Senere ændringer til forskriften
Ændrer i/ophæver
Oversigt (indholdsfortegnelse)
Den fulde tekst

Lov om indfødsrets meddelelse

 

VI MARGRETHE DEN ANDEN, af Guds Nåde Danmarks Dronning, gør vitterligt:
Folketinget har vedtaget og Vi ved Vort samtykke stadfæstet følgende lov:

§ 1. Indfødsret meddeles:

1) Anwar Ahmad Abas, Aalborg.

2) Bassem Muhammad Ali Abbas, Odense.

3) Huda Abbas, København.

4) Kowthar Zager Fadhil Abbas, Slagelse.

5) Shaker Awaid Abbas, Gladsaxe.

6) Zainab Othman Abbas, Hjørring.

7) Zuheir Shamkhi Ahmad Abbas, Brøndby.

8) Kawthar Mohamad Abbas-Kadom, København.

9) Nabaz Abd El Kader Hamad, Hillerød.

10) Akram Mustapha Abdallah, Århus.

11) Wahiba Ibrahim Abdallah, Århus.

12) Linda Abdel Gani, Horsens.

13) Natalia Petrovna Abdel Gani, Horsens.

14) Sanaa Hassan Abdel-Kader, Århus.

15) Hazem Khazal Abdellahi, København.

16) Fayez Abdel-Mesih, København.

17) Khalil Ghani Abdel-Razak, København.

18) Hind Abdel-Wahab, Ringsted.

19) Fowsia Mohamud Sheikh Abdi, Haderslev.

20) Abdi-Shukri Abdi Mire, København.

21) Ruta Abdu, Gladsaxe.

22) Sada Mohamed Abdul Halim, Århus.

23) Seydi Abdul Kadir, Århus.

24) Razaw Tofik Abdul Razak, København.

25) Mohamed Abdulahi, Kolding.

26) Odai Kazem Abdul-Amir, Høje-Taastrup.

27) Rouba Hama Amin Abdul-Kader, Rødovre.

28) Tani Abdulkader Mohammad, Århus.

29) Haidar Abdallah Abdul-Karim, Holstebro.

30) Abdirisaq Ahmed Abdulla, Århus.

31) Asso Mohamad Raoof Abdulla, Esbjerg.

32) Sardar Mohamad Abdulla, Hjørring.

33) Abdullah Naif Abdullah, København.

34) Sawsan Omer Abdullah, Aalborg.

35) Abdulkadir Sheikh Abdullahi, Aalborg, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1990.

36) Mohamed Dahir Abdulle, Aalborg.

37) Maow Baba Sheikh Abdulqadir, Esbjerg.

38) Ramzea Abdulrahman Mahmuod, Århus.

39) Asghar Abedin, Vejle.

40) Hamid Nagy Abid, København.

41) Ahmed Khalil Abou Chawk, Odense.

42) Hicham Ibrahim Abou Chouceir, Århus.

43) Wael Abou Dalal, København.

44) Mohamad Awad Abou El-Chabab, København.

45) Raeda Ismail Abou Labde, Odense.

46) Mahmoud Zakaria Abou Libdeh, Odense.

47) Fehmi Mahmoud Abou Seif, Hillerød.

48) Youssef Abou-Jihad, Aalborg.

49) Ayoub Nawaf Aboukhazneh, Odense.

50) M'Hamed Abourrida Elkadmiri, København.

51) Kaoussar Abou-Seif, Frederikssund.

52) Ahmad Abu Haniyeh, København.

53) Mustapha Mohamad Abu Khadra, Brøndby.

54) Fouad Salim Abuhanana, Helsingør.

55) Abdulkadir Abukar Haji, Søllerød.

56) Sawsan Abu-Ramadan, Slagelse.

57) Raja Rached Adada, Herlev.

58) Mohammed Musa Adam, Århus.

59) Abdi Yusuf Adan, Høje-Taastrup.

60) Said Ismail Adan, Albertslund.

61) Mahad Hassan Aden, Århus.

62) Ebrahim Adham, Lyngby-Taarbæk.

63) Mohammad Afzal, København.

64) Zubaida Rani Afzal, København.

65) Mohammad Asghar Tipo Agha, Århus.

66) Benjamin Asiedu Agyeman-Duah, København.

67) Ayman Ibrahim Ahmad, Odense.

68) Ilham Ali Ahmad, Lyngby-Taarbæk.

69) Ishtiaq Ahmad, København.

70) Kheir Kamal Ahmad, Karlebo.

71) Kurdistan Ali Ahmad, Lyngby-Taarbæk.

72) Rahim Shah Mohamad Ahmad, Odense.

73) Rajaa Ibrahim Ahmad, Odense.

74) Ronak Ahmad, Ølstykke.

75) Saleh Said Ahmad, København.

76) Hamidreza Ahmadi, Fredensborg-Humlebæk.

77) Abdisalan Mahamud Ahmed, Aalborg.

78) Asli Oman Ahmed, Esbjerg.

79) Aydrus Osman Ahmed, Esbjerg.

80) Hawo Mohamoud Ahmed, Haderslev.

81) Mohammed Saleh Ahmed, Århus.

82) Salahddin Mohamed Ahmed, Esbjerg.

83) Saad Abdullah Rebh Ahmed, København.

84) Yusuf Abdi Ahmed, Århus.

85) Aidarus Mohamed Ahmed Abdi, København.

86) Zahir Shah Ahmedzay, Svinninge.

87) Isak Ajdari, København.

88) Dzemil Ajeti, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1982.

89) Kenan Ajrulovski, København.

90) Spresa Ajrulovski, København.

91) Hamed Akef, Frederiksberg.

92) Parveen Akhtar, Frederiksværk.

93) Zahid Akhtar, Brøndby.

94) Rehena Akhter, Glostrup.

95) Morteza Akrami, Århus.

96) Ali Jaseem Mohamed Al Blooshy, København.

97) Adba Ali Al Hawi, København.

98) Zarifa Al Jamal, København.

99) Nariman Al Kassar, Lejre.

100) Sanieh Al Mahdyeh, Rødovre.

101) Ahsan Abdul Ahad Francies Al Maleh, Odense.

102) Mohamad Jasem Abd Ali Al Sharefi, København.

103) Habeb Hamid Ali Al Saade, København.

104) Sahar Al Tanjir, Ledøje-Smørum.

105) Ban Farik Mohamed Al Zubaidi, Rødovre.

106) Cevni Ala, Holbæk.

107) Meliha Ala, Holbæk.

108) Akil Yassin Essa Al-Alak, København.

109) Fayez Kamal Alameddine, Århus.

110) Leila Fayez Alameddine, Århus.

111) Nawzad Alani, København.

112) Koyhyar Alanoor, Århus.

113) Khaled Hamed Bazii Al-Anzi, København.

114) Fawze Mohammad Moussa Al-Atwani, Skive.

115) Shada Faleh Albadri, Århus.

116) Asmaa Albarazi, Ledøje-Smørum.

117) Abdulla Obeid Thebiet Al-Baythani, Odense.

118) Noel Dicay Alcayde, København.

119) Mohammed Kho Deir Al-Dhahir, København.

120) Sabah Dawod Salman Alfarhani, København.

121) Mahdi Sahib Al-Fourati, København.

122) Fatimeh Khasim Ali Al-Gebouri, København.

123) Haidar Taha Mohammad Hussein Al-Haidari, København.

124) Louay Mohammad Al-Hajj, Skive.

125) Abdel Latif Ahmad Al-Halabi, Århus.

126) Shuruk Jasim Muhammed Al-Halwai, Maribo.

127) Ali Abdul Hussain Al-Hirz, Vejle.

128) Abdalla Ahmed Ali, Esbjerg.

129) Abdul-Latif Hassan Ali, Viborg.

130) Ahmed Behi Ali, Høje-Taastrup.

131) Ahmed Habib Ali, København.

132) Ahmed Said Ali, København.

133) Akbar Ali, København.

134) Ali Amer Ali, København.

135) Ali Khalid Ali, Gladsaxe.

136) Amin Mohammed Ali, Brøndby.

137) Asghar Ali, Odense.

138) Fadumo Mohamed Ali, København.

139) Huda Abdul Hadi Mohamed Ali, Brøndby.

140) Liban Muse Galal Ali, Gladsaxe.

141) (Udgået).

142) Mohamed Abdi Ali, Støvring.

143) Muktar Bashir Ali, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1999.

144) Muqtar Shire Ali, København.

145) Naila Ali, Glostrup.

146) Nargis Ali, København.

147) Radia T N Ali, København.

148) Raad Mohammed Ali, Herlev.

149) Shabbir Ali, København.

150) Shukri Ahmed Ali, København.

151) Souzane Ali, Brøndby.

152) Wissal Mohamad Ali, København.

153) Younes Abdulkarim Ali, Odense.

154) Lukman Ali Abdulla, Århus.

155) Hengameh Ali Rezaei, Karlebo.

156) Ali Asghar Alimadadi, Lyngby-Taarbæk.

157) Jamal Mohammad Raza Al-Istarabadi, København.

158) Abdulla Issa Kassab Al-Khafaji, Århus.

159) Hisham Majid Wali Al-Kharsan, Århus.

160) Hayder Zuhair Khazel Alkhazraji, København.

161) Ahmad Mohamad Ali Alkhoudari, København.

162) Baharak Allahyarzadeh, Tårnby.

163) Mohamad Mahmoud Ahmad Al-Lami, København.

164) Leo Francis Wasington Alles, Vejle.

165) Ahlam Abdulghani Al-Mashat, Frederiksberg.

166) Hossien Al-Mersal, Albertslund.

167) Younnis Hussein Al-Mousawi, København.

168) Nesrin Naiem Seaf Al-Munahi, København.

169) Maher Al-Musawi, København.

170) Mahmoud Mohammed Al-Musawi, København.

171) Tariq Reda Al-Nakash, Odense.

172) Ali Al-Nasheet, Søllerød.

173) Khaled Lofti Al-Qassam, København.

174) Abdul Kareem Hussein Abid Al-Roubai, København.

175) Maiad Ouda Jasim Al-Roubai, København.

176) Msafer Ajel Al-Ruaie, København.

177) Maki Kazem Madlol Al-Said, Esbjerg.

178) Rahim Mutachar Muhsen Alsaraji, Jernløse.

179) Nada Said Al-Shihabi, Århus.

180) Mofid Sohail Nagm Al-Saad, København.

181) Anis Al-Talibi, Køge.

182) Samirah Owayid Hassan Altiy, Århus.

183) Graciela Montalbo Alulong, København.

184) Hanan Mahmod Alwani, Hvidovre, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1984.

185) Sanaa Mohamad Al-Yassier, Århus.

186) Huda Baha Amami, Aalborg.

187) Belghais Ameri, Odense.

188) Kumri Ameti, København.

189) Sahra Hassan Amey, Århus.

190) Michael Amilio, Rødovre.

191) Houda Ahmad Amin, Århus.

192) Mariam Mohamad Amin, Århus.

193) Almaz Ande, Herlev.

194) Christa Marie Andersen, Greve.

195) Encarnita M Andersen, København.

196) Zlatko Andrejevic, Hillerød.

197) Meryeme Andresen, Gentofte.

198) Thavarajini Annalingam, Hillerød.

199) Hala Saad Anouti, København.

200) Ebrahim Ansari Hamedani, Herlev.

201) Gina Ansomah, København.

202) Karim Anvari, Aalborg.

203) Mohammed Aouassar, København.

204) Joseph Appiah, København.

205) Reinaldo Arceo Oropesa, København.

206) Yasmiin Huseen Arnholtz, Præstø.

207) Sabah Arsofli, Albertslund.

208) Vincenzo Aruanno, København.

209) Triposa Rajakumari Arulappu, København.

210) Mariam Asatrian, Hvidovre.

211) Ali Elmi Asha, Århus.

212) Habibeh Ashhado, Odense.

213) Effat Askeri Sobbi, Odense.

214) Afsana Askerova, Odense.

215) Ali Taha Assi, Hvidovre.

216) Mohammad Ali Assaad, Næstved.

217) Salah Saleh Asaad, Odense.

218) Fatme Abdul-Ghani Atout, Esbjerg.

219) Nizar Abdelkhalik Selman Atraji, København.

220) Abd El-Rahman Awad, København.

221) Deeqa Mohamed Awad, Struer.

222) Haba Awad, Århus.

223) Khaoula Awad, Århus.

224) Sabrin Awad, Århus.

225) Yousef Awad, Århus.

226) Ahmed Mohamed Awed, Høje-Taastrup.

227) Yasmin Suleyman Awil, Aalborg.

228) Lina Ayoub, Sydthy.

229) Farid Azad-Ahmad, Århus.

230) Ghadah Ali Azad-Ahmad, København.

231) Farooq Azam, Helsingør.

232) Abdul Hamed Azikzi, Høje-Taastrup.

233) Abdul Waheed Azikzi, Høje-Taastrup.

234) Mary Vagma Azimi, Hammel.

235) Ahmad Javid Azizi, Brøndby.

236) Essa Azizi, Herning.

237) Azadeh Azizi Chamazkati, Århus.

238) Elene Azrieh, Århus.

239) Joumana Azzam, Slangerup.

240) Morteza Babai-Tuski, København.

241) Landry Oscar Bable, Brønderslev.

242) Ahmad Moussa Bacha, Silkeborg.

243) Mustapha Abd Bachir, Esbjerg.

244) Najah Kamel Bachir, Århus.

245) Hanna Badran, Odense.

246) Kawla Said Badran, Helsingør.

247) Nawal Said Badran, Greve.

248) Rawae Ahmad Badran, Odense.

249) Kourosh Bagheri, Vejle.

250) Akram Bagheri Hosseini, Århus.

251) Farhad Bagherzadeh-Tabrizi, Aalborg.

252) Mehrmad Baharlo, Århus.

253) Heinrich Martin Bahnsen, Tønder.

254) Nagibullah Bahramzy, Søllerød.

255) Najima Bakhti, Glostrup.

256) Danijel Bakic, Svendborg.

257) Rada Bakic, Svendborg.

258) Mohammad Zein El-Abedin Bakr, Aalborg.

259) Ahmet Bala, Glostrup.

260) Ayna Baladi Nejad, Helsingør.

261) Yogeswary Balakrishnan, Svendborg.

262) Inocencio Togores Baldon, København.

263) Marusa Balic Zunic, Gladsaxe.

264) Adrian Fabich Balk-Møller, Gentofte.

265) Azar Bamdad, Lyngby-Taarbæk.

266) Dorthe Bandemer, Schleswig i Forbundsrepublikken Tyskland.

267) Saer Baramisi, Esbjerg.

268) Kamaran Ahmad Barawi, København.

269) Patience Mano Barnor, Århus.

270) Bibi Lal Barow, Farum.

271) Shahrzad Bartens, Århus.

272) Michael Barth, Helsinge.

273) Maghsoud Barzan Peyma, Århus.

274) Halima Bayer, Hørsholm.

275) Ilham Bayoumi, Odense.

276) Dasha Adilevna Bazarbaeva, København.

277) Shadi Angelina Bazeghi, Rødovre.

278) Azhar Sappo Bebo, Horsens.

279) Ardeshir Behrouz, Holbæk.

280) Majed Bekdach, Århus.

281) Girlie Maria Bell, Tårnby.

282) Fethi Ben Mahmoud Ben Ismail, Tornved.

283) Ousama Ben Ali Ben Mabrouk, Herning.

284) Badr Benaouisse, Ringsted.

285) El-Hossaian Benhaddouch, Karlebo.

286) Mostafa Benyahia, Frederiksberg.

287) Gun Marianne Berg, Helsingør.

288) Teresia Berg, Frederiksberg.

289) Rica Alviar Bertelsen, Aars.

290) Ali Bestouh, København.

291) Mukund Bhagavan, Herning.

292) Rubina Kanwal Bhatti, Værløse.

293) Taifur Rahman Bhuiyan, Glostrup.

294) Fawzi Abdel-Salam Bibi, Køge, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

295) Ranjit Binning, København.

296) Edina Biscevic, Greve.

297) Juliane Susanne Black, Haderslev.

298) Bratislav Blagojevic, Hillerød.

299) Ljubinka Blagojevic, Hillerød.

300) Zadi Richard Ble, Gladsaxe.

301) Marica Bleiziffer, København.

302) Susan Blomsen, København.

303) Nina Bløndal, Storbritannien.

304) Heinz Dieter Boenstedt, Korsør.

305) Vaha Wosse Alexis Bohi, Værløse.

306) Chanchira Boisen, Nørre-Rangstrup.

307) Skaley Mensah Bonsu, Ballerup.

308) Seyed Saeed Boraghi, Allerød.

309) Nadia Borgato, Lyngby-Taarbæk.

310) Nongnat Borgselius, Esbjerg.

311) Mohamed Bouhidour, København.

312) Youcef Boussaa, Sindal.

313) Shemsi Braimi, Svinninge.

314) Helga Breuning, Gentofte.

315) Lou Dri Laurentine Breving, København.

316) Helene Martha Brinkkøtter, Karlebo.

317) Wolfgang Brümmer, Bov.

318) Agnes Wilhelmine Josefine Brøckers, Karlebo.

319) Zam-Zam Bugendage, Fredericia.

320) Thi Xuan Bui, Odense.

321) Atiq Hussain Shah Bukhari, København, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 1998 og 1993.

322) Kaiser Bashe Bulhan, Gladsaxe.

323) Jasmin Buljubasic, Frederiksberg.

324) Raad Sabri Bune, Århus.

325) Naila Butt, København.

326) Faruk Byqmeti, Høje-Taastrup.

327) Elena Calovska, København.

328) Kaoru Carstens, Ballerup.

329) Julianna Castius, Århus.

330) Ruben Marcos Castro Mejia, København.

331) Avdus Cazimi, København.

332) Juliette Chaer, Århus.

333) Husein Abed Kamel Chahrour, Fakse.

334) Mohamed Chakir, København.

335) Haifa Abdel-Amir Chamma, Karlebo.

336) Phatcharee Champasak, Roskilde.

337) Shanmugam Chandrasegaram, Vejle.

338) Raffy Ibrahim Charro, Jægerspris.

339) Ngo Ngoc Chau, Århus.

340) Ali Khaled Chehabat, Sønderborg.

341) Najia Cheikha, Slagelse.

342) Ranjan Chelvanathan, Frederiksværk.

343) Shan-Shan Chen, København.

344) Yao Xiong Chen, Frederiksværk.

345) Mahan Cheraghi Seyfabad, København.

346) Nazak Cheraghi Seyfabad, Gladsaxe.

347) Fatme Abdul Karim Cherri, Hillerød.

348) Daniel Chohily, Hvidovre.

349) Abir Chreiteh, Løgstør.

350) Jasna Christensen, Skanderborg.

351) Jonina Lineyk Christensen, Silkeborg.

352) Kadija Christensen, Rødovre.

353) Ilona Johanna Christiansen, Ishøj.

354) Maximina Christiansen, København.

355) Acela Maliachi Christoffersen, Frederiksberg.

356) Helga Antonie Christophersen, Tinglev, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

357) Bader Abbel Ali Kazem Chyad, København.

358) Dima Youssef Chaaban, København.

359) Mirko Cihoric, Brøndby.

360) Slobodanka Cihoric, Brøndby.

361) Youlia Clausen, Aalborg.

362) Natacha Nerys Cortinas Camot, Frederiksberg.

363) Cochava Cyvert, Brøndby.

364) Prisca Dal, Glostrup.

365) Ragia Sharib Dallib, Dragsholm.

366) (Udgået).

367) Mica Dan, Frederiksværk.

368) Peter Danneberger, Århus.

369) Lam Tung Dao, Aalborg.

370) Mariam Daraz, Vejle.

371) Samir Hamid Darowich, Vejle.

372) Silvana Darvishi, Tårnby.

373) Mohamad Rafic Darwich, Århus.

374) Bashir Mohamed Haji Dayib, Århus.

375) Nadin de-Batto, Århus.

376) Aster Demose, Århus.

377) Ahmad Hassan Ahmad Dhaif, Farum.

378) Samira Anwar Dia, Frederiksberg.

379) Zana Diakite, København.

380) Jean Bernard Didia, Odense.

381) Thi My Nu Dinh, Aalborg.

382) Misa Dinulovic, Helsingør.

383) Sawsan Diraoui, Frederikssund.

384) Faycal Mohamad Dirawi, Århus.

385) Yusuf Mohamed Dirie, København.

386) Fosia Abokor Diriye, Silkeborg.

387) Nermina Dizdarevic, København.

388) Akram Djamali, Århus.

389) Yacine Djebara, Odense.

390) Milan Djokic, Frederiksberg.

391) Vidosava Djokic, Frederiksberg.

392) Dragisa Djordjevic, Frederiksværk.

393) The Vinh Do, Svendborg.

394) Van Tinh Do, Esbjerg.

395) Thanh Phong Doan, Århus.

396) Xuan Loc Doan, Ringe.

397) Didem Dogulu, København.

398) Mohammad Reza Dorkhah, Slagelse.

399) Martin Drange, København.

400) Sanije Dreshaj, Roskilde.

401) Milisav Dukic, Odense.

402) Elma Dzafic, Hørsholm.

403) Esad Dzajic, Kolding.

404) Zuki Dzemail, Brøndby.

405) Farah Wais Egeh, København.

406) Alain Egli, Zürich i Schweiz.

407) Ahmed Ejaz, Århus.

408) Ramadan Ejupi, Albertslund.

409) Layli Adel Kol Mohammad Gawamir Ekhtiar, Århus.

410) Roukie Hussein El Ali, Næstved.

411) Alia Ismail El Aynein, Vejle.

412) Mervat El Chafei, Hillerød.

413) Issam El Habr, Helsingør.

414) Jumana El Haj Moussa, København.

415) Mohammad Kamel El Haj-Khallil, København.

416) Hanan El Haj-Moussa, Greve.

417) Mouna Abd El Malak, Odense.

418) Youssef Ali El Masri, Greve.

419) Fadma El Ouamari, København.

420) Walid El Sadi, København.

421) Zainab El Sayed, Slangerup.

422) Mona Khamis El Tounisi, Hvidovre.

423) Abir Abed El-Abed, Århus.

424) Ibtesam Khaled El-Achwah, Århus.

425) Nina Khadijeh Elahi, Århus.

426) Bochra Elahmad, Køge.

427) Fadwa Lotfi El-Ahmad, Århus.

428) Karima Mohsen Nemat El-Alawi, Farum.

429) Ahmad Hussein El-Ali, Ishøj.

430) Naima El-Ali, København.

431) Nabil Mohamad Elarja, Århus.

432) Iman El-Assadi, Århus.

433) Rasmie Ali El-Assi, Odense.

434) Victoria El-Assil, Skive.

435) Santhy Elayathamby, Nyborg.

436) Mahmoud Ahmad El-Badaoui, Odense.

437) Jamal Khodr Elbitar, Odense.

438) Ghassan Ahmad El-Boussi, København.

439) Sahar Khaled Elchemali, Hillerød.

440) Aida El-Dirawi, København.

441) Iman El-Fieli, Næstved.

442) Sana Mohammad El-Fil, Aalborg.

443) Wafik Ali El-Haj Mahmoud, København.

444) Youssef El-Haj-Hassan, Høje-Taastrup.

445) Khaled Ahmad El-Hajj, Høje-Taastrup.

446) Hoda Mohammad El-Hassan, Århus.

447) Foad Hana Elia, København.

448) Abdul Kader Ahmad El-Issa, Ringsted.

449) Ali Salah El-Jalil, Esbjerg.

450) Issam El-Jashi, Århus.

451) Wafa El-Jizaoui, København.

452) Inchirah El-Kalakh, Odense.

453) Hussein Mohamad El-Kassem, Odense.

454) Atef Ahmad El-Khatib, Ringsted.

455) Hussein El-Khatib, Haderslev.

456) Wissam El-Khatib, Haderslev.

457) Christiane Elias Elm, Næstved.

458) Rusan Elmazi, Herlev.

459) Mahamed Daud Elmi, Silkeborg.

460) Mohamed Hassan Elmi, Kolding.

461) Fatimah Mohamed El-Moghrabi, Esbjerg.

462) Mohamed Ziad El-Moghrabi, Esbjerg.

463) Houda Ahmad Mounir Elnono, Skive.

464) Fawaz Mohamad El-Omar, Aalborg.

465) Aicha Abdallah El-Omari, Vejle.

466) Bochra Ibrahim El-Omari, Tårnby.

467) Wahid El-Oueiti, Esbjerg.

468) Riad Daoud El-Salahi, Århus.

469) Adel Salah El-Set, Aalborg.

470) Haydar El-Sharifi, København.

471) Ahmad Rajab El-Yassir, København.

472) Khaled El-Youssef, Næstved.

473) Youssef El-Youssef, Næstved.

474) Leila El-Zein, Århus, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

475) Edwar Emanuel Darvesh, Århus.

476) Enwia Emanuel Darvesh, Århus.

477) Dzemali Emini, København.

478) Christel Maria Ender, Karlebo.

479) Olga Cecilia Engelbreth, Brædstrup.

480) Sivarajah Erambu, Aabenraa.

481) Carsten Erler-Rohde, Løgumkloster.

482) Katerina Ermilova, Gentofte.

483) Yoshitaka Esashi, Tårnby.

484) Nasrin Eslami, Herlev.

485) Yamil Salvador Suez Espinoza, Esbjerg.

486) Sedigheh Fadaii, København.

487) Taleb Youssef Fadel, Thisted.

488) Elsir Abdallah Mohammad Fadelallah, Hvidovre.

489) Min Fang, Helsingør.

490) Sohrab Fanizadeh, København.

491) Nawal Faour, Karlebo.

492) Abdikarim Muse Farah, København.

493) Abdullahi Mahamoud Farah, Århus.

494) Ahmed Abdi Farah, Århus.

495) Ahmed Hassan Farah, København.

496) Bashiir Abdilaahi Farah, Lyngby-Taarbæk.

497) Jamila Abdi Farah, Aalborg.

498) Mahamud Jama Farah, Gladsaxe.

499) Ibtessam Mhomd Faraj, Brøndby.

500) Sadegh Farazan, København.

501) Hadi Saleh Farhan, Århus.

502) Abdelmoula Fatach, København.

503) Parvin Fazel-Zandi, Ølstykke.

504) Mirza Fejzic, Brøndby.

505) Hideyo Fergo, Gentofte.

506) Marziah Feshanchi, Skive.

507) Majda Fetahagic, Frederiksberg.

508) Robert Firkic, Esbjerg.

509) Marica Foksanovic, Hillerød, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

510) Amir Fraz, Odense.

511) Omar Abdo Freidi, Albertslund.

512) Mohammad Dib Freije, Horsens.

513) Raghad Freije, Århus.

514) Pongsri Frese, Roskilde.

515) Mary Grace M Friis, Odense.

516) Editha Mejos Frost, Roskilde.

517) Setareh Frøsig, Århus.

518) Ana Fuglsang, Odense.

519) Pacharin Faarup, Høje-Taastrup.

520) Ali Amer Gabokji, Kalundborg.

521) Rachida Gadour, Brøndby.

522) Boban Gamanovic, Hillerød.

523) Labib Ganer, Århus.

524) Kamaladevi Ganeshanathan, Århus.

525) Americo Segundo Garcia Zarate, Skanderborg.

526) Isak Gasi, Vejle.

527) Jasminka Gasi, Vejle.

528) Ibado Omar Geedi, Silkeborg.

529) Jens Reimund Geissler, Esbjerg.

530) Eva Kamilla Gelert, København.

531) Abhay George, Århus.

532) Mary Annet George, Kolding.

533) Torsten-Peter Gerber, Hundested.

534) Mina Gerina, Roskilde.

535) Mustafa Gerina, Roskilde.

536) Gunnar Geurtsen, Brøndby.

537) Solomon Gezai, København.

538) Alireza Ghaderi, Århus.

539) Azad Ghaderi, Lyngby-Taarbæk.

540) Georges Wahid Ghanem, Frederiksberg.

541) Mohamed Darwiche Ghannoum, København.

542) Nada Hassan Ali Gharawi, Brøndby.

543) Hadis Ghiassi, København.

544) Ardeshir Gholamian, Ringsted.

545) Kamel Ali Ghoneim, Århus.

546) Uthaiwan Givskov, Randers.

547) Mihajl Gjuga, Sorø.

548) Sanda Gjuga, Sorø.

549) Asmira Glusac, Brøndby.

550) Selma Gogbulut, Slagelse.

551) Mojtaba Golriz-Fard, Hvidovre.

552) Waqar Ahmed Gondal, København.

553) Konrad Gonnsen, Horsens.

554) Dalibor Gotovac, Esbjerg.

555) Mustapha Gouj, København.

556) Branko Grbic, Helsingør.

557) Kåre Birger Grebstad, Roskilde.

558) Leonor Hilario Greffel, Århus.

559) Norma Josefa Gutierrez Martinez, Brøndby.

560) My Duyen Ha, Odense.

561) Thanh Tam Ha, Odense.

562) Rana Mustapha Hable, Herlev.

563) Asma Kamal Hachem, Rødovre.

564) Snezana Hadaidih, Odense.

565) Mebrahtu Asmelash Hadgu, København.

566) Majida Hadid, Haderslev.

567) Mohamad Hadid, Sønderborg.

568) Zaher Hadid, Haderslev.

569) Mofid Mouhammad Hadrous, Ringsted.

570) Simona Hagel, Søllerød.

571) Fairouz Haidar, Århus.

572) Ali Noureddine Hajaj, Odense.

573) Mohammad Usman Haji Aqha Mohammad, Brøndby.

574) Mohamed Aidid Haji Hussein, Silkeborg.

575) Fadia Hajrus, Ringsted.

576) Mohamad Halawi, Esbjerg.

577) Adnan Mohamad Halik, Århus.

578) Rabiha Adnan Halik, Århus.

579) Fatme Sobhi Halwani, Sønderborg.

580) Imad Abdul-Kader Hamade, København.

581) Gohar Hambarian, Odense.

582) Zahida Hamdam, København.

583) Nazir Hamdan, Høje-Taastrup.

584) Ahmad Rasoul Hamech, Århus.

585) Ibrahim Karim Abdul Hamid, Århus.

586) Mohammad Hamid, Århus.

587) Thekra Hassan Hamid, København.

588) Wassim Hamid, Ølstykke.

589) Abdullah Hamidy, København.

590) Abdel Mothy Hammad, Århus.

591) Ibrahim Hammad, Århus.

592) Nadine Nemr Hammad, København.

593) Heidi Ellis Hammar, København.

594) Nadia Bent Ali Hamrouni, København.

595) Tahsin Hadi Hamza, København.

596) Assel Makki Hamzah, København.

597) Esmat Hamzawi, Hvidovre.

598) Faiz Sameer Hana, Næstved.

599) Habeb Younis Hana, Odense.

600) Souheir Handam, Århus.

601) Alma Handzic, København.

602) May Amanouel Hangaard, Skive.

603) Cecilia Doria Olimpia Hansen, Odense.

604) Sam Charles Hansen, Århus.

605) Saysawat Hansen, Hedensted.

606) Mariam Hardaf, Århus.

607) Dzelal Hasani, København.

608) Peymaneh Hashemzadeh Rashed, København.

609) Muse Hussein Hashi, Århus.

610) Indira Hasimbesovic, Horsens.

611) Hind Abbas Hasoun, København.

612) Abdul Jabbar Hassan, København.

613) Abu El-Gasim Kamal Hassan, Fredericia.

614) Ali Hassan Hassan, København.

615) Amina Mahamoud Hassan, Aalborg.

616) Fathie Fawzi Hassan, Hillerød.

617) Halima Ditrie Hassan, Kalundborg.

618) Hawa Mohamed Hassan, Århus.

619) Hussein Ibrahim Hassan, Gladsaxe.

620) Kaylan Hashim Hassan, Brøndby.

621) Laimoon Mohammed Hassan, København.

622) Mohamad Hassan Hassan, Odense.

623) Mohamed Osman Hassan, Frederiksberg.

624) Mohammad Hassan, Gentofte.

625) Mohammad Hachem Hassan, København.

626) Mohamud Abdullah Hassan, Hillerød.

627) Muktar Abdi Hassan, Esbjerg.

628) Narmen Mohammad Hassan, Århus.

629) Salah Abas Hassan, København.

630) Salwa Saleh Hassan, Gladsaxe.

631) Wafika Hussein Hassan, Odense.

632) Mostapha Hassouni, København.

633) Fuad Yara Hatam, Gentofte.

634) Lucia Nieves Figueroa Haunstoft, Albertslund.

635) Yahya Mustafa Hawa, Odense.

636) Haitham Mozel Hayatleh, Sønderborg.

637) Morteza Heidarnia, København.

638) Heinz-Günter Heimann, Frederiksberg.

639) Yvonne Heinecke, Bov.

640) Günter Ernst Heise, Videbæk.

641) Svetlana Louneva Henriksen, Århus.

642) Mary Vasantha Henryjesland, Struer.

643) Renda Hermiz Alyashai, Horsens.

644) Sabah Hermiz Alyashai, Horsens.

645) Abdirazaq Khalif Hersi, Rødovre.

646) Rola Hijjo, Odense.

647) Mihail Hiladakis, Hørsholm.

648) Ahmed Aadan Hirsi, Korsør.

649) Jonas Torfi Hlynsson, Lemvig.

650) Van Phuc Hoang, Støvring.

651) Maria Theresa Hoffmann, Gladsaxe.

652) Mitra Hosami, Farum.

653) Seyed Mohammad Ali Hosseini Nouri, Ishøj.

654) Farhad Hosseinpour, København.

655) Abdellah Houira, Århus.

656) Larbi Houira, Århus.

657) Manee Hovmand, Ølstykke.

658) Wei Ming Huang, Tårnby.

659) Murtadha Hassan Humadi, Sæby.

660) Anke Hussain, Brøndby.

661) Imdad Hussain, Brøndby.

662) Malik Zahoor Hussain, København.

663) Abdulahi Mukhtar Hussein, Haderslev.

664) Ali Jabbar Hussein, København.

665) Asmaa Saleh Hussein, Karlebo.

666) Hussein Ahmed Hussein, Århus.

667) Khadiga Yousuf Hussein, Gråsten.

668) Neda Hussein, København.

669) Rakieh Ismail Hussein, Hillerød.

670) Abdi Abdillahi Hussein Dualeh, Brøndby.

671) Kim Hue Huynh, Høje-Taastrup.

672) My le Huynh, Aarup.

673) Ngoc Huynh, Brønderslev.

674) Lucy Kausa Høltermand, Silkeborg.

675) Adan Abdi Ibarahim, Aalborg.

676) Sabri Ibisi, København.

677) Hamzi Jarwan Ibrahim, Randers.

678) Kamal Abdul-Ghani Ibrahim, Århus.

679) Khaled Ahmad Ibrahim, Århus.

680) Mahamed Ahmed Ibrahim, Århus.

681) Majda Ibrahim, Århus.

682) Maryen Hussein Ibrahim, Silkeborg.

683) Roda Ismail Ibrahim, Århus.

684) Saad Khalil Ibrahim, Næstved.

685) Zuhair Ibrahim, København.

686) Nizar Ibrahim Ali, Århus.

687) Beston Ibrahim Khaled, Esbjerg.

688) Fadumo Ibrahim Musse, Haderslev.

689) Aida Ibraimovski, København.

690) Slobodanka Icic, Silkeborg.

691) Svetislav Icic, Silkeborg.

692) Abuboker Idris, København.

693) Ljuljzim Idrizi, København.

694) Abshir Mohamed Iidle, Odense.

695) Arshak Ikilikian, Hvidovre.

696) Ashot Ikilikian, Hvidovre.

697) Mohammad Ilyas, København.

698) Ajnur Imeri, Høje-Taastrup.

699) Muhamed Imeri, Frederiksberg.

700) Nuzhat Inayat, København.

701) Javed Iqbal, Ishøj.

702) Mohammad Shabaz Iqbal, Albertslund.

703) Naweed Iqbal, København.

704) Ahmad Iran-Nejad, Århus.

705) Siciliya Jeyarani Iruthayam, Faaborg.

706) Therese Marougi Isho, Århus.

707) Abdul-Nasser Ismail Ismail, København.

708) Dalal Abdul Kader Ismail, Lejre.

709) Khaled Hussein Ismail, Århus.

710) Najah Ahmad Ismail, Greve.

711) Admir Ismanovski, København.

712) Nayfe Issa, Brøndby.

713) Fredda Jacobsen, Greve.

714) Suzanne Kähler Jacobsen, København.

715) Hayfaa Mohamad Ali Jady, Kalundborg.

716) Marc Morten Jaeggi, Zürich i Schweiz.

717) Ghian Tofigh Mohammad Ali Jaf, Karlebo.

718) Karim Mohammad Morad Nowkhas Jaf, Karlebo.

719) Shahin Jafarzadeh, Ikast.

720) Parmjeet Kaur Jagpal, Ishøj.

721) Luiza Souza Jakobsen, Svendborg.

722) Abdirashid Yassin Jama, Århus.

723) Fadumo Dirie Jama, Århus.

724) Hassen Ahmed Jama, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1985.

725) Mohamoud Osman Jama, Frederiksberg.

726) Zahra Abdurahman Jama, Århus.

727) Siham Jamile Jammal, Århus.

728) Rouba Salim Jamous, Brøndby.

729) Ahmad Mohammad Tawfik Jarkas, Århus.

730) Nezaretin Jasarovski, København.

731) Karl-Heinz Gotthard Paul Jauernik, Augustenborg.

732) Fazel Javaheri, Karlebo.

733) Amar Abed Alhadi Jawad, København.

734) Sayed Ahmed Jawid, Stenløse.

735) Danuta Jensen, Høje-Taastrup.

736) Darinka Jensen, Middelfart.

737) Heloisa Baggio Jensen, Helsingør.

738) Josephine R Jensen, København.

739) Mayuree Jensen, Hirtshals.

740) Melchora Tormis Jensen, Ikast.

741) Zhenni Jensen, Bjerringbro.

742) Kirsten Maria Jensen Rico, Cali-Valle i Colombia. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 28 af 15. januar 1999.

743) Karen Jessen, Bredebro.

744) Waze Pierrette Goba Jessen, Lundtoft.

745) Jemelita Issabel Ann Jeyakumar, Randers.

746) Vijayakumari Jeyalingam, Herning.

747) Mary Conseta Jeyarajah, Middelfart.

748) Safaa Karim Jaber Jiddy, Frederiksberg.

749) Abir Jizaoui, Århus.

750) Omar Ahmed Jomaa, Vejle.

751) Nada Jovanetic, Odense.

752) Mikica Jovanovic, Helsingør.

753) Radojica Jovanovic, Helsingør.

754) Ruth Esmeralda Juarez Alcaraz, Randers.

755) Dusanka Juko, Brøndby.

756) Zoran Juko, Brøndby.

757) Krstanka Jørgensen, Morsø.

758) Amine Youssef Kablaoui, Helsingør.

759) Ihsan Mohammad Kadir, Århus.

760) Fatme Abd Al-Karim Kadoura, Århus.

761) Mehrdad Kafaei-Yahyavi, Vinderup.

762) Salwa Kaik, Kalundborg.

763) Hussein Ibrahim Kalache, København.

764) Dina Kalil, Ballerup.

765) Amir Kamberi, København.

766) Dari Kameran, København.

767) Tamale Joseph Kamulegeya, Århus.

768) Sabah Obied Kandan, Brøndby.

769) Tharumalingam Muthali Kandiah, Bjerringbro.

770) Han Tian Kang, København.

771) Duenchai Kangphrom, Silkeborg.

772) Maysoun Adnan Kanaan, Frederiksberg.

773) Mohammad Karim, Herlev.

774) Marina Karlsen, Greve.

775) Wafaa Karzoun, Århus.

776) Ahad Kaskin, Herlev.

777) Iman Ezzadden Kassem, Århus.

778) Nazha Awad Kassem, Helsingør.

779) Gurmeet Kaur, Rødovre.

780) Kuldip Kaur, Rødovre.

781) Parminder Kaur, Hvidovre.

782) Sarbjit Kaur, Ballerup.

783) Ghada Fathi Kayed, Høje-Taastrup.

784) Iman Ali Kayed, Sønderborg.

785) Mohamad Kayed, Greve.

786) Yasra Hussein Kayed, Helsingør.

787) Mozghan Keivanipour, København.

788) Fatemeh Bibi Khajeh Pour, Frederikshavn.

789) Mohammad Abdelamir Khalaf, Aalborg.

790) Mona Ghazi Khalaf, Slagelse.

791) Asia Khalid, Herning.

792) Fouad Husein Khalil, Århus.

793) Mountaha Khalil, København.

794) Alis Khamis Oraha, Århus.

795) Linda Khamis Oraha, Århus.

796) Ali Khan, Brøndby.

797) Hamsherabibi Hasdar Khan, Farum.

798) Hyder Khan, Frederiksberg.

799) Leilawanti Khan, Hvidovre.

800) Nazir Gulam Hussain Khan, Hvidovre.

801) Hanadi Abdul-Aziz Khankan, København.

802) Farida Khanum, København.

803) Sobhi Ismail Khatib, København.

804) Ezzat Mustafa Kheizaran, København.

805) Ahmad Hassan Khezr, København.

806) Julija Khotinskaia, København.

807) Nhat Chuong Kieu, Esbjerg.

808) Kajendran Kirupanandamoorthy, Vejle.

809) Flavia Victoria Kisakye, Ringkøbing.

810) Randhir Kjærgaard, København.

811) Fadi Kleit, Herlev.

812) Naruepon Klomkliang, Høje-Taastrup.

813) Ilada Knudsen, Aalborg.

814) Natalia Kobbernagel, Tølløse.

815) Mayuree Koedkiaw, Vejle.

816) Yawo Atabouka Agbeko Kokou, Sønderborg.

817) Khosrow Kolahi-Sotobadi, Aalborg.

818) Jelena Kolevska, Odense.

819) Zivko Kolevski, Odense.

820) Abdollah Kolsoumian, København.

821) Catalina Gentlie Kononovas, Bramsnæs.

822) Jon Konstantin, Helsingør.

823) Anneliese Mathilde Kornbeck, København.

824) Tome Koropanov, Gladsaxe.

825) Natalya Vladimirovna Korotayev, Århus.

826) Goran Kostic, Gjern.

827) Sonja Kotevski, København.

828) Sakineh Shaeri Kouchaki, Gladsaxe.

829) Andrew Joseph John Kozlowski, Skive.

830) Andjelika Kracun, København.

831) Radmila Kristensen, Odense.

832) Hlynur Oli Kristjansson, Lemvig.

833) Egor Tkatchov Krogh, Brørup.

834) Mi-Ae Krohg, Esbjerg.

835) Mangaleswary Kugathasan, Ikast.

836) Grazyna Kujawa, Esbjerg.

837) Babita Rani Kumar, Hvidovre.

838) Bimla Devi Kumar, Tårnby.

839) Manjit Kumar, Hvidovre.

840) Marella Rinopa Kure, Bogense.

841) Vladimir Yefimovich Kurenkov, Århus.

842) Larissa Kurenkova, Århus.

843) Khadija Kurup, Høje-Taastrup.

844) Milly Kushemererwa, Hvidovre.

845) Maria Cecilia Quiroz Kusk, Køge.

846) Boge Kuzmanoski, Helsingør.

847) Ying Kaaring, Karlebo.

848) Slobodan Labovic, København.

849) Slobodanka Labovic, København.

850) Zouhair Yassin Lafta, Roskilde.

851) Imran Lajqi, København.

852) Jamal Lakhmiri, København.

853) Minh Tri Lam, Svendborg.

854) Thi My Ha Lam, Odense.

855) Thu Cuc Lam, Horsens.

856) Jacqueline Larsen, Gladsaxe.

857) Lydia Gorumba Larsen, Nykøbing F.

858) Nils Larsen, Brooklyn i USA.

859) Wang Larsen, København.

860) Waranda Phamuang Larsen, Helsinge.

861) Lynda Margaret Lautrup, Frederiksberg.

862) Vera Lazic, Silkeborg.

863) (Udgået).

864) Lan Tuyet Thi Le, Svendborg.

865) Oanh Huyen Thi Le, Aalborg.

866) Sao Ngoc Le, Kolding.

867) (Udgået).

868) Thi Giang Le, Frederiksværk.

869) Thi Mai Xuan Hong Le, Haderslev.

870) Thi Thanh Loan Le, Århus.

871) Thi Tung Le, Odense.

872) Van Tot Le, Ringe.

873) Van Vui Le, Ringe.

874) Reginilo Oreste Duran Ledda, Møldrup.

875) Dusanka Lekic, Ballerup.

876) Slobodan Lekic, Ballerup.

877) Olga Maria Walewska Lemoine, Skærbæk.

878) Leema Rose Mary Leo Francis Washington, Vejle.

879) Ren Zhu Li, København.

880) Jabar Liami, Odense.

881) Vincenzo Enzo Lillo, Aalborg.

882) Jing-Ying Liu, Frederiksberg.

883) Weiming Liu, Århus.

884) Neim Ljuma, København.

885) Zurab Lomidze, Hundested.

886) Mirim Losic, Hedensted.

887) Kian Mohamad Loubani, Hjørring.

888) Amy Lu, Odense.

889) Lien Thanh Lu, København.

890) Dragan Lukic, Gladsaxe.

891) Milan Lukic, Vordingborg.

892) Snjezana Lukic, Vordingborg.

893) Evelyn Lund, Lyngby-Taarbæk.

894) Radisa Lungovic, Frederiksværk.

895) Minh Tuan Luong, Odense.

896) Samira Lutvica, København.

897) Tien Minh Ly, Århus.

898) Hanan Mohamad Machal, Hvidovre.

899) Reza Madani, Karlebo.

900) Andréa Madsen, Allerød.

901) Nada Madsen, Gladsaxe.

902) Napapan Jareonphol Madsen, Aalborg.

903) Rita Bernabei Madsen, Gentofte.

904) Azim Maghbouli Eghbali, Fredericia.

905) Surasak Maha-Ammatapong, København.

906) Nandika Sepali Mahamadatchi, Esbjerg.

907) Abdirashid Mohamed Mahamoud, Odense.

908) Abdulahi Ahmed Mahamuud, Århus.

909) Mahtab Mahdavi Feizabadi, København.

910) Abbas Husein Mahdi, Frederiksberg.

911) Adham Abdul Sahib Mahmoud, København.

912) Ismail Mohamud Mahmud, København.

913) Abir Mahra, Sønderborg.

914) Meziane Mahria, København.

915) Susan Mahrouyan, Århus.

916) Alphonse Musyoka Makove, København.

917) Hevron Mahmoud Mala, Esbjerg.

918) Ibrahim Abed Malak, Odense.

919) Faranak Malakzadehgan, Lyngby-Taarbæk.

920) Chawki Rafaat Mallat, Odense.

921) Arulaiah Manickapody, København.

922) Nahla Riad Manseyah, Århus.

923) Mamoun Mohammad Issa Mansieh, København.

924) Fatemeh Mansoori, København.

925) Fouzia Mansour, Frederiksberg.

926) Christiane Maria Manø, Skærbæk.

927) Mohamed Ahmed Maolin, Århus.

928) Seyd Mohammad-Hassan Marashi, Odense.

929) Fatima Marhri, København.

930) Slobodan Maric, Brøndby.

931) Mario Roberto Martinez Ortiz, Brøndby.

932) Miguel Martinez Vazquez, Gladsaxe.

933) Raslan Khalil Mashinesh, Helsingør.

934) Shahid Masood, Vallensbæk.

935) Ladan Masaad, København.

936) Zarife Mataji, Århus.

937) Khaled Ahmad Matar, København.

938) Almira Matijasec, Nyborg.

939) Slobodan Matijasec, Nyborg.

940) Hassan Mohammad Mattar, Århus.

941) Arne Matthiesen, Haderslev.

942) Baldevinder Singh Mavi, København.

943) Bhupinder Singh Mavi, København.

944) Banaz Mawlood Rasool, Odense.

945) Ashti Ramazan Mawloud, Aalborg.

946) Naka Ali Akla Mazlom, Herlev.

947) Elias Joseph Mazloum, Holbæk.

948) Ameni Mohamad Mechref, København.

949) Kamil Ibrahim Meded, Aalborg.

950) Abdelilah Meftouh, Lyngby-Taarbæk.

951) Ali Mehrabi, Århus.

952) Garni Mehrabian, Århus.

953) Radojka Meic, Silkeborg.

954) Mohammad Saleh Kassem Mejel, København.

955) Maya Louise Melet, Frederiksberg.

956) Oran Memedovski, Lyngby-Taarbæk.

957) Salma Mer Ali, Viborg.

958) Marlo Constante Merklin, Værløse.

959) Peter Merth, Glostrup.

960) Farhad Muhammad Meshaanabi, Horsens.

961) Mostapha Khaled Miari, Odense.

962) Jamil Mohamad Michlawi, Præstø.

963) Mona Michlawi, Præstø.

964) Tania Jamil Michlawi, Præstø.

965) Elma Gaduang Mikkelsen, Ishøj.

966) Petar Mileusnic, Næstved.

967) Hamidah Minaeian Nezhad, Gladsaxe.

968) Luzviminda Arguta Ocumen Mistarz, Rødby.

969) Novak Mitrovic, Silkeborg.

970) Ghada Mohamad, København.

971) Khaled Naji Mohamad, Slangerup.

972) Kosar Ahmad Mohamad, Greve.

973) Toufic Mohamad Mohamad, Sønderborg.

974) Adel Saleh Mohamad Amin, Herlev.

975) Parviz Mohamadi, Karlebo.

976) Abdi Ali Mohamed, Aalborg.

977) Abdirizak Abukar Mohamed, Odense.

978) Abdulkadir Nor Mohamed, Kolding.

979) Ayad Ahmed Hussein Mohamed, Slagelse.

980) Hamdi Mohamud Mohamed, Århus.

981) Mohamed Abdulle Mohamed, København.

982) Yadallah Mohamed-Rahim, Høje-Taastrup, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1984.

983) Abir Rasoul Ahmad Mohammad, Århus.

984) Ali Ahmad Mohammad, Karlebo.

985) Hamdan Ibrahim Mohammad, Odense.

986) Isam Youssef Mohammad, Odense.

987) Lamyaa Mohammad, Århus.

988) Mohammad Kassem Mohammad, Næstved.

989) Hossein Mohammad Moradi, København.

990) Abdel Hussain Abdel Karim Mohammad-Ali, København.

991) Bahman Mohammadi, Høje-Taastrup.

992) Jowanshir Mohammadi, Høje-Taastrup.

993) Hakmat Baker Mohammed, Albertslund.

994) Mohammad Hamed Mohammed, Aalborg.

995) Suham Eraby Mohammed, Århus.

996) Hussein Sulub Mohamoud, København.

997) Mohamed Said Mohamud, København.

998) Zeinab Mohamed Mohamud, Kolding.

999) Ali Selman Mohdi, Holbæk.

1000) Sangin Mohkam Tounei, Vejle.

1001) Momcilo Momcilovski, København.

1002) Abdi Monazam, København.

1003) Elahe Monazam, København.

1004) Harbia Ismail Al-Sayed Morad, Århus.

1005) Malek Kazem Morad, Skive.

1006) Sharareh Moradi, Ishøj.

1007) Sonia Orihuela Moshage, Bredebro.

1008) Vajihe Moshtagh, Silkeborg.

1009) Majid Mosleh, København.

1010) Rabab Salim Mostapha, København.

1011) Shakiba Mouhammad Muhyaddin, København.

1012) Jamila Moumou, Albertslund.

1013) Mohamed Moutiq, København.

1014) Milenko Mucalovic, Kalundborg.

1015) Tihomir Mucibabic, København.

1016) Adem Muhammedbrhan, København.

1017) Lejla Muharemovic, Brøndby.

1018) Omar Muharemovic, Brøndby.

1019) Miralem Mujadzic, Vordingborg.

1020) Nurka Mujadzic, Vordingborg.

1021) Vedrana Mujadzic, Vordingborg.

1022) Fazana Mukhtar, København.

1023) Useni Mukonde, København.

1024) Hella Mumberg, Aalborg.

1025) Khadra Ibrahim Mumin, Århus.

1026) Suad David Munsoor, Aalborg.

1027) Fardowsa Abdullahi Muqtar, Haderslev.

1028) Sothirajah Muragan, Hobro.

1029) Alaa Murshed, Søllerød.

1030) Ammar Abdelhafez Mah'd Murshed, Søllerød.

1031) Nofouz Murshed, Odense.

1032) Ally Aden Mussa, Gladsaxe.

1033) Aden Mohamoud Musse, Aalborg.

1034) Mohamad Mustapha, Herning.

1035) Samar Selman Mustapha, Holstebro.

1036) Manmathan Muthukumarapillai, Århus.

1037) Nassira Maali, København.

1038) Balachandran Nadesu, Aalborg.

1039) Anushadevi Nagenthiraja, Viborg.

1040) Mohammad-Jaafar Naghibi, Århus.

1041) Parirokh Nahrvar, København.

1042) Lotfali Najafi-Ahrabi, København.

1043) Eva Najjuma, Århus.

1044) Susan Victoria Nalubanda, København.

1045) Faramarz Namazi Pourtiseh, Helsinge.

1046) Mehran Namvar, Århus.

1047) Kalani Sriyalatha Nanayakkarawasam, København.

1048) Asia Naseem, Brøndby.

1049) Irshad Nasim, København.

1050) Mazen Nabih Nassab, København.

1051) Karam Mohammad Nasser, Kolding, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

1052) Shahwali Nassery, Århus.

1053) Zarmeena Nassery, Århus.

1054) Krishnagini Natkunarajah, Vejen.

1055) Farhat Naz, Glostrup.

1056) Rehana Nazim, Rødovre.

1057) Lars Nebrich, Lübeck i Forbundsrepublikken Tyskland.

1058) Ronaldo de Araujo Negreiros, Skjern.

1059) Hassan Nejad, Herlev.

1060) Mehrnaz Nesari Zadeh, Århus.

1061) Ehteram Nezam, Brøndby.

1062) Idris Nezam, Århus.

1063) Sanaz Nezarati, København.

1064) Barbara Jeannette Nga Eteme, Odense.

1065) Fofana N'Gokouale, Gladsaxe.

1066) Amanda Nguyen, Odense.

1067) Anh Hoang Nguyen, Svendborg.

1068) Chi Bao Nguyen, Esbjerg.

1069) Cong Dinh Nguyen, Esbjerg.

1070) Cong Tien Nguyen, Esbjerg.

1071) Duy Thong Nguyen, Århus.

1072) Kim Mai Nguyen, Assens.

1073) Kim My Nguyen, Fredericia.

1074) Nhan Nguyen, Århus, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1982.

1075) Phuong Khanh Nguyen, Esbjerg.

1076) Quynh Trang Nguyen, Frederiksværk.

1077) Son Nguyen, Århus.

1078) Tan Thinh Nguyen, Lyngby-Taarbæk.

1079) Thanh Hoang Nguyen, Ringe.

1080) Thi Anh Hoa Nguyen, Høje-Taastrup.

1081) Thi Bay Nguyen, Esbjerg.

1082) Thi Bich Phuong Nguyen, København.

1083) Thi Hai Nguyen, Odense.

1084) Thi Hoa Hiep Nguyen, Bramming.

1085) Thi Kim Loan Nguyen, Odense.

1086) Thi My Hanh Nguyen, Karlebo.

1087) Thi Nhi Nguyen, Århus.

1088) Thi Suong Nguyen, Odense.

1089) Thi Thanh Thuy Nguyen, Hirtshals.

1090) Thi Thu Hong Nguyen, Odense.

1091) Thi Xuan Siem Nguyen, Ringe.

1092) Tien Tan Nguyen, Greve.

1093) Van Hai Nguyen, Odense.

1094) Van Ngoc Nguyen, Fredericia.

1095) Van Viet Nguyen, Skive.

1096) Hernan Niederer Baez, København.

1097) Adjinon Claude Nielsen, Karlebo.

1098) Anne-Marie Nielsen, Randers.

1099) Florencia Manacio Nielsen, Billund.

1100) Jaime Cunanan Nielsen, København.

1101) Milagros G Nielsen, Helsingør.

1102) Reyna Isabel Mendieta Jimenez Nielsen, Aalborg.

1103) Somjit Nielsen, Egvad.

1104) Nask J Nigm, København.

1105) Nina Nijjar, København.

1106) Parvin Nikmard Nayeri, Helsinge.

1107) Zora Nikodemova, København.

1108) Elham Nikoukar, Århus.

1109) Rajaletchumy Niruban, Fredericia.

1110) Musimu Nissen, Søllerød.

1111) Shah Niwaz, København.

1112) Jacinta Njeri, Frederiksberg.

1113) Zobidah Sahibsadah Noory, Brøndby.

1114) Ahmad Noozar Tayeb, Århus.

1115) Fatemeh Norollah Khani, Ledøje-Smørum.

1116) Behnaz Nouraei, Odense.

1117) Sakhi-Rahman Nourouzi, København.

1118) Milorad Novakov, Helsingør.

1119) Biljana Novovic, Ballerup.

1120) Boban Novovic, Ballerup.

1121) Sungval Nuangsen, Vallensbæk.

1122) Joseph Ngassa Nya, Århus.

1123) Kabuya Nzala, Haderslev.

1124) Ahmed Mohammed Abdel-Ghani Naasani, Århus.

1125) Said Obouhou, København.

1126) Miroslaw Jerzy Oczki, Hobro.

1127) Meroujan Ogannisian, Køge.

1128) N'Takpe Roger Okore, København.

1129) Gholam Abbas Olesen, Nykøbing F.

1130) Abdirahman Yusuf Olhaye, Århus.

1131) Pattra Olsen, Fredensborg-Humlebæk.

1132) Rahma Abdoune Olsen, København.

1133) Alex Odima Olwande, København.

1134) Walat Mohamed Omari, Esbjerg.

1135) Abdirahman Ma'Alim Osman, København.

1136) Ghada Ahmad Osman, Hillerød.

1137) Merhi Osman, Odense.

1138) Muhudin Mohamed Osman, Aalborg.

1139) Nermin Shakour Osman, Århus.

1140) Siham Merhi Osman, Odense.

1141) Zivana Osmanovic, København.

1142) Abdel-Rahman Said Ossman, Roskilde.

1143) Miladin Otovic, København.

1144) Hiyam Khalil Ouatfa, Holstebro.

1145) Hadhoum Ounani, København.

1146) Jose Hernan Oyarzun Oyarzun, København.

1147) Arman Padidar, København.

1148) Fardin Pahlavan, København.

1149) Anna Maria Palazzolo, Partinico i Italien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 28 af 15. januar 1999.

1150) Leonardo Palazzolo, Partinico i Italien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 28 af 15. januar 1999.

1151) Aki Palikaras, København.

1152) Slavisa Panjeskovic, Hillerød.

1153) Makinthan Panneerselvan, Helsingør.

1154) Milos Pantic, Silkeborg.

1155) Rajmohan Paramasivampillai, Middelfart.

1156) Suresh Jeyabala Paranabas, Aabenraa.

1157) Nagavarman Parisoody, Aalborg.

1158) Natasa Pasajlic, København.

1159) Najibeh Pashaie, Viborg.

1160) Samir Pasovic, Brørup.

1161) Prvoslav Pavlovic, Odense.

1162) Ae Kyeong Park Pedersen, Sundsøre.

1163) Anna Marie Bundgaard Pedersen, Vordingborg.

1164) Carmelita Escobar Pedersen, København.

1165) Emina Pedersen, Lunderskov.

1166) Evon Pedersen, Århus.

1167) Friederike Kathrin Elisabeth Jonas Pedersen, Sydthy.

1168) Sudasawan Pedersen, Pandrup.

1169) Yomana Pedersen, København.

1170) Marko Pekic, Helsingør.

1171) Michaela Pekic, Helsingør.

1172) Milorad Pekic, Helsingør.

1173) Erlinda Yandoc Peckson Petersen, Gentofte.

1174) Jodh Pal Petersen, Fredericia.

1175) Marilyn R Petersen, Brøndby.

1176) Udom Petersen, Næstved.

1177) Youssef Ben Salah Petersen, Skibby.

1178) Yun Zhou Petersen, Rødovre.

1179) Jordanka Petrevska, København.

1180) Gorica Petric, Ballerup.

1181) Velimir Petric, Ballerup.

1182) Neso Petrovic, Silkeborg.

1183) Andreas Petzer, Rosenholm.

1184) Thi Hue Pham, Svendborg.

1185) Thi Kim Lien Pham, Odense.

1186) Thi Oanh Pham, Odense.

1187) Thi Thu Nguyet Pham, Odense.

1188) Kritsada Phengprakhon, Gråsten.

1189) Naghmeh Pir Ghareh Khani, København.

1190) Claude Alexis Adelin Ghislain Piraprez, Skive.

1191) Simo Plintic, Frederiksberg.

1192) Valerius Plougmann, Ishøj.

1193) Firas Farouk Pola, Greve.

1194) Ienas Farouk Pola, Greve.

1195) Daniel Bruno Emmanuel Pons, København.

1196) Pushparanee Poopalasingam, Horsens.

1197) Ali Fadel Popescu, København.

1198) Jose Luiz Porto de Magalhaes, Rødovre.

1199) Anita Preston, København.

1200) Bratislav Prokopovic, København.

1201) Elvis Pudic, Brøndby.

1202) Luay Benyamin Qazo, Næstved.

1203) Minh Hai Quach, Odense.

1204) Mahmoud Rabah, Frederikssund.

1205) Nouhad Rabah, Høje-Taastrup.

1206) Zarife Mohamed Rabbani, Vejle.

1207) Miroslav Radic, Hillerød.

1208) Dusan Radisic, Odense.

1209) Zejneba Radisic, Odense.

1210) Zlatko Radisic, Odense.

1211) Ahmad Muhamed Rafia, København.

1212) Sara Rahsepar Miadi, Odense.

1213) Gunaseelan Raja, Holstebro.

1214) Aida Rajab, Odense.

1215) Sobhie Rajab, Haderslev.

1216) Aiche Salim Rakha, Odense.

1217) Belka Ramm, Odense.

1218) Naeem Ramzan-Ul-Hassan, København.

1219) Hassan Younas Rana, Albertslund.

1220) Javed Akram Rana, Greve.

1221) Daina Randers, Horsens.

1222) Mitra Rangrizi, Odense.

1223) Ruzica Raos, Haderslev.

1224) Sarkar Shawkat Rashed, Aalborg.

1225) Rajaratnam Rasiah, Struer.

1226) Abdul Jawad Adnan Raslan, Brøndby.

1227) Fariborz Rasouli-Baghban, Allerød.

1228) Theivarani Ravikumar, Svendborg.

1229) Renuka Ravirathan, Egvad.

1230) Ruena Insigne Ravn, Silkeborg.

1231) Banafsheh Razavian, Svendborg.

1232) Nadia Majid Mohammad Reda, Haderslev.

1233) Seila Redzepi, Næstved.

1234) Gabriele Reimann, Stenlille.

1235) Zhi Qun Ren, København.

1236) Meksyde Reshidi, Langå.

1237) Abderrahmane Ben Abderrazak Rguez, København.

1238) Gustavo Augusto Aurnheimer Ribeiro, København.

1239) Cristina Maria Ribeiro Chula, Frederikshavn.

1240) Riad Rifai, Ribe.

1241) Raheela Rizwan, Frederiksberg.

1242) Jacileide Aurelio Rodrigues, København.

1243) Kamaljit Rooprai, Allerød.

1244) Reza Roshani Honar, Høje-Taastrup.

1245) Nader Roshdemani, Herning.

1246) Qais Faris Rostam, Randers.

1247) Sedigheh Rostami Jir Koohi, København.

1248) Valeria Rousskikh, Roskilde.

1249) Pashije Rrahimi, Greve.

1250) Herminia Janeth Ruiz Mora, København.

1251) Ali Mohammed Hussein Rustam, Århus.

1252) Sripalan Sababathypillai, Brande.

1253) Mitra Sabahi Salout, København.

1254) Dzelabije Sabani, Holbæk.

1255) Ramazan Sabani, Holbæk.

1256) Shaker Saber, København.

1257) Salem Sarhan Sabet, Karlebo.

1258) Miaad Abdul-Jabbar Sabiee, Aalborg.

1259) Karrar Thiyab Sabih, København.

1260) Shire Sodal Sabrie, København.

1261) Hindie Sadek, Karlebo.

1262) Thanaa Alabd Ibrahim Sadek, Odense.

1263) Isam Saeed, Næstved.

1264) Huma Sahebzadah, Brøndby.

1265) Najia Sahebzadah, Brøndby.

1266) Asia Sahebzadeh, Brøndby.

1267) Farida Sahebzadeh, Brøndby.

1268) Hashmutullah Sahebzadeh, Brøndby.

1269) Khalid Sahebzadeh, Hvidovre.

1270) Ayda Said, Kalundborg.

1271) Faisal Karim Said, København.

1272) Faten Said, Kalundborg.

1273) Yaser Said, Kalundborg.

1274) Sami Saidana, Århus.

1275) Rana Abdalla Saied, København.

1276) Bushra Ahmed Saied Iessa, Århus.

1277) Arfa Ahmad Salale, Slagelse.

1278) Zainab Salame, Holbæk.

1279) Jowan Adel Salem, Roskilde.

1280) Jalal Mohamad Salha, København.

1281) Hana Mahdi Salih, Karlebo.

1282) Dzevdet Salihi, Herlev.

1283) Mohamed Salim Jamousse, Brøndby.

1284) Mehrdad Salim Zadeh Khaneh Sar, Tønder.

1285) Bizhan Salimi Poshteh, Århus.

1286) Zahra Salimi-Gazavand, Århus.

1287) Ivan Patricio Salinas Salgado, København.

1288) Maria Sallo, Haderslev.

1289) Miklos Sallo, Haderslev.

1290) Shler Sherko Ahmed Sami, Roskilde.

1291) Mitra Sanavi, Næstved.

1292) Mohammad Aslam Sandhu, København.

1293) Eduardo David Perez Santos, Aalborg.

1294) Maria de Las Mercedes Cecilia Sanz, Kolding.

1295) Iman Nemr Sanaallah, Fredensborg-Humlebæk.

1296) Sejfudin Saric, Holbæk.

1297) Katayoun Sarizadeh, København.

1298) Praga Sarma, Kalundborg.

1299) Srivakeesan Sarma, Kalundborg.

1300) Balagowry Satchithananthasivam, Middelfart.

1301) Rohini Sathiyaseelan, Nyborg.

1302) Samir Issam Sayed, Karlebo.

1303) Christoph Schalcher, Zürich i Schweiz.

1304) Urs Schalcher, Zürich i Schweiz.

1305) Franklin Eric Scheu, West Linn i USA.

1306) Herbert Christian Krause Schilling, Bov.

1307) Jan Schnierer, Fredericia.

1308) Valantine Johnson Sebastiampillai, Nyborg.

1309) Vijsel Sejfulai, København.

1310) Homa Sekandari, Brøndby.

1311) Eric Anim Sekyi, Hvalsø.

1312) Nimalanathan Selliah, Høng.

1313) Jovan Sember, Gladsaxe.

1314) Kinnaye Semenou Senouvo, Helsingør.

1315) (Udgået).

1316) Miladinka Seric, Horsens.

1317) Vlado Seric, Horsens.

1318) Husin Mohammad Shaban, København.

1319) Shakir Shaeli, København.

1320) Abda Shafi, København.

1321) Mahtabuddin Shahaby, København.

1322) Nazia Shaheen, København.

1323) Alia Mahmoud Shahrour, Kalundborg.

1324) Afrah Qatem Shamourad, Skive.

1325) Mitra Shamsali, Århus.

1326) Amin Abdul Razak Yousef Shanir, Hvidovre.

1327) Kamalam Shanmuganathan, Middelfart.

1328) Khaled Dawoud Shareef, Odense.

1329) Naheed Sharif, København.

1330) Sabria Abdul Hussein Sharifi, Århus.

1331) Alireza Sharifzade Abdi, Kolding.

1332) Jalal Ezzat Shawkat, København.

1333) Anisa Sheik Ibrahim, Odense.

1334) Fadumo Sheik Ibrahim, Odense.

1335) Mansur Sheik Ibrahim, Odense.

1336) Mohamad Haji Abdullahi Sheikh Mohamed, Albertslund.

1337) Manal Awad Shenani, Aalborg.

1338) Houshang Shenasavand, København.

1339) Nunthana Shiralipour, Viborg.

1340) Ashgar Shokuhi, Vejle.

1341) Bashira Ahmed Shaaban, Århus.

1342) Sajid Nasim Siddiqi, København.

1343) Jamila Ismail Sied-Mourad, Århus.

1344) Claudiu Radu Silaghi, Aalborg.

1345) Victor Aureliu Silaghi, Aalborg.

1346) Dejana Simic, København.

1347) Slobodan Simic, Silkeborg.

1348) Asima Sindi, Århus.

1349) Sleman Sindi, Århus.

1350) Jegathas Singarajah, Ikast.

1351) Aman Singh, Rødovre.

1352) Bakhtaver Singh, Ølstykke.

1353) Balbir Singh, Frederiksberg.

1354) Harnek Singh, Gentofte.

1355) Jaspal Singh, København.

1356) Stevan Sinik, Silkeborg.

1357) Maxil Dasan Vijayaharan Sinnaraja, Svinninge.

1358) Thavarasa Sinnavar, Aalborg.

1359) Thanuja Sivakumar, Faaborg.

1360) Dhanalakshmi Sivalingam, Viborg.

1361) Janani Sivananthavadivel, Vamdrup.

1362) Kamalaveni Sivanayagam, Nyborg.

1363) Jeyamalini Sivanesan, Herning.

1364) Jayanthini Sivasathiyaselan, Vejle.

1365) Rose Mariapuspa Latricia Sivayogajeyam, Viborg.

1366) Yolanda Mery Sjøstrøm, Græsted-Gilleleje.

1367) Biljana Skakic, København.

1368) Bozidar Skakic, København.

1369) Arash Frank Skelberg, København.

1370) Noo Chuyim Skov, Hals.

1371) Awatif Sliwa Yalda, Hvidovre.

1372) Goran Smailagic, Vordingborg.

1373) Cornelis Smits, Gundsø.

1374) Sara Sobhani, Roskilde.

1375) Zdravko Sojic, Silkeborg.

1376) Saeed Soleimani-Sarajari, Århus.

1377) Emtesal Moustafa Soliman, Sorø.

1378) Mahesan Somu Ponnudurai, Holbæk.

1379) (Udgået).

1380) Jalareenleney Soosaipillai, Ikast.

1381) Supholchai Sornsena, Glostrup.

1382) Sadeghi Soudabeh, Køge.

1383) Inaam Yousef Soueidan, Greve.

1384) Nader Soweidan, Århus.

1385) Watcharee Sparrevohn, Esbjerg.

1386) Jan Erling Staff, Lyngby-Taarbæk.

1387) Bernardus Johannes Albertus Stamsnijder, Esbjerg.

1388) Liduina Elisabeth Maria Stamsnijder, Esbjerg.

1389) Krzysztof Stanczyc, Hvidovre.

1390) Werner Staschen, Køge.

1391) Ingo Wolfgang Steinbach, Gentofte.

1392) Sebastiano Stellini, Herlev.

1393) Borislav Stevkovic, Frederiksberg.

1394) Jadranka Stojanovic, Silkeborg.

1395) Spasa Stojkoska, Frederiksberg.

1396) Violeta Stojkovski, Albertslund.

1397) Maiken Strohbehn, Haderslev.

1398) Somphorn Suamchiang, Støvring.

1399) Meera Sugathevan, Ikast.

1400) Nadir Sulejmani, Glostrup.

1401) Serafet Sulejmani, Herlev.

1402) Demursa Sulejmanovski, København.

1403) Amer Suleman, København.

1404) Iman Hassan Sultan, Hvidovre.

1405) Rajanathan Sundarampillai, Ebeltoft.

1406) Ratchanida Suraphut, København.

1407) Karla Svendsen, Farum.

1408) Helena Sørensen, Løgumkloster.

1409) Luzviminda Bazar Sørensen, Vallensbæk.

1410) Pannee Sørensen, Struer.

1411) Abir Samir Cheikh Saad, Fjerritslev.

1412) Houcine Ben Hedi Saad, Frederiksberg.

1413) Maha Rafic Saad, Fjerritslev.

1414) Fawzin Abdul Latif Taha, Århus.

1415) Rania Taha, Nordborg.

1416) Ifat Tahira, Gladsaxe.

1417) Farzaneh Tajalli, Århus.

1418) Lobanah Tajbani, København.

1419) Ali Hashim Talib, København.

1420) Hala Tallouzi, Århus.

1421) Dobrinka Tandanovic, Frederiksværk.

1422) Dorde Tandanovic, Frederiksværk.

1423) Tayaba Tariq, København.

1424) Suhil Abood Alyas Tawel, Århus.

1425) Vahan Ter-Vardanyan, København.

1426) Sinisa Terzic, Slagelse.

1427) (Udgået).

1428) Sang Thach, Århus.

1429) Manivannan Thambidurai, Herning.

1430) Paul Pulendra Thambirajah, Horsens.

1431) Rajitha Tharmalingam, Fredericia.

1432) Thayalakumari Thaumanavar, Herning.

1433) Elastin Christilda Thavarajah, Møldrup.

1434) Poonyachatra Therapong, Roskilde.

1435) Santhini Thevarajah, Skjern.

1436) Gnanamalar Thiruchelvam, Vejen.

1437) Mary Jasintha Thiruchelvam, Midtdjurs.

1438) Regina Cajurao Thomsen, Jægerspris.

1439) Opor Thorleifsson, Skali.

1440) Torfhildur Gudrun Thorsteinsdottir, Lemvig.

1441) Bezunesh Baffa Tirore, Høje-Taastrup.

1442) Ahmad-Reza Toghraei Dabiri, Århus.

1443) Dragan Tojic, Odense.

1444) Nooria Tokhi, Hvidovre.

1445) Esmat Tokhmafshan, Odense.

1446) Anita Tokic, Frederiksberg.

1447) Meri Tokic, Frederiksberg.

1448) Fatin Kariakous Toma, Århus.

1449) Nawal Gorgis Toma, Århus.

1450) Mandana Torkashvand, København.

1451) Mohamad Hussein Toubi, København.

1452) Salah Mounir Touska, Aalborg.

1453) Ayda Toza, Nakskov.

1454) Duc Thang Tran, Odense.

1455) Hoi Tran, København.

1456) Ngoc Duc Tran, København.

1457) Quang Nga Tran, Odense.

1458) Quoc Tuan Tran, Odense.

1459) Thi Bich Tuyen Tran, Hjørring.

1460) Thi Thu Thao Tran, Århus.

1461) Thi Tuyet Tran, Støvring.

1462) Van Bach Tran, Frederiksværk.

1463) Ngoc Huyen Trang, Svendborg.

1464) Kamissa Madelaine Traore, København.

1465) (Udgået).

1466) Faouzi Ben Ferjani Tscherning, Århus.

1467) Ivo Tufekovic, Solrød.

1468) Janja Tufekovic, Solrød.

1469) Hassan Turkashvand, Helsingør.

1470) Katja Alexandra Uhlig, Odense.

1471) Kafait Ullah, Ishøj.

1472) Atta Ur-Rehman, København.

1473) Rade Vacic, Helsingør.

1474) Selvarany Vadivelu, Vejen.

1475) Naser Vafadarafshar, Ulfborg-Vemb.

1476) Soudabeh Vafai, Helsingør.

1477) Anja Wencke van Arkens, Helsingør.

1478) Bahrouz Mohamad van Schayk, København.

1479) Alejandro Hugo Vargas, København.

1480) Thillaiparamsothenathan Veeravagu, Nyborg.

1481) Puwaneswaran Velanarumugam, Rønde.

1482) Omer Verem, Brøndby.

1483) Golrang Vesal, København.

1484) Lidiia Jurijevna Vestergaard, Aalborg.

1485) Darko Vicic, Hillerød.

1486) Gordana Vidojevic, Kerteminde.

1487) Zoran Vidojevic, Kerteminde.

1488) Marijana Vikalo, Helsingør.

1489) Alvaro Mauricio Villegas Mena, Albertslund.

1490) Leslie Maciel Villegas Mena, København.

1491) Normelita Vilstrup, Vejen.

1492) Tan Phat Vo, Odense.

1493) Van Hue Vo, Hirtshals.

1494) Sonia Voinea, Århus.

1495) Taweeporn Nianhorm von Arenstorff, Stenløse.

1496) Akbar Vosoughi, Nykøbing F, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1999.

1497) Nhu Loc Vu, Ringe.

1498) Thi Kim van Vu, Aalborg.

1499) Thuyen Than Thi Vu, Odense.

1500) Milka Vujadinovic, Helsingør.

1501) Tamara Vukmirovic, Brøndby.

1502) Wanphen Wagner, Helsingør.

1503) Saeed Ibrahim Wais, Esbjerg.

1504) Gang Wang, Høje-Taastrup.

1505) Hongxia Wang, København.

1506) Zhuo Zhuo Wang, Århus.

1507) Firdaus Waraich, København.

1508) Sarfraz Ahmed Waraich, København.

1509) Abdirahman Jaamac Warsame, København.

1510) Bjarke Nikolaj Wedemeijer, Ringsted.

1511) Abdallah Hassan Wehbe, København.

1512) Rosa Weldssllassie, Ishøj.

1513) Sebastian Wendowska, Gladsaxe.

1514) Akeberet Hagos Woldu, Århus.

1515) Peter Woning, Tårnby.

1516) Albarita Wählisch, København.

1517) Emine Xhemajli, Greve.

1518) Faisal Mohamed Yasin, Silkeborg.

1519) Majdi Ibrahim Ahmad Yassin, København.

1520) Senarath Bandra Yatawara, Ledøje-Smørum.

1521) Vindhya Devaki Yatawara, Ledøje-Smørum.

1522) Mehmet Yazan, Ishøj.

1523) Kiarash Yazdan Panah, Hillerød.

1524) Sileap Yinn, København.

1525) Mary Yohannes, Roskilde.

1526) Fatma Bent Mohamed Yossef, Nakskov.

1527) Jamal Younis, Roskilde.

1528) Mohammed Said Younis Mikail, Århus.

1529) Selva Yousaf, København.

1530) Mohammad Yousef Yousefi Tabrizi, Viborg.

1531) Halimo Houssein Youssouf, København.

1532) Xing-Gang Yuan, Århus.

1533) Adan Mohamed Yusuf, Århus.

1534) Ahmed Hussein Yusuf, København.

1535) Fadumo Ahmed Yusuf, Odense.

1536) Jawahir Abdulahi Yusuf, Odense.

1537) Mohamed Abdi Yusuf, Århus.

1538) Amir Mohtasham Zafar Mohtashemi, Århus.

1539) Miriam Zahavi, Rønde.

1540) Alma Zahirovic, Nuuk.

1541) Joceline Farid Zakher, Aalborg.

1542) Mohammad Zaman, Frederiksværk.

1543) Shabnam Zaman, Frederiksværk.

1544) Fatme Mohamad Zanhar, Haslev.

1545) Najia Zaouat, Odense.

1546) Mohsen Zarandi, Odense.

1547) Dara Ali Fadel Zarhoush, København.

1548) Drita Zekirovska, Frederiksberg.

1549) Bejtus Zeneli, København.

1550) Mujda B Zewar, Hvidovre.

1551) Zamel Hussain Zhaian, Næstved.

1552) Jianguo Zhang, Brøndby.

1553) Jin Zhang, København.

1554) Muzhi Zhang, Birkerød.

1555) Ruiying Zhou, København.

1556) Zahra Ali Ziab, Helsingør.

1557) Sayeed Akram Zkria, Brøndby.

1558) Shabnam Tahsili Zoonoozi, Helsingør.

1559) Hassan Zouhtane, København.

1560) Erliha Zukic, Roskilde.

1561) Leyla Zaabalawe, Odense.

1562) Laila Zaamoune, København.

1563) Gayane Østergård, Sundsøre.

1564) Mahamed Yaqub Aadan, Århus.

1565) Asmaa Aarab, København.

§ 2. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest den 30. april 2002 er løst fra deres statsborgerretlige forhold til vedkommende fremmede stater:

1566) Marzena Krystyna Abd Al-Lateef, Nykøbing F.

1567) Emine Acili, Slagelse.

1568) Ferdun Acili, Slagelse.

1569) Mathew James Adams, Århus.

1570) Belal A M Adwan, Helsingør.

1571) Fadime Akdag, Århus.

1572) Zekeriye Akdag, Århus.

1573) Bekir Akin, Birkerød.

1574) Natalia Akulenok, Frederiksberg.

1575) Rose Jamil Al Jabri, København.

1576) Ese Alatas, Høje-Taastrup.

1577) Mehmet Alatas, Høje-Taastrup.

1578) Tzvetanka Gueorguieva Alexandrova, Århus.

1579) Ilhami Algan, Næstved.

1580) Ahmet Alici, Køge.

1581) Erdal Alici, Århus.

1582) Serife Alici, Horsens.

1583) Lütfiye Alkan, Århus.

1584) Mehmet Alkan, Århus.

1585) Sukriye Alper, Silkeborg.

1586) Ma'Arek Al-Sbaih, København.

1587) Murat Altan, Slagelse.

1588) Ahmet Altay, København.

1589) Fatma Altay, Rødovre.

1590) Elena Andersen, Solrød.

1591) Andrawes Labeeb Andrawes, Fredensborg-Humlebæk.

1592) Andrei Mihai Apostolescu, København.

1593) Erkan Arabaci, Brøndby.

1594) Esme Arabaci, Dragsholm.

1595) Ilhan Arabaci, Brøndby.

1596) Adnan Arslan, Næstved.

1597) Bekir Arslan, Århus.

1598) Nimet Arslan, Århus.

1599) Nursel Arslan, Næstved.

1600) Ayse Atan, København.

1601) Ercan Atceken, Gladsaxe.

1602) Türkan Atceken, Gladsaxe.

1603) Omer Atici, København.

1604) Fatma Avci, København.

1605) Omer Avci, København.

1606) Mesut Ay, København.

1607) Murat Ayar, Århus.

1608) Gülsel Aydin, Høje-Taastrup.

1609) Varujan Aydin, Århus.

1610) Yazgül Aydin, Århus.

1611) Rukiye Babi, Århus.

1612) Mamou Badjie, København.

1613) Badegül Bagci, Roskilde.

1614) Battal Bagci, Roskilde.

1615) Aramata H M Bah, København.

1616) Asim Bahadir, Køge.

1617) Sevim Bakiral, København.

1618) Mustafa Balikci, Århus.

1619) Ahmad Nayef Ateyeh Bani Shamseh, København.

1620) Elena Barachkova-Høj, Vejle.

1621) Alp Baskan, Esbjerg.

1622) Ismail Hakki Benli, Helsingør.

1623) Züleyha Benli, Helsingør.

1624) Richard Andrew Bevan, Skærbæk, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1983.

1625) Gazi Bicak, Hedensted.

1626) Ilyas Bicak, København.

1627) Saynur Bicak, Hedensted.

1628) Sengül Bicak, Ringsted.

1629) Turgut Bicak, Ringsted.

1630) Dervis Bicen, Albertslund.

1631) Yurtgül Bicen, Albertslund.

1632) Aydin Bilkin, Fredericia.

1633) Alban Binozi, Tølløse.

1634) Hatice Birdal, Ringsted.

1635) Adalet Bodur, Brøndby.

1636) Alina Matseliso Bonde, Sundeved.

1637) Lubov Pavlovna Bosack-Witzorich, Tranekær.

1638) Saffet Bozdogan, Frederiksberg.

1639) Haci Büyükekiz, Albertslund.

1640) Sabit Caglar, København.

1641) Seher Caglayan, Hillerød.

1642) Tekin Caglayan, Hillerød.

1643) Bayram Calis, Albertslund.

1644) Metin Calis, Albertslund.

1645) Ozayye Calis, Albertslund.

1646) Haluk Caliskan, Vejle.

1647) Makbule Caliskan, Vejle.

1648) Perihan Caliskan, Hillerød.

1649) Ali Celik, Esbjerg.

1650) Hamza Celik, København.

1651) Sehriban Celik, Høje-Taastrup.

1652) Geyik Cengiz, Greve.

1653) Esme Cetin, Brøndby.

1654) Fatma Cetin, Greve, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1984.

1655) Fehmi Cetin, København.

1656) Hasan Cetin, Greve, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1984.

1657) Mustafa Çetinkaya, København.

1658) Ese Ceylan, Slagelse.

1659) Nuri Ceylan, Slagelse.

1660) Elzbieta Chadzynska, København.

1661) Farahan Mwinyi Chande Chambuso, København.

1662) Lai Yin Serina Chan, København.

1663) Anna Chebardina, Odense.

1664) Yan Yee Cheung, Hvidovre.

1665) Danuta Stefania Christensen, Aabenraa.

1666) Jadwiga Elzbieta Christensen, Århus.

1667) Jolanta Felicja Christensen, Silkeborg.

1668) Renata Katrine Christensen, Randers.

1669) Narin Cift, Greve.

1670) Haci Cimen, Hvidovre.

1671) Ümmü Cokcetin, Helsingør.

1672) Ozkan Corap, Brøndby.

1673) Sengül Corap, Brøndby.

1674) Hatice Coruh, Ikast.

1675) Cihangir Cömert, Ullerslev.

1676) Lütfi Cömert, Nyborg.

1677) Ahmet Cömlekci, København.

1678) Serife Cömlekci, København.

1679) Tercan Cömlekci, København.

1680) Zeynep Dageri, København.

1681) Elif Darilmaz, Silkeborg.

1682) Turan Darilmaz, Silkeborg.

1683) Ergin Demir, Brøndby.

1684) Isa Demirel, Odense.

1685) Enver Demirtas, Århus.

1686) Mustafa Demirtas, Århus.

1687) Ermela Dhimitri, Ringsted.

1688) Serpil Dinc, Ballerup.

1689) Bekir Dogan, Roskilde.

1690) Tuncay Dogan, Farum.

1691) Ümit Dogan, Århus.

1692) Ziynet Dogan, Roskilde.

1693) Leokadia Dresler, Gladsaxe.

1694) Celalettin Duran, Esbjerg.

1695) Gediz Duran, Esbjerg.

1696) Haydar Düzgün, Værløse.

1697) Halime Kiyak Ebbesen, Grindsted.

1698) Mohamed Abdelrahman El Sayed El Hanfy, Vinderup.

1699) Erol Erarslan, Århus.

1700) Ihsani Erdem, Ballerup.

1701) Resat Erdem, Farum.

1702) Daniela-Laura Erimia, Aalborg.

1703) Muzaffer Erman, Karlebo.

1704) Rükiye Erönde, Roskilde.

1705) Sengül Essiz, Brøndby.

1706) Hülya Fallahi, København.

1707) John Fedrick, Brønderslev.

1708) Cengiz Filikci, Hillerød.

1709) Nimet Filikci, Hillerød.

1710) Mustapha Faal, Frederikshavn.

1711) Dessislava Garevski, København.

1712) Sayan Gelikkiran, Gladsaxe.

1713) Yasar Genc, København.

1714) Fahri Gezen, Høje-Taastrup.

1715) Osman Gezen, Ishøj.

1716) Sonia Ginderskov, København.

1717) Federico Augusto Gomez Montoya, København.

1718) Gheorghe Goncear, Brøndby.

1719) Haci Ali Goz, Ishøj.

1720) Grazyna Anna Gram, Svendborg.

1721) Beata Elzbieta Marquard Gregersen, København.

1722) Usler Gur, Ballerup.

1723) Maria Gutowska, Esbjerg.

1724) Waclaw Gutowski, Esbjerg.

1725) Zbigniew Zdzislaw Gutowski, Esbjerg.

1726) Ayse Dudu Gül, Aabenraa.

1727) Ali Gülpinar, Silkeborg.

1728) Göksel Gülpinar, Silkeborg.

1729) Ahmet Gün, Greve.

1730) Mehmet Güven, København.

1731) Murat Gønen, Århus.

1732) Ali Gönen, Århus.

1733) Hanife Hakbilen, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1982.

1734) Margit Hammerup, Ishøj.

1735) Malgorzata Hansen, Fredericia.

1736) Sunnyshine Hansen, København.

1737) Wioletta Dorota Hansen, Ballerup.

1738) Juliet Harcourt, Valencia i Spanien.

1739) Steve Harcourt, Søllerød.

1740) Nazife Harman, Roskilde.

1741) Elife Harmanci, Farum.

1742) Nachshon Hauzmann, Tårnby.

1743) Maria-Cristina Helweg-Larsen, Prag i Den Tjekkiske Republik.

1744) Nir Hendin, Gentofte.

1745) Valentina Hessan, Aalborg.

1746) Diana Holst, København.

1747) Simona Hussein, Rødovre.

1748) Magnus Ademola Ilori, Silkeborg.

1749) Ahmet Imac, Århus.

1750) Güssüm Incikli, Vejle.

1751) Zahra Moh'd Abdallah Hasan Issa, København.

1752) Iwona Iwanczuk, Vordingborg.

1753) Jakub Iwanczuk, Vordingborg.

1754) Doina Popescu Jacobsen, Esbjerg.

1755) Jeffrey Ninnatubu Janabi, Silkeborg.

1756) Amie Jeng, Frederiksberg.

1757) Catalina Viorica Jensen, Næstved.

1758) Ekaterina Dmitrievna Jensen, Århus.

1759) Wladyslawa Jensen, Odense.

1760) Sainabou S K Jobe, Gladsaxe.

1761) Coleen Marie Jørgensen, Vallø.

1762) Pawel Stanislaw Kaczmarek, Nykøbing F.

1763) Dilek Kalkan, Allerød.

1764) Halil Kandemir, Odense.

1765) Bulent Kara, Frederikssund.

1766) Halil Kara, Frederikssund.

1767) Hanim Kara, Slagelse.

1768) Sani Kara, Greve.

1769) Semsettin Karabulut, Århus.

1770) Velin Nikolov Karadimov, Frederiksberg.

1771) Fikret Karasu, Esbjerg.

1772) Mustafa Karatas, Ballerup.

1773) Serife Kart, Karlebo.

1774) Virquiliy Issidor Katalan, København.

1775) Ernur Kaya, Esbjerg.

1776) Haydar Kaya, Albertslund.

1777) Ibrahim Kaya, København.

1778) Jale Kaya, Albertslund.

1779) Mehmet Kaya, Albertslund.

1780) Omer Kaya, Høje-Taastrup.

1781) Selcuk Kaya, Århus.

1782) Muammer Kerpic, Albertslund.

1783) Salih Keskin, Odense.

1784) Can Kesmir, Vallensbæk.

1785) Samira Wahid Izzat Khalil, Århus.

1786) Celal Kilic, København.

1787) Dudu Kilic, Århus.

1788) Døne Kilic, Århus.

1789) Nizamettin Kilic, Århus.

1790) Osman Kilic, København.

1791) Reyhan Kilic, Birkerød.

1792) Zeki Kilic, Århus.

1793) Asiye Kilinç, Randers.

1794) Ümmü Gülsüm Kiran, København.

1795) Zøhre Kizilkan, Kalundborg.

1796) Tuncay Kizilkaya, Ishøj.

1797) Hayriye Kocak, Århus.

1798) Ahmet Koprülü, Brøndby.

1799) Amatzia Koren, Vissenbjerg.

1800) Ömer Korkmaz, Frederiksberg.

1801) Hizir Kose, Hvidovre.

1802) Tomasz Kostrzynski, Kjellerup.

1803) Fedor Kouznetsov, Århus.

1804) Laszlo Bela Kovacs, København.

1805) Christine Ann Kristensen, Skive.

1806) Zeki Kur, Høje-Taastrup.

1807) Ümit Kurutepe, København.

1808) Gülbeyaz Kücük, København.

1809) Hüsnü Kücük, København.

1810) Dogan Kücükavci, Herlev.

1811) Omer Kücükavci, Hvidovre.

1812) Arafa Kücükkose, Glostrup.

1813) Halis Kücükkose, Glostrup.

1814) Senem Kücükyildiz, Ishøj.

1815) Lada Kyst, København.

1816) Iklima Køycü, Odense.

1817) Gizella Kaasgaard, Haderslev.

1818) Franciszek Pawel Larsen, Silkeborg.

1819) Jolanta Wladyslawa Laursen, Frederiksberg.

1820) Li-Hwa Lee, København.

1821) Karl Andreas Lengweiler, Helsingør.

1822) Natalia Lind, København.

1823) Jolanta Barbara Ludvigsen, Ishøj.

1824) Grazyna Elsbieta Lundquist, Sæby.

1825) Alice Eleanor Kiersten Lutes, Vissenbjerg.

1826) John Madisa, Aalborg.

1827) Evguenia Marcussen, Rønne.

1828) Sylwia Elzbieta Mathiasen, Blåvandshuk.

1829) Maria Mathiesen, Frederiksberg.

1830) Denis Mc Nally, Burgess Hill i Storbritannien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 28 af 15. januar 1999.

1831) Grigori Medenets, København.

1832) Menderes Merkit, Århus.

1833) Døndü Mert, Århus.

1834) Shlomo Mizrahi, Ringkøbing.

1835) Ramis Mizrak, Albertslund.

1836) Zuzana Mladenovska, København.

1837) Moh'd Saleh Moh'd Abdel-Rahim, København.

1838) Diana Slavtcheva Mortensen, København.

1839) Margaret Mortensen, Esbjerg.

1840) Ian Peter Muddle, Ishøj.

1841) Hala Ali Raja Abdalla Muhammad, Lyngby-Taarbæk.

1842) Barbara Nadolna-Stark, Albertslund.

1843) Fatmeh Ahmad Rashad Abdel Qader Naser, Kalundborg.

1844) Dorina Neumann, Trundholm.

1845) Kay Chuan Ng, København.

1846) Bozena Niedzwiecka, Ølstykke.

1847) Dariusz Niedzwiecki, Ølstykke.

1848) Irina Valeriewna Nielsen, Odense.

1849) Malgorzata Iwona Nielsen, Vordingborg.

1850) Yama Gaye Nielsen, Helsingør.

1851) Rhodina Ruben Ninatubu, Nørhald.

1852) Mihaela Adina Nissen, Gråsten.

1853) Haci Hanim Ocak, Roskilde.

1854) Ergün Ocal, København.

1855) Zeynep Ocal, København.

1856) Aptulmecit Okutan, Høje-Taastrup.

1857) Arife Okutan, Høje-Taastrup.

1858) Kadir Okutan, Brøndby.

1859) Müserref Okutan, Brøndby.

1860) Haci Onal, København.

1861) Salih Onder, Brøndby.

1862) Enver Onurlu, Lyngby-Taarbæk.

1863) Güllü Onurlu, Lyngby-Taarbæk.

1864) Emel Orman, Århus.

1865) Eyüp Orman, Århus.

1866) Lora Antonova Ovtcharova, København.

1867) Fadime Ozden, København.

1868) Mehmet Ozkahveci, København.

1869) Nimet Ozüpek, Høje-Taastrup.

1870) Hasan Pala, Sønderborg.

1871) John Park, Tvøroyri.

1872) Trevor Parnaby, Samsø.

1873) Randi Patterson, København.

1874) Gülnur Pedersen, Odense.

1875) Prandai Pedersen, Gjern.

1876) Bayram Pekerman, København.

1877) Maria Pelaghie, Vejen.

1878) Bisserka Petrova Perera, Gladsaxe.

1879) Danuta Marta Petrus, Jernløse.

1880) Dariusz Presman, Gentofte.

1881) Irina Leonidovna Radmer, København.

1882) Tihad Hashem-Ahmad Rashed, København.

1883) Bozena Antonina Rasmussen, Vojens.

1884) Inna Ivanovna Rasmussen, Tommerup.

1885) Virginia Rasmussen, Odense.

1886) Elife Sagirkaya, Århus.

1887) Rifat Sagirkaya, Århus.

1888) Meltem Sahin, Ishøj.

1889) Miyase Sahin, Århus.

1890) Ømer Sahin, Århus.

1891) Eiman Saleh, København.

1892) Elzbieta Salman, Odense.

1893) Fatma Salmin Amour, København.

1894) Mama Sanyang, København.

1895) Adalet Sarac, København.

1896) Hatice Sarac, København.

1897) Cemal Sari, Albertslund.

1898) Dilber Sari, Svendborg.

1899) Hacer Sari, Nykøbing F.

1900) Suat Hayri Sari, Svendborg.

1901) Taybe Sari, Nykøbing F.

1902) Burhanettin Savci, Århus.

1903) Kemal Savran, Glostrup.

1904) Emine Secilmis, København.

1905) Huriye Secilmis, København.

1906) Yavuz Seker, Lyngby-Taarbæk.

1907) Murat Sen, Helsinge.

1908) Nese Serap Seydi, København.

1909) Selma Sharaf, Århus.

1910) Barbara Daria Sheikh, København.

1911) Teresa Urszula Simonsen, Ølstykke.

1912) Malike Simsek, Ringsted.

1913) Tomasz Sylwester Smolko, Odense.

1914) Momodou Sowe, Helsingør.

1915) Yüksel Soyler, København.

1916) Michael Charles Ernest Speirs, Hvalsø.

1917) Svetlana Gueorguieva Stanilova, Silkeborg.

1918) Recai Sütcü, Odense.

1919) Semra Sütcü, Gladsaxe.

1920) Serife Sütcü, Odense.

1921) Ekaterina Ivanovna Sørensen, Tommerup.

1922) Ewa Sørensen, Århus.

1923) Armenak Takhmazian, Aalborg.

1924) Songül Tandogan, Skive.

1925) Sati Tanis, Aabenraa.

1926) Kadir Tasci, Greve.

1927) Türkan Tasci, Greve.

1928) Ali Taskiran, Ikast.

1929) Irena Thomsen, Rosenholm.

1930) Galit Thorup, Dragør.

1931) Maria Vitalievna Tind, Bjergsted.

1932) Plamen Todorov, København.

1933) Erdogan Topcu, Galten.

1934) Semra Topcu, Galten.

1935) Yasemen Topcu, Ringsted.

1936) Gabriela Toth, Vejen.

1937) Ching Wan Catharina Tse, Odense.

1938) Seyfettin Tulumcu, Ishøj.

1939) Yilmaz Turan, Frederiksberg.

1940) Grazyna Tutaj, Gladsaxe.

1941) Cemile Tükenmez, Høje-Taastrup.

1942) Kassim Tyoko Hassan, København.

1943) Faruk Türkoglu, Århus.

1944) Hamit Türkoglu, Holbæk.

1945) Hatun Türkoglu, Århus.

1946) Ahmet Hayrettin Ucak, Hillerød.

1947) Yasar Ucler, Tårnby.

1948) Naim Uymaz, København.

1949) Ferhat Uysal, Randers.

1950) Müserref Uzuntepe, Ballerup.

1951) Tatiana Vaida, København.

1952) Vera Vedersø, Frederiksberg.

1953) Krystyna Velling, Randers.

1954) Helena Verrow, Los Gatos i USA.

1955) Lyubov Ivanovna Vestergaard, Århus.

1956) Antra Viksna, Silkeborg.

1957) Martha Patricia Warburg, Jægerspris.

1958) Martin Richard Ward, Samsø.

1959) Josephine Akunnia Westh, Aalborg.

1960) Cheuk Lun Wong, Tårnby.

1961) Sirin Yaprakli, København.

1962) Mustafa Yasar, København.

1963) Sai Keung Stanly Yau, Egtved.

1964) Sati Yayla, Fredericia.

1965) Neriman Yetik, Helsingør.

1966) Salim Yetik, Helsingør.

1967) Bülent Ügüden, Odense.

1968) Ayse Yigit, Ringsted.

1969) Ertan Yigit, Ringsted.

1970) Gülfatma Yigit, Ringsted.

1971) Halil Ibrahim Yigit, Ringsted.

1972) Hatice Yigit, Ringsted.

1973) Mehmet Yigit, Ringsted.

1974) Ayse Yildiran, Høje-Taastrup.

1975) Fehmi Yildiran, Ishøj.

1976) Hakime Yildiran, Ishøj.

1977) Kemal Yilmaz, Albertslund.

1978) Nermin Yilmaz, Brøndby.

1979) Niyazi Yilmaz, Roskilde.

1980) Muammer Yurdaer, Aabenraa.

1981) Çetin Yüksel, Ballerup.

1982) Harun Yüksel, Ishøj.

1983) Igal Zeevi, Rødovre.

1984) Türkan Zengin, Herlev.

1985) Elena Zoega, Sundeved.

1986) Ali Zorsoker, Herlev.

1987) Yilmaz Öcal, Rødovre.

1988) Hasan Øcalan, Odense.

1989) Halime Önder, Brøndby.

1990) Güllü Øzalp, Solrød.

1991) Muhammed Denis Tuncer Øzbek, København.

1992) Zekai Øzcan, Roskilde.

1993) Zeynep Øzcan, Roskilde.

1994) Hatice Özcan, Gladsaxe.

1995) Memduh Özer, Århus.

1996) Mehmet Øztoprak, Århus.

1997) Deniz Øztürk, Århus.

1998) Ibrahim Øztürk, Århus.

1999) Øzlem Øztürk, Århus.

2000) Niyazi Öztürk, Hvidovre.

2001) Tevfik Öztürk, Århus.

§ 3. Loven har virkning fra ugedagen efter dens stadfæstelse.

Givet på Christiansborg Slot, den 31. maj 2000

Under Vor Kongelige Hånd og Segl

Margrethe R.

/Frank Jensen