Korwonder           Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      23.02.1984      22.02.1999  

 Maccarpe            McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Macinc              McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      10.09.1987      09.09.2012  

 Mactru              McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      10.02.1981      09.02.2006  

 Macyoumis           McGredy/Poulsen Roser            629/637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Meibal Bika         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Meica Pinal         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Meicoublan          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Meido Monac         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Meifi Naro          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1984      03.01.1999  

 Meifota             Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      09.12.1986      08.12.2001  

 Meigandor           Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      26.11.1979      25.11.1994  

 Meige Kanu          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Meige Roka          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      28.10.1986      27.10.2001  

 Meijason            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Meiji Diro          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      06.01.1984      05.01.1999  

 Meiji Katar         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Meikruza            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Meilarco            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Meima Garmic        Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Meima Lyna          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      28.10.1986      27.10.2001  

 Meiponal            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.03.1987      12.03.2002  

 Meipoque            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Meiro Bidor         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Meira Novi          Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      10.09.1984      09.09.1999  

 Meiringa            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      22.01.1976      21.01.1991  

 Meitri Sical        Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      04.01.1984      03.01.1999  

 Meitu Landi         Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.01.1983      12.01.1998  

 Merko               Kordes/M. Jensens Planteskole    625/622  

                                      02.05.1975      01.05.1990  

 Mini Poul           Poulsen Roser                    637  

                                      06.05.1981      05.05.2006  

 Mogral              Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      13.05.1983      12.05.1998  

 Nic-Noc             Poulsen Roser                    637  

                                      06.05.1981      05.05.2006  

 Olyciso             Universal Plant/Chas. Hude       651/604  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Orient Express      Wheatcroft/M. Jensens Plantesk.  653/622  

                                      17.07.1980      16.07.1995  

 Peko Megir          P. Pekmez/Poulsen Roser          694/637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Pernille Poulsen    Poulsen Roser                    637  

                                      18.01.1968      17.01.1993  

 Poulander           Poulsen Roser                    637  

                                      13.03.1987      12.03.2012  

 Poulaps             Poulsen Roser                    637  

                                      13.03.1987      12.03.2012  

 Poulart             Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poulbells           Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Poulcat             Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Pouletta            Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poulfi              Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Poulhit             Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poullight           Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Poulman             Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poulred             Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Poultal             Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Poultex             Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poulvita            Poulsen Roser                    637  

                                      04.11.1986      03.11.2011  

 Poulwhite           Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Pourale             Poulsen Roser                    637  

                                      09.06.1982      08.06.2007  

 Roselil             Danrose PL./GPL                  685/660  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Royal Occasion      Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      01.06.1976      31.05.1991  

 Ruicharo            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Ruimeva             de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      09.09.1983      08.09.1998  

 Ruimior             de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Ruimired            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Ruipiko             de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      19.02.1986      18.02.2001  

 Ruiredro            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Ruisalro            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Ruista              de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Ruitapaf            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Ruivermo            de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Ruiwita             de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Rumian              de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      25.04.1985      24.04.2000  

 Sara Heleba         Eigil Agerkvist/GPL              601/660  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Savamark            Meilland/Chas. Hude              631/604  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Scandinavian        E. Svensson/Poulsen Roser        646/637  

                                      23.01.1981      22.01.2006  

 Scarletta           de Ruiter/GPL                    643/660  

                                      19.12.1973      18.12.1988  

 Suncredel           Jan Spek/Poulsen Roser           644/637  

                                      13.03.1987      12.03.2012  

 Tane Zamor          Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      24.01.1986      23.01.2001  

 Tani Lasor          Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      06.06.1986      05.06.2001  

 Tanlarpost          Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Tannipola           Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      23.01.1981      22.01.1996  

 Tano Lokip          Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      09.12.1985      08.12.2000  

 Tansenfrie          Tantau/M. Jensens Planteskole    648/622  

                                      06.06.1986      05.06.2001  

 Teeny               Poulsen Roser                    637  

                                      26.11.1981      25.11.2006  

 Troika              Poulsen Roser                    637  

                                      25.06.1974      24.06.1999  

 Western Sun         Poulsen Roser                    637  

                                      18.01.1968      17.01.1993  

  SAINTPAULIA - Saintpaulia ionantha H. Wendl.  

 Alrun               R. Holtkamp/Chas. Hude           615/604  

                                      22.09.1981      21.09.1996  

 Angela              R. Holtkamp/Chas. Hude           615/604  

                                      22.09.1981      21.09.1996  

 Anna Rokoko         Kurt Nielsen/GPL                 633/660  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Barbara             Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      10.09.1984      09.09.1999  

 Bine                H. Holtkamp/Chas. Hude           657/604  

                                      22.09.1981      21.09.1996  

 Carmen              Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      09.12.1986      08.12.2001  

 Emi                 Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      09.12.1986      08.12.2001  

 Flori               Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      09.12.1986      08.12.2001  

 Heidrun             Fischer/H-B&B                    612/618  

                                      22.10.1986      21.10.2001  

 Kristel             Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      02.06.1983      01.06.1998  

 Maria               Optimara/Chas. Hude              663/604  

                                      04.01.1983      03.01.1998  

 Marianne            Kurt Nielsen/GPL                 633/660  

                                      29.02.1980      28.02.1995  

 Rapunzel            Fischer/H-B&B                    612/618  

                                      22.10.1986      21.10.2001  

  STREPTOCARPUS - Streptocarpus x hybridus Voss.  

 Hera                Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      16.03.1983      15.03.1998  

 Lesly               Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      24.04.1984      23.04.1999  

 Nancy               Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      24.04.1984      23.04.1999  

 Nanna               Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      24.04.1984      23.04.1999  

 Revolte             Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      16.03.1983      15.03.1998  

 Swen Kuren          Continental Plant/H-B&B          606/618  

                                      16.03.1983      15.03.1998  

  THUJA - Thuja spp.  

 Courtatu            INRA/IPB                         707/708  

                                      31.12.1987      30.12.2005  

 Lori                Lohmann & Richter/Chas. Hude     628/604  

                                      24.08.1979      23.08.1994  

  TULIPAN - Tulipa spp.  

 Leen van der Mark   Konijnenburg/Koma-Løg            624/623  

                                      03.10.1980      02.10.1995  

 Manon               Konijnenburg/Koma-Løg            624/623  

                                      03.10.1980      02.10.1995  

  LEDKAKTUS - Zygocactus K. Schum, Schlumbergera Lem., Rhipsalidopsis  

  Br. og R., Epiphyllopsis Berger og hybrider heraf  

 Alexis              Fl. Rohde/GPL                    701/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Annette             Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      21.09.1984      20.09.1999  

 Annika              Poul Madsen                      630  

                                      12.12.1983      11.12.1998  

 Britta              Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      14.05.1985      13.05.2000  

 Camilla             Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Clara               Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      12.11.1984      11.11.1999  

 Claudia             Fl. Rohde/GPL                    701/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Dark Marie          GPL                              660  

                                      23.06.1981      22.06.1996  

 Dark Sonja          Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      31.01.1983      30.01.1998  

 Dorthe              Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      21.09.1984      20.09.1999  

 Ellen               Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      21.09.1984      20.09.1999  

 Evita               J. de Vries/H-B&B                682/618  

                                      23.01.1986      22.01.2001  

 Frida               P. & Kr. Madsen                  697  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Gina                P. & Kr. Madsen                  697  

                                      09.04.1986      08.04.2001  

 Gold Charm          B.L. Cobia/GPL                   680/660  

                                      06.05.1985      05.05.2000  

 Krystle             Fl. Rohde/GPL                    701/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Linda               J. de Vries/H-B&B                682/618  

                                      10.06.1985      09.06.2000  

 Louise              Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      12.11.1984      11.11.1999  

 Madisto             P. & Kr. Madsen/GPL              697/660  

                                      06.11.1987      05.11.2002  

 Madivo              P. & Kr. Madsen                  697  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Madonga             P. & Kr. Madsen/GPL              697/660  

                                      06.11.1987      05.11.2002  

 Madosa              P. & Kr. Madsen                  697  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Madurna             P. & Kr. Madsen                  697  

                                      14.12.1987      13.12.2002  

 Nicole              J. de Vries/H-B&B                682/618  

                                      10.06.1985      09.06.2000  

 Pamela              Fl. Rohde/GPL                    701/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Pernille            Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      19.07.1983      18.07.1998  

 Purple Pride        J. de Vries/GPL                  682/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Red Pride           J. de Vries/GPL                  682/660  

                                      19.10.1987      18.10.2002  

 Rikke               Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      25.11.1985      24.11.2000  

 Rita                Poul Madsen/GPL                  630/660  

                                      23.06.1981      22.06.1996  

 Sanne               Fr. & Fl. Rohde/GPL              666/660  

                                      30.03.1983      29.03.1998  

 Thoranne            Thoruplund/GPL                   665/660  

                                      07.05.1987      06.05.2002  

 Adressekode    Navn                         Adresse  

  LANDBRUGSPLANTER - Agricultural Species  

 101  Dr. J. Ackermann & Co., KG,          Ringstrasse 17  

      Saatzucht Irlbach                    8444 Irlbach  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 102  A. Hansens Amagerfrø A/S             Postbox 3  

                                           2630 Tåstrup  

 103  A. Nielsen & Co. A/S                 4800  Nykøbing F  

 104  J. Asmussens Eftf. A/S               Sct. Annæ Plads 20  

                                           1250 København K  

 105  Barenbrug Holland B.V.               Postbox 4  

                                           6800 AA Arnhem, Holland  

 108  Carlsberg Kornforædling              Gl. Carlsbergvej 10  

                                           2500 Valby  

 109  Cebeco-Handelsraad                   Postbox 182, Blaak 31  

                                           3000 AD Rotterdam,  

                                           Holland  

 110  Department of Agriculture            Kildare St., Dublin 2,  

      and Fisheries                        Irland  

 111  A/S De Danske Sukkerfabrikker        Langebrogade 5  

                                           1001 København K  

 113  Danske Landboforeningers             Østergade 7-9  

      Frøforsyning                         Postbox 59  

                                           4000 Roskilde  

 114  Dansk Planteforædling A/S            Højerupvej 31  

      Boelshøj                             4660 St. Heddinge  

 116  Deutsche Saatveredelung Lippstadt-   Weissenburger Str. 5,  

      Bremen GmbH zu Lippstadt             Postfach 1407  

                                           4780 Lippstadt  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 118  A/S Dansk Shell                      Shellhuset,  

                                           Kampmannsgade 2  

                                           1604 København V  

 119  L. Dæhnfeldt A/S                     Postbox 185, 5100  

                                           Odense C  

 120  Eidg. Forschungsanstalt fur          Zurich-Reckenholz  

      landw. Pflanzenbau                   Schweiz  

 121  Elsoms Seeds Ltd.                    Pinchbeck Road, Spalding  

                                           Lincs PE11 1QG, England  

 122  Fyens Andels-Foderstofforretning     Østre Havnevej 23  

      A.m.b.A.                             5700 Svendborg  

 123  Florimond Desprez                    59242 Cappelle par  

                                           Templeuve, Frankrig  

 124  Maribo Frø                           Højbygårdvej 14  

                                           4960 Holeby  

 125  Friese Mij van Landbouw              Willemskade 11  

                                           8911 AX Leeuwarden,  

                                           Holland  

 128  Frits & Wolf Lange                   2407  Bad Schwartau  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 129  Gerhard Schneider                    2391  Grundhof  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 130  Hilleshøg Frø AB                     Box 302  

                                           261 23 Landskrona,  

                                           Sverige  

 131  Holl Flor ApS                        Kildebakkegårds Alle' 48 B,  

                                           2860 Søborg  

 132  Frøavlscentret Hunsballe A/S         7500  Holstebro  

 134  J. Joordens Zaadhandel B.V.          Postbus 7823  

                                           5995 ZG Kessel (L),  

                                           Holland  

 135  Danpatatas                           Tværkaj 4, Trafikhavnen  

      Danske Kartoffelavleres              6700 Esbjerg  

      Fællesorganisation  

 136  A/S Korn- og Foderstof Kompagniet    8260  Viby J  

 137  Kleinwanzlebener Saatzucht AG        Postfach 1 46,  

                                           3352 Einbeck  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 138  Den kgl. Veterinær- og               Højbakkegaard  

      Landbohøjskoles afd. f.              2630 Tåstrup  

      Landbrugets Plantekultur  

 139  Abed Planteavlsstation               Abedvej 39  

                                           4920 Søllested  

 141  Cooperative Limagrain                Chappes 63360 Gerzat,  

                                           Frankrig  

 142  Landbrugets Kornforædling            Sejet, 8700  Horsens  

 143  Landbrugets Kartoffelfond            Tværkaj 4, Trafikhavnen  

                                           6700 Esbjerg  

 145  M. Brock                             Vesterbro 3,  

                                           5000 Odense C  

 147  Mommersteeg International B.V.       Postbus 1  

                                           5250 AA Vlijmen, Holland  

 148  Semences Nickerson S.A.              Rue des Garandeaux  

                                           49160 Longue, Frankrig  

 149  Norddeutsche Pflanzenzucht           Hohenlieth, 2331 Holtsee  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 150  N.P. Møller                          Hiort Lorenzensvej 45  

                                           6100 Haderslev  

 151  Nickerson RPB Limited                Rothwell, Lincoln LN7 6DT  

                                           England  

 152  Nielsen & Smith A/S                  Sydvestvej 88,  

                                           2600  Glostrup  

 153  National Seed Development            Newton Hall, Newton  

      Organisation Ltd.                    Cambridge CB2 5PS,  

                                           England  

 154  J.E. Ohlsens Enke A/S                Ny Munkegaard,  

                                           2630 Tåstrup  

 155  O.S.G. Saatzuchtgesellschaft mbH.    Postfach 89 02 30  

                                           3000 Hannover 89  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 156  Pajbjergfonden                       Gersdorffslundvej 1, Hou  

                                           8300 Odder  

 157  Pflanzenzucht Oberlimpurg            Postfach 590  

                                           7170 Schwabisch Hall  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 158  P.H. Petersen                        Postfach 6,  

                                           2391 Lundsgaard Post  

                                           Langbalig, Forbundsrep.  

                                           Tyskland  

 160  A/S C.A. Qvade & Co.                 4930  Maribo  

 161  Ringot                               62 bis, rue Leon  

                                           Beauchamp  

                                           59930 La Chapelle  

                                           d'Armentieres  

                                           Frankrig  

 162  Dr. R.J. Mansholt's                  Westpolder  

      Veredelingsbedrijf B.V.              9970 - AA - Ulrum,  

                                           Holland  

 163  Rijksstation voor                    Burg.  

      Plantenveredling                     van Gansberghelaan 109  

                                           9220 Lemberge-Merelbeke,  

                                           Belgien  

 164  Sprøjteselskabet S/48 A/S            Agernvej 4  

                                           3490 Kvistgård  

 165  Frøkompagniet Semenco A/S            Tårsvej 15, 4900 Nakskov  

 166  Soil Fertility Dunns Ltd.            Hartham, Corsham  

                                           Wiltshire SN 13 OQA,  

                                           England  

 167  Station federale de recherches       Bugnon 4  

      agronomiques de Lausanne             1005 Lausanne, Schweiz  

 168  Sluis & Groot Research               Westeinde 62, Postbus 26  

      Zaadunie B.V.                        1600 AA Enkhuizen,  

                                           Holland  

 169  SN-Frø A/S                           Englandsvej,  

                                           4800 Nykøbing F  

 171  Sukkerfabrikken Nykøbing Lmt.        Østergade 2,  

                                           4800 Nykøbing F.  

 172  Svaløf AB                            268 00  Svaløv, Sverige  

 173  Tourneur Freres, S.A.                64,  

                                           Rue du General-Leclerc  

                                           77120 Coulommiers,  

                                           Frankrig  

 174  Toni Heidenreich                     Postfach 1 80,  

                                           2407 Bad Schwartau  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 175  Tineke ApS                           Lungstedvangen 50  

                                           5250 Odense SV  

 176  Axel Toft, Durup a/s                 Durup, 7870  Roslev  

 177  A/S Dansk Frøhandel, Trifolium Silo  Taastrupgaard,  

                                           2630  Taastrup  

 178  University of Rhode Island           Kingston, Rhode Island,  

                                           USA  

 179  W. von Borries-Eckendorf oHG         Postfach 12 06  

                                           4817 Leopoldshøhe 3  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 180  Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel      Postbus 1  

      D.J. van der Have B.V.               4420 AA  Kapelle, Holland  

 181  VEB Saat- und Pflanzgut              Moosdorfstrasse 7-9  

                                           1193 Berlin  

                                           Tyske Dem. Republik  

 182  Van Engelen Zaaden B.V.              5250 AA Vlijmen, Holland  

 183  F. von Lochow-Petkus GmbH            Postfach 13 11,  

                                           3103  Bergen 1  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 184  Saatzuchtwirtschaft, Walter Engelen  8441  

                                           Oberschneiding-Buchling  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 185  W. Weibull AB                        Box 520  

                                           261 24 Landskrona,  

                                           Sverige  

 186  Zelder B.V., Landgoed Zelder         6595 NW Ottersum, Holland  

 187  De Z.P.C.                            8911-BB-Leeuwarden,  

                                           Holland  

 188  Zwaan en de Wiljes'Zaadteelt en      Postbus 2,  

      Zaadhandel B.V.                      9679 EG Scheemda, Holland  

 189  Østergaards Frøavl A/S               Stensballe, 8700 Horsens  

 190  Dr. h.c. Hans Hege                   Domane Hohebuch,  

      Saatzuchwirtschaft                   7117 Waldenburg  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 192  Hofman-Bang & Boutard A/S            Adelgade 15,  

                                           1304  København K  

 193  H.I. Bierma                          Dokkumerweg 2,  

                                           9151-BB-Holwerd  

                                           Holland  

 196  Geertsema - Groningen B.V.           P.O.Box 405 Groningen,  

                                           Holland  

 197  I.G. Pflanzenzucht GmbH              Postfach 25,  

                                           8 Munchen 15  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 198  Nordkartoffel                        Bahnhofstrasse 39  

      Zuchtgesellschaft GmbH               3113 Ebstorf  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 199  Semundo Saatzucht GmbH               Siemensstrasse 43  

                                           2084 Rellingen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 201  B.V. Landbouwbureau Wiersum          P.O.Box 2028 9704-Ca-  

                                           Groningen, Holland  

 202  Saatzuchtwirtschaft Firlbeck KG      8441 Atting-Rinkam  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 204  RAGT-DEKALB                          18, rue de  

                                           Seguret-Saincric  

                                           12003 Rodez Cedex,  

                                           Frankrig  

 205  SICA LG Services                     Boite Postale 115  

                                           63203 Riom Cedex,  

                                           Frankrig  

 206  Pioneer Hi-Bred International Inc.   1206 Mulberry St.  

                                           Des Moines, Iowa 50308,  

                                           USA  

 208  Gebruder Dippe Saatzucht GmbH        Zum Knipkenbach 20  

                                           Postfach 32 64  

                                           4902 Bad Salzuflen 3  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 209  Veenkoloniale Boerenbond             Molenstreek 11  

                                           Veendam, Holland  

 210  Rolimpex                             Al. Jerozolimskie 44  

      Foreign Trade Enterprise             P.O. Box 364  

                                           00-950 Warszawa  

                                           Polen  

 212  G.I.E. Pioneer France                Epuiseau  

                                           41290 Oucques  

                                           Frankrig  

 213  Saint-Jeannet Lasserre S.A.          111, Avenue de Lespinet  

                                           31400 Toulouse  

                                           Frankrig  

 214  Wibollt Frø                          Mølle Alle 14  

                                           4900 Nakskov  

 216  Zwaan Bieten B.V.                    Postbus 2  

                                           9679 ZG Scheemda, Holland  

 217  Unicopa                              Kerozar, Morlaix 29210  

                                           Frankrig  

      og  

      Clause                               91220 Bretigny sur Orge  

                                           Frankrig  

 220  Cooperative Agricole de Cereales     Avenue Gaston Phoebus  

      du Bassin de L'»Adour                64230-Lescar  

                                           Frankrig  

 221  R.H. Sloots                          Greveling 11  

                                           Annerveenschekanaal  

                                           Holland  

 222  La Francaise des Semences de Mais    15 rue du Louvre  

                                           75001 Paris  

                                           Frankrig  

 224  Societe Europenne de Semences        Industriepark 15  

                                           3300 Tienen  

                                           Belgien  

 225  Plant Breeding Institute             Maris Lane  

                                           Trumpington  

                                           Cambridge CB2 2LQ  

                                           England  

 226  Semundo B.V.                         Postbus 2, 9970 AA Ulrum  

                                           Holland  

 227  Maisadour                            27, Rue St Jean d'Aout  

                                           40001 Mont de Marsan  

                                           Frankrig  

 228  Superfos Korn a/s                    Søndergårdsvej 3  

      Forsøgsgården                        5580 Nr. Åby  

 230  Jimrold B.V.                         Dhr. J. Oldenburger  

                                           Postbus 807 -  

                                           9400 AV Assen  

                                           Holland  

 231  Progreta Ltd.                        59, Main Street,  

                                           South Rauceby  

                                           Sleaford NG 34 8QQ  

                                           England  

 232  New Farm Crops Ltd.                  Market Stainton Hall  

                                           Market Stainton, Lincoln  

                                           England  

 233  Saatzuchtgesellschaft Strengs Erben  Aspachhof, 8704 Uffenheim  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 235  Welsh Plant Breeding Station         Aberstwyth, Dyfed,  

                                           England  

 236  Probstdorfer Saatzucht Ges. m.b.H.   Nachfolger Einzelfirma  

                                           Probstdorf,  

                                           2301 Gross-Enzersdorf  

                                           Østrig  

 237  H. Schweiger & Co. oHG               Feldkirchen 3  

                                           D-8052 Moosburg  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 238  AGS International                    5240 Gaffin Road S.E.  

                                           Salem - Oregon  

                                           USA  

 239  Max Planck Gesellschaft zur          Egelspfad,  

      Førderung der                        5000 Køln 30  

      Wissenschaften e.V.                  Forbundsrep. Tyskland  

 240  Serasem                              Recherche et Selections  

                                           10/12, Rue Roger-Lecerf  

                                           Premesques -  

                                           59840 Perenchies  

                                           Frankrig  

 241  Secobra Recherches                   2, route d'Herbeville  

                                           78580 Maule  

                                           Frankrig  

 243  Ciba Geigy A/S                       Lyngbyvej 172  

                                           2100 København K  

 244  Ciba Geigy AG                        CH-4002 Basel  

                                           Schweiz  

 245  Pioneer Saaten GmbH                  Bahnhofstrasse 5  

                                           2150 Buxtehude  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 246  Mads Marstrand-Jørgensen             Rømersgade 19  

                                           1362 København K  

 247  Danespo A/S                          Thyregod  

                                           7323 Give  

 248  Hybro GbR Saatzucht                  Langenbrucken  

                                           Lusshardtsiedlung  

                                           7525 Bad Schønborn 2  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 249  Møllers Koncessionærer ApS           Postboks 24  

                                           6100 Haderslev  

 250  Societe des Mais Europeens           Le Fayel  

                                           60680 Granfresnoy  

                                           Frankrig  

 251  Oseva Slechtitelskeussemenarske      Prodniky, GR  

                                           17037 Praha 7  

                                           Tjekkoslovakiet  

 252  Germinal Holdings                    Castlewellan Road  

                                           Banbridge  

                                           Co. Down BT 32 4 QD  

                                           England  

 253  Booker Seeds Ltd.                    Great Domsey Farm,  

                                           Feering  

                                           Colchester, Essex C05 9ES  

                                           England  

 254  ICI Seeds Ltd.                       Marsh Lane  

                                           Boston, Lincolnshire  

                                           PE21 7RR  

                                           England  

 255  G.I.E. UNISIGMA                      Route de Clermont  

                                           60480 Froissy  

                                           Frankrig  

  GRØNSAGER - Vegetable Species  

 304  Bruinsma Selectiebedrijven B.V.      Postbus 24  

                                           Naaldwijk, Holland  

 305  W. Brotherson Seed Co. Inc.          P.O.Box 1136  

                                           Moses Lake  

                                           Washington, USA  

 308  L. Dæhnfeldt Havefrø A/S             Postbox 15  

                                           5100 Odense C.  

 309  FDB Frø                              Enghavevej 1  

                                           8260 Viby J  

 310  A. Hansens Amagerfrø A/S             Postbox 3  

                                           2630 Tåstrup  

 311  Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel      Postbus 1 4420 AA  

      D.J. van der Have B.V.               Kapelle, Holland  

 312  H.P. Lindgreens Enke                 Stollig  

                                           6200 Aabenraa  

 314  National Seed Development            Newton Hall, Newton  

      Organisation Ltd.                    Cambridge, CB2 5PS  

                                           England  

 315  Odense Konservesfabrik A/S           Middelfartvej 1  

                                           5100 Odense  

 316  J.E. Ohlsens Enke A/S                Roskildevej 325 A  

                                           2630 Tåstrup  

 317  Svaløf AB                            268 00 Svaløv  

                                           Sverige  

 318  Royal Sluis B.V.                     Postbus 22  

                                           1600 AA Enkhuizen  

                                           Holland  

 319  Helmut Schafer                       Postfach 837  

                                           Levinstr. 9, 3400  

                                           Gøttingen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 320  Unilever Ltd.                        Unilever Hose  

                                           Blackfriars London  

                                           EC4P 4BQ  

                                           England  

 321  W. Weibull AB                        Box 520, 261 24  

                                           Landskrona Sverige  

 322  Hertz« Frøkompani A/S                Østergade 7-9  

                                           Postbox 59  

                                           4000 Roskilde  

 323  Moran Seeds Inc.                     1155  Harkins Road  

                                           Salinas, Californien  

                                           93901, USA  

 325  Bejo Zaden B.V.                      Postbus 9, 1722 ZG  

                                           Noordscharwoude  

                                           Holland  

 328  Pieters-Weeler Seeds                 P.0.Box 36, Gilroy  

                                           California 95020, USA  

 329  Sluis & Groot Research               Westeinde 62  

      Zaadunie B.V.                        Postbus 26  

                                           1600 AA Enkhuizen  

                                           Holland  

 331  Nunhems Zaden B.V.                   Postbus 4005, 6088 AC  

                                           Haelen, Holland  

 332  Van Waveren-Pflanzenzucht GmbH       3405 Gøttingen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 333  Charles Sharpe & Co. Ltd.            Boston Road, Sleaford  

                                           Lincs NG 34 7HA, England  

 337  De Groot en Slot B.V.                Postbus 16, 1700 AA  

                                           Heerhugowaard  

                                           Holland  

 338  New York State Agricultural          Geneva  

      Experiment Station                   USA  

 339  Rijk Zwaan                           Zaadteelt en Zaadhandel  

                                           B.V.  

                                           Postbus 40, 2678 ZG  

                                           De Lier  

                                           Holland  

 340  Rijk Zwaan                           Køgevej 101  

                                           4000 Roskilde  

 341  Prof. Dr. Reinhold von Sengbusch     Waldredder 2,  

                                           2000 Hamburg 67  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 342  Institut voor de Veredeling von      Mansholtlaan 15  

      Tuinbouwgewassen                     Wageningen 15, Holland  

 343  Hofman-Bang & Boutard A/S            Adelgade 15,  

                                           1304 København K  

 344  Asgrow GmbH                          Postfach 93 04 06  

                                           2102 Hamburg 93  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 345  Fa. Chas. Hude                       H. C. Andersens  

                                           Boulevard 33  

                                           1553 København V  

 346  Arne Nielsen                         Hyldegårdsvej 2  

                                           Ganløse  

                                           2760 Måløv  

 347  Rogers Brothers Seed Company         P.O. Box 4727  

                                           Boise, Idaho 83711-0727  

                                           USA  

  FRUGTTRÆER OG -BUSKE - Fruit Species  

 501  J. Asmussens Eftf. A/S               Sct. Annæ Plads 20  

                                           1250 København K  

 503  National Seed Development            Newton Hall, Newton  

      Organisation Ltd.                    Cambridge CB2 5 PS,  

                                           England  

 508  Jozsef Fodor                         Nordengen 74  

                                           2980 Kokkedal  

 509  Pal Tamas                            Brobyggargatan 8  

                                           290 10 Tollarp  

                                           Sverige  

 510  L. Dæhnfeldt Havefrø A/S             Postbox 15  

                                           5100 Odense C  

 511  J. Morren - De Coster                Bosstraat 9, 3460 Halen  

                                           Belgien  

 512  Magnus Jensens Eftf.                 Nytorv 3  

                                           1450 København K  

 513  Haberli                              Obst- und  

                                           Beerenzentrum AG  

                                           9315 Neukirch-Egnach TG  

                                           Schweiz  

  PRYDPLANTER - Ornamental Species  

 601  Eigil Agerkvist                      Skærbækvej 3,  

                                           7000 Fredericia  

 602  Blooms Nurseries Ltd.                Bressingham, Diss.  

                                           Norfolk IP22, 2 AB,  

                                           England  

 604  Fa. Chas. Hude                       H.C. Andersens  

                                           Boulevard 33  

                                           1553 København V  

 605  Fa. H. Christensen                   Gartneriet Solhøj  

                                           2640 Hedehusene  

 606  Continental Plant Co. B.V.           Rijksstraatweg 52  

                                           Sassenheim, Holland  

 607  Georges Delbard                      03600 Commentry  

      Pepinieres et Roseraies              Frankrig  

      Georges Delbard  

 608  L. Dæhnfeldt Havefrø A/S             Postbox 15,  

                                           5100 Odense C  

 609  Ecke & Hegg Poinsettia ApS           Jagtvej 13 B,  

                                           3400 Hillerød  

 611  Fides Beheer B.V.                    Postbus 26, 2678 ZG  

                                           De Lier  

                                           Holland  

 612  Arnold Fischer                       Kahlendamm 22,  

                                           3000 Hannover 51  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 613  Framptons Nurseries Ltd.,            Chichester, Sussex,  

      Leythorne Nursery                    England  

 614  Gregor Gutbier                       Linzhausenstrasse 64  

                                           5460 Linz/Rhein  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 615  Reinhold Holtkamp                    Werther Str. 112  

                                           4294 Isselburg-1  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 616  H.A. Henriksen                       Strandboulevarden 38  

                                           2100 København Ø  

 618  Hofman-Bang & Boutard A/S            Adelgade 15,  

                                           1304 København K  

 619  INKA V.O.F.                          Postbox 25, 2180 AA  

                                           Hillegom  

                                           Holland  

 622  Martin Jensens Planteskole           Stavelsager 9, Skovby  

                                           5400 Bogense  

 623  Koma-Løg A/S                         Hahnhøj, Postbox 207,  

                                           Køgevejen  

                                           4000 Roskilde  

 624  Konijnenburg & Mark B.V.             Offemweg 42, Noordwijk,  

                                           Holland  

 625  Fa. W. Kordes' Søhne                 2206 Klein Offenseth-  

                                           Sparrieshoop  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 626  Jens Kristensen Steenbek A/S         Stenbækvej 19,  

                                           8220 Brabrand  

 627  Kweekerij »Albatros«                 Westkanaalweg 25, Ter  

 Aar  

                                           Holland  

 628  Lohmann & Richter                    An der Feuerbacher  

                                           Taltstr.  

                                           b. Friedhof  

                                           7000 Stuttgart-Feuerbach  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 629  Sam McGredy                          P.0. Box 14-100, Panmure  

                                           Auckland, New Zealand  

 630  Poul Madsen                          Slettensvej 207,  

                                           5270 Odense N  

 631  Meilland et Cie.                     134, Boulevard Francis  

      Societee en Nom Collectif            Meilland, 06601 Antibes,  

                                           Frankrig  

 633  Kurt Nielsen                         Haugevej 180, Stige  

                                           5270 Odense N  

 636  Plougmann & Vingtoft                 Sankt Annæ Plads 11  

                                           Postbox 3007  

                                           1021 København K  

 637  Poulsen Roser ApS                    Hillerødvej 49,  

                                           3480 Fredensborg  

 642  Margarete Rohde-Rieger               Steinenbergstr. 15  

      (Begonien-Rieger)                    7440 Nurtingen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 643  Fa. G. de Ruiter                     Postbus 50, Voorweg 62  

                                           2390 AB Hazerswoude  

                                           Holland  

 644  Jan Spek Boomkwekerijen B.V.         Zijde 155, 2771 EV  

                                           Boskoop  

                                           Holland  

 645  B.V. Handelskwekerij M.C.            1430 AG Aalsmeer, Holland  

      van Staaveren  

 646  Erik Svensson                        Anneløvs  

                                           Handelstrædgård  

                                           240 53 Døsjebro,  

                                           Sverige  

 647  Fa. Walter Suptitz oHG               Hørgensweg 76,  

                                           2000 Hamburg 54  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 648  Rosen Tantau                         Postfach 1344,  

                                           2082 Uetersen 1  

                                           Tornescher Weg 13  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 651  Universal Plants                     Domaine de Saint-Andre  

                                           3340 Le Cannet-des-Maures  

                                           Boite Postale 225  

                                           06601 Antibes, Frankrig  

 653  Wheatcroft Roses Ltd.                Edwalton, Nottingham NG12  

                                           4DE, England  

 655  Wyss Samen und Pflanzen AG           Postfach 4500,  

                                           Solothurn 2  

                                           4528 Zuchwil, Schweiz  

 656  Yoder Plant Trading GmbH.            Kleine Munsterstr. 1-3  

                                           4710 Ludinghausen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 657  Hermann Holtkamp sen.                Kuningsmuhle  

                                           4236 Hamminkeln 2-Dingden  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 658  Gartenbau Norbert und                Gartner Siedlung nr. 2  

      Kain Bull                            2351 Gønnebek  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 659  Jac. G. Hofstede                     Fa. Hofstede Huissen  

                                           Doormanstraat 6  

                                           6852 AK Huissen  

                                           Holland  

 660  GPL International                    Lavsenvænget 18,  

                                           Postboks 29  

                                           5200 Odense V  

 662  Gartneriejer Knud Jepsen             Damsbrovej 53  

                                           Korsholm  

                                           8382 Hinnerup  

 663  Optimara-Erfindergemeinschaft        Gebr. Holtkamp  

                                           Blumenstr. 28  

                                           4242 Ree-Haffen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 664  Gebr. Man C.V.                       Postbus 46  

                                           1430 AA Aalsmeer  

                                           Holland  

 665  Gartneriet Thoruplund ApS.           Tvingvej 43  

                                           5220 Odense SØ  

 666  Fr. & Fl. Rohde                      Odensevej 731  

                                           5300 Kerteminde  

 670  M. Koppe B.V.                        Fazantlaan 10  

                                           3852 AM Ermelo  

                                           Holland  

 671  Wiesmoor-Gartnerei und               Postfach 1220  

      Baumschule GmbH.                     2964 Weismoor  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 672  Richard og Kurt Nielsen              Gartneriet »Landstedet«  

                                           Radbyvej 36  

                                           5672 Broby  

 673  Gebroeders van Zanten B.V.           Postbox 25  

                                           2180 AA Hillegom  

                                           Holland  

 674  Gartenbaubetrieb Otto Stahnke        3177 Sassenburg,  

                                           OT Grussendorf  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 675  Karl Glaser                          6113 Babenhausen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 676  Mikkelsens Inc.                      Samuel Avenue  

                                           P.O. Box 1536  

                                           Ashtabula, Ohio 44004  

                                           USA  

 677  Poul Erland Nielsen                  Skovlunden 5, Hundslev  

                                           5300 Kerteminde  

 678  Verner Svane Madsen                  Grønnegyden 66  

                                           5270 Odense N  

 680  B.L. Cobia Inc.                      P.O. Box 1307,  

                                           Winter Garden  

                                           Florida 32787, USA  

 682  J. de Vries potplantencultures b.v.  Mijnsherenweg 5  

                                           1424 CA De Kwakel  

                                           Holland  

 683  Joachim Post                         Bendingbostel  

                                           Gatnerstrasse 97  

                                           2816 Kirchlinteln  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 684  Gartneriet Gammelgård Anderup ApS    Anderupvej 78  

                                           5270 Odense N  

 685  Danrose Planteskole                  v/Svend Jensen  

                                           Binderuplund  

                                           6091 Bjert  

 686  Interplant B.V.                      Broekweg 3, P.0. Box 2  

                                           3956 NE Leersum  

                                           Holland  

 687  Børge Andersen                       H.C. Lumbyesvej 58  

                                           Lumby  

                                           5270 Odense N  

 688  Otto Stahnke & Eleonore Dettmer      Bromerstrasse 104  

                                           3177 Sassenburg 3  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 692  Poul Jensen                          Nistedvej 12, Stige  

                                           5270 Odense N  

 693  Thomas Frank                         Mejerivejen 31, Raabæk  

                                           5290 Marslev  

 694  Poul Permez                          Domaine Agricole de  

                                           Cronnenbourg  

                                           2 bis Route  

                                           d'Oberhausbergen  

                                           67037 Strassbourg,  

                                           Frankrig  

 695  B.V. Handelskwekerijen               Klaas Visser & Gebr.  

                                           Verslius  

                                           Masjineweg 209  

                                           1432 EV Aalsmeer  

                                           Holland  

 696  Jan Man                              Middenweg 6  

                                           2161 LR Lisse  

                                           Holland  

 697  Poul & Kristian                      Slettensvej 207-215  

      Madsens Gartneri ApS                 5270 Odense N  

 698  Werner Kurz Gartenbau                Kronwestheimerstrasse 95  

                                           7015  

                                           Korntal-Munchingen 2  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 699  Pan American Plant Company           7200 Martha Road,  

                                           P.0. Box 64  

                                           Parrish, Florida 33564  

                                           USA  

 700  Flora-Nova Pflanzen, Gmbh            P.O. Box 20 08 28  

                                           4000 Dusseldorf 1  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 701  Flemming Rohde                       Odensevej 731, Hundslev  

                                           5300 Kerteminde  

 702  Limaplant B.V.                       Middenweg 4  

                                           2161 LR Lisse  

                                           Holland  

 703  Norbert Bull                         Gartnersiedlung 2  

                                           2351 Gønnebek  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 704  Selecta Klemm KG                     Hanfacker 8  

                                           7000 Stuttgart 50  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 705  Peter Jacobsen                       Vangevej 15, Onslev  

                                           4045 Skibby  

 706  Gunther Dummen                       Dammveg 18-20  

                                           4134 Rheinberg 4  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 707  Institut National de la Recherche    149 rue de Grenelle  

      Agronomique                          75341 Paris Cedex 07  

                                           Frankrig  

 708  Internationalt Patent-Bureau         Nybrogade 12  

                                           1203 København K  

 709  Kientzler KG                         Postfach 100  

                                           6531 Gensingen  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 710  Marianne Achwab-Stirnadel            Schwaldstrasse 80  

                                           6660 Zweibrucken-  

                                           Oberauerbach/Pfalz  

                                           Forbundsrep. Tyskland  

 711  Kaj Andersen                         Balshavevej 65  

                                           Neder Randlev  

                                           8300 Odder  

 712  S.N.C. Morel Freres                  144, Chemin des Brusquets  

                                           06600 Antibes  

                                           Frankrig  

  Oversættelser            Translations             Traductions  

 Adr. kode                Address code             Code d'adresse  

 Alm. salat               Butterhead               Laitues Pommees  

 Asieagurk                Cucumber                 Concombre  

 Buskbønne                Dwarf French bean        Haricot nain  

 Drivagurk                Cucumber                 Concombre  

 Drivtomat                Forcing tomato           Tomates de serre  

 Drue- og  

 Picklesagurk             Gherkin                  Cornichon  

 Eksportsort              Export variety           Variete  

                                                   d'exportation  

 Til foderbrug            Fodder grass             Graminee  

                                                   fourragere  

 Foderraps                Fodder rape              Colza fourrager  

 Frilandstomat            Outdoor tomato           Tomates de pleine  

                                                   terre  

 Grønfoderplanter         Green fodder crops       Plantes  

                                                   fourrageres  

                                                   vertes  

 Issalat                  Crisphead                Laitues batavias  

 Til modenhed             For maturity             A maturite  

 Marvært                  Wrinkled pea             Pois ride  

 Optagelsesdato           Date of addition         Date  

                                                   d'inscription  

 Plantenyheds-            Plant Breeders'          Protection des  

 beskyttelse              Rights                   obtentions  

                                                   vegetales  

 Plænegræs                Amenity grass            Graminee a  

                                                   gazon  

 Reg. dato                Date of protection       Date d'octroi  

 Reg. ophører             Termination of           Fin de la  

                          protection               protection  

 Snitagurk                Cucumber                 Concombre  

 Sortsejer/Repr.          Holder/agent             Titulaire/  

                                                   mandataire  

 Sortsnavn                Variety denomination     Denomination  

                                                   varietale  

 Sortslisteoptagelse      National Variety List    Catalogue  

                                                   officiel des  

                                                   especes et  

                                                   varietes  

 Udløbsdato               Date of expire           Date d'espiration  

 Vinterform               Winter type              Type hiver  

 Vårform                  Spring type              Type printemps  

  OVERSÆTTELSER            Ubersetzungen  

 Adr. kode                Anschriftkode  

 Alm. salat               Kopfsalat  

 Asieagurk                Salat- und Schalgurke  

 Buskbønne                Buschbohne  

 Drivagurk                Salat- und Schalgurke  

 Drivtomat                Haustomate  

 Drue- og  

 Picklesagurk             Einlegegurke  

 Eksportsort              Exportsorte  

 Til foderbrug            Futtergras  

 Foderraps                Futterraps  

 Frilandstomat            Freilandtomate  

 Grønfoderplanter         Grunfutterpflanzen  

 Issalat                  Eissalat  

 Til modenhed             Zur Reife  

 Marvært                  Geschrumpfte Erbse  

 Optagelsesdato           Datum der Eintragung  

 Plantenyhedsbeskyttelse  Sortenschutz  

 Plænegræs                Rasengras  

 Reg. dato                Datum der Schutzerteilung  

 Reg. ophører             Beendigung des Schutzes  

 Snitagurk                Salat- und Schalgurke  

 Sortsejer/Repr.          Inhaber/Vertreter  

 Sortsnavn                Sortenbezeichnung  

 Sortslisteoptagelse      Sortenliste  

 Udløbsdato               Datum der Ablauf  

 Vinterform               Winterform  

 Vårform                  Sommerform  

Officielle noter

Ingen