Oversigt (indholdsfortegnelse)

   

Den fulde tekst

Vedtaget af Folketinget ved 3. behandling den 10. juni 2008

Forslag

til

Lov om indfødsrets meddelelse

§ 1. Indfødsret meddeles:

1) Mariam Abachri, København.

2) Mirza Abaid-Ur Rahman, Tårnby.

3) Lema Tamim Abawi, Vallensbæk.

4) Rana Abbas, Århus.

5) Maina Abbasi, Rødovre.

6) Jasmina Abd El Hamid, Halsnæs.

7) Abdelmajid Abdalas, København.

8) Karwan Abdalrahim, Horsens.

9) Sirwan Sidik Abdelkader, Næstved.

10) Mohammad Mahmoud Abdelrazak, Frederikssund.

11) Ahmed Khaled Abdelridha, Aalborg.

12) Abdinasir Ahmed Abdi, Århus.

13) Ismail Aden Abdi, Aalborg.

14) Issadin Sheeka Abdi, Struer.

15) Mahamed Yousuf Abdi, Kolding.

16) Osman Mahamed Abdi, København.

17) Tufah Mohamed Abdi, København.

18) Ayan Abdiaziz, Lyngby-Taarbæk.

19) Rasha Nafe Abdil Hadi, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2006.

20) Amal Abdirizaq, København.

21) Joan Mahmoud Abdo, Århus.

22) Yahia Abdollahpour Vafai, Svendborg.

23) Mohsen Abdolrahmani, Haderslev.

24) Douaa Ahmad Abdou, København.

25) Mohamed El Sayed Abdou, Fredericia.

26) Aous Abdul Hadi, Odense.

27) Soha Abdul Latif, Ringsted.

28) Abdirashid Abdulahi, Rødovre.

29) Afaf Ahmad Fehmi Abdulaziz, København.

30) Samira Abdulaziz, København.

31) Mohanad Mohammad-Saleh Abdulkader, København.

32) Bafraw Mohammad-Saleh Abdulkarim, Rødovre.

33) Hazem Taleb Abdulkarim, Morsø.

34) Hial Ismail Abdulla, København.

35) Shlir Abdulla Barani, København.

36) Boshra Mossa Abdullah, Guldborgsund.

37) Huda Khadem Abdullah, Århus.

38) Mohamed Hassan Abdullahi, Odense.

39) Nadifo Abdullahi, Århus.

40) Salaha Abdullahi Shirwa, København.

41) Aws Fakry Abdull-Muhsin, København.

42) Tamara Amir Abdulrahman, København.

43) Laith M Abed Ali, København.

44) Nawras Abed-Ali, Århus.

45) Nouma Abou Chukaier, København.

46) Jamal Mahmoud Abou El-Foul, Ballerup, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1992.

47) Imad Abou Khachbeh, Gladsaxe.

48) Ibrahim Abou-Dalal, Greve.

49) Ahmad Abou-Jamous, Fredensborg.

49 A) Fadi Abou Jamous, Fredensborg.

50) Heba Abou-Khamis, Vejle.

51) Maryam Aboukhazne, Odense.

52) Younes Darwich Aboukhazne, Odense.

53) Tony Mahboub Abu-Abdo, Gladsaxe.

54) Asho Hassan Sheikh Abukaro, Århus.

55) Islam Vakhajevich Abzorov, Kolding.

56) Aboud Achdji, Vejle.

57) Ibrahim Saleh Achour, København.

58) Rowena Tan Acosta, Gentofte.

59) Ilhan Abdulkadir Sheik Aden, Holbæk.

60) Florence Nadine Adika, København.

61) Henri Adika, København.

62) Mojhda Adjab Khan Faizy, Århus.

63) Nouria Adli, København.

64) Ayan Ali Afrah, Skanderborg.

65) Raad Mansour Afram, Århus.

66) Homaeddin Agah, Aalborg.

67) Munisa Aghazadeh, Slagelse.

68) Ahmad Ibrahim Ahmad, Vejle.

69) Ari Mohammad Ahmad, Roskilde.

70) Majgan Ahmad, Kolding.

71) Alem Ahmadi, Slagelse.

72) Aftab Ahmed, Glostrup.

73) Agab Nagi Yehya Ahmed, København.

74) Asha Mahamud Ahmed, Herning, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1991.

75) Bashir Omar Ahmed, Århus.

76) Ejaz Ahmed, Lyngby-Taarbæk.

77) Farwa Ahmed, Høje Taastrup.

78) Iftikhar Ahmed, Odense.

79) Savin Mustafa Ahmed, Aalborg.

80) Waqas Ahmed, København.

81) Khalida Yasmeen Ahsan, Hvidovre.

82) Awas Jassim Aibus, Tårnby.

83) Fata Ajkic, Aalborg.

84) Hamidullah Akbari, København.

85) Khalil Akhtar, Høje Taastrup, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 1997 og 2000.

86) Nargus Akhtar, Albertslund.

87) Raja Mobeen Akhtar, Allerød.

88) Bibi Asia Akhundzadeh, Hvidovre.

89) Azad Mustafa Aki, Helsingør.

90) Rahma Akaaboun, København.

91) Samir Al - Manshad, Ballerup.

92) Mohammad Ahmed Saadallah Al - Mousawi, Vejen.

93) Narjis Sattar Al Anbari, Aalborg.

94) Haydar Hatem Obed Al Jaberi, Allerød.

95) Aidah Nasar Al Jourani, Herning.

96) Sara Ismail Issa Al Khafaji, Århus.

97) Jevan Amjad Ahmad Al Kole, Holstebro.

98) Qosai Daniel Hussein Mohammad Al Medrasi, København.

99) Muhanad Al Mubare, Svendborg.

100) Brikhan Al Nakchbandi, København.

101) Maryam Al Sawaf, Gentofte.

102) Aya Ibrahim Al-Adhami, Viborg.

103) Halgord Hashim Hassan Al-Akravi, Rødovre.

104) Nasma Al-Ameri, Odense.

105) Muaffak Abdul Wahab Al-Ani, Odense.

106) Mohamed Ali Alasow, Slagelse.

107) Fahed Zamel Yasser Al-Ati, Silkeborg.

108) Matar Ali Muttar Al-Badri, Høje Taastrup.

109) Mohammad Saad Mejbas Al-Badri, Assens.

110) Sabah Lawaf Fantal Al-Badri, Holbæk.

111) Saad Tyrki Salman Al-Badri, Høje Taastrup.

112) Ali Hmoud Helal Albadry, København.

113) Mohammed Adel Al-Bayati, Aalborg.

114) Zelal Al-Body, Lyngby-Taarbæk.

115) Yasir Khoudeir Al-Bouzed, Fredensborg.

116) Saad Jawda Fahed Al-Baalawi, Odense.

117) Mariam Abdulkarim Kadhem Al-Dahlaki, København.

118) Ammar Galib Al-Faili, Århus.

119) Chadi Alhaboob, København.

120) Nahren Jalal Al-Haddad, Favrskov.

121) Rami M M Alhamalawi, Kalundborg.

122) Ali Kuthayer Khalil Al-Hamdani, Egedal.

123) Ali Zyad Khalil Al-Hamdani, Hørsholm.

124) Nehad Ghazi Hassan Al-Hamdani, Ringkøbing-Skjern.

125) Saad Kamel Abood Al-Hamdany, Århus.

126) Ahmad Younes Radhi Al-Hasani, Rudersdal.

127) Muhanad Mohamad Ali Al-Hashimi, Aalborg.

128) Auday Al-Hassani, Hvidovre.

129) Wedad Abdul Razek Fadhil Al-Helo, København.

130) Thaer Abdulkazem Al-Hnáyyan, Odense.

131) Sabah Al-Hosayni, Gladsaxe.

132) Aliya Khalif Ali, Slagelse.

133) Hassan Abdulkarim Ali, Ballerup.

134) Hawa Dahir Ali, Århus.

135) Manzoor Ali, København.

136) Mian Waqar Ali, Herlev.

137) Mohamad Sadek Ali, Hillerød.

138) Muhidin Yussof Ali, København.

139) Jwan Ali Muhamad, Frederiksberg.

140) Fikret Alibasic, Randers.

141) Ismeta Alibasic, Randers.

142) Zahra Alikhani Chamgordani, Sønderborg.

143) Nadia Alimadadi, Århus.

144) Farshad Alirezai, Fredensborg.

145) Rafah Abdul Hassan Al-Jaberi, København.

146) Sandy Nureddin Al-Jaff, Aalborg.

147) Mohammad Ali Hassan Al-Jamali, Århus.

148) Sara Adnan Al-Janabi, Odense.

149) Wuhod Taleb Al-Jurani, Herning.

150) Wasef Zaki Khabet Al-Khamisi, Hillerød.

151) Mohammad Ali Abdulrazak Al-Khawaja, Glostrup.

152) Zaher Yacoub Jebrail Al-Khouri, Ringsted.

153) Adib Aiada Al-Kubaisi, København.

154) Bassam Salam Naji Al-Manawi, Aalborg.

155) Dawood Salam Naji Al-Manawi, Aalborg.

156) Saleh Msayer Al-Mashalawi, Fredensborg.

157) Nada Abdul Sattar Al-Mohamadi, Frederiksberg.

158) Dhergam Ahmed Ali Al-Mousawi, Furesø.

159) Neamat Mazen Abdulwahab Al-Mukhtar, Århus.

160) Mogheir Ahmad Suleiman Al-Mustafa, København.

161) Wathegh Latif Said Al-Maadhedi, Herlev.

162) Ala Al-Najar, Kalundborg.

163) Salah Homadi Hassan Al-Rikabi, København.

164) Hussein Abdulzahra Al-Rubaie, Ringkøbing-Skjern.

165) Hussein Al-Sabagh, Rødovre.

166) Haitham Fares Nasser Al-Saif, Gladsaxe.

167) Mohamad Jaloud Mohsen Al-Shameri, Aalborg.

168) Omar Al-Sharifi, København.

169) Haydar Abdelhamid Majed Al-Shaalan, Aalborg.

170) Dalia Al-Soudi, Hillerød.

171) Maysam Al-Saadi, Viborg.

172) Mohammad Al-Saadi, Viborg.

173) Nasak Najemaldeen Tawfiq Altaye, Roskilde.

174) Ali Aumran Lattif Al-Thahab, Ringsted.

175) Safaa Jaafer Taher Al-Ubaidi, Holstebro.

176) Zaman Mothana Alwan, Furesø.

177) Fatin Jafar Ali Al-Wardi, Allerød.

178) Shirhan Muslim Hassan Al-Wasiti, Ringkøbing-Skjern.

179) Ali Abdullah Dawood Al-Zamil, København.

180) Afnan Al-Zeyadi, Odense.

181) Kauther Al-Zobeidi, Rødovre.

182) Sam Al-Zohayri, Århus.

183) Haideer Arshad Meizer Amara Ghafil, Haderslev.

184) Nassir Mohammad Navid Ameri, Skive.

185) Ali Amin, Furesø.

186) Amin Amin, Furesø.

187) Bian Amin, Hillerød.

188) Mohammad Abdulvaed Amin, Rudersdal.

189) Abbas Amini, Lyngby-Taarbæk.

190) Ahmad Naweed Amini, København.

191) Mahbube Amiransari, København.

192) Husnain Amjad, København.

193) Said Ammari, Frederiksberg.

194) Bahija Andersen, Frederiksberg.

195) Jamila Andersen, Solrød.

196) Vicky Andersen, Frederikssund.

197) Zahra Andish Bahri, København.

198) Ivana Andjelic, Rødovre.

199) Claudia Angelica Anker, Rødovre.

200) Parweiz Arefi, Hedensted.

201) Aisha Arshad Arif, Hvidovre.

202) Fatemeh Arjomand Abbasi, København.

203) Sivanathan Arumugam, Herning.

204) Abdulkadir Abdi Aseir, København.

205) Mirza Shakeel Asghar, Høje Taastrup.

206) Muhammad Asif Asim, København.

207) Suhaila Asim, Gladsaxe.

208) Svea Askgaard, Greve.

209) Nasir Ahmad Aslam, Gladsaxe.

210) Fatmir Asllani, Randers.

211) Mufesir Asllani, Haderslev.

212) Nabil Assafi, Odense.

213) Aida Hassan Ataya, Ringsted.

214) Ikram Atrari, Brøndby.

215) Abir Atwi, København.

216) Darid Aulaqi, Albertslund.

217) Fatos Avdijaj, Randers.

218) Hassan Awada, Glostrup.

219) Reza Ayadipanah, Høje Taastrup.

220) Nada Kamel Ayoub, København.

221) Rony Yousif Aywan, Silkeborg.

222) Karim Yahyavi Azad, Århus.

223) Yossra Azadi, Århus.

224) Rasha M Aziz, Frederiksberg.

225) Hamed Saadat Azizi, Gentofte.

226) Mihnaz Azizi, Norddjurs.

227) Parviz Azizi, Århus.

228) Najebullah Azizullah, Varde.

229) Heba Yasser Azzam, Hillerød.

230) Shakoor Ba-Ali, Aalborg.

231) Ricardo Esplana Babor, København.

232) Farkad Sabah Jajo Bachori, Århus.

233) Sabah Jajo Mansour Bachori, Århus.

234) Arash Bahrampoor-Naghani, Århus.

235) Mirza Asad Baig, Ishøj.

236) Michel Baingana, Horsens.

237) Riwar Bajalan, Aalborg.

238) Zarghona Bakakhil, Gladsaxe.

239) Mohammad Ali Bakhtiyar, Aalborg.

240) Zukan Balavac, Glostrup.

241) Gilbert Balinda, København.

242) Josiluz Vilma Baltzer, Høje Taastrup.

243) Borislav Bandic, Odense.

244) Aminata Maliatu Bangura, Næstved.

245) Monireh Baqeri, Skive.

246) Abdul Bashir Baqi, Århus.

247) Ayman Abdullah Barakat, Silkeborg.

248) Mirlinda Bardiqi, Holbæk.

249) Mirwais Bareqzaie, København.

250) Ivan Barjaktarevic, Halsnæs.

251) Hussein Beynah Barre, København.

252) Abdifatah Mohamed Bashir, Kerteminde.

253) Ahlam Bashir, Vejle.

254) Ali Fayez Bashir, Halsnæs.

255) Alisina Bashir, Halsnæs.

256) Asadullah Bashir, Halsnæs.

257) Imran Bashir, København.

258) Jamila Sajid Bashir, Brøndby.

259) Mohamoud Mohamad Bashir, København.

260) Noshaba Bashir, København.

261) Layal Batakji, Odense.

262) Luay Abbas Farid Al- Bayati, Fredericia.

263) Elvedin Begic, Lolland.

264) Manzoor Begum, København.

265) Salma Begum, København.

266) Aleksander Begun, Kalundborg.

267) Irina Begun, Kalundborg.

268) Freya Emilia Behrens, Berlin i Forbundsrepublikken Tyskland. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

269) Rime Bella, Aalborg.

270) Lindita Bellopoja, Haderslev.

271) Fethi Ben Mabrouk, Slagelse.

272) Karima Bendoh, København.

273) Chanida Bentzen, Fredensborg.

274) Aleksander Berezin, Fredericia.

275) Amarjot Berry, København.

276) Maria Chernitskaya Berthelsen, Allerød.

277) Khalid Hade Berto, København.

278) Bahra Berzingi, Greve.

279) Emina Besic, Kolding.

280) Parissa Beyk, København.

281) Mohammed Bezzarougi, København.

282) Kerim Bico, Horsens.

283) Ali Bidartochaee, Svendborg.

284) Carine Biha, Roskilde.

285) Willy Bizimana, Halsnæs.

286) Victoria Boltasseva, Lyngby-Taarbæk.

287) Kelly Olivia Bork, Ipswich i Storbritanni­en.

288) Rajib Bose, Albertslund.

289) Yakin Bouazza, København.

290) Karim Bouazzaoui, København.

291) Nabil Boudeghdegh, Silkeborg.

292) Yasmina Boumalal, København.

293) Irina Brinksten, Frederiksberg.

294) Marina Brlozanovic, Hillerød.

295) Harold Knud Bro Geng, København.

296) Jacqueline Maryse Xuan Bruun, Odense.

297) Teddy Butoke, Esbjerg.

298) Selva Sada Butros, Ishøj.

299) Vera Byma, København.

300) Bedri Bytyci, Ringsted.

301) Qendrim Bytyci, Ringsted.

302) Erick Amilcar Cabrera Monasterio, København.

303) Valeriano Lagun Cacayurin, Gladsaxe.

304) Liyang Cai, København.

305) Marcelino Cambanda, København.

306) Giuseppe Campora, Rødovre.

307) Jiefei Cao, Horsens.

308) Yide Cao, Århus.

309) Fernando Comba Cardoso, Frederiksberg.

310) Patricia Soledad Cardoso Trigo, København.

311) Fouad Chahrour, Århus.

312) Meryem Chakir, Århus.

313) Hanaa Chamali, Århus.

314) Rattana Chanphut, Tårnby.

315) Isba Safdar Chaudry, København.

316) Azita Chelgerdi, Århus.

317) Jun Chen, Rødovre.

318) Fadi Cherrou, Frederikssund.

319) Dennis Christensen, Hvidovre.

320) Jane Christensen, København.

321) Kannika Nørgård Christensen, Shanghai i Folkerepublikken Kina. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

322) Rachel Christensen, Hjørring.

323) Maria del Rocio Christiansen, Lolland.

324) Lum Chung, København.

325) Damir Cilovic, Vesthimmerlands.

326) Miguel Angel Claros Ugarte, Gladsaxe.

327) Orhan Colakovic, Aabenraa.

328) Timmi Villamonte Collamat, Kolding.

329) Angelo Condemi, Sorø.

330) Milagros Crabb Torres, København.

331) Maria Petronella Henrica Cramers, Vor­ding­borg.

332) Elmira Dali, Ringsted.

333) Mia Dulawen Damasco, Brøndby.

334) Lina Amir Daniel, Odense.

335) Linh Vu Dao, Assens.

336) Farrukh Inam Dar, Albertslund.

337) Adawieh Daraji, Høje Taastrup.

338) Aman Darvish, Odense.

339) Luis Alberto de la Calle Aramburu, København.

340) Abdul-Sattar Dehzad, Århus.

341) Tiklu Dhar, Høje Taastrup.

342) Zinab Difalla, Næstved.

343) Leila Mohamed Diis, Århus.

344) Selajdin Dina, Holbæk.

345) Abdi Mohamed Dirie, København.

346) (Udgået).

347) Senad Djuvelek, Frederikshavn.

348) Ana Doslja, Silkeborg.

349) Jasmina Dozic, Syddjurs.

350) Mirsad Dozic, Syddjurs.

351) Gro Staalbo Drange, København.

352) Faisal Abdirahman Duale, Frederiksberg.

353) Hongmei Duan, Odense.

354) Master Winai Duangchanthuk, Høje Taastrup.

355) Bertrand Andre Dominique Dubois, København.

356) Mirela Ducic, Halsnæs.

357) Nebojsa Dukic, København.

358) Ngô Ngoc Hông Dung, Wung Tu i Vietnam. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

359) Ganimet Durmishi, Tårnby.

360) Qerim Durmishi, Tårnby.

361) Lanla Mariam Dyfan, Furesø.

362) Haris Dzeko, Århus.

363) Christine Efadzi Dzra, Frederiksberg.

364) Majella Carla Tonia Edlers, Brøndby.

365) Khalid Edwan, Århus.

366) Sally Moayed Edwar, Aalborg.

367) Mitra Eghbal, Rødovre.

368) Sawsan El Ali, København.

369) Farida El Arbouchi, København.

370) Nawal El Asadi, København.

371) Naoual El Badri, København.

372) Naziha El Badri, København.

373) Mohamad El Cheikh Issa, København.

374) Souad El Fallaki, Århus.

375) Oussama El Guezbari, København.

376) Dory Edward El Hajj, Aalborg.

377) Zohra El Hazmir, Frederiksberg.

378) Ahmed El Idrissi, Århus.

379) Zahie El Khamis, København.

380) Fatme Hussein El Khanssaa, København.

381) Jamal El Mahdi, København.

382) Hayan Refaat El Masri, København.

383) Mohamed El Miry, København.

384) Chaymaa El Souki, Århus.

385) Mariem El-Ayadi, Esbjerg.

386) Mirvat Mohamad Karim El-Bustani, København.

387) Dib Ali El-Dirani, København.

388) Hanan El-Hafi, Kolding.

389) Naïma Elhasnaoui, København.

390) Abdel-Salam El-Khatib, Albertslund.

391) Halimo Abdullahi Elmi, Århus.

392) Mukhtar Mahamed Elmi, Holbæk.

393) Josef Abbas Lilu El-Rekabi, Rødovre.

394) Iman Ahmad Hussein El-Safadi, København.

395) Salah Kadhum Emwaish, Roskilde.

396) Alex Eriksen, Halsnæs.

397) Girlie Malana Escandor, Frederikshavn.

398) Ilias Esmati, Kolding.

399) Kivi Rashid Faizallah, Odense.

400) Mohamad Jabbar Faleh, Odense.

401) Gholamreza Fallah Nejad, Gladsaxe.

402) Ahmad Mohamed Farah, København.

403) Ayan Hati Aden Farah, København.

404) Asma Farhat, København.

405) Ali Asghar Farizehi Nokandeh, Hørsholm.

406) (Udgået).

407) Mansooreh Farokhzad, København.

408) Asia Farooqi, Herning.

409) Zina Habib Fatah, Hvidovre.

410) Maria de la Luz Feirup, Århus.

411) Sanaz Fekrirad, København.

412) Malgorzata Jolanta Ferenz, København.

413) Vladyslav Yuriyovich Ferklov, Køge.

414) Nasila Firouzi, Århus.

415) Latif Salem Flaih, København.

416) Tola Fouad Ibrahim, Roskilde.

417) Al Frampton, Dubai i Forenede Arabiske Emirater. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

418) Jelena Frandsen, København.

419) Mirjana Franjusic, Odense.

420) Deepa Nilmini Frederiksen, Egedal.

421) Rana Faissal Freidi, Gladsaxe.

422) Iyamide Henrietta Funch, Roskilde.

423) Fadumo Hasan Gabweyn, Aalborg.

424) Mario Ramon Garcia Diaz de Leon, Århus.

425) Crescencio Vidal Garcia Gopar, Brøndby.

426) Fartun Mohamed Gelle, Esbjerg.

427) Manija Ghafory, Lyngby-Taarbæk.

428) Asina Ghafuri, Furesø.

429) Sina Ghanbari Amin, København.

430) Neda Ghareman Bak, Glostrup.

431) Davoud Ghasemi, Faxe.

432) Shazia Ghaus, Gladsaxe.

433) Shahin Ghazemian, Guldborgsund.

434) Jali Ghiai, Fredensborg.

435) Aya Ghizzaui, Albertslund.

436) Abdol Basir Gholami, Billund.

437) Fariba Gholami, Billund.

438) Zakiya Ghulam Mohammad, Aabenraa.

439) Tatiana Gloerfelt-Tarp, Gentofte.

440) Maria Luisa Gonzalez Gurdian, Viborg.

441) Kanar Nourri Goron, Helsingør.

442) Nagendram Asiyar Govindan, Billund.

443) Ibrahim Mousa Said Grada, Århus.

444) Cherryl Grarup, Fredericia.

445) Verasuda Gregersen, Ikast-Brande.

446) Mirjana Grgic, Høje Taastrup.

447) Vladimir Groshevyj, Roskilde.

448) Shaofen Guan, København.

449) Tingting Guan, Ballerup.

450) Lilia Gudiksen, Horsens.

451) Doreen Aku Elikplim Gudnason, Viborg.

452) Senada Gutic, Aabenraa.

453) Emelia Gyamfi, København.

454) Abdullahi Osabow Gaal, Esbjerg.

455) Elnaz Habibollahzadeh, Kolding.

456) Loubne Haddad, Århus.

457) Ahmet Hadrovic, Svendborg.

458) Lul Omar Hagi, København.

459) Syed Mohammad Toqeer Haider, København.

460) Ali Hersi Haile, København.

461) Sakiyo Abdullahi Haji, København.

462) Fauozia Bent Abdelaziz Hajji, Esbjerg.

463) Mohammad Rahim Hakimi, København.

464) Muhubo Shidane Halane, Århus.

465) Ertan Halilovic, Frederikshavn.

466) Najla Halilovic, Frederikshavn.

467) Nihayat Ghader Hama Amin, Odense.

468) Rukaya Khalil Hamade, København.

469) Amal Hamdan, Sønderborg.

470) Shams Ahmed Hamdoun, Århus.

471) Lioaa Jaber Hamedy, Rudersdal.

472) Ahmad Emad Hameed, Århus.

473) Samira Rasoul Sufor Hameed, Horsens.

474) Rabha Hamida, København.

475) Abdul Basir Hamidi, Aalborg.

476) Ahmadudin Hamidi, Sønderborg.

477) (Udgået).

478) Sediqulla Hamidi, Lyngby-Taarbæk.

479) Ashraf Ahmed Saeed Hammad, København.

480) Hanaa Mekhail Hana, Horsens.

481) Humaira Hanif, Brøndby.

482) (Udgået).

483) Allison Hansen, Nuuk-Godthåb.

484) Aya Hansen, Ishøj.

485) Gracious Thabisile Dube Hansen, København.

486) Meilian Hansen, Rudersdal.

487) Presentacion Pagtama Hansen, Assens.

488) Timmo Mathiias Hansen, Halsnæs.

489) Ayoub Mekki Mustafa Harbi, Faxe.

490) Mulat Utami Hartmann, Rudersdal.

491) Mahmoud Enayat Taimour Hasan, Syddjurs.

492) Nahida J Hasan, København.

493) Kadri Hasani, Randers.

494) Musa Hasani, Esbjerg.

495) Sayed Nabil Hashimi, Høje Taastrup.

496) Adnan Haskaj, Aabenraa.

497) Ali Mohammad Hassan, Jammerbugt.

498) Faiso Dahir Hassan, Slagelse.

499) Khawla Shukry Hassan, Odense.

500) Mohamed Ali Hassan, Holbæk.

501) Mohamed Muhiydin Hassan, Aalborg.

502) Rusel Salah Hassan, Hillerød.

503) Sirad Abdi Hassan, Odense.

504) Syed Mujtaba Hassan, København.

505) Yasra Mohammad Hassan, Slagelse.

506) Zainab Kadum Hassan, Gladsaxe.

507) Mona Hasskov, København.

508) Naima Hassouni, København.

509) Sikander Hayat, København.

510) Lana Hazim Abdulla, Aalborg.

511) Razika Hedhiri, København.

512) Maryam Heidari, Silkeborg.

513) Marzieh Heidari, Silkeborg.

514) Farid Helmand, Århus.

515) Ekaterina Aleksandrovna Henriksen, København.

516) Taniya Rianthong Henriksen, Silkeborg.

517) Dia Nissan Hermiz, Esbjerg.

518) Annie Hess-Larsen, København.

519) Mohamed Abdelmoula Hinchi, Frederiksberg.

520) Naimo Hassan Hirsi, Odense.

521) Rexhep Hiseni, Odense.

522) Isaac Hjelm, Helsingborg i Sverige. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

523) Bob Hoejenbos, Vejle.

524) Ana del Valle Hoffmann, Svendborg.

525) Maria José Rosales Hofmann, Næstved.

526) Kaveh Homayoun, Frederiksberg.

527) Sharifa Hosseini, Rudersdal.

528) Laila Hotak, Nordfyns.

529) Hysen Hoti, Svendborg.

530) Rohina Housaini, Holbæk.

531) Kacim Mohi Houssin, København.

532) Anna Wrighter Howe, København.

533) Qi Hu, Tårnby.

534) Shujie Huang, Brøndby.

535) Xiaosheng Huang, Brøndby.

536) Ingrid Hunter, Lyngby-Taarbæk.

537) Suvadeta Huremovic, Nyborg.

538) Najla Abd Hussain, København.

539) Syed Murtaza Hussain, København.

540) Afaf Hussein, København.

541) Ali Má Allin Hussein, Århus.

542) Deler Abdulrazak Hussein, Frederiksberg.

543) Farhiyo Guled Hussein, Århus.

544) Said Abdirahim Hussein, Lyngby-Taarbæk.

545) Suado Hussein Suldan, København.

546) Angela Jayne Hvidberg, Hvidovre.

547) Berat Hyseni, Tårnby.

548) Fazli Hyseni, Tårnby.

549) Mentor Hyseni, Tårnby.

550) Ydelka Milagros Højerslev, Helsingør.

551) Maryam Muhamed Ibrahim, Holbæk.

552) Muna Ahmed Ibrahim, Odense.

553) Shahad Emad Ibrahim, København.

554) Ubah Mahamed Ibrahim, København.

555) Rasheed Ibrahimi, Gentofte.

556) Kaltuumo Mahamed Ibraahim, Århus.

557) Rajka Ignjatovic, Vejle.

558) Hina Ijaz, Odense.

559) Amna Ikhlas, Egedal.

560) Mulki Ahmad Ilmi, København.

561) Omer Ahmed Iman, Odense.

562) Islam Mohamad Ismail Insaiow, København.

563) Wisarut Intrairat, Århus.

564) Shamim Iqbal, Høje Taastrup.

565) Sergei Isaev, København.

566) Nafeesa Mohammed Ishaque, Hvidovre.

567) Sabah Basil Jamil Iskandrian, Thisted.

568) Ebtisam George Issa Iskender, Ringsted.

569) Fadi Faraj Ismail, Furesø.

570) Muhsin Mahamed Ismail, Thisted.

571) Shahed Talal Ismail, Allerød.

572) Yad Omar Ismail, Høje Taastrup.

573) Najia Ismati, Fredensborg.

574) Nadia Mubder Issa, Egedal.

575) Rafeat Mohamed Issa, Høje Taastrup.

576) Sabah Sabri Issa, Furesø.

577) Zahra Abdul Sattar Issa, Glostrup.

578) Alfiya Mohammed Isse, København.

579) Resmije Istrefi, Mariagerfjord.

580) Klitsadakorn Trongdee Iversen, Vordingborg.

581) Sarmad Muhamed Izzat, Ishøj.

582) Dina Riyad Abdul Jabbar, København.

583) Nargas Jabeen, København.

584) Duangduen Jabthong, Gentofte.

585) Anoud Jacobsen, Kolding.

586) Helen Tabe Jacobsen, Høje Taastrup.

587) Saema Jafar, København.

588) Adris Habash Anton Jajjoka, Frederikssund.

589) Kussai Adris Habash Jajjoka, Frederikssund.

590) Farah Sabah Jajo, Rødovre.

591) Fataneh Jalaly, Kolding.

592) Abdul Satar Jalili, Kolding.

593) Zeinab Jabr Jamal, Odense.

594) Izat James, Gentofte.

595) Abdulkarim Yousef Jamil, Holbæk.

596) Kashif Jamil, København.

597) Laneh Jamour, Vejle.

598) Persheng Jamour, København.

599) Maryam Javaid, Høje Taastrup.

600) Naveeda Aftab Javed, Hvidovre.

601) Aeshah Jawed, København.

602) Manjuka Dilanka Dharmadasa Jaya­sun­da­ra Mudiyanselage, København.

603) Maria Jeelani, Hvidovre.

604) Debora Jensen, København.

605) Elizabeth Paola Jensen, Århus.

606) Ingrid Marie Jeanne Leona Jensen, Holbæk.

607) Martin Jensen, Assens.

608) Natalja Jensen, Aalborg.

609) Verdecita Bolivia Jensen, Høje Taastrup.

610) Vijayabaskar Jeyakumaran, Aabenraa.

611) Xukun Ji, København.

612) Maomao Jiang, København.

613) Jianguo Jin, København.

614) Nadia Abdulahi Mohamud Jinow, Frederiksberg.

615) Grace Matika Johnsen, Syddjurs.

616) Salam Georges Behnam Jojana, Faxe.

617) Farah Abdul-Salam Jabar Jumaa, Roskilde.

618) Selina Juul, København.

619) Alexander Martin Lund Jørgensen, Køge.

620) Elena Jørgensen, Rudersdal.

621) Lars Østlie Jørgensen, Rudersdal.

622) Paulette Jørgensen, Høje Taastrup.

623) Fatma Jaafar, Brøndby.

624) Neela Farhat Kabir Noori, Stevns.

625) Senour Omar Kader, Ringsted.

626) Senija Kadribasic, Århus.

627) Elma Kajevic, Frederikshavn.

628) Safet Kajevic, Frederikshavn.

629) Anja Kajinic, København.

630) Salar Hayas Kaka, Aalborg.

631) Darjana Kalember, Århus.

632) Akram Kamand, København.

633) Janet Naddungu Kambazi, København.

634) Senad Kamberovic, Frederiksberg.

635) Djedoua Odette Kanga, Hjørring.

636) Huma Kanwar, Hvidovre.

637) Annie Claudine Kanyana, Næstved.

638) Mahmoud Ghaleb Kanaan, Odense.

639) Vildana Kapo, Fredensborg.

640) Abbas Ali Karam, Hedensted.

641) Ajdin Karaselo, Svendborg.

642) Ercan Karaselo, Svendborg.

643) Nersin Karaselo, Svendborg.

644) Safa Kareem, Ballerup.

645) Mariwan Omar Karim, Rødovre.

646) Kobra Karimi Jonoushi, Svendborg.

647) Mitra Karimikalashtery, København.

648) Adem Karisik, Slagelse.

649) Ebaba Kasiama, Skanderborg.

650) Tharmakularasa Kasirajah, Odense.

651) Barez Kassem, Fredensborg.

652) Birwa Kassem, Fredensborg.

653) Naz Kassem, Hørsholm.

654) Swara Kassem, Hørsholm.

655) Amandeep Kaur, Høje Taastrup.

656) Amarjit Kaur, Albertslund.

657) Jasvir Kaur, Horsens.

658) Jaswant Kaur, Århus.

659) Manpreet Kaur, København.

660) Sohail Kausar, København.

661) Khuram Shahzad Kayani, Albertslund.

662) Behrouz Kaypour, Kolding.

663) Ejigayehu Kebede, Aalborg.

664) Saba Kebrom, København.

665) Marlene Isabel Kehlan, København.

666) Milena Keseric, Næstved.

667) Soheila Khademi, Frederikshavn.

668) Saman Khafaji, Frederiksberg.

669) Parichehreh Khaghani, Ballerup.

670) Foroogh Khajeholya, Aabenraa.

671) Mohammad Youssef Khajri, Kalundborg.

672) Suzy Bakhtiar Khalid, Syddjurs.

673) Gawad Shelal Khalif, Odense.

674) Sebria Issa Khalif, Odense.

675) Faysal Fuad Khalil, København.

676) Esha Ziea Khamo, København.

677) Jwan Khan, Odense.

678) Muhammad Ali Khan, København.

679) Shahnawaz Khan, Albertslund.

680) Farida Khanum, København, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 1996, 1999 og 2000.

681) Sarbast Behram Khdr, Århus.

682) Dina Kheir, Middelfart.

683) Nader Kheirieh, Aabenraa.

684) Ari Khorshid, København.

685) Rana Najim Khoury, Ringsted.

686) Nyatych Theresa Kur Deng Kiir, Holbæk.

687) Faith Kilabo, København.

688) Atef Hussein Juma Kinani, Esbjerg.

689) John Kiugi, København.

690) Analia Veronica Knudsen, Gladsaxe.

691) Walid Ahmad Kobeita, Ikast-Brande.

692) Rosângela Romina Ramos Kodal, København.

693) Jens Koelman, Hjørring.

694) Bahram Kokolli, Aalborg.

695) Damata Konate, København.

696) Ryszard Korpak, Gentofte.

697) Oksana Korsgaard, Rudersdal.

698) Zarina Kousar, København.

699) Fadil Krasniqi, Herning.

700) Chanda Beauty Kristensen, Holstebro.

701) Maria Catalina Aguirre Kristensen, Greve.

702) Tamara Kristensen, Rudersdal.

703) Charanjit Kumar, København.

704) Mandeep Kumar, København.

705) Armin Kunic, København.

706) Emir Kurtesi, Slagelse.

707) Meiyi Köhn, Ishøj.

708) Eliza Thomas Lado, København.

709) Angelina da Conceiçao Jaime Simbine Langa, København.

710) Jeranan Lanton, Frederiksberg.

711) Germaine Lape, Frederiksberg.

712) Dok-Or Lapirtis, Hjørring.

713) Jackielou Lundin Larsen, Guldborgsund.

714) Line Yun Hao Larsen, Glostrup.

715) Noemi Tutor Larsen, Sorø.

716) Priscilla Barikisu Larsen, København.

717) Mohamed Khalid Latifi, Viborg.

718) Mariama Lawal, Haderslev.

719) Muniratu Lawal, Haderslev.

720) Mohammad Khaled Lazem, Gladsaxe.

721) Mirjana Lazic, Skanderborg.

722) Vladimir Lazic, Skanderborg.

723) Hien Thi Le, Esbjerg.

724) Sandy Thi Le, Odense.

725) Anne Shirany Leon Nishakaran, Herning.

726) Martha Eugenia Leon Vazquez, Horsens.

727) Chen Li, Solrød.

728) Haisheng Li, Århus.

729) Ninghui Li, Fredensborg.

730) Shixiong Li, København.

731) Mengjie Lin, Århus.

732) Qing Lin, Næstved.

733) Kenneth Lind, København.

734) Alexandra Linder-Madsen, Skanderborg.

735) Ekachai Lindhardt, København.

736) Igor Liovic, Randers.

737) Lin Liu, Hvidovre.

738) Liyan Liu, Faxe.

739) Xiaohan Liu, Hvidovre.

740) Yaqin Liu, Ballerup.

741) Dodi Lobenge, Viborg.

742) Peter Loidl, København.

743) Charlotte Longo Nsiona, København.

744) Adwar Odeesh Louis, Århus.

745) Elmira Lozic, København.

746) Sranya Ludvig, Svendborg.

747) Philip Korshøj Lulzac, Næstved.

748) Simon Korshøj Lulzac, Næstved.

749) Shkendije Lushaj, Hedensted.

750) Talat Lushaj, Hedensted.

751) Asha Lutaaya, Frederikshavn.

752) Salima Lwango, Roskilde.

753) Sieu Anni Wai Mac, Rødovre.

754) Salma Dbais Mahalhal, Herning.

755) Sherif Rezen Mahalhal, Herning.

756) Farhiya Hassan Mahamed, Ballerup.

757) Ismail Mahamed, Fredericia.

758) Mustaf Mahamed Nur, Slagelse.

759) Khalid Mahboub, Kalundborg.

760) Zahra Mahdavian, Solrød.

761) Mojgan Mahdian, Århus.

762) Mahaledchumy Mahenthirarajan, Ikast-Brande.

763) Selvanithy Maheswaran, Holstebro.

764) Ansar Mahmood, København.

765) Tariq Mahmood, Odense.

766) Vinus Mahmoodi, Favrskov.

767) Abdulrahman Mahmoud, Høje Taastrup.

768) Esraa Mahmoud, København.

769) (Udgået).

770) Farah Majid, København.

771) Fatima Zohra Majid, Greve.

772) Ghazwan Abbas Maki, Ballerup.

773) Wangechi Makridis, København.

774) Wilson Nissan Malham, Billund.

775) Sanah Ali Malik, København.

776) Anab Bile Malim, Århus.

777) Bimala Giri Malling, Odense.

778) Thiru Manickam, Aalborg.

779) Ahmad Mohamad Mansour, Vejle.

780) Arman Manukian, Høje Taastrup.

781) Rana Salam Marbin, Ikast-Brande.

782) Sara Omar Maref, Vejle.

783) Ziad Polus Oshana Margahi, Horsens.

784) Nawroz Mohammed-Ali Marhoum, Roskilde.

785) Miroslava Maric, København.

786) Milena Marinovic, Odense.

787) Violeta Markovic, Ikast-Brande.

788) Babashirin Marofi, Silkeborg.

789) Ali Saber Maruf, Århus.

790) Tariq Masood, København.

791) Nada Massoud, Rudersdal.

792) Thanyalak Khamkhud Mathiasen, Hvidovre.

793) Manisha Mathur, Hørsholm.

794) Wael Bunny Mati, Ringsted.

795) Marcus Faraj Matti, Århus.

796) Asieh Mayahi, Høje Taastrup.

797) Percy Felix Mbulu-Monso, Århus.

798) Marta Imelda Manuela Medina Sandino, Hørsholm.

799) Esmaeil Mehdidehno, Århus.

800) Asif Mehmood, København.

801) Paul Membrere, Glostrup.

802) Josè Mendes da Silva Moreira, København.

803) Martha Beatrice Mensah, København.

804) Enayatollah Miakhel, Lolland.

805) Javairia Zafar Mian, København.

806) Jacobus Middelkamp, Herning.

807) Gordana Miletic, Silkeborg.

808) Lydia Mirembe, Århus.

809) Liidia Mironova, Brøndby.

810) Aida Misini, Lejre.

811) Rasha Kezayer Moawed, Odense.

812) Nahid Mofid, Fredensborg.

813) Augustina Veruasa Mogensen, Holbæk.

814) Abdullahi Ahmed Mohamed, København.

815) Abshir Abdi Mohamed, Herning.

816) Fartoun Jama Mohamed, Frederiksberg.

817) Muna Mohamed, Herning.

818) Sahra Mohamed Osman, København.

819) Ahmad Abdul-Hamid Mohammad, Favrskov.

820) Avan Mahmoud Mohammad, Lejre.

821) Hano Mohammad, Odense.

822) Hashim Ahmed Mohammad, Høje Taastrup.

823) Haydar Jabbar Yarhassan Mohammad, Frederiksberg.

824) Wael Abdelkhalik Jassim Mohammad, Hvidovre.

825) Fahimeh Mohammadi, Faaborg-Midtfyn.

826) Hana Ahmad Mohammed, Lejre, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1990.

827) Naseer Fattah Mohammed, Dragør.

828) Amran Mohamud, Lyngby-Taarbæk.

829) Igra Khalif Mohamud, Kolding.

830) Safia Abdullahi Mohamud, København.

831) Sucdi Abdikadir Mohamud, Århus.

832) Manijha Mohebi, Tønder.

833) Muzaffar Mohammad Mohiuddin, Brøndby.

834) Samreen Mohiuddin, Brøndby.

835) Jie Mohn, Århus.

836) Mohamed Hedi Mokchah, Næstved.

837) Sherina Mondozay, Kolding.

838) Taj Mohammad Mondozay, Kolding.

839) Eduardo Fernando Montanares Reyes, København.

840) Arton Morina, Randers.

841) Heng Mortensen, København.

842) Alina Mosawe, Roskilde.

843) Samia Abdullah Mosbeh, København.

844) Mohammed Moshfiq, København.

845) Souzan Mossa, København.

846) Prisque Agathe Mossing, Gladsaxe.

847) Abdul Majeed Moukhtar, København.

848) Armen Movsisyan, Gladsaxe.

849) Husi Mugwaneza, København.

850) Ghassan Farik Muhammad, Aalborg.

851) Mohammad Said Ghulam Muheddin, Roskilde.

852) Mohamed Hussein Muhudin, Århus.

853) Rim Alawi Abdulla Mulhi, København.

854) Cabdiraxmen Awke Buh Muse, København.

855) Nacimo Buh Awke Muse, København.

856) Amela Music, Lolland.

857) Ayman Mustapha, Odense.

858) Marijke Myhring, Odense.

859) Abdul Magid Taha Maarouf, Odsherred.

860) Scovia Nabulime, Glostrup.

861) Thevanchale Nadarajah, Viborg.

862) Sandru Nadarasa, Horsens.

863) Rozbeh Nader, Århus.

864) Nadia Nadim, Århus.

865) Yalda Naftchi, Gladsaxe.

866) Farhad Naghizadeh, Viborg.

867) Elham Nahavandi, Vejle.

868) Mohammad Nasim Naimi, Kalundborg.

869) Omar Mohammad Naimi, Kalundborg.

870) Ibrahim Arab Naji, Odense.

871) Shabiba Namyalo, Fredericia.

872) Eman Mohammed Nariman, København.

873) Bushra Naseem, København.

874) Abdul Wakil Naseri, København, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1992.

875) Sara Yasser Nasrawi, Århus.

876) Pushpamalar Navaratnam, Billund.

877) Farkhunda Nazar, København.

878) Farzana Nazar, København.

879) Mohammad Shafi Nazar, København.

880) Omar Nazary, Kolding.

881) Mohammad Adil Nazir, København.

882) Douglas Ribert Ndobo, Esbjerg.

883) Awtash Tadele Negussie, København.

884) Ruhullah Niazi, Aabenraa.

885) Selai Niazi, Aabenraa.

886) Birgit Irene Nielsen, København.

887) Elena Nielsen, Frederiksberg.

888) Fouzia Nielsen, Gladsaxe.

889) Jane Nielsen, Lolland.

890) Maria Nielsen, Frederiksberg.

891) Maria Virginia Molina Nielsen, Odense.

892) Michelle Yingsha Nielsen, Solrød.

893) Proscovia Nielsen, Horsens.

894) Samuel Gabriel Adisa Nielsen, Svalöv i Sverige. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

895) Vilapon Nielsen, Bangkok i Thailand. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

896) Nabeela Nighat, København.

897) Geertruida Johanna Nijhuis, Viborg.

898) Besnik Nikoci, København.

899) Gohar Nikoghosyan, Svendborg.

900) Badar-Un Nisa, Ishøj.

901) Sandi Wilson Nissan, Billund.

902) Linda-Claudia Kabagema Nkundabanyanka, Ballerup.

903) Yama Noor, Thisted.

904) Syed Noor-Ul-Hassan, Brøndby, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 1999, 2001, 2004 og 2005.

905) Pao Nop, Furesø.

906) Hamid Nourestani, Holbæk.

907) Mahmoud Nouri, Sønderborg.

908) Rana Nabil Nouri, Hvidovre.

909) Alphonse Nshimirimana, Ringkøbing-Skjern.

910) Almir Nuhic, Hjørring.

911) Wasuge Ibrahim Nur, Århus.

912) Ugaaso Aadan Nuur, Aalborg.

913) Philomene Nyirabavakure, Svendborg.

914) Immaculee Nyiramujyambere, Kalundborg.

915) Koyongba Richard Nzimbi, Vejle.

916) Alain Nzisabira, København.

917) Concilie Nzobonimpa, Furesø.

918) Balthazar Rodrigue Nzomono-Balenda, Kolding.

919) Huguette Bisumbule Nzomono-Balenda, Kolding.

920) Juan Carlos Joakim Nørregaard Arroyo, Middle Park i Australien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

921) Marcel Pelebos Odesho, Albertslund.

922) Maria del Pilar Odgaard, København.

923) Luma George Odish, Hillerød.

924) Irina Offersen, København.

925) Emsud Okanovic, Norddjurs.

926) Nissara Oldenburg, Aalborg.

927) Alesia Yixuan Wang Olsen, Furesø.

928) Kokou Powell Olympio, København.

929) Ayane Hassan Omar, Køge.

930) Mohamed Ahmed Omar, København.

931) Ramla Ahmed Omar, Holbæk.

932) Sibana Muhammed Omar, Odense.

933) Vian Mohammad Omer, Århus.

934) Shogofa Omid, Holbæk.

935) Butros Bulos Oshana, Horsens.

936) Farah Osman, Herlev.

937) Fartun Mohamed Osman, Odense.

938) Schilan Anwer Osman, København.

939) Mushtaq Osman Mohamed Bulaleh, København.

940) Nexhat Osmani, Horsens.

941) Emin Osmanovic, Lolland.

942) Yusra Mohammad Othman, Frederikssund.

943) Narom Jørgensen Oul, Slagelse.

944) Sampson Kofi Owusu-Ayirebi, Vordingborg.

945) Sadia Pahlousahie, Aalborg.

946) Farzana Paiman, Kolding.

947) Morteza Pakideh, København.

948) Soma Palani, Kolding.

949) Raman Panah, Frederikssund.

950) Khatera Pardisi, Brønderslev.

951) Roman Parhiz, Hillerød.

952) Soliman Parhiz, Gentofte.

953) Shahid Parvaze, København.

954) Musarrat Parveen, København.

955) Pasha Pasbaz-Fard, Esbjerg.

956) Arturo Sanchez Hidalgo Pasquel, Vejle.

957) Marko Pavlenic, Frederikssund.

958) Noorjahan Pazhman, Kolding.

959) Anna Brandt Pedersen, Rudersdal.

960) Chabaphrai Kanthayuang Pedersen, Gladsaxe.

961) Fatima Alcomendras Pedersen, Tønder.

962) Galina Pedersen, Greve.

963) Kristina Aleksandrovna Pedersen, Tårnby.

964) Kyoung Soon Pedersen, Frederikssund.

965) Maja Pedersen, Furesø.

966) Yvonne Abla Mawufemor Pedersen, Århus.

967) Jorge Penton Lopez, København.

968) Karim Abdul Aziz Abdul Peshrou, Aabenraa.

969) Doris Yah Petersen, Sønderborg.

970) Serah Surb Petersen, Odsherred.

971) Van Ha Pham, Odense.

972) Bumrung Phoyoo, København.

973) Lejla Pilakovic, Esbjerg.

974) Fatima Podrug, København.

975) Mirsad Podrug, København.

976) Najibeh Ali Poor, Skive.

977) Mohammad Sharif Popal, Sønderborg.

978) Inna Poulsen, Frederikshavn.

979) Joanna Primault, København.

980) Judith Vanitha Pukalseelan, Horsens.

981) Mustafa Purivatra, Vejle.

982) Bokan Qader Zadeh, Rudersdal.

983) Mohammad Naim Qadiri, Hvidovre.

984) Abdelamir Mohamed Abdelhussein Qahwaji, Frederiksberg.

985) Nafi Qajani, Aabenraa.

986) Khaled Beniameen Qazo, Næstved.

987) Ping Qin, Århus.

988) Omar Rasoul Radhawis, Århus.

989) Ahmad Abdel Majid Radi, Holbæk.

990) Melida Radonjica, Lolland.

991) Muzafera Radonjica, Lolland.

992) Dusica Radul, Helsingør.

993) Kamel Alidad Rafati, København.

994) Hella Rafiqi, Lemvig.

995) Christinia Rathini Ragunathan, Holstebro.

996) Asiah Rahi, Aalborg.

997) Shaiq Ahmad Rahi, Aalborg.

998) Jonas Rahimi, Ringsted.

999) Zeinab Rahimi, Slagelse.

1000) Fatima M A Abdel Rahman, Rødovre.

1001) Rusul Raji, Næstved.

1002) Krishanthi Rajkumar, Ballerup.

1003) Parveen Rajpal, København.

1004) Saira Sarfaraz Rakhange, Brøndby.

1005) Ambiga Ramachzandran, Odense.

1006) Hafida Ramdani Marraqi, København.

1007) Nayeli Fernandez Alatorre Ramirez Lopez, København.

1008) Maria Ramirez-Solano, København.

1009) Mohammad Mussa Rased, Sønderborg.

1010) Saima Rashdeen, Høje Taastrup.

1011) Fuad Abdulwahed Rashid, København.

1012) Sherin Rasho, Køge.

1013) Sritharan Rasiah, Ikast-Brande.

1014) Anna Joan Rasmussen, Cessnock i Australien.

1015) Irene Rasmussen, Odsherred.

1016) Jackielyn Almencion Rasmussen, Randers.

1017) Lotte Rasmussen, Hedensted.

1018) Realina Valencia Rasmussen, Ballerup.

1019) Hadesa Rasool, Vallensbæk.

1020) Neaman Rasooli, København.

1021) Maria Rasul, Frederiksberg.

1022) Nazish Rasul, København.

1023) Shoba Poonkulali Ratnasingam, Århus.

1024) Mahmoud Mohsen Mohammad Redda, Esbjerg.

1025) Shazia Rehman, Gladsaxe.

1026) Wissem Rekik, Vejle.

1027) Hassan Remmou, Sønderborg.

1028) Fatima Resovic, Vejle.

1029) Lujani Fortuna Reyes, Gladsaxe.

1030) Azita Rezaie, Furesø.

1031) Allan Ridha, Aalborg.

1032) Radhieh T Ridha, København.

1033) Felix Cham Rignel, København.

1034) Mohamad Aref Rustom, Århus.

1035) Karen Regine Finnsdotter Rye, Strømmen i Norge. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1036) Milad Sabah Elia, Esbjerg.

1037) Rasha Nabi Sabah Salih, København.

1038) Belqis Sadat-Kamal, Frederikssund.

1039) Gohar Bibi Sadat-Kamal, Egedal.

1040) Naima Saddouk, København.

1041) Ahmed Hisham Sadik, Frederikssund.

1042) Abdul Haseeb Safi, Kolding.

1043) Gul Ghutai Safi, Kolding.

1044) Mojeburahman Safi, Kolding.

1045) Nosrat Saghdourdej, Roskilde.

1046) Faws Mohamed Abdulahi Sahal, Her­ning.

1047) Harpreet Singh Sahota, Rødovre.

1048) Shahla Sahrai, Skanderborg.

1049) Adil Abdolah Said, Odder.

1050) Ahmed Abdi Said, Kolding.

1051) Goran Said, Aalborg.

1052) Hivi Akram Said, Vejle.

1053) Ibrahim Amin Said, København.

1054) Ronak Saifoori, Frederiksberg.

1055) Gashaw Jamal Saleh, Køge.

1056) Hana Sherzad Mohamad Saleh, Hjørring.

1057) Sahand Sherzad Mohamad Saleh, Hjørring.

1058) Feras Latif Salem, København.

1059) Ibtissam Salem, København.

1060) Aisha Abdel Nabi Sabah Salih, København.

1061) Shina Salahaldin Mohamad Salih, Frederikssund.

1062) Elaha Salik, Hedensted.

1063) Tahmina Salik, Hedensted.

1064) Kutaiba Abdelilah Hussein Salman, Syddjurs.

1065) Sarah Farhan Salman, Odense.

1066) Zahida Salman Ali, Aalborg.

1067) Behzad Samadi, Slagelse.

1068) Hamideh Samadi, Frederikssund.

1069) Vahidollah Sami, København.

1070) Narges Samimi, Svendborg.

1071) Tristan Andrew Samuels-Bronee, Gaberone i Botswana. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1072) Taghrid Khaled Sanallah, Århus, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1992.

1073) Michael Samad Sarwari, København.

1074) Noura Sattou, København.

1075) Abdoulaye Seck, Fredericia.

1076) Emil Seho, Odense.

1077) Avdulah Sehovic, Kolding.

1078) Ghezal Maryam Sekandari, Lyngby-Taarbæk.

1079) Hameda Sekandari, Lyngby-Taarbæk.

1080) Habonimana Pascasie Seleman, København.

1081) Moussa Sellam, København.

1082) Gajendran Sellathamby, Odsherred.

1083) Vanda Semic, Esbjerg.

1084) Padré Patricia Smith Sery, København.

1085) Sahell Seyed Nasrollah, Ballerup.

1086) Blanca Orbelina Seyffart, Horsens.

1087) Sha Sha, Egedal.

1088) Khatera Shafaq, Favrskov.

1089) Wazhma Shafaq, Randers.

1090) Sadoun Abdallah Shafi, Odense.

1091) Dunia Shagiwal, Furesø.

1092) Haron Shagiwal, Furesø.

1093) Sadaf Shagiwal, Furesø.

1094) Spogmaj Shagiwal, Furesø.

1095) Mahnoor Shagufta, København.

1096) Hijab Zahra Shah, København.

1097) Ghazala Shaheen, Brøndby.

1098) Nawal Khlaiwi Shaher, Odense.

1099) Gholamreza Shahriari, Viborg.

1100) Ahsan Shakoor, Helsingør.

1101) Shpend Shala, Lolland.

1102) Nadia Slew Shamoon, Horsens.

1103) Sheng Shao, Ballerup.

1104) Nour Kamal Sharif, Slagelse.

1105) Ahmad Tawfik Shariff, Århus.

1106) Shahrzad Sharifi, København.

1107) Galina Sharova, Horsens.

1108) Abdulrasul Abdulla Shaswar, Århus.

1109) Fatuma Abu Sheikh, København.

1110) (Udgået).

1111) Rozita Sheikh Mohammad-Kharaghani, Frederiksberg.

1112) Valon Shemsija, Odense.

1113) Vedat Shemsija, Odense.

1114) Khaled Sherzai, København.

1115) Samir Stefan Shiba, Horsens.

1116) Rooda Hasan Shiiqabdi, Rødovre.

1117) Nabel Yaqo Shimaon, Silkeborg.

1118) Nangyalai Shir, Århus.

1119) Muhammed Karim Shirazi, København.

1120) Kiumars Shirzad, København.

1121) Mina Shokoori, København.

1122) Bahaá Mohammed Shughait, Herlev.

1123) Mahdia Shukur Kudir, Hørsholm.

1124) Sadaf Sidiqi, Tårnby.

1125) Mihaj Siladi, Helsingør.

1126) Gabrilyan Silva, Gladsaxe.

1127) Alex Simon, København.

1128) Jasbir Singh, København.

1129) Kulvir Singh, København.

1130) Mangal Singh, Gentofte.

1131) Sonja Sinik, Silkeborg.

1132) Mariam Sinzai, Århus.

1133) Amir Sirat, Høje Taastrup.

1134) Tania Siri Corbo, København.

1135) Anuja Sivakumar, Rødovre.

1136) Fatma Skafi, København.

1137) Brahimi Skender, Høje Taastrup.

1138) Peter Cossalter Skov, Aalborg.

1139) Mohamed Ben Laroussi Sliai, Fredensborg.

1140) Meilany Koeswardani Snitgaard, Struer.

1141) Muna Ali Sofe, Århus.

1142) Louise Kim Sommer, Guldborgsund.

1143) Pablo Javier Sosa Navarro, København.

1144) Maryam Sousan Jorshari, Ballerup.

1145) Dragan Srbulovic, Næstved.

1146) Vijitha Sri Surendran, Herning.

1147) Lydia Lukia Namakula Ssebaggala, Kolding.

1148) Fahima Stanikzai, Kolding.

1149) Milena Stankovic, Hillerød.

1150) Remon Samir Stefan, Horsens.

1151) Johnny Strandridder, Nonthaburi i Thailand. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1152) Thommy Strandridder, Nonthaburi i Thailand. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1153) Eldina Stupar, Lolland.

1154) Majida Sulaiman, Høje Taastrup.

1155) Sawsan Sulaiman, Næstved.

1156) Ragini Sundaralingam, Ikast-Brande.

1157) Shahida Ikram Syed, København.

1158) Anton Bach Sørensen, Gribskov.

1159) (Udgået).

1160) Noor Saad Hamid, Herning.

1161) Emina Tahirovic, Randers.

1162) Nadia Taj, København.

1163) Hassan Naim Taleb, Holstebro.

1164) Moujahid Jawad Ali Taleb, København.

1165) Ivan Talovic, Osijek i Republikken Kroatien. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1166) Ndip Pascal Mboh Tanyimboh, Esbjerg.

1167) Kubra Tarin, Århus.

1168) Shir Aqa Tarin, Århus.

1169) Yusuf Tashkilot, Aalborg.

1170) Mondet Flavien Noel Tehe, Hvidovre.

1171) Manimaran Tharmalingam, Middelfart.

1172) Jane Xiaoqing Thornsvad, København.

1173) Song Tian, København.

1174) Jevgenija Tihonova, Århus.

1175) Ashwaq Sattar Timimi, København.

1176) Sabah Elia Tofik, Esbjerg.

1177) Katiuska Carolina Toftsø, Gentofte.

1178) Yahia Toham Salman, København.

1179) Raphael Timothy Ford Toldam, Silkeborg.

1180) Bassam Mati Toma, Næstved.

1181) Nathalie Korkies Toma, Aalborg.

1182) Toma Korkies Potris Toma, Aalborg.

1183) Arman Toptchian, København.

1184) Mirsada Totic, Aalborg.

1185) Danijela Trailovic, Næstved.

1186) Khanh Hung Tran, Odense.

1187) Ena Trncic, Vejle.

1188) Aida Turkovic, Hvidovre.

1189) Raja Zia Ul Haq, Albertslund.

1190) Maria Goretti Uwamahoro, København.

1191) Quoc Thuan Van, Assens.

1192) Dieuwke Gabrielle van Mulligen, København.

1193) Farideh Vandehzad, København.

1194) Bamini Vasantharajan, Holstebro.

1195) Lalgudi Vaidynathan Venkatasubramanian, København.

1196) Sulochani Vidanalage, Høje Taastrup.

1197) Ivica Vidovic, Vejen.

1198) Nanthini Vijayakumar, Egedal.

1199) Kadire Vila, København.

1200) Zander Boy Binuya Villamin, København.

1200 A) Enver Visnjic, Aabenraa.

1201) Besa Vitija, Holbæk.

1202) Dac Hai Vu, København.

1203) Haseebullah Wahedi, København.

1204) Obaidullah Walli, Ballerup.

1205) Jing Wang, København.

1206) Min Wang, Helsingør.

1207) Mostafa Warmazyar, Kolding.

1208) Nimo Yusuf Warsame, København.

1209) Nuro Abdi Warsame, Århus.

1210) Rikke Wezelenburg, Gentofte.

1211) Abeba Serekeberhan Woldemicael, Herlev.

1212) Roos Marije Wolkers, Varde.

1213) Fu Xiaoling, Odense.

1214) Guangli Xu, Esbjerg.

1215) Shukri Ibrahim Haji Yabarow, Kolding.

1216) Moustafa Yadji-Hansen, København.

1217) Karim Maksutovich Yafasov, Furesø.

1218) Seyedehmasoumeh Yahyai, Mariagerfjord.

1219) Fenling Yang, Egedal.

1220) Lijuan Yang, København.

1221) Xiaolu Yang, Kolding.

1222) Mohammad Ayob Yaqobi, Ballerup.

1223) Kurdistan Hama-Saleh Yar-Ahmad, Tårnby.

1224) Maha Younes, Brøndby.

1225) Shazia Yousaf, København.

1226) Saad Wad-Allah Yousef, Hillerød, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 1992.

1227) Nadia Jalil Yousif, Kalundborg.

1228) Wisam Nafie Youssef, Hvidovre.

1229) Youssef Nadhem Youssef, København.

1230) Jafar Youssufi, Odense.

1231) Yousuf Mohamed Yousuf, Skanderborg.

1232) Zuhal Yousufi, Holbæk.

1233) Li Yu, Lyngby-Taarbæk.

1234) Zhiyin Yu, Rødovre.

1235) Ahmad Rasoul Zadeh, Hedensted.

1236) Spogmai Zadran, Skanderborg.

1237) Ali Zafar, Høje Taastrup.

1238) Abdolshokoor Zahir, Greve.

1239) Shorash Sharif Rashid Zangana, Holbæk.

1240) Ahmed Ahmed Zannoun, Tønder.

1241) Azawi Ahmed Zannoun, Tønder.

1242) Mouhareb Ahmed Zannoun, Tønder.

1243) Moutaz Ahmed Zannoun, Tønder.

1244) Mukatel Zannoun, Rødovre.

1245) Mohammad Reza Zare, Frederiksberg.

1246) Sakineh Zarei, Holbæk.

1247) Akhtar Zareian, København.

1248) Ridha Ben Hédi Zarrouk, København.

1249) Samia Zeaimi, Gladsaxe.

1250) (Udgået).

1251) Afrim Zeneli, Odense.

1252) Fatos Zeneli, Odense.

1253) Hafize Zeneli, Svendborg.

1254) Najib Zeynal, Glostrup.

1255) Meili Zhai, Lyngby-Taarbæk.

1256) Jingjie Zhang, Gladsaxe.

1257) Wenchun Zhang, København.

1258) Xueling Zhou, Helsingør.

1259) Haiying Zhu, Høje Taastrup.

1260) Shenghou Zhu, Vallensbæk.

1261) Senad Ziga, Ikast-Brande.

1262) Natalija Zmiro, Brøndby.

1263) Ingrid Minh Tuyet Pichot Berggreen Zoe, La Dagueniere i Frankrig. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.

1264) Pouran Zolfghar Pouri Ali Abad, København.

1265) Alenko Zugor, København.

1266) Indira Zuhric, Odense.

1267) Amira Zujo, Skanderborg.

1268) (Udgået).

1269) Manda Zvirovski, Rødovre.

1270) Ahmed Zaa Zaa, København.

1271) Grace Østrøm, Tårnby, dog uden virkning for ansøgerens børn født i 2002 og 2003.

§ 2. Endvidere meddeles indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest den 30. april 2010 er løst fra deres statsborgerretlige forhold til vedkommende fremmede stater:

1272) Finnur Hansson, Midvágur.

1273) Mohammed Abbas, Sønderborg.

1274) Shereen Hussein Mousa Abu Sondos, København.

1275) Eiad Abu Tair, Aalborg.

1276) Dzemal Ademovic, Odense.

1277) Fatima Ademovic, Odense.

1278) Margarete Christine Østergaard Adolph, Århus.

1279) Rabia Agacanoglu, Høje Taastrup.

1280) Dzejljan Agusi, København.

1281) Jana Agzeamova, København.

1282) Khaled Abdelmonaim Mohammed Ahmed, København.

1283) Rouzanna Karapetovna Aidinian, København.

1284) Bülent Akdogan, Gladsaxe.

1285) Meral Akdogan, Vallensbæk.

1286) Safiye Al, Holbæk.

1287) Benel Tønners Alexandre, Roskilde.

1288) Said Mohammed Ali, Gladsaxe.

1289) Senada Alibasic, Sønderborg.

1290) Amra Alic, Kolding.

1291) Günes Al-Rashedi, Ishøj.

1292) Ayad Fouad Farhan Al-Sabty, Esbjerg.

1293) Sara Zuhair Thanon Ibrahim Al-Taie, Næstved.

1294) Satiye Altay, København.

1295) Berna Altintas, Odense.

1296) Gershon Amdneh, Favrskov.

1297) Alla Andersen, Varde.

1298) Barbara-Maria Andersen, Aabenraa.

1299) Ioana Andersen, Hedensted.

1300) Maria Betania Andersen, Ballerup.

1301) Alina Andreasen, Kolding.

1302) Erol Ohannes Antreasyan, København.

1303) Sadia Yasmeen Anwar, København.

1304) Gülender Ari, Odense.

1305) Hacer Atalay, København.

1306) Ufuk Atasoy, Rudersdal.

1307) Yildiz Atci, Albertslund.

1308) Mehmet Atil, Lolland.

1309) Vedrana Augustinovic, Fredensborg.

1310) Mustafa Avci, Århus.

1311) Vildana Avdihodzic, Vejle.

1312) Shlomik Avshalom, København.

1313) Gokhan Aydin, Herlev.

1314) Sinan Aydin, Odense.

1315) Liodmila Ivanovna Azarova, Sønderborg.

1316) Vardan Sergueevich Azizian, København.

1317) Basel Yousef Hussein Baddar, København.

1318) Edita Balezantiene, Kolding.

1319) Tomas Balezantis, Kolding.

1320) Lina Balezantyte, Herlev.

1321) Robert Mjuni Baraba, Holbæk.

1322) Cansel Baran, Greve.

1323) Nir Barook, København.

1324) Ifeta Basic, Haderslev.

1325) Mirislam Basic, Haderslev.

1326) Semra Basoda, Albertslund.

1327) Svetlana Bech, Herlev.

1328) Fatime Beciti, Høje Taastrup.

1329) Günes Mette Bektas, Esbjerg.

1330) Munevera Bekto, Herning.

1331) Valentina Alexeyevna Belkina, Rudersdal.

1332) Serhan Sami Benli, Herlev.

1333) Zehra Bilen, København.

1334) Svetlana Blem, Faxe.

1335) Marianne Bode, København.

1336) Kristof Laszlo Boegi, Frederiksberg.

1337) Inela Boric, Skanderborg.

1338) Elisaveta Borisova, København.

1339) Olga Boubnova, Frederiksberg.

1340) Olaf Bremer, Holstebro.

1341) Paul Bridgwater, Frederiksberg.

1342) Christian Brixen, Nuuk-Godthåb.

1343) Magdalena Brodzikowski, København.

1344) Tomasz Szymon Brodzikowski, København.

1345) Raisa Stefan Bruun-Larsen, Assens.

1346) Dragan Bucalo, København.

1347) Yunus Buga, København.

1348) Ewa Teresa Bundgård, Varde.

1349) Anna Jolanta Burek-Kaas, Haderslev.

1350) Havva Cambaz, Esbjerg.

1351) Süleyman Camci, Helsingør.

1352) Esengül Nur Canbaz, København.

1353) Patricia del Carmen Caroc, Helsingør.

1354) Karen Sherill Castillo Espinoza, Greve.

1355) Fahir Catak, Thisted.

1356) Ferid Catak, Thisted.

1357) Mirsad Cavdar, København.

1358) Fatih Celik, Rudersdal.

1359) Ümmü Celik, Helsingør.

1360) Fatih Cengiz, Vallensbæk.

1361) Djordje Cenic, København.

1362) Zeynep Cetin, Ringsted.

1363) Elena Chalapanova, København.

1364) Hui Chi Chen, Billund.

1365) Alexei Chliakhov, Roskilde.

1366) Lubov Christensen, Slagelse.

1367) Inessa Christiansen, Rebild.

1368) Nikolai Christiansen, Frederiksberg.

1369) Gerda Elizabeth Maria Christophersen, Syddjurs.

1370) Murat Cikcik, Holbæk.

1371) Selcuk Cikcik, Holbæk.

1372) Gülay Civelek, Odense.

1373) Emina Civic, Thisted.

1374) Ferudun Colak, Ishøj.

1375) Hamide Colak, Vallensbæk.

1376) Huri Corap, Helsingør.

1377) Ömer Corap, Høje Taastrup.

1378) John Lawrence William Cunliffe, Holbæk.

1379) Anette Wanda Czopor, Odense.

1380) Figen Cömert, Brøndby.

1381) Pnina Dam, Kaldbak.

1382) Olga Danylyuk, Aalborg.

1383) Taras Danylyuk, Aalborg.

1384) Tina Dawson, Ballerup.

1385) Sonia Maria de Paula, Århus.

1386) Arman Dedic, Sønderborg.

1387) Emir Dedovic, Mariagerfjord.

1388) Katarzyna Degnbol, København.

1389) Abdullah Demir, Århus.

1390) Sumeyye Demir, Århus.

1391) Leyla Demircioglu, Odense.

1392) Melika Demirtas, København.

1393) Ömer Deveci, Høje Taastrup.

1394) Lütfü Diken, Svendborg.

1395) Kashvir Din, Albertslund.

1396) Dinh Tien Dinh, Århus.

1397) Djulaga Djug, Ringkøbing-Skjern.

1398) Anjelika Dobrosselskaia, København.

1399) Makbule Dogan, København.

1400) Ruzdo Drpljanin, Silkeborg.

1401) Albeli del Pilar Duch-Camacho, Århus.

1402) Salko Dudakovic, Mariagerfjord.

1403) Bahaa Hadi Daami, Fredericia.

1404) Robert William Edmonds, Fredericia.

1405) Fadime Ekici, København.

1406) Hülya Ekici, Århus.

1407) Yasemin Ekici, Århus.

1408) Mohamed Salah Eldeen Mahmoud Mahmoud El Rashidy, København.

1409) Dina Mohamed Sayed Elsenoussy, Århus.

1410) Victor Epshtein, København.

1411) Fatma Ercümen, Høje Taastrup.

1412) Ahmet Metin Erdogan, Vordingborg.

1413) Natalia Erskov, Næstved.

1414) Rafaela de Campos Espholm-Kjær, København.

1415) Raquel Pardo Espitia, Rødovre.

1416) Elsayed Mousleh Abou Elseoud Mohamed Farag, Middelfart.

1417) Agnieszka Ewa Ferens, Herning.

1418) Philipp Festerling, Odense.

1419) Omer Filikci, Gladsaxe.

1420) Semra Filikci, Gladsaxe.

1421) Nina Zlata Frier, Kolding.

1422) Svetlana Frolova, Nyborg.

1423) Grazyna Frosch, Kolding.

1424) Maria Fryze, Århus.

1425) Piotr Fryze, København.

1426) Anja Frölich, Silkeborg.

1427) Thomas Frölich, Silkeborg.

1428) Brigitte Hedwig Fusager, Viborg.

1429) Olga Gameckaja, Ishøj.

1430) Vitaly Alexandrovich Gameza, Århus.

1431) Amela Gavrilovic, Hørsholm.

1432) Fraser Grant Gee, Vejle.

1433) Polina Gelting, Hvidovre.

1434) Maria Gerasimcik, København.

1435) Nubia Emilce Gil Parrado Krogh, København.

1436) May Obiageli Princess Gildhoff, Hader­slev.

1437) Diana Girboan, København.

1438) Sajma Gladovic, Skanderborg.

1439) Samira Gladovic, Skanderborg.

1440) Adnan Glamocak, Lolland.

1441) Aldin Glavas, Randers.

1442) Jens Glysing-Jensen, Horsens.

1443) Filiz Gokcen, København.

1444) Eitan Zvi Goldberg, Skanderborg.

1445) Simon Peter Gough, Frederiksberg.

1446) Janis Ellen Granger, København.

1447) Anna Maria Gray, Thorshavn.

1448) Roland Reinhard Greger, København.

1449) Lutz Griese-Heinzel, Aabenraa.

1450) Jolanta Grydehøj, Viborg.

1451) Ineta Steimanaite Grynnerup, Fredericia.

1452) Oguzhan Gülmez, København.

1453) Ozden Gültekin, Esbjerg.

1454) Edita Günel, Gentofte.

1455) Selim Gøz, Glostrup.

1456) Ariane Edith Theresa Hald, Langeland.

1457) Mahmoud Abdel Monem Mohamed Abdel Haleem, Århus.

1458) Eman Awwad Hamood, København.

1459) Bianka Hansen, Haderslev.

1460) Jackline John Hansen, Vejle.

1461) Larissa Hansen, Odense.

1462) Lioudmila Alexandrovna Hansen, Egedal.

1463) Maria Bejenova Hansen, Greve.

1464) Maryna Trutneva Hansen, Lolland.

1465) Olga Hansen, Albertslund.

1466) Selma Correia Hansen, Rudersdal.

1467) Valencia Natasha Hansen, København.

1468) Adriana Maria Hansen Martinez, København.

1469) Klaus Hanten, Horsens.

1470) Erika Anne Hayfield, Hoyvik.

1471) Michaela Heinzel, Aabenraa.

1472) Frank Gustav Emil Henneberg, Ringkøbing-Skjern.

1473) Dzenad Hercegovac, Frederikshavn.

1474) Wzanira Fernandes Herskind, Århus.

1475) Manfred Johannes Hinz, Aabenraa.

1476) Dasurije Hismani, Herlev.

1477) Thai Phong Hoang, København.

1478) Ekaterina Vladimirovna Holm, Lyngby-Taarbæk.

1479) Elena Holm, Slagelse.

1480) Hieu Nam Hong, Århus.

1481) Admir Hotilovac, København.

1482) Inna Hougesen, Syddjurs.

1483) Adrian Lloyd Hughes, København.

1484) Jasmin Hunjic, Thisted.

1485) Neim Husejnovski, Gladsaxe.

1486) Mong Tuyen Huynh, Skanderborg.

1487) Thanh Xuan Huynh, Kolding.

1488) Anna Hvass, Skanderborg.

1489) Lana Idhaya, Roskilde.

1490) Batisahe Ismaili, Ballerup.

1491) Ramajana Ismanovski, København.

1492) Lan Ngoc Jacobsen, Gentofte.

1493) Oxana Jacobsen, Sandavágur.

1494) Robert Christian Jacobsen, Aabenraa.

1495) Zofia Jagielska, København.

1496) Suad Jahic, København.

1497) Katarzyna Jakobsen, Ikast-Brande.

1498) Khanda Jawhar Kaka, Vejle.

1499) Annette Jensen, København.

1500) Bernhard August Jensen, Dragør.

1501) Giang Lê Duy Jensen, Frederiksberg.

1502) Jevgenia Jensen, København.

1503) Liliana Jensen, Esbjerg.

1504) Patricia Ann Jensen, Allerød.

1505) Rasa Jensen, Brøndby.

1506) Sabrina Ali Jensen, Skive.

1507) Svetlana Jensen, Vesthimmerlands.

1508) Tetyana Jensen, Ballerup.

1509) Christian Holger Jeppe-Jensen, København.

1510) Kai Johannsen, Aabenraa.

1511) Diana Luz Johansen, Herning.

1512) Vesna Kovacevic Jovanovic, København.

1513) Lidija Jørgensen, Kolding.

1514) Masita Jørgensen, Rudersdal.

1515) Pamela Angela Mary Jørgensen, Kolding.

1516) Durak Kader, Holbæk.

1517) Fikret Kadic, Thisted.

1518) Güler Kanat, København.

1519) Esme Kara, Brøndby.

1520) Remziye Karakaya, Ringsted.

1521) Rumeysa Karakaya, København.

1522) Necati Karakus, København.

1523) Erol Karaman, Horsens.

1524) Dmytro Karasyk, København.

1525) Murat Karpuz, Helsingør.

1526) Annette Kartvedt, Varde.

1527) Ernesta Kasem, København.

1528) Viktoriya Kasperuk, København.

1529) Okan Kaya, Odense.

1530) Almina Kazic, Aabenraa.

1531) Bayram Kekec, Århus.

1532) Funda Kekec, Århus.

1533) Murat Kekec, Horsens.

1534) Nejla Kekec, Århus.

1535) Iman Khalaf, Herning.

1536) Azza Ahmed Khalil, Århus.

1537) Lydia Kiilerich, Aabenraa.

1538) Ferhat Kilic, Århus.

1539) Kadir Kilic, Århus.

1540) Maide Kiran, Ishøj.

1541) Turgay Kiran, Stevns.

1542) Shay Kishik, Århus.

1543) Evgenia Lvovna Mrachkovskaya Kjær, København.

1544) Kristina Anatoljevna Klimova, Århus.

1545) Aleksandra Kazimiera Kloster, Ringsted.

1546) Doan Trang Thi Knudsen, Guldborgsund.

1547) Katja Brüchle Knudsen, Kolding.

1548) Ali Koc, Ballerup.

1549) Dilek Koc, Albertslund.

1550) Serdar Kocak, Køge.

1551) Oksana Koch, Vallensbæk.

1552) Gülay Kocyigit, Ringsted.

1553) Lyubov Kokorudz, København.

1554) Sadettin Komürcü, København.

1555) Alla Kongstad, Favrskov.

1556) Konrad Korabiewski, København.

1557) Kerem Ib Korkmaz, Brøndby.

1558) Pinar Korkmaz, Brøndby.

1559) Pavel Kozin, København.

1560) Pranvera Kragebæk, Århus.

1561) Goran Kreso, Frederiksberg.

1562) Maryia Kristensen, Billund.

1563) Natalia Kristiansen, Århus.

1564) Emine Kuzu, København.

1565) Zehra Kücükyavuz, Guldborgsund.

1566) Yüksel Kücükyildiz, Ishøj.

1567) Kevser Kütük, Slagelse.

1568) Karla Amorim Käfer, Fredensborg.

1569) Havva Köse, Slagelse.

1570) Jurgita Lahouati, København.

1571) Lyudmyla Mykolayivna Lansby, Lolland.

1572) Anelia Petrova Larsen, Hjørring.

1573) Khaled Hassan Massoud Larsen, København.

1574) Lucia Roma Larsen, Gentofte.

1575) Paul Larsen, Aabenraa.

1576) Ursula Larsen, Frederiksberg.

1577) Victoria Larsen, Slagelse.

1578) Lefter Lata, Århus.

1579) Anna Jadwiga Laugesen, Roskilde.

1580) Ethel Fanny Laursen, Gribskov.

1581) Minh Quang Le, Kolding.

1582) Thuy Tram Le, København.

1583) Valentina Leonhardt, København.

1584) Lilia Lilleholt, København.

1585) Liubov Shevtsova Liltorp, Roskilde.

1586) Elena Lindholt, Århus.

1587) Monica Marioara Linton, Århus.

1588) Lilia Lisdorf, Hvidovre.

1589) Yanika Rodolfovna Lobian, Århus.

1590) José Florêncio Lopes Neto, Næstved.

1591) Hanna Lou, Guldborgsund.

1592) Kevin Lukaszewicz, Middelfart.

1593) Alla Oleksandrivna Lund, Næstved.

1594) Milanka Lyng, Gentofte.

1595) Edward James Mackenzie, Gladsaxe.

1596) Neide Pedrosa Madsen, København.

1597) Jacqueline Desmond Maigaard, Albertslund.

1598) Jill Rachel Mains, Århus.

1599) Taghrid Fadel Majeed, København.

1600) Radovan Manojlovic, Herning.

1601) Tatjana Mastilo, Roskilde.

1602) Iwona Mazur, Odense.

1603) Anne Sheila Mc Kay, Kalundborg.

1604) Marina Mc Nally, Silkeborg.

1605) Erzebet Pinter Meilstrup, Køge.

1606) Svetlana Meisner, Hjørring.

1607) Margarita Sergeyevna Melnikova, Randers.

1608) Bagis Memis, Holbæk.

1609) Varda Menashe, København.

1610) Prince Henry Charles Mendy, København.

1611) Lidija Merkelova, København.

1612) Sermijet Merseli, Gladsaxe.

1613) Milena Metrak, Odense.

1614) Svetlana Michelsen, Holstebro.

1615) Sviatlana Mikkelsen, Herning.

1616) Lazo Milojevic, Frederiksberg.

1617) Paulus J Minnaar, Aalborg.

1618) Ümit Misir, Aabenraa.

1619) Milenko Mitrovic, Lyngby-Taarbæk.

1620) Hassan Mohamed Mnasi, Odense.

1621) Hania Rashid Mohamed, Fredensborg.

1622) Hanan T M Moh'd, København.

1623) Mario Rene Moreno Rojas, Århus.

1624) Janne Nørdgaard Mortensen, Kalundborg.

1625) Kamila Muraszewska, Odense.

1626) Meliha Musinovic, Guldborgsund.

1627) Mirela Musinovic, København.

1628) Cumali Mutlu, Slagelse.

1629) Thomas Myrup, Århus.

1630) Victorija Møhl, Aalborg.

1631) Thanh Duy Mølgaard, Aalborg.

1632) Thuy Phuong Mølgaard, København.

1633) Wendy Dallimore Møller, Viborg.

1634) Anwar Husein Naima, København.

1635) Anwar Nasser, Odense.

1636) Dung Ngoc Nguyen, Svendborg.

1637) Nhung Hong Nguyen, Århus.

1638) Thao Thi Nguyen, Århus.

1639) Thi Ngoc Dung Nguyen, Haderslev.

1640) Diana Evgenievna Nielsen, Greve.

1641) Dieter Nielsen, Tønder.

1642) Eligija Nielsen, Guldborgsund.

1643) Elton Nielsen, København.

1644) Halina Aleksandra Zuzlo Nielsen, Vejle.

1645) Ileana Codruta Nielsen, Ballerup.

1646) Jane Elizabeth Nielsen, Århus.

1647) Vania Nielsen, Randers.

1648) Olga Nissen, København.

1649) Jan Nowak, København.

1650) Bejamin Nuredini, Brøndby.

1651) Musa Nuredini, Ballerup.

1652) Kenneth Chukwuemeka Obionu, Høje Taastrup.

1653) Adrienn O'Garrow, Holbæk.

1654) Aysel Okutan, Rødovre.

1655) Senay Olgun, Vallensbæk.

1656) Gennadi Olinch, København.

1657) Inessa Olsen, København.

1658) Lilia Vasilievna Olsen, Faxe.

1659) Svetlana Anatolyevna Olsen, Assens.

1660) Jasmin Omerovic, København.

1661) Nadejda Petrovna Ommen, Aabenraa.

1662) Christopher Benjamin Onwurah, Frederiksberg.

1663) John Harald Thomas O'Reilly, Dragør.

1664) Robert Jerzy Osiak, Aabenraa.

1665) Veselina Ottosen, Ballerup.

1666) Kemal Ozbek, Herlev.

1667) Mustafa Ozen, Ishøj.

1668) Elmas Oztürk, Brøndby.

1669) Elena Pachkova, Lyngby-Taarbæk.

1670) Lisa Carol Grønsund Paredes, Århus.

1671) Kirsten Pauly, Sønderborg.

1672) Ariana Shabani Pedersen, Viborg.

1673) Dmitri Alexandrovich Loukine Pedersen, Frederikshavn.

1674) Nicolae Adrian Turta Pedersen, Viborg.

1675) Soraia Scheffmann Pedersen, Esbjerg.

1676) Vera Pedersen, Thisted.

1677) Nuriye Pektas, Albertslund.

1678) Dalibor Peric, København.

1679) Ana Petersen, København.

1680) Igor Petrov, København.

1681) Roy Francis Philbrow, Toftir.

1682) Susan Jane Philbrow, Toftir.

1683) Waldemar Jaroslaw Piekarski, Århus.

1684) Barbara Maria Pihl, Guldborgsund.

1685) Irina Pihl, København.

1686) Ogün Pinar, Odense.

1687) Maria Helena Svendsen Pinto, København.

1688) Annie Or-Li-Yacov Pladsbjerg, Odense.

1689) Feyzullah Polat, Vallensbæk.

1690) Yilmaz Polat, Odense.

1691) Benjamin Owen Pomerleau, Århus.

1692) Vesna Preradovic, Frederiksberg.

1693) Bozena Pultz, Kolding.

1694) Basak Paarup, Kolding.

1695) Lyudmyla Stepsnivana Rahbek, Herning.

1696) Arijan Rakipi, København.

1697) Badma Bairovitj Raldin, Thisted.

1698) Küçük Mehmet Rasmussen, Fredensborg.

1699) Lioudmila Fanuzovna Rasmussen, Aalborg.

1700) Ute Reichert, Frederiksberg.

1701) Jürgen Heinz Repenning, Billund.

1702) Margarita Reviakina, Herning.

1703) Vadim Sergejevich Revjakin, Herning.

1704) Katia Cristina Rodrigues Barbosa, København.

1705) Ewa Katarzyna Rogalski, København.

1706) Phuong Thanh Rohwer, København.

1707) Victor Rojco, København.

1708) Kirsten Ditte Roth, Kolding.

1709) Aric Placidus Rozario, Hvidovre.

1710) Leticia Rydeng, Helsingør.

1711) Regina Beate Rytter, Fredensborg.

1712) Annette Röschmann, København.

1713) Mariana Sabotkovski, København.

1714) Trene Sabotkovski, København.

1715) Ljulijeta Sadiki, København.

1716) Akmal Ahmed Safwat, Århus.

1717) Murat Sagici, Rødovre, dog uden virkning for ansøgerens barn født i 2003.

1718) Çagdas Sahin, Ishøj.

1719) Selma Sahin, København.

1720) Dino Sahinovic, København.

1721) Karima Farhan Saif, København.

1722) Damir Salaka, Vallensbæk.

1723) Medina Salkicevic, København.

1724) Richard Vincent Salsbury, Faaborg-Midtfyn.

1725) Rajesh Nagindas Sanganee, Esbjerg.

1726) Larissa Anton Yousef Sansour, København.

1727) Selahattin Sarihan, Lolland.

1728) Lioudmila Vladimirovna Sass, Greve.

1729) Erol Savas, Stevns.

1730) Yesim Sazak, Århus.

1731) Asha Schilling, Rudersdal.

1732) Horst Matthias Schneiders, Haderslev.

1733) Rufad Secerbegovic, Herning.

1734) Zeljka Secerbegovic, Herning.

1735) Canan Secilmis, København.

1736) Aysegül Seker, Holstebro.

1737) Fitim Selmani, Herlev.

1738) Ümmü Gülsüm Sener, Ballerup.

1739) Rukiye Seving, Ikast-Brande.

1740) Avner Shamir, København.

1741) Batol Kathem Shanoof, København.

1742) Gordana Simic, Ishøj.

1743) Amra Skrijel, Odense.

1744) Lioudmila Smirnoff, København.

1745) Agnieszka Soltysiak, Århus.

1746) Noreina Cecilia Corona Sonne-Hansen, Høje Taastrup.

1747) Natali Fadel Soudani, København.

1748) Mirna Spasojevic, Hedensted.

1749) Sonya Grigorievna Fromchenko Spender, Århus.

1750) Julija Steffensen, Rebild.

1751) Ivan Stojkovic, Ballerup.

1752) Janka Stupar, Kolding.

1753) Aida Suhonic, Ringkøbing-Skjern.

1754) Sabira Suyagic, København.

1755) Julia Svendsen, Esbjerg.

1756) Tatiana Svendsen, Billund.

1757) Bayram Sülük, København.

1758) Kerstin Søderberg, Frederikssund.

1759) Aynur Sørensen, København.

1760) Lioudmila Vasilievna Sørensen, Århus.

1761) Tatiana Sørensen, Aalborg.

1762) Mirza Tabakovic, København.

1763) Cemile Tamer, Holbæk.

1764) Birgit Tange, Aabenraa.

1765) Ali Tas, Ishøj.

1766) Eyüp Taser, Slagelse.

1767) Dorota Tawadrous, Brøndby.

1768) Erna Tekesinovic, Vordingborg.

1769) Irvin Tekesinovic, Vordingborg.

1770) Asil Tekin, Ishøj.

1771) Natalie Thuesen, Århus.

1772) Nina Tinghøj, Skive.

1773) Halil Tokay, Randers.

1774) Ebru Tokmak, Hvidovre.

1775) Fatih Toktar, København.

1776) Hatice Topal, Brøndby.

1777) Zafer Topcu, Århus.

1778) Mubina Toric, Århus.

1779) Cuong Hoang Tran, Kolding.

1780) Semra Türk, Køge.

1781) Durdane Türkoglu, Hjørring.

1782) Veysel Ugur, Høje Taastrup.

1783) Hakan Uguz, Furesø.

1784) Klaus Unger, Hjørring.

1785) Marcelli Viana Urhøj, København.

1786) Ummahan Uyar, Kolding.

1787) Imran Uzuner, Hvidovre.

1788) Margarita Vaist, Kolding.

1789) Lyudmila Mikhailovna van der Bourgh, Faaborg-Midtfyn.

1790) Kozeta Vogelius, Hillerød.

1791) Else Lilli von Allworden, Vejle.

1792) Hartmut Bernd von Allworden, Vejle.

1793) Murat Gazi Vurucu, Fredensborg.

1794) Ana-Barbara Walter, Rudersdal.

1795) Nigel Irvine Warrington, Aalborg.

1796) Marina Wellejus, Hjørring.

1797) Inna Wørmer, København.

1798) Omer Yasar, Høje Taastrup.

1799) Recep Yasar, København.

1800) Efat M Yasin, Gladsaxe.

1801) Mücahit Yatakci, Høje Taastrup.

1802) Tülay Yildis, København.

1803) Betul Yildiz, Århus.

1804) Kenan Yildiz, Århus.

1805) Meryem Yildiz, Brøndby.

1806) Attila Yilmaz, Vallensbæk.

1807) Arzu Yorulmaz, Ishøj.

1808) Choudhary Younis, Odense.

1809) Samara Ibrahim Yousif, Næstved.

1810) Emre Üsüdür, Århus.

1811) Necla Yurdakul, Odsherred.

1812) Asiye Yüksek, Horsens.

1813) Ali Yüksel, København.

1814) Lukasz Zaniewski, København.

1815) Irina Zelianodjevo, København.

1816) Mirna Zujo, Skanderborg.

1817) Tanha Zaabalawi, Odense.

1818) Sevim Øzcan, Fredensborg.

1819) Ayse Nur Özcelik, Vejle.

1820) Cihangir Özdemir, Skanderborg.

1821) Kevser Øzdemir, Køge.

1822) Mehmet Øzdemir, Køge.

1823) Musa Özen, Ishøj.

1824) Nazmiye Øztürk, Århus.

1825) Zihni Öztürk, Holbæk.

1826) Yücel Yasin Øzyurt, Århus.

1827) Marina Alexandrovna Aaberg, Holstebro.

§ 3. Loven har virkning fra ugedagen efter dens stadfæstelse.

, den 10. juni 2008